Kai žmonės ieško pagalbos ar paramos, jie paprastai neieško apgaulingai įkvepiančio pozityvumo kaip iš nelabai kokybiškų savipagalbos knygų. Dažniausiai jie ieško patvirtinimo, kad normalu, jei kartais aplanko negatyvūs jausmai.

 

optimizmas

Palaikantis ir vilties suteikiantis ar toksiškas pozityvumas?

 

Neabejotina, kad pozityvumas gali būti galingas ginklas. Kai kovojate su nerimu ir neigiamomis mintimis, galite išlaikyti bent mažytį vilties spindulėlį, kad jums pavyks per kažką pereiti ar kažką padaryti, kad visos šios aplankančios neigiamos mintys neapibrėžio to, kas jūs esate iš tikrųjų ir ką galite ir kad jūs nesate tokie blogi, kaip kad bando jums įteigti jūsų pačių smegenys. Taigi, viltis gali padėti susikaupti ir padėti susitvarkyti su iškilusiomis problemomis. Turėjimas savyje pozityvumo, kurį galime kontroliuoti, šiek tiek palengvina gyvenimą. Tačiau kartais yra šiek tiek priešingai: t. y. pozityvumas ne visada yra geriausias būdas padėti kitiems. Žemiau pateiktoje lentelėje galite matyti, ką sakyti ir ko geriau nepasakyti, kai iš tikrųjų kam nors norite padėti.

Toksiškas pozityvumas Palaikymas ir viltis
Tau pavyks! Sutinku, kad tai yra sunku, bet tu jau darei sunkius dalykus anksčiau ir aš tavimi tikiu.
Tiesiog būk pozityvus! Suprantu, kad yra daugybė dalykų, kurie gali nepavykti, bet galbūt tarp jų yra kažkas, iš ko galėtų išeiti šis tas gero?
Vien geros emocijos! Visos emocijos yra geros.
Nustok būti toks negatyvus! Visiškai normalu jausti negatyvius jausmus šioje konkrečioje tavo situacijoje.
Galvok apie gerus dalykus! Greičiausiai yra be galo sunku šiuo metu išlikti pozityviam. Tačiau aš pasistengsiu į tavo pasaulį įnešti daugiau gerų dalykų!
Niekada nepasiduok! Koks, tavo nuomone, turėtų būti idealus rezultatas? Kartais normalu yra pasiduoti. Pagalvokime kartu apie visus galimus pasirinkimus.
Tiesiog būk laimingas! Niekada nėra smagu taip jaustis. Ar aš galiu šiandien ką nors padaryti, kad pasijaustum bent kiek geriau?
Gali būti blogiau! Greičiausiai labai sunku šioje situacijoje pamatyti kažką gero.

Trumpai tariant, prieš ką nors sakydami, pagalvokite. Nors galbūt jūs linkite gero, bet tam tikri jūsų žodžiai gali nepadėti konkrečioje situacijoje. Ši lentelė gali padėti pamatyti skirtumą tarp žmogaus palaikymo ir bandymo jį palaikyti, naudojant toksišką pozityvumą.

 

Parinkti tinkamus žodžius

 

Nors jūs negalite priversti kito žmogaus tapti pozityvesniu, bet galite sušvelninti neigiamą negatyvumo poveikį gerai parinktais žodžiais. Dažniausiai žmonės ieško ne kokių nors motyvacinių šūkių, o palaikymo ir supratimo, kad kartais jausti negatyvias emocijas yra normalu. Psichologai teigia, kad yra labai didelis skirtumas tarp žodžių: „Tiesiog būk laimingas” ir „Tai yra sunku… Bet aš tavimi tikiu”. Toksiškas pozityvumas didina nesaugumo jausmą. Žmonės ilgainiui pradeda bijoti ir vengti išreikšti savo jausmus ir emocijas, užsidaro savyje ir kenkia, o negatyvumas klesti izoliacijoje.