Antsvoris ir nutukimas: kardinalus skirtumas
2021-10-11 08:47Šiandien daugelis žmonių yra susirūpinę dėl antsvorio problemų, stengiasi būti puikios fizinės formos, propaguoti sveiką gyvenimo būdą. Tuo pačiu metu mūsų planetoje žmonių, turinčių antsvorio ir nutukusių, palaipsniui didėja. Šios sąvokos dažnai painiojamos. Pažvelkime į pagrindinius skirtumus.
Antsvoris yra mokslinis terminas. Tai būklė, kai žmogus turi keletą papildomų kilogramų, viršijančių normalų svorį. Tai yra, esant porai ar net 10 papildomų kilogramų, žmogus nejaučia fizinio diskomforto, jis jaučiasi sveikas. Atsikratyti antsvorio nėra taip sunku, pakanka pakeisti savo mitybą, pridėti fizinio aktyvumo ir nepageidaujamas svoris ilgainiui išnyks.
Nutukimas yra visiškai kitokia medicininė problema. Nutukimas – tai riebalų sankaupų perteklius, kuris yra ne tik po oda, bet dažnai veikia ir vidaus organus. Nutukimą lygi gretutinės ligos. Riebalų sankaupos užpildo pilvo ertmės vidų, sutrinka medžiagų apykaita, perkraunamos širdies ir kraujagyslių bei raumenų sistemos.
Nutukęs žmogus taip pat patiria psichologinį diskomfortą. Atsikratyti šios problemos vien tik sportuojant ne visada įmanoma. Tam reikalingas integruotas požiūris, kartais ilgalaikis gydymas. Papildomi kilogramai su nutukimu gali atsirasti ne tik dėl riebaus maisto pertekliaus, bet ir dėl hormoninių sutrikimų, mažo judrumo, paveldimų ligų. Ir atsikratyti šios problemos gali būti labai sunku.
Specialistai padės tiksliai nustatyti, ar tai, kas vargina pacientą jau yra nutukimo problema ar dar tik keletas papildomų kilogramų. Populiariausias vertinimo kriterijus yra kūno masės indeksas. Esant antsvoriui, jis svyruoja nuo 20 ir 30. KMI virš 30 rodo nutukimą. Tačiau šis diagnozavimo metodas ne visada yra objektyvus. Nustatant parametrus, būtina atsižvelgti į lytį, amžių, ūgį, paveldimumo veiksnius. Tai geriausiai gali padėti išspręsti mitybos specialistas.
Nutukimas daro nepataisomą žalą organizmui. Organizme sutrinka medžiagų apykaitos procesai, kyla II tipo diabeto atsiradimo grėsmė. Taip pat padidėja širdies priepuolio, hipertenzijos rizika, pažeidžiamos kraujagyslės, pablogėja kraujo tiekimas, įskaitant į smegenis. Didėja insulto rizika. Didelis krūvis stuburui sukelia osteochondrozę, artritą, artrozę. Prasideda lytinė disfunkcija ir nevaisingumas.
Norėdami išspręsti antsvorio ar nutukimo problemą, turite kreiptis į gydytoją. Jis padės nustatyti problemos šaltinį, pasiūlys sprendimus, įskaitant medicininius. Pirmiausia reikia pradėti nuo gyvenimo būdo pakeitimo. Mažas fizinis krūvis prisideda prie papildomų kilogramų kaupimosi ne tik ant juosmens, bet ir ant klubų, pilvo ir rankų. Turite patys susidaryti užsiėmimų tvarkaraštį, reguliariai atlikto specialisto siūlomus pratimus. Antrasis svarbus dalykas yra maisto kontrolė. Jūs turite suprasti, kaip dažnai ir ką tiksliai valgyti. Stebėkite maisto kalorijų kiekį, koreguokite porcijos dydį. Mityboje turi būti daržovių, vaisių, pakankamas skysčių kiekis. Cukraus, druskos, riebaus maisto ir rūkytos mėsos kiekį geriau sumažinti.
Ir paskutinis, bet ne mažiau svarbus dalykas – siekiant gražios figūros reikia žinoti, kada sustoti. Per didelė manija dėl dietų, maisto papildų ir liekninamųjų tablečių tik pakenks. Nekontroliuojamas badavimas, mažai ištirtos medžiagos nepadės numesti svorio, bet taip pat sukels ir virškinimo sutrikimus ir kitas skrandžio problemas. Ir tai tik pablogins sveikatą. Norėdami tinkamai maitintis, turite pasikonsultuoti su dietologu. Endokrininės sistemos ligas padės kontroliuoti endokrinologas. Kvalifikuotas gastroenterologas padės, susidūrus su skrandžio ligomis. Tik visų kompleksinių problemų sprendimas padės organizmui būti sveikam.