Krūtys – moteriškumo simbolis. Štai kodėl dailiosios lyties atstovės stengiasi jas kuo labiau puoselėti, išsaugoti dailias ir jaunatviškas. Visgi svarbiausia atminti, kad pirmiausia derėtų pasirūpinti krūtų sveikata.

 

krutys

Ką apie savo krūtis mano moterys?

 

Didžiojoje Britanijoje atlikta apklausa, kurioje dalyvavo 167 moterys. Paaiškėjo, kad net 30 % dailiosios lyties atstovių… nekenčia savo krūtų. Vos 10 % apklaustųjų teigė esančios visiškai patenkintos savo krūtimis. Dar 30 % savo krūtimis daugiau ar mažiau patenkintos. Trečdalis įpratusios savo krūtinę lyginti su kitų moterų, ir tai darydamos dažniausiai, pajunta pavydą, nuliūsta. Moterys dažniausiai skundžiasi dėl to, kad jų krūtinė yra pernelyg nukarusi, nestangri – taip tvirtina apie trečdalis apklaustųjų. Penktadalis trokšta didesnių krūtų, dar tiek pat – mažesnių. Kitos skundžiasi strijomis ant krūtų, pokyčiais dėl nėštumo, dideliais speneliais, per dideliu tarpu tarp krūtų, tuo, kad krūtys pernelyg nukrypusios į skirtingas puses ar yra neproporcingos. Daugiau nei pusė dailiosios lyties atstovių mėgina įgimtą krūtų formą ar dydį dailinti formuojančiomis liemenėlėmis. 75 % pripažįsta, kad norėtų pasidailinti krūtinę plastinėmis operacijomis, jeigu jų neribotų finansinė padėtis arba jos nebijotų skausmo ir galimų komplikacijų. Visgi vos 44 % jų rimtai domisi plastinėmis krūtų operacijomis.

 

Kokia krūtinė žavi vyrus?

 

Vestminsterio ir Niukaslo universitetų (Didžioji Britanija) mokslininkai atliko tyrimą, kuriame dalyvavo 18–68 m. amžiaus 361 vyras. Visi tiriamieji turėjo vertinti penkias virtualias trimates moteris pagal jų patrauklumą. Visos moterys buvo identiškos, išskyrus krūtų dydį. Daugumai (32,7 %) vyrų patraukliausiai atrodė moteris, kurios krūtys – vidutinio dydžio. 24,4 % pirmenybę teikė didelėms krūtims, o 19,1 % – ypač didelėms. 15,5 % gražiausiomis laikė mažas krūtis, o 8,3 % – ypač mažas. Tyrimas taip pat atskleidė, kad didelėmis krūtimis labiausiai žavisi neturintys rimtų ketinimų vyrai, o tie, kurie ieško ilgalaikės partnerės, pirmenybę teikia mažesnėms krūtims. Beje, vienišiai taip pat labiau žavisi didelėmis krūtimis nei turintys antrąją pusę. Kitas psichologinis tyrimas atskleidė įdomų faktą, kad didelėms krūtims pirmenybę teikia skurdžiau gyvenantys vyrai, o turtuoliai labiau žavisi neiškilia krūtine. Psichologai šį fenomeną aiškina taip: mažiau finansiškai apsirūpinę vyrai pasąmoningai trokšta moters, sukaupusios didesnį riebalinį sluoksnį, nes tai asocijuojasi su sotesniu gyvenimu. Dėl tos pačios priežasties alkani vyrai taip pat pirmenybę teikia didesnėms krūtims.
 
6 patarimai, kaip išlaikyti krūtis dailias ir sveikas 

   
  • Masažuoti. Teksaso funkcinės medicinos instituto (JAV) tyrėjai teigia, kad krūtims visokeriopai naudingas masažas. Jį reikėtų daryti kelis kartus per savaitę. Masažuoti apie 10 min. sukamaisiais judesiais – pradedant lengvais ir pereinant prie stipresnių. Tai aktyvina kraujotaką, krūtys geriau aprūpinamos maisto medžiagomis, veiksmingiau šalinami toksinai, todėl netgi mažėja krūtų vėžio rizika. Masažas palaiko odą stangrią, krūtinė ilgiau išlieka jaunatviška, išsaugo formą. Reguliarus masažas taip pat gali užkirsti kelią gerybinėms cistoms rastis, jas naikinti. Jis veiksmingai malšina krūtų skausmą, tempimą.
 
