Šių metų pradžioje šimtmečio skandalu vadinamoje JAV milijardieriaus Jeffrey Epsteino byloje Niujorko teismas pradėjo viešinti asmenų, minimų bylos dokumentuose, pavardes. Lytiniais nusikaltimais, tarp kurių ir įtarimai seksualiniu nepilnamečių išnaudojimu bei prostitucijos organizavimu, kaltintas finansininkas nuosprendžio taip ir nesulaukė. Tačiau su nederamų pasilinksminimų pasekmėmis veikiausiai dabar susidurs daugybė garsių žmonių ne tik iš JAV, bet ir kitų šalių.

 

Nesudėtinga nusikaltimo schemaSilhouette,Of,Woman,,Harassment,Vector,Illustration.,Hands,Of,Man,Touching

 

2019 m. apie nusikalstamą amerikiečių turtuolio Jeffrey Epsteino veiklą pradėta kalbėti taip garsiai, kad informaciją apie tai pranešinėjo ir Lietuvos žiniasklaidos priemonės, nors nuo mūsų šalies milžiniškus pinigus ir įtaką valdantys amerikiečiai ir net britų karališkosios šeimos nariai nutolę kone šviesmečiais. Visgi mažai kas gali likti abejingas, kai viešinama informacija tokia jautri. Juk patys sunkiausi kaltinimai, kurie pateikti turtuoliui, buvo susiję su seksualiniu nepilnamečių išnaudojimu. Tai, kad išsisukti nuo bausmės ar nuslėpti nusikaltimų nepavyks, veikiausiai žinojo ir pats J. Epsteinas. Jis 2019 m. rugpjūčio 10 d. rastas negyvas kalėjimo kameroje Niujorke, taip ir nesulaukęs bylos pabaigos. Teisėsaugos atstovai patvirtino, kad kaltinamasis nusižudė. Tačiau buvo ir nemažai įtariančių, jog tai galėjo būti žmogžudystė. Štai dabar aiškėja, kodėl. Pradėta viešinti, kad privačiose valdose jis buvo įrengęs nederamų pasilinksminimų vietą, kurioje nuolat lankydavosi turtingiausi ir įtakingiausi žmonės. Ir daugelis jų būtų padarę viską, kad tik visuomenė nesužinotų, ką jie ten veikė. Tačiau JAV teisėsauga jau buvo surinkusi daugybę duomenų ir vaizdinių įrodymų. Taip pat atsirado dešimtys liudininkų. J. Epsteino bylos pradžia laikomi 2005-ieji. Tuomet viena moteris kreipėsi į policijos pareigūnus ir pranešė, kad jos 14 m. įdukra buvo atvežta į J. Epsteino namus. Ten jai tariamai sumokėjo 300 dolerių tam, kad nusirengtų ir padarytų vienam iš ten buvusių vyrų masažą. Policija pradėjo tyrimą, kuris tęsėsi beveik metus. J. Epsteino namuose policija atliko kratą ir rado įrodymų, kad vyras mokėjo kelioms merginoms už tai, kad šios atliktų „seksualinius veiksmus“ su juo pačiu ir jo svečiais. Įkalčiai rodė, kad kai kurios jų galėjo būti jaunesnės nei 18 m. Maža to, namuose aptiktos slaptos kameros ir daug pornografinio turinio merginų nuotraukų. JAV žiniasklaida skelbė, kad kameros galėjo būti įrengtos su tikslu vėliau šantažuoti žymius žmones, kurie atvykdavo „pramogauti su nepilnametėmis“.

 

Tamsaus verslo „vadybininkė“

 

Dabar jau žinoma, kad 2005–2007 m., kai J. Epsteinas pateko į teisėsaugos akiratį, maždaug 30 mergaičių, kurių amžius siekė 13–17 m., susisiekė su teisėsauga. Jos nepateikė finansininkui tiesioginių kaltinimų, tačiau liudijo, kad lankėsi J. Epsteino namuose ir ten matė ne vieną gerai žinomą asmenį. Norėdamas išvengti didesnio skandalo vyras ilgokai neigė visus kaltinimus, tačiau 2008 m. pripažino kaltę dėl bandymo nusipirkti seksualinių paslaugų iš 14-metės. Jam skirta 18 mėnesių kalėjimo. Ši laiką jis vos kelis kartus iš tiesų pabuvo uždarytas kameroje. Didžiąją dalį laiko leido namuose, dirbo ir net keliavo. Tai daryti jam leido slaptas susitarimas. Jį tarp teisėsaugos ir nusikaltėlio sudaryti padėję įtakingi asmenys ir dabar neskelbiami, tačiau, manoma, jog ilgainiui bus paviešinta ir ši informacija. Galiausiai 2019 m. J. Epsteinas neteko privilegijų, teisėsauga vėl atkreipė dėmesį į jį ir jo veiklą. Šį kartą oficialiai apkaltintas prekyba žmonėmis ir nepilnamečių asmenų seksualiniu išnaudojimu. Buvo pasodintas į kalėjimą ir su nusikaltimais susijusi informacija pagaliau pasiekė visuomenę. Daugelis nusikalstamų veiklų, apie kurias policijos pareigūnai vėliau surinko duomenis, įvykdytos XX a. 9-ajame ir 10-ajame dešimtmečiuose. Ir juose dalyvavo ne tik J. Epsteinas, bet ir jo mergina. Britė Ghislaine Maxwell 2021 m. pripažinta kalta dėl bendrininkavimo nusikalstamoje J. Epsteino veikloje. Ji verbavo nepilnametes, kurias jos bendrininkas vėliau išnaudodavo. Aukos skaičiuojamos šimtais. Į teismą kreipėsi tik trečdalis. Keturios moterys liudijo, kad G. Maxwell pelnydavo mergaičių pasitikėjimą, suviliodavo jas išvykti ir įtraukdavo į J. Epsteino lytinio išnaudojimo tinklą. Ji nuteista laisvės atėmimo bausme. Būtent ši moteris turėjo milžinišką įtaką nusikalstamo tinklo sukūrimui. Pats J. Epsteinas, nors ir buvo turtingas, niekada nebūtų galėjęs užmegzti ryšių su pačiais galingiausiais žmonėmis pasaulyje.

