Visuomenė jau susigyveno su mintimi, kad kreiptis pagalbos į psichologus normalu ir naudinga. Tačiau seksologų konsultacijos vis dar laikomos tabu. Visgi apsilankymas pas šios srities specialistą gali padėti išspręsti įvairias seksualumo problemas. O ar vertėtų apsilankyti pas seksologą, išduoda tam tikri ženklai.

 

seksologas_800x533

Sumažėjęs libido

 

Abiejų lyčių lytinis potraukis (arba libido) nėra pastovus, kinta priklausomai nuo aplinkybių. Nenorą mylėtis gali lemti hormonų pokyčiai per nėštumą, žindymą, menopauzę. Neigiamą įtaką daro vartojami vaistai, per mažas kūno svoris, išsekimas, įvairios ligos. Taip pat ir emocinė savijauta. Patiriant stresą, išgyvenant netektį, turint didelių finansinių, santykių, darbo ar kitų problemų, gali nesinorėti užsiimti seksu. Prastas savęs vertinimas irgi mažina libido. Turintys žemą savivertę negali pasigirti turtingu seksualiniu gyvenimu. Tokia gali susiformuoti nuo pat lytinės brandos pradžios, taip pat atsirasti pakitus išvaizdai: priaugus kilogramų arba pernelyg sulieknėjus, per nėštumą, netekus galūnės, po mastektomijos ir kt.

 

Visiškai normalu kurį laiką nejusti seksualinio potraukio, tačiau jei tai tęsiasi ilgai, o objektyvios priežasties nėra, pravertų seksologo arba seksoterapeuto konsultacija. Jam padedant, pavyks greičiau išsiaiškinti, kodėl išnyko lipido, bei gauti vertingų patarimų, kaip jį susigrąžinti.

 

Neįprastos susijaudinimo priežastys

 

Seksualiai jaudina gana panašūs – gražūs kūnai, viliojantys judesiai, erotinės aimanos, besibučiuojančių ar besimylinčių žmonių – vaizdai ekrane ir pan. Kai kurie turi išskirtinių juos jaudinančių dalykų. Tai vadinama fetišais. Pavyzdžiui, yra pėdų fetišas. Tokiu atveju seksualiai jaudina pėdų kojų pirštų vaizdas. Fetišų būna įvairiausių, tačiau pastebėjus, kad jaudina gana keisti dalykai, tarkime, matyti, kaip kažką skriaudžia, slapta stebint ar sekant nepažįstamą žmogų, girdėti verkiant arba kokiam gyvūnui skleidžiant garsus, sukeliant skausmą sau pačiam ar kt., reikėtų pasikonsultuoti su seksologu. Anot specialistų, jeigu jaudina keistumai, ypač susiję su smurtu, pavojumi, skausmu, juos lėmė tam tikros psichologinės traumos. Konsultacijos reikalingos, kad pavyktų išsiaiškinti traumas ir jas išsigydyti, kol nekilo pavojaus sau ar kitiems žmonėms, gyvūnams ir kt.

 

Fiziologinės problemos

 

Sveikam seksualiniam gyvenimui būtinas ne tik libido, gera emocinė sveikata bei psichologinė būsena, bet ir fiziologinis funkcionalumas. Skirtingais gyvenimo tarpsniais vyrai gali susidurti su pakitusia arba suprastėjusia lytinių organų sveikata bei funkcija. Dažniausia problema – erekcijos sutrikimai (jos nebuvimas arba išankstinė ejakuliacija). Abiem atvejai kokybiški lytiniai santykiai negalimi. Žinoma, visuomet partnerę galima patenkinti kitais būdais, tačiau norint, kad stiprioji lytis gyventų visavertį seksualinį gyvenimą, reikalinga gydytojo seksologo konsultacija. Specialistas padės išsiaiškinti, ar erekcijos sutrikimai nėra nulemti psichologinės būsenos arba santykių poroje. Jeigu problema fiziologinė, tuomet reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju urologu. Daugeliu atvejų erekcijos sutrikimai nesunkiai išsprendžiami, svarbu nesibaiminti ir kreiptis pagalbos.

 

Pernelyg didelis domėjimasis seksu

 

Reti intymūs santykiai arba jų nebuvimas kenkia psichinei ir fizinei vyrų bei moterų sveikatai. Tyrimai rodo, kad reguliarus seksas mažina įvairių ligų, tarp jų ir ginekologinių, urologinių, kardiologinių, riziką. Tačiau per didelis domėjimasis seksu taip pat gali būti žalingas. Jeigu mintys nuolat sukasi tik apie intymius santykius, prieš akis iškyla erotinės fantazijos, susijaudinama pačiose netinkamiausiose situacijose, tai gali trukdyti tiek asmeniniam, tiek profesiniam gyvenimui. Moterims mintis apie seksą nuslėpti lengviau, tačiau vyrams jos paskatina erekciją – būnant viešose vietose gali kilti problemų ir su teisėsauga. Nors stipriajai lyčiai sudėtingiau, tačiau tik silpnajai – diagnozuojama nimfomanija. Šis patologinis lytinis potraukis pasireiškia nevaldomu noru lytiškai suartėti su įvairiais partneriais. Pasak specialistų, nimfomaniją gali lemti organinis galvos smegenų pakitimas (kai pažeidžiama smegenų struktūra, pavyzdžiui, po insulto arba traumos) arba hormonų pokyčiai. Šis stiprus seksualinis potraukis gali būti ir įgimtas.

