Įgyvendinant Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą, pernai buvo iš viso atnaujinta daugiau kaip 300 daugiabučių arba net 9 tūkst. butų, skelbia programą administruojanti Būsto energijos taupymo agentūra (BETA). Pateikę paraiškas daugiabučio renovacijai gali gauti valstybės paramą 30 proc. išlaidų energinį efektyvumą didinančioms priemonėms kompensuoti.

 

IRMA7480

 

Šiuo metu Lietuvoje vyksta dar 430 daugiabučių atnaujinimas, o beveik 1000 namų renovacijos darbai bus netrukus pradedami, kadangi jau turi gyventojų pritarimą. BETA primena, kad iš viso nuo 2013 metų, kai į renovacijos procesus įsitraukė ir savivaldybės, iki 2019 m. buvo atnaujinta daugiau kaip 2400 daugiabučių arba 70 tūkst. butų.

 

„Paskutinių metų rezultatai atskleidžia, kad gyventojų, norinčių atnaujinti daugiabutį, skaičius auga. Tai patvirtina ne tik didėjantis kasmet Agentūros gaunamas paraiškų skaičius, tačiau ir visuomenės nuomonės tyrimų rezultatai – 2019 m. pabaigoje „Spinter tyrimų“ atlikta apklausa parodė, kad net 77 proc. Lietuvos daugiabučių gyventojų norėtų atnaujinti savo gyvenamąjį namą,“ – teigia Valius Serbenta, Būsto energijos taupymo agentūros direktorius.

 

Anot jo, taip pat prie augančio skaičiaus prisideda tai, kad daugėjant renovuotų daugiabučių, visi gyvenantys aplink gali matyti pokyčius, taip pat gali pasikalbėti su renovuotų daugiabučių gyventojais ir išgirsti apie renovacijos naudą iš pirmųjų lūpų.

 

zenklas_2015 04 13

 

Aktyvesnės mažesnės savivaldybės

 

Dažniausia priežastis, kodėl daugiabučių gyventojai susidomi renovacija – sumažėjusios sąskaitos už šildymą. Priklausomai nuo investicijų į namo atnaujinimą, renovuotas daugiabutis vidutiniškai sutaupo 50-60 proc. pastato šiltinimui sunaudojamos energijos.

 

V. Serbentos teigimu, vertinant 2019 metų rezultatus atskirose savivaldybėse, išryškėjo įdomi tendencija – renovacijos darbai aktyviau vyko mažesnėse šalies savivaldybėse. Pavyzdžiui, praėjusiais metais Zarasų raj. savivaldybėje atnaujinta 17 daugiabučių, Biržuose – 12, Jonavos ir Tauragės – po 11 daugiabučių. Tuo tarpu didžiuosiuose šalies miestuose daugiabučių renovacija sulėtėjo – Kaune buvo atnaujinta 19 daugiabučių, Vilniuje – 15, o Klaipėdoje – 8.

 

BETA_logo (2)

 

Renovacijos svarba didėja

 

Daugiabučių renovacijos svarba auga ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europos Sąjungoje (ES). Šiandien net 75 proc. Europos pastatų yra energetiškai neefektyvūs ir sunaudoja net 40 proc visos energijos ir į atmosferą išleidžia 36 proc. šiluminį efektą visų sukeliančių dujų.

 

Siekiant sumažinti šiuos skaičius, ES vadovai parengė ES Pastatų energinio efektyvumo direktyvą, kuri įsigalioja jau nuo šių metų. Susitarimo tikslas – didžiosios dalies pastatų beveik nulinis energijos vartojimas iki 2050 m.

 

Tai reiškia, kad per artimiausia dešimtmetį Lietuvoje turės būti atnaujinta apie trečdalis visų senų pastatų, iki 2040 m. – du trečdaliai, o visi likę – iki 2050 m.