Seksas po 50-ies nesibaigia!
2024-07-12 07:35Gajus mitas, kad vyresniame amžiuje dingsta susidomėjimas intymiu gyvenimu. Neabejotinai jį sukūrė jauni žmonės, mat statistiškai dauguma vyresnių nei 50-ies žmonių tebėra seksualiai aktyvūs, o kai kurie intymumu netgi mėgaujasi labiau nei bet kada anksčiau. Žinoma, tenka įveikti ir tam tikrus iššūkius.
Iškalbinga statistika
Mičigano universiteto (JAV) atliktas tyrimas atskleidė, kad net 91 % 50-mečių vyrų ir 86 % moterų vis dar seksualiai aktyvūs. Turintys antrąsias puses lytiškai santykiauja vidutiniškai kartą per savaitę. Nors intymus gyvenimas vyresniame amžiuje pažeria naujų iššūkių, daugiausia susijusių su sveikata, nemažai žmonių tikina, kad būtent šiuo gyvenimo etapu intymus gyvenimas jiems teikia didžiausią pasitenkinimą. Apklausos atskleidžia, kad seksas po 50-ies ne tik niekur nedingsta, bet dargi atneša naujų malonių potyrių. Apklausus dar vyresnius žmones (nuo 65 iki 80 m.) paaiškėjo, kad tarp jų 40 % vis dar seksualiai aktyvūs. Du trečdaliai senjorų teigė, kad domisi intymiu gyvenimu, net jeigu jau ir nebėra seksualiai aktyvūs. Taigi, drąsiai galima teigti, kad, kaip ir meilė, taip ir intymumas amžiaus ribų neturi.
Fizinės kliūtys
Vis dėlto vyresnių žmonių intymus gyvenimas dažniausiai būna kitoks nei jaunystėje, nes tenka įveikti įvairius fiziologinius iššūkius. Amžėjant organizme vyksta natūralūs pokyčiai, užklumpa įvairios ligos, o tai paveikia ne tik kasdienį, bet ir intymų gyvenimą.
Moterims daugiausia pokyčių atneša menopauzė, dažniausiai pasireiškianti 45–55 m. Ji sukelia makšties sausumą, todėl lytinis aktas gali kelti diskomfortą ar net skausmą. Laimei, šią problemą lengva išspręsti naudojant lubrikantus. Pasitarus su gydytoju kartais taikomas gydymas, pakaitinė hormonų terapija. Kalbant apie hormonus, kai kurios menopauzės amžiaus moterys susiduria su stipriai nuslopusiu lytiniu potraukiu – taip nutinka dėl stiprių hormonų pusiausvyros pokyčių organizme.
Vyresnio amžiaus vyrams gali pasireikšti erekcijos sutrikimai. Statistikos duomenimis, su jais susiduria per 50 % vyresnių nei 40 m. stipriosios lyties atstovų. Tai lemia sumažėjęs testosterono lygis, kartais ir gretutinės sveikatos problemos. Specialistai pabrėžia, kad vyrai jokiu būdu neturėtų nuleisti rankų, mat 96 % atvejų erekcijos problemos išsprendžiamos. Vienais atvejais pakanka gyvensenos pokyčių, kitais prireikia medikamentinio gydymo, tik reikia nebijoti kreiptis pagalbos į specialistą.
Gilėjantis emocinis ryšys
Emocinis ryšys tampa vis svarbesnis su amžiumi. Daugelis porų pastebi, kad bėgant metams jų santykiai gilėja, o tai sustiprina ir seksualinę patirtį. Atviras bendravimas apie troškimus, baimes ir seksualinės funkcijos pokyčius itin svarbus. Šis atvirumas ugdo pasitikėjimą ir padeda rasti abu partnerius tenkinančių būdų išlaikyti intymumą. Gali prireikti naujų seksualinės išraiškos formų, plačiau tyrinėti intymumą – tai pagyvina poros seksualinį gyvenimą, leidžia apeiti fiziologines kliūtis. Vieniems padeda naujos sueities pozos, kitiems sekso žaislai, erotiniai masažai ar kitos priemonės. Svarbiausia, kad partneriai nebijotų apie tai kalbėtis ir drauge ieškotų abiem geriausių sprendimų.