  • Miegoti be liemenėlės. Kai kurios moterys to vengia tikėdamos, kad dėl nakties poilsio be liemenėlės krūtys sparčiau nukąra, bet tai tėra mitas. Iš tiesų, krūtinę spaudžianti liemenėlė trikdo normalią kraujo cirkuliaciją, spaudžia nervus ir ilgainiui gali pažeisti krūtų audinius. Miegant suvaržius krūtis didėja odos sudirgimų ir uždegimų rizika. Dėl nuolatinio spaudimo tam tikrose vietose, ypač jeigu liemenėlė su lankeliais, oda gali patamsėti, išsausėti, tapti netolygi. Liemenėlė netgi gali trikdyti miego kokybę, nes trukdo atsipalaiduoti. 
 
  • Segėti tinkamo dydžio liemenėlę. Net 85 % moterų dėvi netinkamo dydžio liemenėles. Pernelyg spaudžiamos krūtys žalojamos, kenkiama vidiniams minkštiesiems audiniams, nervams, kraujotakai. Krūtys gali deformuotis, atsirasti skausmų, kilti uždegimų. Per didelė liemenėlė irgi kenkia, nes tinkamai neprilaiko krūtų.
 
  • Mėgautis saulės voniomis. Saulės vonios aprūpina organizmą vitaminu D, o šis itin svarbus krūtų vėžio prevencijai, nes stabdo vėžio ląstelių augimą. Kanados mokslininkai atliko tyrimą su 6500 moterų, kurių pusė sirgo krūties vėžiu. Jie išsiaiškino, kad moterims, paauglystėje saulėje būdavusioms bent 21 val. per savaitę, kyla 29 % mažesnė rizika susirgti krūties vėžiu nei toms, kurios saule lepinosi mažiau. Toms moterims, kurios didžiąją laisvalaikio dalį leisdavo lauke šviečiant saulei, sulaukusioms 40–60 m. rizika susirgti minėta onkologine liga buvo mažesnė 26 %, o toms, kurios ir vyresnės nei 60 m. amžiaus gaudavo užtektinai saulės spindulių, ši rizika sumažėjo perpus. Žinoma, saule būtina mėgautis saikingai ir atsakingai.
 
  • Kontrastiniu dušu mėgautis reguliariai.  Krūtys ilgiau išlieka stangrios, jei kasdien apliejamos kontrastiniu dušu. Pirmiausia krūtis trumpai aplieti šaltu vandeniu, paskui temperatūrą padidinti – vanduo turi būti labai šiltas, bet ne karštas. Kaitalioti penkis kartus, baigiant šalto vandens srove. Staigus temperatūrų pokytis skatina geresnę kraujo cirkuliaciją, veikia panašiai kaip masažas.
 
  • Sveikai maitintis. Būtina valgyti kuo įvairesnio maisto, kad organizmui netrūktų būtinų maisto medžiagų. Geriausia vartoti kuo daugiau šviežių, termiškai neapdorotų produktų, nes tokiuose daugiausia vitaminų ir mineralų. Krūtims itin svarbūs baltyminiai produktai (kiaušiniai, mėsa, pieno produktai ir kt.), nes juose esančios medžiagos padeda atsinaujinti krūtų audiniams ir odos ląstelėms, todėl krūtinė ilgiau išlieka jaunatviška ir daili. Taip pat itin naudingi produktai, kuriuose gausu maistinių skaidulų: vaisiai, daržovės, viso grūdo produktai. Skaidulos padeda valytis organizmui, todėl jame mažėja kenksmingų medžiagų, kartu menksta ir pavojingų ligų, net krūtų vėžio, rizika. Moksliniai tyrimai rodo, kad moteriai per dieną vartojant papildomai 10 g maistinių skaidulų, krūtų vėžio rizika mažėja 7 %. Dar viena svarbi maisto produktų grupė – augaliniai aliejai. Barselonoje (Ispanija) atlikti tyrimai rodo, kad itin naudinga reguliariai, bet saikingai vartoti alyvuogių aliejaus, nes jis mažina krūtų vėžio riziką. Šiame aliejuje esantys antioksidantai slopina vėžio ląstelių augimą.
 

