Visiems būna sunkių periodų. Praradus darbą, išsiskyrus su mylimu žmogumi ar patyrus draugo išdavystę, nejaučiama pagrindo po kojomis. Kamuoja mintys: „Kodėl aš? Kaip taip galėjo nutikti?“ Tačiau, anot psichologų, sunkiomis akimirkomis reikėtų kelti visiškai kitokius klausimus. Jie padės pasimokyti iš karčios patirties ir sėkmingai žengti į naują etapą.

 

klausimai

1. Už ką galiu dėkoti?

 

Žinoma, sunkiu periodu mažiausiai norisi galvoti apie dėkingumą. Jaučiamės sutrikę, pikti ir išsigandę. Tačiau į gyvenimą žvelgiant kitu kampu, galima pajusti laimės kibirkštėlę. Tad derėtų pagalvoti – už ką dėkoti gyvenimui. Kuom jis, nepaisant šios nemalonios situacijos, jus apdovanojo? Tarkime, išsiskyrėte su mylimuoju. Tačiau galbūt turite nuostabių draugų, kurie jums – tikras ramstis? Taip pat dirbate mėgstamą darbą ir sparčiai kylate karjeros laiptais? Išties tokio gyvenimo daug kas pavydėtų. Tad nors išsiskyrimo skausmas aštrus, iš tikrųjų esate labai laimingas žmogus. Taip pat verta pamąstyti apie tai, ko jus išmokė ši skausminga patirtis. Galbūt už atvertas akis galite padėkoti? Pavyzdžiui, patyrėte skaudžią bičiulės išdavystę. Tokiu būdu netekti draugo išties skausminga. Vis dėlto, ar jums tokio žmogaus tikrai reikia? Ilgainiui greičiausiai imsite džiaugtis, kad šios bičiulės nėra šalia. Jeigu jus išdavė, vadinasi, nebuvo tikra draugė. Kuo greičiau atsikratome mus supančiais toksiškais žmonėmis, tuo laimingiau gyvename. Tad patartina daugiau dėmesio skirti tikriems, daugybės metų patikrintiems bičiuliams. O išdavikei draugei mintyse padėkoti, kad laiku parodė tikrąjį veidą.

 

2. Kaip save įsivaizduoju po 5 metų?

 

Šis klausimas labai svarbus, siekiant suprasti, kur link reikia judėti toliau. Tarkime, praradote darbą. Tačiau ar jis tikrai buvo jūsų svajonė? Galbūt po kelerių metų nenorėtumėte savęs matyti toje pačioje darbovietėje? Gali būti, kad darbo netekimas kaip tik taps postūmiu siekti senos svajonės dirbti kitoje srityje. O gal buvusioje darbo vietoje jautėtės puikiai? Tai reiškia, kad naujų įsidarbinimo galimybių reikėtų ieškoti toje pačioje srityje. Tačiau nebijokite paieškoti ir naujų savo talentų. Sakoma, kad visi turi bent 10 įvairių gebėjimų, kurių taip ir neatskleidžia. Rekomenduojama išbandyti įvairias veiklas, pasikalbėti su draugais ir artimaisiais. Jie mus mato iš kitos perspektyvos, todėl gali pateikti įdomių įžvalgų. Kita situacija – išsiskyrėte su mylimuoju. Žinoma, tai labai skausminga patirtis. Tačiau ar su šiuo žmogumi ateities vizija sutapo? Galbūt po 5 m. norėtumėte ištekėti ir turėti vaikų, o buvęs partneris turėjo kitokių planų? Tad tikriausiai sprendimas išsiskirti buvo tinkamas? Jeigu abu ateityje įsivaizduojate visiškai kitaip, būtų sunku patirti laimę.

 

3. Kam jaučiu didžiausią aistrą?

 

Užsisukę darbų ir reikalų sūkuryje, neretai pamirštame savo pomėgius. Tačiau būtent jie gali padėti sunkiu periodu. Tad prisiminkite – kuo mėgaujatės labiausiai? Galbūt tai šokiai, tapyba, kino festivaliai ar sportas. Vertėtų atgaivinti senus pomėgius. Jie ne tik leis pasijusti geriau, bet ir padėti išspręsti problemas. Pasinėrus į hobį, galva išsivalo, smegenys pailsi. Todėl vėliau gali kilti įvairių idėjų ir minčių. Aktyvus pomėgis teiks dar daugiau naudos. Sportuojant organizme gaminasi laimės hormono, tad jaučiamasi geriau. O galbūt neturite specifinio pomėgio? Nebijokite jo paieškoti ir išbandyti įvairias veiklas. Arba tiesiog pagalvokite – kuo norėtumėte užsiimti, jeigu nejaustumėte baimės? Tai padės suprasti, kur linksta širdis. Galite paprašyti ir draugų pagalbos. Galbūt jie praktikuoja kokį nors hobį ir su juo galėtų supažindinti, pasiimti drauge?

