Debesys yra neįtikėtini. Begalinės jų formos gali pridėti grožio saulėtai popietei arba siaubo tragedijos paženklintai dienai. Pažvelgus, kokie įvairūs gali būti šie vilnijantys atmosferos vandens dariniai, lengva pamiršti, kad jie būtent tai ir yra – atmosferos vanduo. Nepaisant to, debesų yra daug daugiau nei atrodo. Štai keletas įdomių faktų apie juos!

 

debesys

Jie nėra besvoriai 

 

Galima pamanyti, kad debesys sveria ne daugiau nei gabalėlis vatos, bet iš tiesų jie yra sunkesni nei atrodo. Vidutinio dydžio kamuolinis debesis gali sverti daugiau nei 450 tūkst. kilogramų, o perkūnijos debesis gali būti prikaupęs milijonus, o gal net ir milijardus kilogramų vandens, kuris bus sutelktas viename santykinai mažame dangaus plotelyje. Tai ir šiek tiek neramina, bet kartu ir nuostabu, kai apie tai pagalvoji.

 

Plunksniniai debesys pagaminti iš ledo

 

Dauguma debesų, kuriuos mes matome yra sudaryti iš mažyčių skystų vandens lašelių. Tačiau yra vienas debesų tipas, kuris yra sudarytas iš ledo – tai plunksniniai debesys. Šie debesys yra ledo kristalo rinkiniai, kurie susiformuoja aukštesniame atmosferos lygyje, kai vandens garai virsta smulkesnėmis dalelėmis – dulkėmis ar dūmais. Stiprūs vėjai suardo šiuos debesis, todėl mes matome tarsi padangėje pabirusias plunksneles.

 

Vadinamieji „virga” debesys dingsta prieš pasiekdami žemę 

 

Kitas gamtos fenomenas, dažnai painiojamas su plunksniniais debesimis yra reiškinys, vadinamas „virga”. Tai yra nepasiekiančių žemės paviršiaus kritulių juostos. Gera žinia, kad „virga” debesys ne tik atrodo gražiai, bet ir tikrai nesugadins dienos. Jie rodo, kad apatinis ir vidurinis atmosferos lygiai yra labai sausi. Paprastai per sausi, kad lytų.

 

Sidabriškieji (noctilucent) debesys yra aukščiausiai atmosferoje 

 

Tai ploni debesys, susidarantys mezosferoje už kelių dešimčių kilometrų virš Žemės paviršiaus. Šie debesys yra aukščiausi ir jie atspindi gražų mėlyną atspalvį, kai atrodo, kad šviečia tamsiame nakties danguje. Šie debesys dažnai būna šalia Arkties ir Antarkties poliarinių ratų. Juos galima matyti Šiaurės Kanados, Skandinavijos, Lietuvos ir Rusijos dalyse. Šiuos ryškius dangaus darinius taip pat gali sukurti raketų paleidimai.

 

Halui susidaryti reikia ledo kristalų plunksniniuose debesyse

 

Halas yra įspūdingas reginys, kuris atsiranda, kada saulės arba mėnulio šviesa išsisklaido per ledo kristalus, sudarančius ploną plunksninių debesų sluoksnį. Šie debesys dengia tiksliai tą plotą danguje, kuris yra tiesiai virš stebėtojo ir šviečiančio dangaus kūno. Dažniausiai halai visiškai juosia Saulę ar Mėnulį, bet priklausomai nuo ledo kristalo dydžio ir formos, halai taip pat gali būti dalini, apversti arba gali pasirodyti skirtingose dangaus pusėse.

 

Deimantinės dulkės atsiranda tik esant ekstremaliam šalčiui

 

Rūkas yra paprasčiausias sluoksninis debesis, kuris susiformuoja paviršiuje. Užšalęs rūkas yra rūkas, kuris susidaro, kai temperatūra yra žemiau nulio. Jį sudaro labai vėsūs vandens lašeliai, kurie neturi branduolio, kuris jiems leistų sušalti į ledo kristalus. Deimantinės dulkės, kita vertus, yra rūkas, kuris susiformuoja į ledo kristalus, o ne į vandens garus. Šis retas reiškinys susidaro, kai oras yra labai šaltas (žemiau 0 ℃). Tada vandens garai nusėda ant mažų ore esančių dalelių ir sukuria pakibusius ledo kristalus, kurie plūduriuoja kaip sniegas. Deimantinių dulkių metu matomumas paprastai sumažėja, todėl fenomenas atrodo kaip lengvas sniegas, iškrentantis giedrą dieną.