Ilgėjančios rudenio naktys reiškia, kad vis daugiau laiko praleisime dirbtinėje šviesoje. Įrodyta, kad padidėjusi sąskaita už elektrą ne tik tuština piniginę, bet ir silpnina sveikatą. Mokslininkai baugina, kad negaudami pakankamai natūralios šviesos galime susirgti tokiomis pavojingomis ligomis kaip depresija, diabetas ir vėžys, nutukti. Vienoje Europos Komisijos ataskaitoje rašoma, kad dirbtinis apšvietimas naktį gali padidinti riziką krūties vėžio išsivystymui, sukelti miego, virškinamojo trakto, širdies ir kraujagyslių sutrikimus.

 

Pasirinkus tinkamą apšvietimą tokią riziką galima sumažinti, tačiau netinkamas padėtį gali dar labiau pabloginti. Pavyzdžiui, vieno tyrimo su žiurkėnais metu paaiškėjo, kad mėlyna šviesa kelia depresiją, slogią nuotaiką, o raudona šviesa tokios neigiamos įtakos nuotaikai neturi. Mokslininkai mano, kad panašų poveikį dirbtinio apšvietimo spalva turi ir žmonėms, todėl rekomenduoja miegamajame įsukti raudonos šviesos lemputes.

 

Kodėl mėlyna šviesa turi tokį neigiamą poveikį sveikatai? Mėlyną šviesą skleidžia kai kurios elektros lemputės, kompiuterių ir televizorių ekranai. Ši šviesa žmogaus organizmą veikia apgaulingai, nors ji atrodo balta, tačiau joje yra didelis mėlynos spalvos kiekis. Pastaroji spalva sumažina melatonino kiekį organizme, todėl kurį laiką jaučiamės žvalesni. Deja, ilgainiui tokia šviesa išbalansuoja natūralų žmogaus darbingumo ir miego ritmą, todėl jis jaučiasi vis labiau pavargęs.

 

Miegamajame geriausia būtų įsukti silpnas raudonos šviesos lemputes, kurios, kitaip nei mėlyna šviesa, nesutrikdo įprasto organizmo ritmo. Jeigu norite rytą pasijusti žvalesni, pabūkite ryškioje fluorescencinėje šviesoje, kuri akimirksniu pabudins ir išjudins. Tačiau vakare reikėtų pakeisti apšvietimą į švelnesnį, neskleidžiantį mėlynos šviesos, kad galėtumėte pailsėti, nurimti ir atgautumėte jėgas.

 

Mokslininkai apšvietimo ryškumą matuoja liuksais. Kambaryje, kuriame skaitoma, žaidžiama, žiūrima televizorių žmogui užtenka nuo 500 iki 50 liuksų apšvietimo, todėl net apsiniaukusią dieną organizmas patiria šiokį tokį šoką lauke, kuriame būna 10000 liuksų šviesos ir daugiau.