Lietuvoje renovacijos mastai didėja – modernizuojama vis daugiau senų daugiabučių namų. Siekiant įgyvendinti ateities energinio efektyvumo planus, gyventojams siūloma vis daugiau galimybių įsidiegti ir atsinaujinančius energijos šaltinius. Šie atneša ne tik ekonominę, bet ir ekologinę naudą.

 

DJI_0816_Moment

Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš BETA archyvo.

 
Pagal Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos naujausio kvietimo reikalavimus renovuojami namai, kurių plotas viršija 1500 kv. m, turi įsirengti saulės jėgaines, gaminančias elektrą namo bendrojo naudojimo reikmėms. Reikalavimas įsirengti saulės jėgaines taikomas, jei daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projektas pradėtas rengti po 2020 m. vasario 5 d. ir jei daugiabutyje yra techninės galimybės saulės jėgainei įrengti.

 

Energinį efektyvumą didinančių priemonių įsirengimas saugo ne tik gyventojų piniginių turinį nuo didelių mokesčių, bet ir aplinką nuo taršos. Todėl tokiems projektams ir priemonėms gali būti skiriama papildoma iki 30 proc. parama Klimato kaitos programos lėšomis.

 

Paraiškos daugiabučiams renovuoti gali būti teikiamos Būsto energijos taupymo agentūrai (paraiškos priimamos visuose regioniniuose padaliniuose) tiesiogiai arba naudojantis pašto ir pasiuntinių teikiamomis paslaugomis iki 2021 m. birželio 1 d.

 

BETA_logo (2)

 

Saulės energija – tvarus pasirinkimas

 

Siekiant sutaupyti išlaidas elektros energijai, patogiausias būdas yra įsidiegti saulės jėgaines. Lietuvos saulės energetikos asociacijos duomenimis, per 7 metus jėgainės įrengimo kaštai pasidengia, o toliau elektrą gyventojai gauna beveik nemokamai. Tai ilgalaikė ir tvari investicija, nes saulės moduliai net ir po 25 metų išlaiko 90 proc. galios, todėl energija iš šio šaltinio sėkmingai galės naudotis net kelios kartos.

 

Saulės jėgainė su įrengimu tipinio daugiabučio gyventojams turėtų apytiksliai atsieiti 3-4 tūkst. Eur. Skaičiuojama, jog daugiabutyje name bendroms reikmėms per metus sunaudojama apie 3000 kWh elektros. Lietuvos sąlygomis 1 kW saulės elektrinės per metus pagamina apie 1000 kWh elektros. Tai reiškia, kad namui reikia 3 kW galios saulės elektrinės.

 

zenklas_2015 04 13

 

Nesudėtingas įrengimas ir priežiūra

 

Daugelis gyventojų vis dar galvoja, jog įsirengti saulės jėgainę sudėtinga, o priežiūra reikalauja daug išteklių, tačiau tai netiesa. Lietuvos saulės energetikos asociacijos specialistai tikina, jog tokią saulės elektrinę įsirengti nesudėtinga, ją nesunkiai turėtų sumontuoti bet kuri profesionali saulės sistemų montuotojų įmonė. Dažniausiai ji imasi ir prižiūrėti šią jėgainę – kartą per metus apžiūrėti kabelius ir jungtis, patikrinti ar normaliai veikia kontaktai ir įtampos keitiklis. Tai gali atlikti kiekvienas elektrikas, susipažinęs su saulės elektrinėmis.

 

Žiemą sniego valyti nuo saulės jėgainės neverta, nes gruodžio-vasario mėnesiais šviesos yra mažai, todėl nevalant prarandama tik 4-6 proc. metinės energijos. Žinoma, jei kas nors sniegą, o pavasarį –  ir dulkes nuvalo, saulės elektros jėgainė gali pagaminti šiek tiek daugiau.

 

Papildomas pasirinkimas – šilumos siurbliai

 

„Statant saulės jėgainę, galima kartu įsidiegti šilumos siurblį, kurio darbui naudojama jėgainės pagaminama elektra. Tai dažna praktika, nes toks variantas ekonomiškai patrauklus – sumažėja mokesčiai tiek už šildymą, tiek už elektrą“, – pastebi Būsto energijos taupymo agentūros direktorius Valius Serbenta.

 

Šilumos siurblys yra ekologiškas įrenginys, neišskiriantis į aplinką jokių teršalų. Iš aplinkoje esančio šilumos šaltinio – grunto, vandens ar oro – šilumos siurblio pagalba išgauna šiluma yra atiduodama daugiabučio šildymo sistemai. Vienas iš tokios sistemos privalumų visuomet turimas karštas vanduo – net tada, kai šilumos tinklai dėl kasmetinių profilaktinių darbų jį atjungia.

 

Įsirengti alternatyvius energijos šaltinius šildymui labiausiai yra skatinami tie daugiabučiai, kurie nėra prijungti prie centralizuoto šilumos tiekimo. Tačiau pasinaudoti papildomai teikiama parama gali ir daugiabučiai, gaunantys šilumą centralizuotai.

 

Ekologiškas pasirinkimas gerieji pavyzdžiai

 

„Žalios“ energijos naudojimas – tai ne tik finansinė nauda gyventojams, bet ir reikšmingas indėlis į kovą su klimato kaita. Po senų daugiabučių renovacijos energinis efektyvumas vidutiniškai padidėja daugiau nei 60 proc., tai lemia ir ženkliai mažėjančias o CO2 emisijas. Pavyzdžiui, vienas iš projektų, esantis Marijampolėje, buvo pripažintas geriausiu 2019 metų renovacijos projektu. Čia energijos poreikis po priemonių įdiegimo sumažėjo daugiau kaip 80 proc., tokius sutaupymus leido pasiekti gyventojų pasirinkta geoterminio šildymo sistema.

 

Atsinaujinantys energijos šaltiniai įdiegti beveik 80-yje daugiabučių namų modernizavimo projektų. Šiuo metu įgyvendinami dar daugiau kaip 1500 daugiabučių atnaujinimo projektų ir dalyje jų planuojama įdiegti alternatyvius energijos šaltinius.

 

Nuo 2013 metų, vykdant daugiabučių atnaujinimo programą, Lietuvoje renovuoti jau 2739 daugiabučiai. Investicijos į šių namų atnaujinimą sudaro apie 800 mln. eurų. o šiuo metu yra atnaujinami dar 1521 namai.

 

Daugiau informacijos nemokama telefono linija 8 800 200 12.