Geležis – sveikatai gyvybiškai svarbus mineralas. Ji yra kiekvienos ląstelės sudėtinė dalis. Tačiau daugiausiai jos kaupiama raudonuosiuose kraujo kūneliuose. Stingant šio mineralo organai ir audiniai tinkamai neaprūpinami deguonimi, pradeda vystytis anemija. PSO statistika byloja, kad nuo geležies stygiaus kenčia apie 2 mlrd. žmonių.

 

geležis

Kodėl geležies reikia?

 

Daugelis geležies svarbos organizmui neįvertina ir netgi pamiršta, kad tai –reikšmingas mineralas. Jei trūksta geležies, maistinių medžiagų stinga visam organizmui. Deja, dažniausiai jos trūkumas nustatomas ne iš karto, nes tai įvyksta palaipsniui. Pirma priežastis, lemianti geležies mažėjimą organizme, yra kasdienių jos poreikių nepatenkinimas. T. y. su maistu geležies gaunama per mažai. Visgi šiame etape užfiksuoti mineralo stygiaus beveik neįmanoma, nes organizmas dar naudoja turimas atsargas. Tik tuomet, kai tokia būklė užsitęsia, atsargos išeikvojamos, kraujo tyrimas gali parodyti sumažėjusį hemoglobino kiekį.

 

Hemoglobinas sudaro apie du trečdalius kūno geležies. Jei šio mineralo trūksta, kūnas negali pagaminti pakankamai sveikų, deguonies turinčių raudonųjų kraujo ląstelių. Negaudami užtektinai deguonies organai ir audiniai nebegali visapusiškai atlikti savo funkcijų. Todėl iš pradžių pradeda kamuoti nuovargis, o galiausiai kyla ir imuninės sistemos bei smegenų veiklos sutrikimų grėsmė.

 

Rizikos grupės

 

PSO teigia, kad geležies trūkumas yra labiausiai paplitęs mitybos sutrikimas pasaulyje. Skaičiuojama, kad apie 30 % gyventojų gali sirgti anemija. Labiausiai specialistus gąsdina tai, kad besivystančiose šalyse kas antra nėščia moteris ir apie 40 % ikimokyklinio amžiaus vaikų kenčia nuo geležies stygiaus. Pasekmės dažniausiai būna itin skaudžios. Jei nėštumo periodu moteriai stinga šio mineralo, kyla priešlaikinio gimdymo rizika. Be to, kūdikis gali būti mažesnis už normos ribas.Mažyliams geležies trūkumas sutrikdo fizinę ir kognityvinę raidą, didina ligų ir infekcijų pavojų. PSO taip pat skelbia, kad anemija nusineša apie 20 % gimdyvių gyvybių.

 

Akivaizdu, kad didžiausios geležies trūkumo rizikos grupės – moterys ir vaikai. Nėštumo laikotarpiu moterims apskritai reikia kone dvigubai daugiau šio mineralo. Antraip jos negalėtų išlaikyti padidėjusio kraujo tūrio, patenkinti augančio vaisiaus poreikių ir kompensuoti kraujo, prarasto gimdymo metu. Būtent kraujo netekimas, pavyzdžiui, per menstruacijas, didina geležies trūkumo riziką ir nenėščioms, vaisingo amžiaus moterims. Kūdikiai nuo mineralo stygiaus kenčia, jei pakankamai jo negauna iš mamos. Vėliau mažyliui pradėjus valgyti pačiam itin daug dėmesio svarbu skirti jo mitybai, kad ji būtų visavertė. Be to, vertėtų atidžiai stebėti, ar mažylio organizmas nesiunčia mineralo stygiaus signalų. Ypač didelį dėmesį svarbu skirti tiems kūdikiams, kurie gimė daugiau nei 3 sav. per anksti negu nustatyta gimdymo data arba jų kūno svoris buvo per mažas.