 

4. Kaip galėčiau keisti požiūrį į situaciją?

 

Žinoma, emocijų slėpti ir jų neigti tikrai nereikėtų. Jaučiantis blogai, neprivalu šypsotis pro sukąstus dantis ir apsimesti, kad viskas puiku. Tačiau kartais sveika keisti požiūrį į pačią situaciją. Įsijautus į aukos vaidmenį ir nuolat skundžiantis, pranašystės pildosi. Logiška, kad visur tik juoda matantis žmogus nesistengs gyventi geriau. O į situaciją pažvelgus iš neutralios pozicijos pavyks suprasti, kad galima kontroliuoti kur kas daugiau įvykių. Tad derėtų mėginti keisti savo požiūrį. Tarkime, netekote darbo. Kita vertus, turite užtektinai santaupų. Tad galite keletą mėnesių tobulinti žinias ir ieškoti tenkinančio darbo. Taigi, situacija nėra labai bloga.

 

5. Ką daryčiau, jeigu nejausčiau nerimo?

 

Kai ištinka netikėti pokyčiai, patiriama daug nerimo. Būtent jis neretai neleidžia atversti naujo gyvenimo lapo. Išsiskyrę su antrąja puse imame galvoti, kad geresnės nesutiksime. O praradę darbą, panikuoti, kad naują rasti bus sunku. Ši baimė tiesiog paralyžiuoja ir skatina ieškoti kuo saugesnių sprendimų. Vis dėlto kartais naudinga išeiti iš komforto zonos. Patartina įsivaizduoti – ko imtumėtės, jeigu nejaustumėte nerimo suklysti, būti išjuokti? Galbūt nedvejodami kandidatuotumėte į svajonių darbovietę? O gal nueitumėte į pasimatymą su vaikinu iš pažinčių programėlės? Gal įsirašytumėte į parašiutininkų klubą arba dalyvautumėte televizijos projekte? Kodėl to nepadarius dabar?

 

6. Ką kitąsyk galiu padaryti kitaip?

 

Galbūt situacijoje, kurioje dabar atsidūrėte, yra nemažai jūsų kaltės? Tarkime, draugystė su ilgamete bičiule baigėsi dėl išsakytų neapgalvotų žodžių. Gali būti, kad buvusiam mylimajam neskyrėte pakankamai dėmesio. Arba buvote atleista iš darbo dėl nuolatinio užduočių atidėliojimo. Tokiu atveju verta apgalvoti savo klaidas. Paklausti savęs – ką kitą kartą galiu padaryti kitaip? Kaip ateityje galėčiau išsaugoti draugystę arba santykius? Galbūt santykiuose sunku būti atvirai? Kaupiate nuoskaudas, kol galiausiai tiesiog sprogstate? Tada vertėtų mokytis atviriau bendrauti. Naudinga kurį laiką palankyti psichoterapijos užsiėmimus. Specialistas padės į savo elgesį aiškiau pažvelgti iš šalies. Jeigu problemų kilo darbe, galbūt galėtumėte patobulinti savo kompetencijas? Tarkime, pasimokyti geriau planuoti laiką ir efektyviau dirbti komandoje.

 

7. Ar savęs nebaudžiu per stipriai?

 

Sunkiais gyvenimo momentais dalis žmonių dėl visko kaltina save. Tačiau derėtų atminti, kad vieno kalto nebūna. Todėl apmąsčius savo klaidas, nepatartina ilgai graužtis. Nors ir ištiko nesėkmė, gyvenimas juda toliau. Tad nerekomenduojama savęs pernelyg griežtai bausti ir kaltinti dėl susiklosčiusios situacijos. Juk visi klysta. Svarbiausia – išmokti pamokas ir tapti geresniu žmogumi. Jeigu įskaudinote artimąjį arba kam nors pakenkėte, derėtų atsiprašyti. Tačiau nederėtų savęs kaltinti dėl visko. Svarbiausia – apgalvoti savo elgesį ir mokytis iš klaidų. Tik tuomet pavyks judėti toliau.