Kasdien šimtai vyrų susiduria su erekcijos sutrikimais ar net išgirsta prostatos vėžio diagnozę. To būtų galima išvengti arba bent laiku paskirti gydymą, jeigu nedelstų ieškoti pagalbos. Deja, kaip pastebi gydytojas urologas Žilvinas Venclovas, vyrai intymias problemas linkę nuslėpti net nuo gydytojų. Tik ignoruojamos jos ne dingsta, o gilėja…

 
dav

Gydytojas urologas Žilvinas Venclovas

Koks lietuvių vyrų požiūris į rūpinimąsi savo lytine sveikata?

 

Lietuvoje vykdomos penkios nemokamos ligų prevencijos programos, tarp jų – prostatos vėžio. Lapkritis paskelbtas vyrų sveikatos mėnesiu, tad kasmet jie agituojami pasitikrinti sveikatą. Balandį Lietuvos urologų draugija organizuoja edukacinę kampaniją „Check your balls“, kuria siekiama mokyti vyrus pažinti savo kūną, įprasti pastebėti tam tikrus pokyčius. Akcentuojamas sėklidžių vėžys, kuris nėra dažnas, bet juo suserga jauni (15–44 m.) vyrai. Jį lengva pastebėti – tereikia užčiuopti darinį ant sėklidės, bet pacientai net pastebėję kartais bijo kreiptis pas urologus ir atvyksta, kai liga būna stipriai pasunkėjusi. Apskritai apie 60 % vyrų nesikreipia į gydytojus taip ilgai, kaip tik įmanoma. Trečdalis nuslepia simptomus bandydami išvengti diagnozių. Taip jie neleidžia sau gauti laiku paskirto gydymo. Laimei, edukacijos veikia ir vis daugiau žmonių atvyksta pas gydytojus tiesiog konsultuotis profilaktiškai.

 

Su kokiomis problemomis dažniausiai susiduria vyrai?

 

Dažniausias pirminis skundas yra erektilinė disfunkcija. Dėl jos nereikėtų dvejoti kreiptis į urologą, čia gėdai ne vieta. Geriau atvykti pasitikrinti be reikalo, nei tyliai kentėti esant rimtai problemai. Gydytojas nustatys tikslią diagnozę, jos priežastis, paskirs tinkamą gydymą tinkamu laiku.

   

Erekcijos sutrikimo priežastys yra dvejopos: psichogeninės arba organinės kilmės, gali būti ir jų derinys. Psichologinės priežastys būdingesnės jauniems žmonėms. Įtakos gali turėti vaikystėje patirtos psichologinės traumos, auklėjimas, atsitiktinės nesėkmės, prastos seksualinio gyvenimo sąlygos, nesusiklostęs seksualinis gyvenimas su partnere, net kasdienės situacijos, pvz., gyvenamosios vietos pakeitimas. Organinės kilmės erektilinė disfunkcija dažniau užklumpa vyresniame amžiuje. Dažniausios priežastys – kraujagyslių patologijos, aterosklerozė, cukrinis diabetas, vartojami vaistai, buvusios dubens operacijos, šios srities spindulinės terapijos, traumos. Didžiulę žalą daro ir rūkymas.

   

Erektilinė disfunkcija neigiamai veikia vyro fizinę ir psichosocialinę sveikatą, labai blogina tiek paciento, tiek jo partnerės gyvenimo kokybę. Vyras dažnai praranda pasitikėjimą savimi, tampa kompleksuotas. Įsisuka užburtas ratas: erekcijos sutrikimai didina psichologinį diskomfortą, o šis didina erekcijos sutrikimų tikimybę.

 

Kokių profilaktinių priemonių gali imtis vyrai, norėdami palaikyti gerą lytinę sveikatą?

 

Erekcija priklauso nuo kraujagyslių būklės, todėl pirmiausia reikia rūpintis jomis. Tam svarbūs sveiki mitybos įpročiai, kraujospūdžio reguliavimas, fizinis aktyvumas, antsvorio kontrolė, žalingų įpročių, ypač rūkymo, atsisakymas. Įdomu, kad erekcijos sutrikimai gali būti pirmasis signalas apie padidėjusią širdies ir kraujotakos ligų riziką, todėl pacientui verta apsilankyti ne tik pas urologą, bet ir kardiologą, ypač vyresniame amžiuje.

