Į poras, kai partnerių amžius itin skiriasi, visuomenė žvelgia įtariai. Sociologai pastebi, kad heteroseksualiose porose amžiaus skirtumas įprastai varijuoja nuo vienų iki ketverių metų. Be to, dažniausiai vyresnis vyras. Stipresni nukrypimai nuo šios normos sutinkami ne itin palankiai. Vis dėlto, ar metų skirtumas mylint išties reikšmingas?

 

santykiai

Meilė ar nauda? 

 

Kai kurie sako, kad amžius tėra skaičius. Jei abu įsimylėjėliai yra suaugę ir santykius mezga savo valia, kur problema? Tačiau kiti teigia, kad skirtinguose gyvenimo etapuose esantys žmonės nesukurs tvirtų santykių. Įdomu tai, kad paprastai įsimylime tuos, kurie panašūs į mus. Tai veikia kalbant apie išsilavinimą, pomėgius, vertybes, politinį ir religinį požiūrį, kitus bruožus. Tačiau į amžių atsižvelgiama paskutinį. Nors laikotarpis, kuriuo gimėme ir augome, suformuoja asmenybę, nebūtinai įsimylėsime bendraamžį. Šiuo atveju išties tinka posakis, kad priešingybės traukia. Vyresnį žmogų gali žavėti jaunesnio partnerio jaunatviškas energingumas, o šį – mylimojo branda ir išmintis. Ką sako ekspertai? Psichologai pastebi, kad amžiaus skirtumas santykiuose partnerius gali priversti jaustis nejaukiai. Tik ne dėl jų pačių skirtingų interesų, bet visuomenės požiūrio. Juk išties nelengva, kai aplinkiniai smerkia.

 

Tačiau kodėl daugelį taip piktina ryškus amžiaus skirtumas tarp mylimųjų? Užtenka vien prisiminti, koks skandalas kilo sužinojus, kad Prancūzijos prezidento E. Macrono žmona už jį vyresnė 24 m. Pasak specialistų, pasąmoningai atrodo, kad vyresnis partneris išnaudoja jaunesnį, ir iš šių santykių gauna daugiau naudos. Visuomenė neretai įsitikinusi, kad vyresnis žmogus antrosios pusės negalėjo sužavėti vien išvaizda ir asmenybe. Todėl turėjo papirkti pinigais ar šlove. Kitaip sakant, tam tikra prasme apgauti.

 

Evoliuciškai moterys natūraliai išvysčiusios potraukį šiek tiek vyresniems vyrams, dažniausiai turintiems galią ir statusą. Priešistorinėms moterims reikėdavo partnerio, kuris apgintų jas ir būsimą palikuonį, todėl rinkdavosi vyrus pačiame jėgų žydėjime. Kitaip sakant, į vos subrendusius jaunuolius nežiūrėdavo. O štai vyrai rinkdavosi kiek jaunesnes moteris, nes jų jaunystė signalizavo apie vaisingumą ir gebėjimą išnešioti bei pagimdyti sveiką vaiką. Žvelgiant į dabartinį pasaulį, daugumoje porų vyrai vis dar maždaug 3 m. vyresni už žmonas. Tyrimai rodo, kad naujagimiai gimsta sveikiausi, kai, nepaisant motinos amžiaus, tėvas yra šiek tiek vyresnis. Tad biologiškai 3 m. skirtumas tarp partnerių – idealus. O kas svarbu į santykius žvelgiant iš psichologinės pusės?

 

Svarbiausia – interesai

 

Apskaičiuota, kad apie 8 % susituokusių Vakarų pasaulio porų būdingas didesnis nei 10 m. amžiaus skirtumas. Dažniausiai vyresnis vyras, o jaunesnė moteris. Tik 1 % jų sudaro smarkiai vyresnė moteris ir jaunesnis vyras. Šie skaičiai rodo, kad dauguma linkę tuoktis su panašaus amžiaus žmonėmis. Pasak ekspertų, viskas priklauso nuo konkrečios poros – ar partneriai turi bendrų tikslų ir interesų? Jei taip, santykiai klostysis puikiai. Įsivaizduokime jauną merginą ir vyresnį vyrą, kurie abu trokšta susilaukti vaikų. Ši mergina visada svajojo tapti jauna mama ir nesijaučia aukojanti jaunystę dėl šeimos. Tokia pora turi bendrą tikslą. Tačiau jei vyras skubėtų kuo greičiau susilaukti vaikų, nes jo biologinis laikrodis tiksi, o mergina norėtų iš pradžių baigti studijas ir įsitvirtinti darbo rinkoje, jų santykiai būtų pasmerkti. Svarbus ir partnerių gyvenimo etapas. 25-erių merginai ir 40-mečiui vyrui bus sunkiau suderinti kasdienybę, nei 45-erių moteriai ir 60-mečiui. Pirmoji pora gyvena visiškai skirtingai – moteris dar tik kuria karjerą, o vyras svajoja apie stabilumą. Antroji pora jau užaugino vaikus iš pirmųjų santuokų ir dabar nori tiesiog mėgautis naujais santykiais.

