Nors mūsų šalyje paskutinį lapkričio ketvirtadienį Padėkos diena nešvenčiama, tačiau net ir mums vertėtų akimirką sustoti ir pamąstyti apie tai, kam ir dėl ko esame dėkingi. Kodėl to nepadarius šiandien?

 

"dėkingumas"

Būti dėkingam – tai reiškia daugiau laimės, geresnę fizinę ir psichinę sveikatą. Dėkingumas padeda žmonėms jausti daugiau pozityvių emocijų, turėti daugiau teigiamų patirčių, įveikti nesėkmes ir sukurti stiprius santykius.

 

Retai dėkingumas gali turėti neigiamą pusę. 2013 metais Birmingemo universiteto tyrėjai teigia, kad dėkingumas turi daugybę privalumų: mažina diskriminaciją, padeda efektyviau mokytis, žmonės tampa paslaugesni vieni kitiems, labiau pasitiki savimi, turi geresnį požiūrį į darbą, būna atsparesni likimo smūgiams, greičiau atgauna jėgas, jaučia mažiau fizinio skausmo, būna geresnės sveikatos bei ilgiau gyvena.

 

11 priežasčių, kodėl turėtumėte būti dėkingesni:

 
  • Dėkingi žmonės turi stipresnį tikėjimą ir yra sveikesni. 2015 metais moksliniame žurnale apie religiją ir sveikatą „Journal of Religion and Health“ buvo publikuotas tyrimas, kuris nustatė, kad dėkingi žmonės turi stipresnį tikėjimą, viltį ir geresnę fizinę sveikatą. Įdomu, kad šie asmenys jaučia mažiau fizinio skausmo ir dažniau kreipiasi į gydytojus, nes labiau rūpinasi savimi. Kartais manoma, kad dėkingumo jausmas – tai šalutinis laimės poveikis. Tie, kurie gerai jaučiasi, dažniau būna dėkingi. Tai nėra visai tiesa. Daugybė tyrimų parodė, kad kai žmonės sudaro sąrašą dalykų, už kuriuos jaučiasi dėkingi, jaučiasi psichiškai ir fiziškai geriau negu tie, kurie to nedarė.
 
  • Dėkingumo išreiškimas suteikia motyvacijos sportuoti daugiau. Pasirodo, į sporto reikmenų krepšį reikėtų įsimesti ne tik aprangą ir sportinius batelius, bet ir „dėkingumo žurnalą“. Kalifornijos universiteto prof. R. Emmonsas teigia, kad dėkingumo terapija iš tiesų padeda siekti sporto tikslų. Jis atliko tyrimą, kurio rezultatai parodė, kad dėkingi žmonės apskritai dažniau sportuoja.
 
  • Dėkingumas ir dosnumas mažina stresą. Per didelis stresas didina insulto, kvėpavimo sistemos, virškinimo sutrikimų riziką. Dėkingumas padeda mažinti nerimą ir valdyti emocijas.
 
  • Dėkingumas ir dosnumas stiprina širdį. Tyrimai parodė, kad dėkingumą išreiškiantys asmenys turi mažesnę širdies ligų išsivystymo riziką.
 
  • Dėkingumas ir altruizmas mažina kraujo spaudimą. Leidus kam nors išsiverkti ant jūsų peties, pagerės ne tik problemų kamuojamam asmeniui, bet ir pačiam guodėjui. Gerumas iš tiesų nepaprastas ir nieko nekainuojantis vaistas nuo daugelio ligų.
 
  • Dėkingumas mažina „blogąjį“ cholesterolį. Sunku patikėti, bet paprastas ačiū gali fiziškai sustiprinti širdį! Geriausių rezultatų pasiekiama laikantis mitybos rekomendacijų, atsisakant alkoholio ir cigarečių ir… praktikuojant dėkingumą. Visa tai, anot mokslininkų, mažina „blogojo“ cholesterolio lygį kraujyje.
 
  • Dėkingi žmonės geriau miega. Paprasčiausiai sąrašas dalykų, už kuriuos jaučiamasi dėkingais, sudarymas dienos pabaigoje padeda žmonėms geriau išsimiegoti. 2009 metais psichosomatinių ligų tyrimų žurnale „Journal of Psychosomatic Research“ publikuojamas tyrimas, kuris nustatė, kad tie žmonės, kurie išreikšdavo dėkingumą, miegodavo geriau ir ilgiau, negu tie, kurie to nedarė.
 
  • Dėkingi žmonės turi daugiau savigarbos. 2014 metais taikomosios sporto psichologijos žurnale „Journal of Applied Sports Psychology“ publikuojamas tyrimas, kuris nustatė, kad tie sportininkai, kurie išreikšdavo daugiau dėkingumo savo treneriams ir apskritai, turėjo aukštesnę savigarbą po 2 – 6 mėnesių, negu, tie, kurie to atvirai nedarė.
 
  • Dėkingi žmonės yra labiau linkę padėti kitiems ir yra empatiškesni. 2006 metais psichologijos mokslų žurnale „Psychological Science“ buvo publikuojamas tyrimas, kuris nustatė, kad tie asmenys, kurie dažniau išreikšdavo dėkingumą, buvo labiau linkę padėti kitiems, o toks socialinis elgesys didina laimės jausmą. Empatija taip pat didėja, kai žmonės yra dėkingi. 2012 metais straipsnyje „Socialinė psichologija ir asmenybės mokslas“ („Social Psychology and Personality Science“) nustatė, kad daugiau dėkingumo reiškia didesnę empatiją ir mažesnę agresiją. „Dėkingumas motyvuoja žmones išreikšti jautrumą ir rūpestį kitiems“, – rašo tyrėjai.
 
  • Dėkingi žmonės yra atsparesni likimo pokyčiams. 2006 metais elgesio tyrimų ir terapijos žurnale („Behaviour Research and Therapy“) publikuojamas tyrimas, kuris nustatė, kad Vietnamo karo veteranai, kurie jautė didesnį dėkingumą, buvo atsparesni, juos mažiau paveikė potrauminio streso sindromas. 2003 metais asmenybės ir socialinės psichologijos žurnale („Personality and Social Psychology“) publikuojamas tyrimas, kuris nustatė, kad tie sergantys nervų ir raumenų ligomis žmonės, kurie rašė „dėkingumo žurnalą“, jautėsi geriau ir turėjo pozityvesnį požiūrį tyrimo pabaigoje, palyginus su tais, kurie to nedarė.
 
  • Dėkingi žmonės ilgiau gyvena. Pasak kai kurių tyrimų, dėkingumas gali sumažinti žmonių mirtingumą net 22 %. Tyrimų dalyviai taip pat pažymėjo, kad dėkingumas padėjo jausti didesnį pasitenkinimo jausmą. Dėkingumas taip pat gali padėti atsikratyti priklausomybių, pavyzdžiui, nuo alkoholio.