 

Bet kokiu atveju itin padidėjus libido, nuolat galvojant apie seksą ir išaugus partnerių skaičiui verta susimąstyti apie vizitą pas seksologą.

 

Lydintis kaltės jausmas 

 

Daliai žmonių seksas lydimas kaltės jausmo – po suartėjimo gailimasi ir graužiamasi, kad buvo pasiduota aistroms. Tokią savijautą gali lemti kelios priežastys. Gana dažnai kaltė dėl sekso lydi tuos žmones, kurie augo labai konservatyviose, religingose šeimose arba bendruomenėse, kur tikima, kad intymūs santykiai skirti ne malonumui, o giminei pratęsti. Kaltė dėl sekso gali lydėti ir seksualinį gyvenimą pradėjus per anksti ar su netinkamu žmogumi. Specialistų teigimu, dažnai ji jaučiama tada, kai seksas sukelia malonumų, kai patiriamas orgazmas. Tokiu atveju galima įtarti, kad asmuo yra patyręs seksualinę prievartą arba smurtą, todėl pasąmonė jam neleidžia patirti kūniško malonumo, o jį patyrus graužia sąžinė. Akivaizdu, kad šią sudėtingą problemą išspręsti savarankiškai gali būti neįmanoma. Jeigu seksas kelia nemalonias emocijas, nors santykiai su partneriu gražūs, rekomenduojama pasikalbėti su seksologu.

 

Negalėjimas patirti orgazmo

 

Moterys ir vyrai orgazmą patiria skirtingai. Stipriajai lyčiai nuo sueities pradžios iki ejakuliacijos pakanka vidutiniškai 4 minučių. Silpnajai – reikia mažiausiai 10–11 minučių. Dėl šio skirtumo vyrams lytinis aktas kur kas dažniau baigiasi orgazmu negu moterims. Statistiškai tik pusė damų santykiaudamos patiria orgazmą. Tačiau jis trunka ilgiau nei vyrų. Vidutiniškai 10,9, o vyrų – 8,7 sekundės. Be to, net 41 % moterų orgazmas trunka 11 sek. ar ilgiau, o ilgiau negu vidutiniškai trunkančiu orgazmu džiaugiasi vos 26 % vyrų. Deja, kartais jo patirti nepavyksta. Taip gali nutikti abiejų lyčių atstovams.

 

Kartais orgazmo nebuvimą lemia objektyvios priežastys: negalėjimas atsipalaiduoti, neatidus partneris, triukšminga ar kitaip nepalanki aplinka, fiziologija, pavyzdžiui, makšties sausumas. Tačiau jei sekso tikrai norisi, partneris atidus, aplinka romantiška, bet orgazmo vis tiek nepavyksta pasiekti, patartina apsilankyti pas seksologą.

 

Netikrumas dėl seksualinės orientacijos

 

Šiuo metu kalbėti apie seksualinę orientaciją paprasčiau, nes visuomenė laisvėja. Kita vertus, jaunam žmogui gali kilti daugybė neaiškumų. Šiuo metu seksualinės orientacijos rūšių yra net kelios dešimtys. Seksualinė orientacija paprastai nustatoma pagal tai, kokie žmonės mus seksualiai traukia, jaudina. Tačiau gali būti ir sudėtingiau – jeigu jaudina visi arba dar nė vienas netraukė. Arba žmogus jaučiasi blogai, kad traukia konkreti lytis, neigia seksualinę orientaciją, atsisako priimti save tokį, koks yra. Pastaruoju atveju tenka daug metų meluoti sau, šeimai, visuomenei. Bet kuris seksualinę orientaciją atvirai pripažinęs asmuo gali patvirtinti, kad slėpimo ir neigimo periodas buvo labai sunkus. Jeigu vienam nepavyksta savęs pažinti ir pripažinti, labai patartume pasikalbėti su specialistu, nes seksualinės orientacijos stigma kenkia visoms gyvenimo sritims, pradedant asmeniniais santykiais, baigiant pasiekimais moksle ar profesinėje veikloje.