 

Geležies trūkumo požymiai

 
  • Lėtas svorio didėjimas
  • Apetito stoka
  • Blyški oda
  • Dirglumas, nervingumas
 

Mineralo poreikis

 
Amžius Dienos norma
7–12 mėn. 11 mg
1–3 m. 7 mg
4–8 m. 10 mg
9–13 m. 8 mg
14–18 m. 11 mg berniukams

15 mg mergaitėms

 

Pagrindiniai šaltiniai

 

Geležis maisto produktuose būna skirtingų formų. Teigiama, kad lengviausiai organizmas pasisavina ją iš mėsos. Tačiau ankštinės daržovės, javai taip pat yra puikūs mineralo šaltiniai. Tam, kad mažyliai gautų užtektinai geležies, į jų mitybą turėtų įeiti:

 
  • Mėsa – jautiena, ėriena, kiauliena, veršiena, kepenys, vištiena, kalakutiena.
  • Žuvis ir kiaušiniai.
  • Grūdai ir grūdinės kultūros – pavyzdžiui, viso grūdo makaronai, ryžiai.
  • Daržovės – špinatai, brokoliai, briuseliniai kopūstai, žirneliai, pupelės, avinžirniai.
 

Geležį įsisavinti padeda vitaminas C. Todėl jos turinčius produktus vertėtų derinti su tais, kurie prisotinti minėtojo vitamino, pavyzdžiui, pomidorais, raudona saldžiąja paprika, apelsinais ir t. t.

 

Kada reikia papildų?

 

Deja, maisto produktai ne visada užtikrina pakankamą geležies kiekį. Dėl įvairių priežasčių net ir visavertė mityba nėra absoliutus garantas, kad organizmui nestinga šio mineralo. Pavyzdžiui, iki šiol daugelis tėvų klaidingai galvoja, kad karvės pienas yra puikus geležies šaltinis. Nors jame išties yra daug šio mineralo, nei mažylių, nei suaugusiųjų organizmas nepasisavina jo taip gerai kaip iš moters pieno ar mėsos. Tad jei vaikas geria daug karvės pieno, jis gali susidurti su geležies stygiumi. Todėl kai kuriais atvejais neišvengiamai į mitybą reikia įtraukti jos papildų. Vieni efektyviausių yra tie, kurie praturtinti veikliąja medžiaga – geležies bisglicinatu. Ši papildų forma, lyginant su kitomis geležies druskomis (pavyzdžiui, geležies sulfatu), yra pranašesnė. Tiksliau – organizmui pavyksta jos įsisavinti netgi daugiau nei 90 % (tyrimai rodo, kad geležies sulfato įsisavinama tik 27 %). Dėl to užtenka mažesnių šios medžiagos dozių, kad kraujyje būtų atkurtas hemoglobinas ir feritino (baltymo, kuriame kaupiama geležis) atsargos. Geležies bisglicinatas išsiskiria unikalia molekule, kuri nedirgina virškinimo trakto gleivinės ir leidžia išvengti tokių šalutinių poveikių kaip pykinimas ar vidurių užkietėjimas. Be to, jį galima vartoti su bet kokiu maistu, netgi su pienu. Jis puikiai tinka nėščiosioms ir vaikams.

 

Įdomu

 
  • 2014 m. žurnale „Medical & Health Sciences“ pristatytas tyrimas atskleidė, kad geležies trūkumas gali būti susijęs su dėmesio trūkumo hiperaktyvumo sutrikimu.
  • Geležies įsisavinimą gali apsunkinti ir antsvoris. Bent jau taip teigiama tyrime, kuris pasirodė 2010 m. žurnale „Vitamin and Nutrition Research“.
  • Leidinyje „Agricultural and Food Chemistry“ teigiama, kad ankštinių daržovių valgymas kartu su svogūnu ir česnaku padidina jose esančios geležies įsisavinimą net iki 73 %.
  • Anemijos simptomus gali išduoti ir sustiprėjęs noras valgyti nevalgomus dalykus, pavyzdžiui, ledą, popierių, molį, dažus.
  • PSO tvirtina, kad anemijos ir geležies trūkumo įveikimas gali ne tik sugrąžinti asmeninę sveikatą, bet ir iki 20 % pakelti šalies produktyvumo lygį.