Ar pastebėjote, kad ilgai kartu gyvenančios poros supanašėja? O ar kada nors galvojote, kodėl taip yra? Šis fenomenas domina net mokslininkus, kurių tyrimuose galima rasti labai įdomių įžvalgų!

 

poros

3 priežastys, kodėl poros ilgainiui supanašėja:

 

  • Jie iš pat pradžių atrodė panašūs į vienas kitą. Viena didžiausių naujų pažinčių paslapčių yra ta, kad žmonės dažniausiai renkasi sau į porą kažkokiu aspektu į juos pačius panašius žmones. Tai gali būti panašus išsilavinimo lygis, ūgis, amžius, veido forma ir kt. Tai vadinama asortimentiniu poravimusi ir ši sąvoka naudojama paaiškinti, kodėl išsilavinę asmenys dažniausiai susituokia su tokiais pat išsilavinusiais žmonėmis. Nesunku suprasti kodėl: žmonėms patinka kalbėti su tais, kurie supranta, apie ką jie kalba. Tačiau tam tikrame lygmenyje rinkimasis panašaus į save partnerio gali būti nulemtas genetiškai. Jeigu tikėtume mokslininkai, tai iš tikrųjų mus traukia ne priešingybės, o panašumai. 2014 metų tyrimai parodė, kad baltieji žmonės yra labiau linkę pasirinkti tokį partnerį visam gyvenimui, kurio DNR yra panašus į jų. Tad gali būti, kad su buvusiais partneriais nieko neišėjo, nes jūs paprasčiausiai nebuvote suderinami DNR lygmenyje, o ne todėl, kad jie per daug garsiai reikšdavo savo emocijas ar visada vilkėjo tuos pačius marškinėlius! Pasąmonės lygmenyje žmonės nori perduoti savo genus palikuonims, o didesnė tikimybė, kad susilauksite vaiko, panašaus į save, jei ir partneris bus panašus į jus. Deja, tyrimų šioje srityje, kuriame dalyvautų mišrių rasių poros, beveik nėra atlikta.

 

  • Turi tų pačių patirčių. 1987 metais Mičigano universiteto psichologas Robertas Zajoncas yra sakęs, kad yra žmonių, kurie iš tikrųjų bijo, jog ilgainiui jų veidai įgaus tokią pačią rūsčią veido išraišką kaip ir antrųjų pusių. R. Zajoncas kartu su savo komanda paprašė savanorių sujungti vyrų ir moterų nuotraukas, atsižvelgiant į jų veidų panašumą, ir pastebėjo, kad tie, kurie buvo susituokę 25-erius metus buvo iš tiesų labiausiai supanašėję. Yra dvi hipotezės, kodėl taip nutinka. R. Zajoncas mano, kad per visą gyvenimą patiria daugybę tų pačių patirčių, kurios palieka veiduose panašias raukšleles, todėl ilgainiui jų veidai supanašėja. Du žmonės, kurie kartu išgyveno sunkumus ir džiaugsmingas akimirkas, pagal R. Zajonco teoriją, turėtų turėti tokias pačias raukšles veiduose. Pagal kitą teoriją su amžiumi išskirtiniai veido bruožai nyksta, tarsi išblunka, ir genetinis panašumas tarp dviejų asmenų dar labiau išryškėja.

 

  • Kuo esate laimingesni, tuo panašesni su savo antrąja puse. R. Zajonco teorija remiasi pagrindiniu principu: mes imituojame žmones, kurie yra arčiausiai. Šis fenomenas vadinamas „pasąmoningu mėgdžiojimu“ ir yra žinomas daugybę amžių. Štai kodėl mes nesąmoningai pamėgdžiojame draugų balso intonaciją arba kopijuojame patinkančio žmogaus stovėseną. R. Zojancas manė, kad mes mėgdžiojame partnerį labai ilgą laiką, todėl ilgainiui net pasikeičia mūsų veido bruožai. Moksliniai tyrimai rodo, kad genetinis panašumas koreliuoja su laiminga santuoka, tačiau ar tai yra priežastis, ar pasekmė, kol kas lieka neaišku. Ar jūs esate laimingi dėlto, kad vienas kitą suprantate ar todėl, kad turite tą patį geną (5-HTTLPR), kuris, manoma, padeda jaustis stipresnį emocinį ryšį santykiuose. Ar laimė padaro mūsų veidus panašius ar atvirkščiai? Tačiau yra aišku viena: tai, kad jūs panašiai atrodote, nereiškia, kad mąstote taip pat. 2010 metų tyrimas parodė, kad žmonės, susituokę 40 metų, turėjo tokias pat skirtingas asmenybes kaip ir santykių pradžioje, net jei jie turėjo panašių įpročių, namus ir įsipareigojimų.