 

Visgi nereikėtų pamiršti, kad jaunas žmogus gali būti subrendęs ne pagal metus, o vyresnis – jaunatviškas ir energingas. 60-mečiai neretai gyvena aktyviai, keliauja, vaikšto į vakarėlius. O 25-erių metų žmogui gali viso to ir nereikėti. Tad daug svarbiau rasti partnerį su tais pačiais interesais, o ne panašaus amžiaus. Svarbu ir tai, kad kuo žmonės vyresni, tuo amžiaus skirtumas menksta. Štai 18-os ir 28-erių žmonės dar gyvena lyg skirtingose planetose. Tačiau 38-erių ir 48-erių partneriai jau gali būti laikomi kone bendraamžiais. Svarbiausiu klausimu tokiose porose dažniausiai tampa vaikai. Vienas partneris jiems dar gali jaustis nesubrendęs, o kitam jau tiksi biologinis laikrodis.

 

Vienas pensijoje, kitas – jėgų žydėjime

 

Seksologė Dawna Michael pastebi, kad vienam partneriui būnant jauno amžiaus, santykiai gali imti panašėti į vaiko ir tėvo ryšį. Niekam nepatinka nuolat būti auklėjamam ir mokamam, tad šis modelis pavojingiausias. Iššūkių kyla ir tuomet, kai vyresnis partneris ima senti. Jaunesnė antroji pusė greičiausiai trokš aktyvaus socialinio gyvenimo, o mylimajam jau norėsis ramybės. Dianai, ištekėjusiai už 21 m. vyresnio vyro, kilo sunkumų sutuoktiniui išėjus į pensiją. „Daug dirbu, tad matomės retokai. Tapęs pensininku ir praradęs dalį savirealizacijos Edgaras svajoja, kad dažniau leisčiau laiką su juo. Norėtų drauge keliauti, tvarkytis sode, žiūrėti filmus. Tačiau didelę dalį mano gyvenimo vis dar užima ir dar ilgokai užims darbas. Pastebiu ir tam tikrų kartos skirtumų. Jis labiau tradicinio požiūrio, konservatorius. O man patinka naujos patirtys, nuotykiai“, – pasakoja moteris.

 

Anos sutuoktinis 10 m. už ją jaunesnis. Pasak moters, su metais jų ryšys tik stiprėja. „Kai susipažinome, Robertui buvo 18, o man 28-eri. Aš jau turėjau savo verslą, o jis legaliai negalėjo nei vartoti alkoholio, nei išsinuomoti automobilio. Taip pat vis dar gyveno su tėvais. Ilgai draugavome, o romantiniai jausmai gimė tik po kelerių metų. Susituokėme, kai man buvo 35-eri, o jam – 25-eri. Tuo metu abu jau buvome subrendę, ir amžiaus skirtumo beveik nejutome. Kuo toliau, tuo labiau kartu augame ir mokomės vienas iš kito“, – tikina ji.

 

O štai 42-ejų Matilda neseniai susipažino su 26-erių Viliumi. Tarp jų įsiplieskė moteriai iki tol dar nepatirti jausmai. Nors pora kartu dar tik keletą mėnesių, Matilda suprato, kad būti su jaunesniu vaikinu jai kur kas maloniau. „Gali atrodyti, kad smarkiai jaunesnis partneris bus dar nesubrendęs, mamyčiukas, tikėsis, kad mylimoji jį finansiškai išlaikys. Tačiau iš tikrųjų šiuolaikiniai jaunuoliai kur kas tvirčiau stovi ant kojų nei praėjusios kartos. Jiems nebūdingas toksiškas vyriškumas, todėl daug mieliau padeda tvarkytis namuose, išklauso, patys dalijasi savo problemomis. Susidūręs su sunkumais mano buvęs vyras užsisklęsdavo savyje ir įnikdavo į viskį. Negalėdavau to pakęsti. O su Viliumi drauge išsikalbame ir randame geriausią sprendimą“, – pastebi moteris.

 

Geriau jaunesnis ar vyresnis? 

 

Santykių ekspertė Paulette Sherman atkreipia dėmesį, kad moterims renkantis jaunesnį partnerį yra nemažai privalumų. Visų pirma, jis taip smarkiai nesilaikys tradicinio požiūrio, todėl nereikalaus, kad partnerė tik sėdėtų namie ir augintų vaikus. Jaunesni vyrukai dažniausiai palaiko moteris, siekiančias karjeros, ir mielai dalijasi buities bei atžalų auginimo rūpesčiais. Jiems taip pat mažiau svarbu, ką mano aplinkiniai. O būtent visuomenės nuomonės baimė neretai sustabdo vyresnius vyrus nuo didesnės pagalbos namuose. Tačiau, žinoma, egzistuoja ir tokio santykių modelio trūkumų. Jaunas vaikinas gali nebūti pasirengęs įsipareigoti, jam trūks brandos. Tad moteris gali jaustis lyg augindama paauglį sūnų. Renkantis smarkiai vyresnį vyrą reikėtų atsiminti, kad jis greičiausiai bus pernelyg tradicinių pažiūrų. Tad toks partneris gali nesuprasti moters noro siekti karjeros, net tapti pernelyg savininkiškas, pavydus. Kita vertus, vyresni partneriai dažniausiai nebijo įsipareigojimų, daug žino apie moters seksualinius ir emocinius poreikius, gali suteikti santykiams nemažai stabilumo.

 

Tad koks gi amžiaus skirtumas idealiausias? Vis dėlto, ieškant žmogaus, su kuriuo būtų galima laimingai gyventi, vieno atsakymo nėra. Santykiai gali būti puikūs ir kupini meilės tiek tarp bendraamžių, tiek tarp smarkiai vyresnių / jaunesnių partnerių. Už amžių daug svarbesni bendri interesai ir tikslai. Tad specialistai pataria užduoti sau keturis klausimus:

   
  • Tai ilgalaikiai ar trumpalaikiai santykiai? Vyresniam partneriui malonu leisti laiką su energingu ir gražiu jaunu žmogumi. O jaunesnįjį partnerį žavi vyresnio mylimojo išmintis, branda ir gyvenimo patirtis. Visgi svarbu išsiaiškinti, ar vienas iš kito norite daugiau. Galbūt trokštate tik pasilinksminti?
     
  • Ar siekiate tokių pačių tikslų? Ilgalaikiai santykiai klostosi sėkmingiau, kai partneriai nori tų pačių dalykų. Daugelis tikslų susieti su amžiumi ir gyvenimo etapu, tad gali tapti tikru iššūkiu didžiulį metų skirtumą turinčioms poroms. Galbūt vienas nori kilti karjeros laiptais, o kitas jau svajoja apie pensiją ir tikisi daug laiko praleisti su partneriu? Gal vienas nori blaškytis po pasaulį, o kitam reikia ramybės ir stabilumo? 
     
  • Ar kuris nors iš jūsų nori vaikų? Jei užmezgėte ilgalaikius santykius su kur kas vyresniu ar jaunesniu partneriu, vaikų klausimas itin reikšmingas. Jei jaunesnis vyras, jis gali dar nenorėti vaikų, nors mylimosios biologinis laikrodis jau tiksi. Arba atvirkščiai – maldauti partnerės atžalų, nors ši neturi jokio noro (vėl) gimdyti vėlyvame amžiuje. Vyresnis vyras taip pat gali spausti jaunesnę draugę susilaukti vaikų, nors ji tam dar nepasiruošusi. Arba įtikinėti mylimąją, kad jis jau turi atžalų su pirmąja žmona ir daugiau jų nenori. Tad be galo svarbu išsiaiškinti, ar abu norite vaikų ir kada. 
   
  • Artimieji jus palaiko? Draugai ir šeima itin svarbūs. Tad jei nepritaria santykiams, gali būti tikrai sunku juos išlaikyti. Jei artimieji jūsų ryšiui nori sutrukdyti, verta pasikalbėti. Galbūt jie mato kažką, ko nematote jūs? Gali būti ir taip, kad bičiuliai bei šeima nepritaria jūsų meilei iš principo, nes toks modelis nepriimtinas visuomenėje. Tad jei jaučiatės atradusi gyvenimo žmogų, verta dėl jo kovoti, nors ir kaip būtų sunku.