Tarp mitų ir faktų

 

1 mitas. Žindymas verčia krūtis nukarti.

 

Tiesa. 2008 m. Jeilio universiteto (JAV) tyrimų duomenimis, žindymas nedidina rizikos, kad krūtys nukars. Krūtų išvaizdai didesnę įtaką turi pats nėštumas. Įprastai per nėštumą krūtinė padidėja ir tokia išlieka, kol žindoma. Paskui pamažu krūtys traukiasi. Netekusios masės krūtys gali prarasti stangrumą. Verta atminti, kad natūralus žindymas mažina krūtų vėžio riziką. Maitinant kūdikį krūtimi bent vienus metus, šios ligos rizika sumažėja iki 20 %.

 

2 mitas. Fiziniais pratimais galima padidinti krūtinę.

 

Tiesa. Krūtyse nėra raumenų, todėl tiesiogiai jų paveikti neįmanoma jokiais fiziniais pratimais. Visgi reguliariai treniruojant aplinkinius raumenis galima šiek tiek padailinti krūtų formą. Dėl sutvirtėjusių minėtų raumenų stangriau atrodo ir pačios krūtys, jas šiek tiek kilsteli po jomis esantys treniruoti raumenys.

 

3 mitas. Mažos krūtys nenukąra.

 

Tiesa. Iš tiesų mažos krūtys mažiau linkusios kąrti, nes jos lengvesnės, jas menkiau veikia žemės trauka. Visgi krūtų stangrumas ir padėtis labiau priklauso ne nuo dydžio, o nuo riebalų ir jungiamojo audinio santykio. Kuo riebalų daugiau, tuo didesnė tikimybė, kad krūtys nukars.

 

4 mitas. Priaugus svorio padidės ir krūtinė.

Tiesa. Dažniausiai priaugus svorio krūtinė iš tiesų padidėja, nes jose prisikaupia riebalų. Visgi riebalai ne visoms pasiskirsto vienodai visame kūne, todėl priaugtas svoris gali išryškėti kitose kūno dalyse, o krūtys gali likti tokios pat ar padidėti labai nežymiai.   

 
Įdomu

  • JAV tyrimai atskleidė, kad moterys, kurioms įdėti krūtų implantai, tris kartus dažniau ryžtasi savižudybei nei turinčios natūralias krūtis. Taip yra todėl, kad jų menkesnė savivertė, jas vargina daugiau kompleksų. Visgi 90 % krūtinę pasididinusių moterų teigia, kad po operacijos pagerėjo jų seksualinis gyvenimas.
  • 80 % moterų krūtys nevienodo dydžio, dažniausiai kairioji būna šiek tiek didesnė.
  • Pasaulinės statistikos duomenimis, daugiausia didžiakrūčių moterų gyvena Rusijoje, Didžiojoje Britanijoje ir Suomijoje. Mažiausios krūtys – kinių, japonių ir kai kurių regionų afrikiečių.
  • Lietuvoje dažniausiai pasitaikantis krūtinės dydis – C.
  • Daugiausia pasaulio moterų dėvi 85C dydžio liemenėlę, o prieš 20 m. daugiausia dėvėdavo 75B dydžio.
  • Čikagos universiteto (JAV) mokslininkai nustatė, kad C ir D dydžio krūtinę turinčių moterų intelektas aukštesnis už mažesnę krūtinę turinčių moterų.
  • Tyrimų duomenimis, jeigu prieš IQ testą vyras kelias minutes stebi krūtis, jį atlieka prasčiau.