 Doctor,In,A,White,Coat,Hands,Holding,Blue,Ribbon,For

Šiandien labai vertinamas natūralumas, tad vis daugiau vyrų, palaikydami lytinę sveikatą, atranda fitoterapiją. Papasakokite apie tai išsamiau.

 

Tikrai pastebiu tendenciją, kad vis dažniau pacientai pageidauja augalinių preparatų gerai savijautai palaikyti. Fitoterapija – mokslo pripažinta ir išsamiais moksliniais tyrimais grįsta, universitetuose dėstoma mokslo sritis. Fitoterapiniai preparatai gaminami naudojant iš augalų išgautus ekstraktus. Įrodyta, kad jie – reikšminga pagalba gydant lėtinį prostatitą, lėtinį dubens skausmą.

 

Kokie apskritai gydymo metodai taikomi gydant vyrų lytinių funkcijų sutrikimus?

 

Pirmiausia dėmesys kreipiamas į rizikos veiksnių, kuriuos aptarėme viename iš ankstesnių klausimų, mažinimą. Jeigu pacientas kreipiasi ankstyvojoje problemos stadijoje, taip pat gydant erektilinę disfunkciją , gali pakakti fitoterapijos. Deja, jeigu žmogus pas gydytoją atvyksta tik jau įsisenėjus problemai, natūralių būdų gali nepakakti, tuomet prireikia cheminių vaistų. Jeigu nepadeda ir jie, taikomas chirurginis gydymas.

   

Kuo anksčiau kreipiamasi į gydytoją, tuo problema lengviau sprendžiama. Taigi, labiau mylėkime save ir rūpinkimės savo sveikata. Laiku neišspręsta problema niekur nedingsta, tik gilėja. Vyro profilaktinis vizitas pas urologą – tarsi jo techninė apžiūra. Juk automobiliu vyrai nepamiršta pasirūpinti, tad kodėl turėtų pamiršti save?

 

 Papildas papildui nelygus

 

 „Fitoterapinės medžiagos ir papildai užima reikšmingą prostatos gydymui skirtą rinkos dalį. Pacientams, kurie norėtų pagerinti prostatos veiklą arba turi neišreikštus šlapinimosi sutrikimus, iš pradžių visada rekomenduojama išbandyti augalinius maisto papildus, – patirtimi dalinasi urologas. – Šios medžiagos ne tik pagerina prostatos funkciją, bet ir nesukelia cheminių medikamentų nepageidaujamo poveikio (erekcijos susilpnėjimo, retrogradinės ejakuliacijos), kuris dažnam vyrui, ypač jaunesnio amžiaus, yra priežastis, kodėl toks gydymas yra nutraukiamas.“

 

Gydytojas pasakoja, kad pagrindinė medžiaga, kuri yra daugelyje fitopreparatų, skirtų prostatos gydymui, yra gulsčioji serenoja. Jos ekstraktas dalyvauja atstatant fiziologines prostatos funkcijas: tokiu būdu gerėja prostatos veikla, mažėja su šlapinimusi susijęs diskomfortas, pagerėja šlapinimosi srovė.

 

„Lietuvoje šiuo metu galima rasti įvairių maisto papildų, kurių sudėtyje yra gulsčiosios serenojos. Atkreipiu dėmesį, kad vertėtų rinktis tuos papildus, kurių sudėtyje yra maksimali serenojos ekstrakto koncentracija. Nepamirškime, kad kai kuriuose papilduose yra ir kitų naudingų medžiagų, pavyzdžiui, kvercetino, lipoinės rūgšties, beta sitosterolio, vitaminų, kurie taip pat prisideda palaikant gerą prostatos funkciją“, – juos gydytojas ir pataria rinktis.

 

Maisto papildas GOLLO

 

Jame yra tokios medžiagos kaip kvercetinas, lipo rūgštis, beta-sitosterolis, gulsčioji serenoja. Kvercetinas yra flavonoidas, pasižymintis stipriomis antioksidacinėmis, nuo uždegimų saugančiomis savybėmis – ne veltui įtrauktas į Europos urologų asociacijos gaires. Gulsčiųjų serenojų ekstraktas padeda palaikyti prostatos ir vyrų šlapimo organų fiziologines funkcijas.