 

Skausmingi santykiai

 

Seksas – vienas didžiausių gyvenimo malonumų, tačiau tik tada, kai yra malonus. JAV statistikos duomenimis, 7–10 % moterų intymios akimirkos ne tik neteikia malonumo, bet yra skausmingos. Skaudėti mylintis gali dėl negalėjimo susijaudinti arba patologinio makšties sausumo. Jį lemia įvairios priežastys – hormoniniai vaistai, onkologinės arba lėtinės ligos, menopauzė, psichologinis krūvis, partnerio skuba ir neatidumas ar kt. Daugelį šių priežasčių galima išspręsti, pavyzdžiui, pakeitus vartojamus vaistus, medituojant, atvirai pakalbėjus su partneriu, kad reikalinga ilgesnė preliudija, naudojant lubrikantus ir pan. Jeigu kalbėti apie tai, kad seksas kelia skausmą su mylimu žmogumi, negalime, nenorime įžeisti ar sukritikuoti, labai pravers trečio asmens – seksologo – įžvalgos. Specialistas pasakys, kokius namų darbus atlikti, kad seksas būtų malonus. Keli seansai gali padėti iš naujo atrasti malonumą.

 

Išblėsusi aistra

 

Ilgalaikiuose santykiuose neretai apsigyvena rutina. Ji užgesina aistrą miegamajame, seksas tampa monotoniškas ir retas. Seksologas gali pasiūlyti daugybę būdų, kaip susigrąžinti malonumo kibirkštėlę. Paprasčiausias – pakeisti sekso pozą. Nebūtina užsiimti akrobatiniais striukais arba per vieną sueitį išbandyti visą „Kamasūtros“ vadovėlio turinį, tačiau šį tą pakeisti visiškai nesudėtinga. Moteris gali būti viršuje. Anot seksologų, tuomet jai didėja tikimybė patirti orgazmą, nes gali kontroliuoti įsiskverbimo gylį ir judesių spartumą.

 

Dar viena paprasta gudrybė, galinti įplieksti ugnį miegamajame, seksualūs drabužiai. Beje, tai galioja abiem lytims. JAV atlikti tyrimai rodo, kad net 67 % moterų jaudina fantazija apie seksą su uniformuotu pareigūnu. Rutinai apsigyvenus miegamajame gali padėti erotinių filmų žiūrėjimas. Tiesa, tai reikia daryti kartu. Tokios kino juostos taip pat suteikia informacijos apie antrąją pusę – kas ją jaudina, o kas atstumia ar net baugina.

 

Praverstų apsilankyti sekso reikmenų parduotuvėje ir ką nors įsigyti. Analinių kaiščių rinkiniai, vibruojantys varpų žiedai, G taško stimuliatoriai, antrankiai, botagėliai, raiščiai akims ir rankoms. Kai kurie sekso žaisliukai tokie išmanūs, kad malonumą partneriui įmanoma suteikti net nebūnant kartu – per telefone įdiegtą programėlę arba nuotolinį sekso žaisliuko pultelį. Daug daugiau patarimų, kaip iš naujo atrasti vienam kitą ir sekso malonumą drauge, pateiks seksologas.

 

Geriau vienam

 

Masturbuojasi visi: tiek neturintys sekso partnerių, tiek laimingai gyvenantys poroje. Statistiškai vyrai tai daro dažniau, nes dėl didesnio testosterono lygio jų seksualinis apetitas didesnis. Masturbuotis yra gerai, jeigu intymaus dėmesio nestinga ir antrajai pusei. Tačiau jei intymios akimirkos su partneriu iškeičiamos į masturbaciją žiūrint pornografinius filmus ir naudojant sekso žaislus, o mylimasis jaučiasi nuskriaustas ir nepatenkintas, tuomet reikalingos seksologo įžvalgos. Svarbu išsiaiškinti, kodėl geriau vienam – ar pora nesutaria, seksualiai nedera, ar vienas yra savanaudis meilužis, o gal turima neįgyvendintų fantazijų. Rasti atsakymus į šiuos klausimus padės specialistas. Taip pat patars, kad viena iš sėkmingų santykių paslapčių – seksualinių fantazijų išsakymas ir įgyvendinimas. Tačiau tik tuo atveju, jeigu nebus paminamos partnerio vertybės, nesukels nemalonių ar skausmingų potyrių, neprieštaraus moraliniams arba religiniams įsitikinimams, netaps pavojingos sveikatai, neužtrauks baudžiamosios atsakomybės ir pan. Stengdamiesi patenkinti partnerį, nepamirškime ir savęs.

 

Įdomu

 
  • Prostatos vėžys reguliarius lytinius santykius turintiems vyrams diagnozuojamas 20– 30 % rečiau.
  • Moterys orgazmą pasiekia vidutiniškai per 15 minučių.
  • Aktyviausiai lytinį gyvenimą gyvena amerikiečiai, mylisi vidutiniškai 124 kartus per metus.
  • Rečiausios erogeninės vietos – pėdos ir keliai.
  • 49 % britų nemano, kad virtualus seksas yra neištikimybė, o 51 % bričių įsitikinusios priešingai.
  • 24 % iš 60 mln. „Pornhub“ auditorijos sudaro moterys, t. y. beveik 14,4 mln. dailiosios lyties atstovių.