Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, maždaug 64 % pasaulio gyventojų nešioja akinius arba kontaktinius lęšius. Apie pastaruosius vis dar sklando nemažai mitų. Tad pats metas išsiaiškinti, kas yra tiesa. Apie tai kalbamės su „Fielmann“ optometrijos vadove Reda Pincevičiene.

 

Kontaktiniai lęšiaiWoman,Putting,Contact,Lens,In,Her,Eye,On,Grey,Background, – populiarus pasirinkimas. Kokie jų privalumai lyginant su akiniais?

 

Išskirčiau keletą pagrindinių kontaktinių lęšių privalumų:

 

- platesnis matymo laukas, o tai ypač aktualu užsiimant aktyvia sportine veikla. Be to, sportuojant akiniai gali nukristi ar sulūžti;

- kontaktiniai lęšiai nerasoja lyjant ar kai šalta – patogu tiems, kurie dažnai susiduria su aplinkos temperatūrų pokyčiais;

- jie neiškraipo matomo vaizdo – svarbu turintiems dideles dioptrijas ar didelį skirtumą tarp jų.

 

Yra žmonių, kurie norėtų išbandyti kontaktinius lęšius, bet bijo, nes neva gali pakenkti akims, jas išsausinti. Kiek tame tiesos?

 

Baimė kyla iš nežinojimo. Pagrindinė taisyklė – kontaktinius lęšius rinktis tik su specialisto pagalba. Kontaktinių lęšių gamintojų ir rūšių yra daug. Kas tinka vienam klientui, nebūtinai tiks kitam, todėl svarbu pasirinkti tai, kas geriausiai atlieps jūsų individualius poreikius. Savarankiškai pasirinkus lęšius, be akių sveikatos patikros ir specialisto konsultacijos, juos nešiojant gali būti jaučiamas diskomfortas, nepasitenkinimas regos kokybe, taip pat kyla rizika pakenkti akių sveikatai.

 

Nebandžiusieji kontaktinių lęšių dažnai baiminasi, kad lęšis gali įstrigti ar pradingti akyje. Ką jiems galėtumėte pasakyti?

 

Kaip ir su akiniais, taip ir su kontaktiniais lęšiais nutinka įvairiausių istorijų. Prieš keletą metų garsiai nuskambėjo istorija apie 67-erių pacientę, po kurios vokais prieš kataraktos operaciją gydytojai aptiko net 27 įstrigusius kontaktinius lęšius! Dažnai klientai baiminasi, kad ir jiems taip gali nutikti. Tačiau dėl anatominės akies sandaros kontaktinis lęšis negali užlįsti už akies obuolio – junginė, dengianti akį, susijungusi su akių vokų vidine dalimi, todėl tai sukuria natūralų barjerą nuo svetimkūnių patekimo giliau. Jeigu jums atrodo, kad lęšis pradingo, greičiausiai jis pasislinko po voku. Tokiu atveju užtenka apžiūrėti akį veidrodyje, patraukus viršutinį ir apatinį voką, arba įlašinti drėkinamųjų akių lašų, skirtų kontaktiniams lęšiams, ir užmerktą voką švelniai pamasažuoti– tai padės lęšiui sugrįžti į vietą.

 

Ką svarbu žinoti, kad kontaktiniai lęšiai būtų saugūs akims? Pavyzdžiui, kai kurie mano, jog jei nejaučia diskomforto, juos galima nešioti neribotą laiką.

 

Kontaktiniai lęšiai yra medicinos priemonė, todėl, kaip ir kiti medikamentai, turi galiojimo laiką, kurį gamintojas nurodo ant pakuotės. Labai svarbu laikytis specialisto rekomendacijų, rankų higienos juos įsidedant / išsiimant ir nešioti lęšius atsakingai, kad nekiltų rizika akių sveikatai. Net jei nepatiriate nepatogumo, jų nedera laikyti akyse ilgiau, nei leidžiama. Saugiausias pasirinkimas akims – vienadieniai kontaktiniai lęšiai, nes kiekvieną dieną naudojama nauja sterili pora, o infekcijų rizika – minimali. Naudojant dviejų savaičių ar vieno mėnesio lęšius, itin svarbi tinkama jų priežiūra ir dezinfekcija bei galiojimo termino sekimas. Žinoma, pasitaiko ir kurioziškų situacijų. Viena klientė atvyko įsigyti naujų kontaktinių lęšių po… net 5 metų nepertraukiamo jų nešiojimo! Rekordai sporto salėje – puiku. Rekordai su kontaktiniais lęšiais – pavojinga.

