Žmogus, padaręs perversmą technologijų srityje
2016-06-14 11:52Steve‘as Jobsas – kompanijos ,,Apple“ inovatorius ir įkūrėjas. Nors pasižymėjo karštu temperamentu ir nebuvo labai mėgiamas aplinkinių, jo produktai abejingų beveik nepaliko. Neįtikėtinas populiarumas bei sėkmė užgriuvo nuo pat veiklos pradžios. Tačiau jis pats savo sėkmę aiškino labai paprastai: ,,Esu įsitikinęs, kad vienintelis dalykas, kuris veda mane į priekį yra tas, kad man labai patinka tai ką darau“.
Visas vardas – Steve‘as Paulas Jobsas
Gimimo metai ir vieta – 1955 m., vasario 24 d., San Franciskas, Kalifornija, JAV.
Mirties metai ir vieta – 2011 m., spalio 5 d., Palo Alto, Kalifornija, JAV.
Neplanuotas vaikas
Steve‘as Jobsas nebuvo planuotas ir laukiamas vaikas. Jo biologinė mama Joanne Schieble dar būdama magistrantė pastojo nuo studento iš Sirijos Abdulfattah Jandali. Nors Joanne Schieble nusprendė gimdyti, tačiau auginti vaiką atsisakė. Steve‘ą įsisivaikino viduriniosios klasės armėnų šeima – Paulas Jobsas ir jo žmona Clara. Po kelių metų biologinė Steve‘o mama susilaukė dukters vardu Mona, kurią, priešingai nei sūnų, augino pati. Su seserimi S. Jobsas susitiko tik 1986 metais, būdamas 31-erių. Nuo to laiko brolis ir sesuo palaikė šiltus ryšius. Steve‘as dažnai aplankydavo seserį, kuri gyveno Manhatene. Bendraudamas su seserimi, Steve‘as daugiau sužinojo apie tikruosius savo tėvus. Tėvo teigimu, jis nenorėjo berniuko atiduoti į globos namus, tačiau Joanne Schieble tėvai buvo priešiškai nusistatę prieš dukters santuoką su sirų tautybės vyru. Vėliau jam su sūnumi susitikti nepavyko, o Steve‘as Jobsas net nemėgino jo ieškoti.
Studijų metai
S. Jobsas mokėsi Kupertino, vėliau „Homestead“ vidurinėje mokykloje, Kalifornijoje. Baigęs mokyklą Steve‘as Jobsas nusprendė stoti į koledžą Portlande. Už mokslus turėjo mokėti įtėviai, kurie nebuvo labai turtingi, tad pinigus įsūnio mokslams reikėjo ilgai taupyti. Pamatęs, kad mokslai koledže S. Jobso netenkina ir neduoda jokios naudos, jis nusprendė nebesimokyti ir nešvaistyti ne tik įtėvių pinigų, bet ir savo laiko. Jau po pirmojo semestro S. Jobsas metė mokslus ir buvo išbrauktas iš studentų sąrašų. 1974 metais S. Jobsas grįžo į Kaliforniją ir įsidarbino techniku kompiuterinius žaidimus kuriančioji bendrovėje ,,Atari“. Tuo metu pagrindinis jo tikslas buvo susitaupyti pinigų dvasinei kelionei į Indiją.
Kelionė į Indiją
Sutaupęs reikiamą sumą pinigų Steve‘as Jobsas kartu su koledžo laikų draugu, o vėliau ir pirmuoju ,,Apple“ darbuotoju, septyniems mėnesiams išvyko į išsvajotą kelionę į Indiją. Pagrindinis S. Jobso noras buvo aplankytidvasingumomokytoją Neem Karoli Baba. Būdamas Indijoje S. Jobsas dažnai meditavo, nevalgė mėsos, vaikščiojo basomis. Po šios viešnagės į „Atari“ S. Jobsas grįžo gerokai pasikeitęs. Pirmiausia žmonių dėmesį atkreipė tai, kad namo S. Jobsas grįžo nusiskutęs galvą ir apsirengęs tradiciniais indų drabužiais. Taip pat jis pareiškė, kad atsivertė į budizmą. Po šios kelionės S. Jobsas išbandė įvairius narkotikus, o LSD vartojimą apibūdino kaip vieną geriausią jo gyvenime nutikusį dalyką. S. Jobso manymu ši kelionė padėjo jam atrasti save ir tapti emociškai stipresniu.
,,Apple“ ištakos
Dar būdamas 13-os Steve‘as Jobsas susipažino su, ko gero, svarbiausiu asmeniu savo gyvenime – Stephenu Wozniaku. Tuo metu jis buvo penkeriais metais vyresnis, tačiau lygiai taip pat, kaip ir Steve‘as domėjosi elektronika. S. Wozniako aistra elektronikai tik augo. Jis reguliariai lankė pirmųjų kompiuterių mėgėjų susirinkimus (priklausė klubui ,,Homebrew Computer Club“). Bėgant laikui, sukauptas žinių bagažas ir jo įgimtas talentas leido jam pačiam pasigaminti kompiuterio mikroshemą. Tai Steve‘ą Jobsą labai sudomino ir jis greit suprato, kad tai galėtų būti parduodama programinės įrangos mėgėjams. Ši mintis jo neapleido ir S. Jobsas įtikino draugą su tuo sutikti. Prie jų taip pat prisijungė dar vienas žmogus – Ronaldas Wayne‘as. 1976 metais, balandžio 1 dieną rinkoje pasirodė pirmasis ,,Apple“ kompiuteris.