Psichologiniai iššūkiai
Nors bėgant metams porų emocinis ryšys įprastai tvirtėja ir gilėja, intymų gyvenimą gali ardyti psichologinis išorinis spaudimas. Visuomenėje sklando mitai, kad vyresni žmonės seksu domisi mažiau arba visai nesidomi. Nors statistika atskleidžia, kad tai nėra tiesa, tokie stereotipai gali paveikti vyresnių porų seksualumą. Žmonės gali nerimauti, kad neatitinka socialinių normų, yra kitokie, netgi gėdytis seksualinės veiklos. Taip gimsta įvairūs kompleksai, trukdantys mėgautis intymumu. Kur dar įvairios baimės ir nerimas dėl besikeičiančio kūno, amžėjimo ženklų… Visa tai gali ne juokais trikdyti seksualinį gyvenimą. Susidūrus su tokiomis problemomissvarbu atvirai kalbėtis tarpusavyje, prireikus nedvejoti kreiptis į psichoterapeutą – tiek individualiai, tiek ir kaip porai.
Nepamiršti saugumo
Vyresniame amžiuje nebereikia sukti galvos dėl neplanuoto nėštumo. Tai dažnai į intymų gyvenimą atneša daug laisvės, ypač moterims. Neretai net vartodamos kontraceptines priemones baiminasi netikėtai pastoti, tokios mintys neleidžia iki galo atsipalaiduoti, atsiduoti malonumui. Dėl šios priežasties moterys po menopauzės seksu mėgaujasi labiau nei jaunystėje. Norisi eksperimentuoti, tyrinėti, išbandyti naujų dalykų. Juolab kad tam nestokojama laiko ir erdvės – suaugę vaikai jau palikę namus, tad pora vėl gali nevaržomai mėgautis intymumu kada nori ir kur nori.
Visgi, tyrinėjant seksualumą, būtina nepamiršti saugumo. Rizika užsikrėsti lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI) vyresniame amžiuje niekur nedingsta. Atvirkščiai, dėl gretutinių sveikatos problemų, nusilpusio imuniteto netgi gali padidėti. Tai ypač aktualu nuolatinio seksualinio partnerio neturintiems žmonėms. Tokiu atveju būtina naudoti prezervatyvus – apsaugo ne tik nuo nėštumo, bet ir LPI.
Mėgaujantis intymumu vyresniame amžiuje būtina pagalvoti ir apie kitą saugumą – sueities pozos ir intensyvumas turi atitikti fizines galimybes. Jas pervertinus galimos ne tik traumos, bet ir infarktas ar insultas. Taigi, puoselėjant seksualinį gyvenimą būtina nepamiršti savo sveikatos būklės ir galimybių. Senstant intymumas dažnai tampa kitoks, bet tai nereiškia, kad prastesnis nei jaunystėje.
Puoselėja sveikatą
Vyresniems žmonėms palaikyti seksualinį aktyvumą verta ne tik dėl malonumo, gilesnio tarpusavio ryšio, bet ir teigiamo poveikio sveikatai. Įrodyta, kad seksualiai aktyvūs senjorai būna sveikesni, gali pasigirti geresne gyvenimo kokybe. Nieko keisto, mat reguliarūs intymūs santykiai stiprina imunitetą. Mylintis organizme didėja imunoglobulino A (IgA), kuris svarbus normaliai imuninės sistemos funkcijai, koncentracija. Tų žmonių, kurie seksualiniais santykiais užsiima 1–2 kartus per savaitę, organizme aptinkama maždaug 30 % daugiau IgA negu tų, kurie tai daro rečiau. Vadinasi, jie rečiau serga peršalimu, gripu ir kitomis infekcinėmis ligomis. Taip pat ištirta, kad reguliarūs lytiniai santykiai padeda sureguliuoti kraujospūdį, didina fizinę ištvermę, netgi mažina infarkto riziką. Moksliniai tyrimai atskleidžia, kad tie žmonės, kurie lytiškai santykiauja bent 2 kartus per savaitę, turi 50 % mažesnę tikimybę mirti nuo širdies ligų nei seksualiai mažiau aktyvūs jų bendraamžiai. Dar daugiau – reguliarus seksas mažina prostatos vėžio riziką, gerina miego kokybę, saugo nuo depresijos, palaiko proto aštrumą, netgi lėtina senėjimą! Įrodyta, kad reguliariai lytiškai santykiaujantys žmonės atrodo vidutiniškai 7–12 metų jauniau.
Autorius Jūratė Survilė