 

Kaip tinkamai prižiūrėti lęšius? Vienas iš mitų – esą jiems nebūtinas specialus skystis, galima praplauti paprasčiausiu vandeniu…

 

Lęšius būtina prižiūrėti tik naudojant specialų kontaktinių lęšių tirpalą. Vanduo netinka, nes neturi dezinfekcinių savybių, be to, vandenyje, ypač baseinuose, ežeruose ir kituose telkiniuose, yra daug mikroorganizmų, pirmuonių, kurie, patekę ant kontaktinio lęšio, ten įsikuria, dauginasi ir gali sukelti sunkių uždegimų, kyla pavojus net prarasti regą. Tinkamai valant lęšius galima pašalinti iki 90 % bakterijų. Tačiau vien skalauti ir laikyti specialiame tirpale nepakanka. Juos reikia valyti ir mechaniškai: padėti lęšį ant delno, tuomet užlašinti kelis lašus skysčio, švelniai priglaudus piršto pagalvėle sukamaisiais judesiais patrinti lęšį apie 10 sekundžių. Po to praskalauti ir dėti į specialų laikymo konteinerį, pripildytą to paties (tik šviežio, nenaudoto) skysčio. Žinoma, reikia nepamiršti valyti ir dezinfekuoti patį konteinerį – praskalauti šviežiu lęšių skysčiu ir leisti visiškai išdžiūti.

 

Dažna klaida – praleidžiamas mechaninio valymo etapas ir iš akies išimtas lęšis iškart dedamas į konteinerį. Be to, kartais pamirštama konteineryje esantį tirpalą pakeisti švariu. Tokiais atvejais nėra užtikrinamas kokybiškas lęšių valymas ir didėja akių uždegimų rizika.

 

Jei pacientui dėl įvairių priežasčių sunku užtikrinti tinkamą kontaktinių lęšių priežiūrą, rekomenduojama nešioti vienadienius, kuriems nereikia jokios priežiūros.

 

Šiais laikais įprasta apsipirkti internetu. Ar patikima taip įsigyti kontaktinius lęšius?

 

Šiais skaitmenizuotais laikais apsipirkimas elektroninėse parduotuvėse – vyraujanti tendencija. Žmones vilioja greitas ir lengvas norimų daiktų įsigijimas, patogus jų atsiėmimas. Vos keli mygtukų paspaudimai, ir paštomatas padovanoja taip laukto pirkinio džiaugsmą. Tačiau ar žinote, kad kontaktiniai lęšiai – išimtis iš taisyklės? Jų siųstis paštu optikos specialistai griežtai nerekomenduoja. Karštą dieną saulė įkaitina lauke esančius paštomatus, todėl kontaktiniai lęšiai perkaista, praranda deguonies pralaidumą, optines savybes ir formą. Tai gali sukelti akių dirginimą, neryškų matymą ar net akių pažeidimus. Žiemą, esant didesniam šalčiui, paštomate jie gali sušalti. Užšalęs lęšis gali deformuotis ar prarasti savo savybes ir po atitirpimo jau netinkamas nešioti. Rūpinkitės sveikata ir įsigykite juos saugiai apsilankę specializuotame salone.

 

Dažnai manoma, kad kontaktiniai lęšiai negali koreguoti astigmatizmo ar presbiopijos, tinka tik akiniai. Kaip yra iš tiesų?

 

Šiuolaikinės technologijos labai pažangios, o gamintojai daug dėmesio skiria tam, kad užtikrintų geresnę akių sveikatą nešiojant kontaktinius lęšius. Kuriami specialaus dizaino lęšiai, pritaikyti sudėtingoms regos problemoms spręsti (astigmatizmui ar senatvinei toliaregystei). Pirmajam atvejui sukurti astigmatiniai (toriniai) lęšiai, antrajam – progresiniai. Dėl inovatyvių medžiagų, iš kurių pagaminti šie lęšiai, žmogus ne tik aiškiai mato, bet ir jaučia didelį akių komfortą. Yra ir specialūs kontaktiniai lęšiai, kurie padeda lėtinti trumparegystės progresavimą, ypač vaikams ir paaugliams. Kokie lęšiai tinkamiausi jums – patars jūsų akių priežiūros specialistas.

 

Ar yra situacijų, kai kontaktiniai lęšiai apskritai nerekomenduojami?

 

Svarbiausia atkreipti dėmesį į tai, kada tikrai nereikėtų nešioti kontaktinių lęšių. Kai sergate virusinėmis ligomis, pavyzdžiui, gripu, COVID-19, esate peršalę ir pan., patariama nešioti akinius, nes tuo metu padidėja infekcijų rizika. Kai akys yra sudirgusios ar paraudusios, tai gali būti alergijos ar akių infekcijos požymis, o lęšių nešiojimas dar labiau pablogina akių sveikatą.

 

Drėgnose vietose, pavyzdžiui, pirtyse, duše ar plaukiojant vandens telkiniuose, kur lengvai gali patekti pavojingų mikroorganizmų, sukeliančių sunkius akių uždegimus, taip pat saunose ar sausose pirtyse, kur dėl didelio karščio lęšiai gali išsausėti, o akys – prarasti drėgmę.

 

Optometrininkė primena, kad net ir tuos kontaktinius lęšius, kurie skirti nešioti ilgą laiką nepertraukiamai, geriausia prieš einant miegoti išsiimti ir akims leisti pailsėti. Vakare, jei yra būtinybė, lęšius rekomenduoja pakeisti akiniais. Akims, kaip ir visam kūnui, reikia poilsio bei nuolatinio dėmesio. Rūpinkimės savo rega kasdien – tai svarbi investicija į ryškų ir sveiką rytojų.