Gavę pirmuosius užsakymus, trejetas persikėlė į nuomojamas patalpas, nes prieš tai daugiausia laiko leido S. Jobso tėvų garaže, kuriame ir kūrė technologinius įrenginius.
1977 metais sausio mėn buvo įsteigta ,,Apple“ bendrovė. Verslui vystyti buvo suteikta 250000 dolerių. Turėdamas reikalingas sąlygas ir biudžetą, netrukus S. Wozniakas jau kūrė dar geresnį kompiuterį – ,,Apple II“. Nuo pirmojo šis skyrėsi tuo, kad jam buvo diegiama daug galingesnė sistema, kuri palaikė spalvų grafiką.,,Apple II“ tapo pirmuoju masinės gamybos asmeniniu kompiuteriu.
Produkto dizainas
Viena mėgstamiausia S. Jobso veiklų buvo užsiimti produkto dizainu, todėl tam skyrė nepaprastai daug savo laiko. Jis dažnai nusileisdavo į gamybines patalpas ir diskutuodavo su dizainerių komanda, dalydavosi su jais savo įžvalgomis ir patarimais. Galima teigti, kad daugiausia savo laiko Steve‘as Jobsas skyrė būtent produkto dizaino tobulinimui.
Netikėta žinia
2003 metais Steve‘as Jobsas sužinojo, kad serga kasos vėžiu. Nepaisant daktarų rekomendacijų kuo greičiau pradėti medicininį gydymą, S. Jobsas vietoj to pasirinko alternatyviosios medicinos režimą. Jis pradėjo laikytis veganiškos dietos, gydėsi akupunktūra ir žoliniais preparatais. Po devynių mėnesių S. Jobsas pasidavė ir sutiko, kad jam būtų atlikta operacija. Daugelis mano, kad ilgas delsimas ir nenoras pradėti gydytis tradicinės medicinos būdais buvo pagrindinė priežastis dėl staigaus S. Jobso sveikatos pablogėjimo. Po atliktos operacijos Steve‘as Jobsas jautė pagerėjimą, ir dar penkerius metus po jos atrodė visiškai sveikas. Tačiau 2008 metais pasirodydamas ant scenos ir pristatinėdamas naująjį produktą S. Jobsas sulaukė daugybės dėmesio ir įtarinėjimų, kad liga atsinaujino. Mat per pristatymą, jis atrodė gerokai sukūdęs. 2009 metais gruodžio mėnesį ,,Apple“ pranešė, kad S. Jobsas nebus pagrindinis pranešėjas „Macworld 2009“ konferencijoje. Tai dar labiau pakurstė kalbas apie atsinaujinusią ligą, tačiau jis pats tokias kalbas neigė, nors tai ir buvo tiesa.
2011 metais rugpjūčio mėn. S. Jobsas atsistatydino iš ,,Apple“ bendrovės.
Paskutinėmis gyvenimo dienomis jis projektavo laivą sau ir savo šeimai, tikėdamasis, kad pavyks išplaukti į kelionę. Tačiau liga jį pasiglemžė per anksti. Steve‘as Jobsas mirė savo namuose, apsuptas šeimos narių.
- Pristatydamas ,,Apple“ produktus dažniausiai atrodydavo taip pat: avėdavo sportinius batelius, dėvėdavo mėlynus išblukusius džinsus ir juodos spalvos megztinį aukštu kaklu.
- Steve‘as Jobsas turėjo nesantuokinę dukterį Lisą Brenman. Nors ilgai šį faktą neigė, Steve‘as Jobsas vis dėlto suteikė jai savo pavardę.
- Nepaisant to, kad iš pradžių S. Jobsas neigė turintis nesantuokinę dukterį, maždaug tuo pat metu kai gimė Lisa, naująjį ,,Apple“ kompiuterį S. Jobsas pavadinimo ,,Apple Lisa“.
- 1999 metų filmas „Kur svajonės nuves“ (angl. ,,Anywhere But Here“) pastatytas pagal knygą, kurią parašė Steve‘o Jobso sesuo Mona Simpson. Filmą sesuo skyrė broliui.
- S. Jobsas nebuvo filantropas. Pirmosiomis ,,Apple“ bendrovės dienomis jis apkarpė visas filantropines programas, sakydamas, kad jos sugrįš, kai bendrovė taps pelninga. Nepaisant milžiniškos ,,Apple“ sėkmės, labdaros programos taip ir nebuvo atkurtos.
- Buvo dislektikas.
- Vienas darbuotojas pavėlavo į darbą, nes neužsivedė jo mašina. Kitą dieną S. Jobsas padavė jam naujos mašinos raktelius ir pridūrė: ,,Daugiau nevėluok“.
- Visą gyvenimą S. Jobsas pasižymėjo karštu būdu ir temperamentu. Todėl užimdamas vadovo pareigas ne visada su darbuotojais elgėsi maloniai. Dar 1987 metais ,,The New York Times“ rašė, kad ,,Apple“ kampanijoje šio žmogaus daug kas nekenčia. Pagrindinė to priežastis: dažna nuotaikų kaita ir vienų darbuotojų nuteikinėjimas prieš kitus.
- Savo vaikams neleido naudotis planšetėmis. Siekė, kad vaikai naujausiomis technologijomis naudotųsi minimaliai.
- Kas bendro tarp Abrahamo Lincolno, Walto Disney‘ėjaus, Billo Gateso, Marco Zuckerbergo, Henry‘io Fordo, Thomaso Edisono ir Steve‘o Jobso? Nei vienas iš jų neturi aukštojo išsilavinimo.
TV3 archyvo nuotr.