 

Nustota dangstyti garsius asmenis

 

Tai galėjo padaryti tik G. Maxwell – Oksfordo universitete išsilavinimą įgijusi velionio britų žiniasklaidos magnato Roberto Maxwello dukra, augusi turte ir draugavusi su karališkaisiais asmenimis. G. Maxwell teisme kaltintojai citavo banko įrašus, rodančius, kad moteris nuo 1999 iki 2007 m. iš J. Epsteino gavo 30 mln. dolerių (26,5 mln. Eur). Teigta, kad jos dalyvavimą nusikalstamoje schemoje lėmė pinigai, tačiau liudininkės tikino, kad moteris pati dalyvaudavo išnaudojant merginas seksualiai. Teisiant šią moterį nuskambėjo ir daugiau šokiruojančių liudijimų. Virginia Giuffre teigė, kad J. Epsteinas „skolindavo“ ją seksui turtingiems ir įtakingiems pažįstamiems, įskaitant britų princą Andrew. O šį karališkosios šeimos narį į privačią J. Epsteino valdomą teritoriją atgabendavo pati G. Maxwell. Princas Andrew jam metamus kaltinimus neigia. Visgi po vos prieš mėnesį paviešinto pavardžių sąrašo neigti lankęsi J. Epsteino viloje turės pradėti ir daugiau žymių žmonių. Informacija apie J. Epsteino nusikaltimus bei visa susijusi informacija pradėta viešinti tik dabar, nors aukos to prašė nuo 2015 m. Pagaliau teismas nusprendė, kad nėra priežasties slėpti susirašinėjimų ir liudijimų. Ir visuomenė šį sprendimą sveikina. Mat tai įrodo, kad JAV teisėsauga pagaliau nustojo dangstyti žymius ir labai turtingus žmonės. O jų su J. Epsteinu susijusiame sąraše daugiau kaip pusantro šimto. Tai, kad jie ten paminėti, dar neįrodo, jog dalyvavo išnaudojant nepilnamečius asmenis seksualiai. Tačiau yra liudijimų apie itin nederamas garsenybių pramogas. Liudijusios moterys pasakojo, kad, pavyzdžiui, dabar jau miręs astrofizikas Stephenas Hawkingas lankymasis J. Epsteino namuose pramogaudavo žiūrėdamas, kaip achondroplazija (liliputizmu) sergantys asmenys apsinuoginę spręsdavo itin sudėtingas matematines lygtis prie aukštos rašymo lentos. Sąraše minimas ir Holivudo režisierius Woody Allenas, garsėjantis potraukiu jaunoms moterims (pilnametėms).

 

Moralinė dilema visuomenei

 

Nors garsiai paskelbtos ir buvusių JAV prezidentų Donaldo Trumpo bei Billo Clintono pavardės, tačiau nebuvo įrodyta, kad jie būtų dalyvavę seksualiniame išnaudojime. Nors dokumentuose šių įtakingų politikų pavardės paminėtos daugiau kaip 50 kartų. Su J. Epsteinu siejamų asmenų sąraše garsūs Holivudo aktoriai, finansininkai, velionis dainininkas Michaelas Jacksonas, garsusis magas Davidas Copperfieldas ir modelis Naomi Campbell. Tarp J. Epsteino bičiulių, pažįstamų šmėžavo ir daug kitų pavardžių, įskaitant „Microsoft“ įkūrėją Billą Gatesą bei buvusį JAV iždo sekretorių Lawrence’ą Summersą. Žinoma, jie visi neigė bet kokius ryšius su J. Epsteino vykdytu nepilnamečių sekso verslu. Visgi aišku viena. Daugelis sąraše minimų žmonių žinojo arba bent įtarė, kas iš tiesų vyksta finansininko organizuojamuose vakarėliuose ir kelias dienas trunkančiose viešnagėse privačiose vilose, saloje ir bute Niujorke. Nors teismo metu ir J. Epsteinas ir jo įtakingoji patikėtinė bei mergina G. Maxwell tikino, kad per „renginius“ namuose būdavo tik aptarnaujantis personalas, t. y. namus tvarkančios ir maistą ruošiančios moterys, tačiau liudijimai ir surinkti įkalčiai byloja, kad per ilgus metus J. Epsteinui priklausančiose patalpose pabuvo daugybė labai jaunų merginų. O prie jų realiai ar tariamai galėjo priekabiauti garsūs verslininkai ir iš įvairių Europos šalių. Šių pavardės irgi minimos J. Epsteino bylos sąraše. Viena vertus, nė vieno šių žymių žmonių kaltė ne tik neįrodyta, niekam nėra pateikta net kaltinimų. Visgi ši byla dar tikrai nėra baigta. Šimtai liudijimų dar laukia savo eilės. Ir tikimasi, jog per artimiausią pusmetį bus paviešinta dar daugiau įrašų. O tuomet ir paaiškės, kas tiesiog linksminosi su liūdnai pagarsėjusiu finansininku ir ignoravo aplink šmirinėjančias jaunutes merginas, o kas iš tiesų išnaudojo nepilnametes seksualiai. Manoma, kad dalis informacijos gali net turėti įtakos JAV prezidento rinkimams.

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė