Visų gyvų organizmų ląstelės ilgainiui atsinaujina. Tačiau kaip vyksta jų atsinaujinimo procesas? Ir kodėl, jei jos nuolatos atsinaujina, kūnas sensta, o ne išlieka jaunas amžinai?

 

atsinaujimas

Švedų neurologas Jonas Friesenas nustatė, kad kiekvieno suaugusio žmogaus organizmas visiškai atsinaujina per penkiolika su puse metų. Tačiau tai nereiškia, kad žmogus pajaunėja keliolika metų. Kodėl oda visą gyvenimą neišlieka minkšta ir švelni, jei jos ląstelės visiškai atsinaujina per 2 savaites? Jeigu raumenų ląstelės atsinaujina per 15 metų, kodėl 60 metų moteris nebėra tokia lanksti kaip penkiolikmetė paauglė?

 

Dr. J. Friesenas atsakymo į šiuos klausimo ieškojo mitochodrijų (kiekvienos ląstelės dalis) DNR. Jos greitai dauginasi po įvairių traumų. Taip vyksta odos senėjimo procesas: mutacijos mitochondrijose ilgainiui nusidėvi ir pradeda nykti tokia svarbi odos sudėtinė dalis kaip kolagenas.

 

Daugelio psichologų nuomone, senėjimas priklauso nuo psichikos programos, su kuria gimsta kiekvienas žmogus. Tam tikri organai ir audiniai atsinaujina skirtingu greičiu.

 

Didžioji dalis smegenų ląstelių gyvuoja per visą žmogaus gyvenimą. Jei jos atsinaujina, tai išnyksta ir visa jose esanti informacija – mintys, jausmai, atmintis, įgūdžiai ir patirtis. Netinkamas gyvenimo būdas, alkoholis, narkotikai, rūkymas, palaipsniui žudo smegenų ląsteles. Tačiau yra dvi smegenų dalys, kuriose ląstelės periodiškai atsinaujina – tai uodžiamasis stormuo (lot. bulbus olfactorus), atsakingas už kvapo suvokimą, ir Amono ragas (lot. hippocampus), nuo kurio priklauso gebėjimas įsiminti naują informaciją, perkelti ją į saugomos informacijos vietą smegenyse ir orientuotis erdvėje.

 

Tai, kad širdies ląstelės taip pat turi atsinaujinimo galimybę, sužinota palyginti neseniai. Manoma, kad jos atsinaujina tik 1 – 2 kartus per gyvenimą, todėl labai svarbu rūpintis širdimi.

 

Skirtingų plaučių audinių ląstelės atsinaujina nevienodu greičiu. Pavyzdžiui, oro maišai, esantys bronchų (alveolių) galuose atsinaujina kas 11 – 12 mėnesių. Ląstelės ant plaučių paviršiaus atsinaujina kas 14 – 21 dienas. Šioje dalyje kaupiasi pačios kenksmingiausios medžiagos, patenkančios per kvėpavimo takus su įkvepiamu oru. Žalingi įpročiai (rūkymas), oro tarša, sulėtėjęs alveolių atsinaujinimas, gali pradėti naikinti ląsteles ir galiausiai pasireikšti emfizema.

 

Kepenys – greičiausiai atsinaujinantis vidaus organas. Ląstelės atsinaujina maždaug per 150 dienų, per kelis mėnesius gali visiškai atsinaujinti net tos kepenys, kurių du trečdaliai buvo pašalinti per chirurginę operaciją. Tačiau kepenų ląstelėms kenkia riebaus, aštraus, rūkyto, kepto maisto, alkoholio ir vaistų vartojimas. Nesilaikant sveikos mitybos taisyklių gresia sunkios kepenų ligos.

 

Žarnyno sienelės yra padengtos trumpais plaukeliais, kurie padeda geriau įsisavinti maistines medžiagas. Tačiau juos nuolatos veikia skrandžio rūgštys, tirpdančios maistą, todėl ilgainiui jie pradeda nykti. Atsinaujina kas 2 – 3 dienas.

 

Kaulai atsinaujina nuolatos. Juose visada yra tiek naujų, tiek senų ląstelių. Skeletas visiškai atsinaujina per maždaug 10 metų. Procesas sulėtėja, kai organizmas sensta, kaulai tampa plonesni ir trapesni.

 

Plaukai per mėnesį vidutiniškai paauga apie centimetrą, o visiškai pasikeičia per keletą metų, priklausomai nuo ilgio. Moterims plaukai vidutiniškai atsinaujina per 6 metus, o vyrams – per 3 metus. Antakiai ir blakstienos atsinaujina kas 6 – 8 savaites.

 

Akių ląstelės atsinaujina tik ragenoje kas 7 – 10 dienų. Esant ragenos pažeidimams, ląstelių atsinaujinimas dar labiau pagreitėja: gali atsinaujinti ir per dieną.

 

Ant liežuvio paviršiaus yra apie 10000 receptorių. Jie gali atskirti skirtingus skonius: saldumą, sūrumą, kartumą, aštrumą ir rūgštumą. Liežuvio ląstelių gyvavimo ciklas trumpas – apie 10 dienų. Dėl rūkymo ir burnos infekcijų skonio svogūnėlių jautrumas susilpnėja.

 

Išorinis odos sluoksnis atsinaujina per 2 – 4 savaites. Tačiau tik tuomet, jei oda tinkamai rūpinamasi, vengiama ultravioletinių spindulių. Neigiamai odą veikia rūkymas – per 2 – 4 metus gali paspartinti odos senėjimą.

 

Geriausias organų atsinaujinimo pavyzdys – nagai. Esantys ant rankų pirštų per mėnesį paauga 3 – 4 mm, bet ant kojų pirštų – dvigubai lėčiau. Visiškai rankų nagai atsinaujina per maždaug 6 mėnesius, o kojų – per 10. Įdomu tai, kad mažylių pirštų nagai auga lėčiausiais ir mokslininkai negali paaiškinti kodėl.