Žvynelinė yra autoimuninė liga, kuriai būdingos raudoni, pleiskanojantys odos bėrimai. Nors ji pažeidžia odą, tačiau žvynelinė iš tikrųjų prasideda organizmo viduje – imuninėje sistemoje. Liga kyla iš T limfocitų, kurie yra tam tikros baltųjų kraujo kūnelių ląstelės. T limfocitai yra sukurti tam, kad apsaugotų kūną nuo infekcijų ir ligų. Kai šios ląstelės per klaidą tampa aktyvios ir sukelia kitokį imuninės sistemos atsaką, gali atsirasti žvynelinės simptomų. Vaistų nuo žvynelinės nėra, bet yra būdų, kaip suvaldyti šią odos ligą.

 

zvyneline

10 patarimų, kaip palengvinti žvynelinę:

 
  • Vartoti maisto papildus. Į vidų vartojami maisto papildai gali palengvinti žvynelinės simptomus. Nacionalinės žvynelinės fondas pataria vartoti žuvų taukus, vitaminą D, tikrąjį margainį, alaviją, dyglialapę mahoniją, nakvišų aliejų. Tačiau prieš pradedant vartoti bet kokius maisto papildus reikėtų pasitarti su gydytoju, kuris padės pasirinkti tokius maisto papildus, kurie neturėtų neigiamos reakcijos su šiuo metu vartojamais vaistais ir nepakenktų gydymui.
 
  • Mažinti odos sausumą. Rekomenduojama namuose ir biure naudoti oro drėkintuvą, kad patalpų oras visada būtų drėgnas. Tai gali padėti išvengti odos sausumo, prasidėjus centriniam šildymui. Jautrios odos drėkikliai taip pat gali padėti palaikyti normalią odos būklę, suteikti jai švelnumo, drėgmės ir apsaugoti nuo odos „žvynelių“ susidarymo.
 
  • Vengti kvepiančių priemonių. Daugelyje muilų ir parfumerijos priemonių yra dažų ir kitų cheminių medžiagų, kurie gali dirginti odą. Jie skaniai pakvėpina, bet gali dirginti odą. Sergantiems žvyneline tokių priemonių reikėtų vengti ir rinktis asmeninės higienos ir kosmetikos priemones, skirtas jautriai odai.
 
  • Valgyti sveikai. Žvynelinę padeda kontroliuoti tinkama mityba. Odos ligos paūmėjimų galima išvengti, sumažinus raudonos mėsos ir riebių užkandžių suvartojimą. Uždegimą dėl žvynelinės veiksmingiausiai mažina gėlųjų vandenų žuvys, sėklos, riešutai, omega 3 riebiųjų rūgščių. Alyvuogių aliejų galima ne tik vartoti valgymui, bet ir tepti išoriškai ant odos arba prieš einant į dušą ištepti galvos odą aliejumi, kad trenkant plaukus lengviau pasišalintų odos pleiskanos ir atplaišėlės.
 
  • Pasinerti į vandenį. Karštas vanduo gali dirginti sergančiųjų žvynelinę odą. Tačiau pagulėti drungno vandens vonioje su „Epsom“ druska, mineraliniu aliejumi, pienu arba alyvuogių aliejumi, gali būti labai naudinga, nes tai sumažina niežulį ir skatina „žvynelių“ pasišalinimą. Po vonios odą iš karto ištepti drėkinančiu kremu ar losjonu. Jeigu yra galimybė, galima nuvykti paplūduriuoti į Negyvąją jūrą Izraelyje.
 
  • Pasilepinti saulės spinduliais. Šviesos terapija, kai oda tampa atvira ultravioletiniams spinduliams, gali būti atliekama tik su gydytojo priežiūra. Ultravioletiniai spinduliai gali sulėtinti žvynelinės pažeistų ląstelių augimą. Geriausių rezultatų pasiekiama, jei šviesos terapija taikoma reguliariai ir dažnai. Reikia pažymėti, kad soliariumai nėra tas pats, kas šviesos terapija. Per daug saulės šviesos gali pabloginti žvynelinės būklę.
 
  • Mažinti stresą. Bet kokios lėtinės ligos, tarp jų ir žvynelinė, gali būti streso šaltinis. Dėlto dažnai patenkama tarsi į užburtą ratą, nes stresas savaime blogina žvynelinės būklę. Stresą suvaldyti galima išmokti: tam padeda joga ir meditacija.
 
  • Vengti alkoholio. Daugeliui žmonių alkoholis žvynelinės būklę pablogina. 2015 metų tyrimai parodė, kad moterys turėjo žymiai didesnę žvynelinės paūmėjimų rizikų, jei išgerdavo alaus, stipresnio nei 2,2 – 3,2 %. Jeigu per savaitę išgerdavo 5 tokio stiprumo alkoholio vienetų, turėjo beveik dvigubai didesnę riziką, kad prasidės žvynelinė, palyginus su negeriančiomis moterimis.
 
  • Išbandyti ciberžolę. Žolelės dažnai naudojamos gydyti įvairias ligas. Cibrežolė gali padėti išvengti žvynelinės paūmėjimų. Ciberžolę galima naudoti kaip maisto papildą arba kaip prieskonį maistui gardinti. JAV maisto ir vaistų administracija rekomenduojama ciberžolės dienos norma yra 1,5 – 3 mg.
 
  • Mesti rūkyti. Vengti tabako. Rūkymas gali didinti žvynelinės riziką. Jeigu žvyneline jau sergate, rūkymas gali sukelti ir pabloginti paūmėjimus.