Statistikos duomenimis, beveik penktadalis vaisingo amžiaus moterų susiduria su makšties sausumu. Tai ne juokais apkartina ne tik intymų, bet ir kasdienį gyvenimą. Įdomu tai, kad nemažai tų moterų vartoja hormoninę kontracepciją. Ką ji turi bendro su sutrikusia makšties lubrikacija?

 

Women's,Health,,Reproductive,System,Concept.,Decorative,Model,Uterus,,Pills,AndVis labiau populiarėja 

 

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, kontraceptines tabletes pasaulyje vartoja daugiau kaip 80 mln. moterų. Nors Lietuvoje pagrindine kontracepcijos priemone išlieka prezervatyvai bei nutrauktas lytinis aktas, hormoninė kontracepcija irgi ne paskutinėje vietoje. Dauguma moterų renkasi sudėtines kontraceptines tabletes, populiarėja ir gimdos spiralės. Kai kurios renkasi kontraceptinius pleistrus, kontraceptinius makšties žiedus, nors šios priemonės mūsų šalyje mažiau paklausios. Visa hormoninė kontracepcija turi nenuginčijamų privalumų. Pirmiausia ji leidžia moterims atsipalaiduoti ir mėgautis seksualiniu gyvenimu, nes nereikia sukti galvos dėl galimo neplanuoto nėštumo. Skirtingų hormoninių kontraceptinių priemonių efektyvumas siekia nuo 91 iki 99,8 %. Dauguma moterų pirmenybę hormoninei kontracepcijai teikia ir dėl to, kad ji efektyviai slopina nemalonius PMS simptomus, skausmą per menstruacijas, mažina kraujavimą. Tai tikras išsigelbėjimas toms, kurių menstruacijos itin skausmingos bei gausios. Hormoninė kontracepcija rekomenduojama net gydytojų, kai sergama endometrioze – malšina varginančius simptomus. Įrodyta, kad hormoninė kontracepcija mažina ir gimdos fibromų riziką. Galiausiai kai kurios moterys ją renkasi kovodamos su akne – kai kuriais atvejais hormoninė kontracepcija padeda ją kontroliuoti ar net visiškai įveikti, mat sureguliuoja hormonų pusiausvyrą organizme.

 

Tinka ne visoms

 

Nors hormoninė kontracepcija daugeliui moterų yra tikras išsigelbėjimas, visgi tinka ne visoms. Kai kurios susiduria su stipriais nepageidaujamais šalutiniais poveikiais. Vienas vargina migrenos priepuoliai, kitos kenčia nuo sumažėjusio lytinio potraukio, puola depresyvi nuotaika arba pasireiškia nereguliarus tepliojimas / kraujavimas tarp mėnesinių… Dar mažai apie tai kalbama, tačiau hormoninė kontracepcija gali sukelti ir makšties sausumą. Reta susimąsto, kad tai gali būti susiję su pasirinkta kontracepcijos priemone. Hormoninė kontracepcija paveikia hormonų testosterono bei estrogenų lygius organizme, todėl veikiama ir makšties lubrikacija. Sumažėjusi lubrikacija gali reikšti skausmingus lytinius santykius, net makšties sienelės plonėjimą, nes ji nebūna taip efektyviai apsaugota nuo trinties, kaip esant normaliai lubrikacijai.

 

Gėdijasi kalbėti

 

Dažnai manoma, kad makšties sausumas aktualus tik kalbant apie lytinius santykius. Taip, jis juos iš tiesų griauna, mat moteris lytinio akto metu patiria diskomfortą ar net skausmą, nėra nė kalbos apie jokį malonumą. Visgi problema čia nesibaigia, ji griauna ir kasdienį gyvenimą. Kai makštis stipriai išsausėjusi, moteris diskomfortą, perštėjimą, net skausmą gali jausti šlapindamasi, vaikščiodama, mankštindamasi ar tiesiog sėdėdama. Prie fizinio diskomforto prisideda psichologinės bei santykių problemos. Dauguma moterų dėl išsausėjusios makšties jaučiasi nevisavertės, joms gėda apie tai kalbėti, todėl užsisklendžia – net nuo gyvenimo partnerio. Sunku suvokti, bet daugiau nei pusė moterų apie makšties sausumą neužsimena nė ginekologei. Dažniausiai pati gydytoja tą pastebi per apžiūrą. Deja, net rekomendavus tam tikrų priemonių, jas reguliariai naudoja vos 4 % pacienčių. Svarbu suvokti, kad toks neatsakingas požiūris žalingas, nes išsausėjusi makštis ne tik kelia nemalonių pojūčių, bet ir tampa lengviau pažeidžiama, todėl gali dažniau kartotis įvairios infekcijos.

 

Lengvai prieinama pagalba

 

Spręsti makšties išsausėjimo problemą nėra sudėtinga. Tam sukurta įvairiausių specialių priemonių. Vaistinėse gausu nereceptinių preparatų, kurie palaiko normalią makšties lubrikaciją. Tai įvairūs geliai, kremai, žvakutės, ovulės. Jos ne tik atkuria makšties drėgmės pusiausvyrą, bet ir veikia raminamai, mažina perštėjimą, skausmą, uždegimų riziką, padeda regeneruotis makšties sienelės ląstelėms. Jeigu dėl gausios pasiūlos sunku savarankiškai išsirinkti geriausią priemonę, nebijokite konsultuotis su gydytoja ar vaistininke. Visos minėtos priemonės ne tik veiksmingos, bet ir diskretiškos – išspręsite problemą niekam apie ją nė nesužinojus.

 

O kol situacija pagerės (dauguma minėtų priemonių reikia vartoti bent 7–10 dienų, po kurio laiko kursą gali tekti kartoti), lytinių santykių metu svarbu nepamiršti lubrikantų. Tik juos rinktis kuo natūralesnius, pagamintus vandens, ne silikono pagrindu, be dažiklių, kvapiklių ir kitų dirginti galinčių komponentų.

 

Jeigu problema išlieka net naudojant specialias priemones, būtina konsultuotis su gydytoju. Jei įtariama, kad dėl makšties lubrikacijos sutrikimo kalta vartojama hormoninė kontracepcija, ji gali būti keičiama kita priemone. Kartais nė nereikia keisti paties kontracepcijos metodo, užtenka pasirinkti, pavyzdžiui, kitas kontraceptines tabletes.

 

Autorius Jūratė Survilė