Eidami per gyvenimą daugelis susiduria su panašiais iššūkiais, nes pereina tuos pačius etapus: kalnuotą paauglystę, jauno suaugusiojo finansines problemas, santykių peripetijas, tėvystės pamokas ir t. t. Visgi vieni susitvarko greičiau ir lengviau, o kitus net menka problema gniuždo, palaužia. Tai pirklauso nuo vidinės stiprybės. Pasak specialistų, savybės, padedančios nepalūžti, gali būti išugdomos.

 

Ko reikia, kad būtume stiprūs?Double,Exposure,Of,Strong,Motivated,Woman,Running,In,The,Sunset.

 

Vidinė stiprybė – kompleksinė savybė, susidedanti iš įvairių elementų. Visų pirma, ji priklauso nuo fizinės ir psichologinės sveikatos. Jei žmogus serga, jaučia skausmą ar kitų fizinių nepatogumų, išlikti tvirtam sudėtingiau. Psichologiniai iššūkiai irgi silpnina atsparumą, pavyzdžiui, fobijos, nerimo sutrikimai ir kt. Kai gera fizinė ir psichologinė sveikata, jaučiatės tvirtai, užtikrintai, pasitikite savo jėgomis ir turite visas galimybes susidoroti su iššūkiais.

 

Pasak psichologų, stipriam žmogui priskiriamos šios savybės: drąsa, sąžiningumas, dorumas, atkaklumas, pozityvumas, ryžtingumas, motyvacija, veiklumas, išradingumas, platus matymas ir kt. Įdomu tai, kad stiprioms asmenybėms būdingas ir humoro jausmas: gebėjimas pasijuokti iš savęs ir pažiūrėti net į kritinę situaciją su humoro doze. Būtent humoras padeda nepalūžti net itin sudėtingose situacijose – prisiminkite rašytojo Balio Sruogos požiūrį į tremtį. Dažnai stiprūs žmonės pasižymi ypatinga charizma, todėl su jais norisi būti, jų klausytis, sekti paskui. Viduje stiprūs žmonės neretai tampa lyderiais šeimoje, draugų rate, darbe, politikoje.

 

Vidinė stiprybė auga kartu su žmogumi

 

Astrologai sako, kad stipriam žmogui būdingų savybių užuomazgas gauname gimdami. Atsižvelgiant į gimimo datą, vieniems jos išreikštos labiau, kitiems mažiau, bet didžiausią įtaką psichologinio atsparumo augimui daro vaikystė. Tam, kad vaiko stiprybė augtų, svarbus santykis su tėvais, poreikių atliepimas, savarankiškumo skatinimas ir kt. Nuo pirmųjų dienų kūdikis turi būti apsuptas globa ir šiluma, jaustis mylimas, aprūpintas ir saugus. Svarbu atsikratyti sovietinio stereotipo, kad per dažnai nešiojamas kūdikis įpras ir nenulips nuo rankų. Saugus ryšys reikalingas, kad kūdikis galėtų tinkamai vystytis tiek pschologiškai, tiek fiziškai. Be to, išmokęs, kad visada yra apsuptas rūpesčio, jau paaugęs nebijos savarankiškai atlikti užduočių, nes jaus meilę ir palaikymą. Taigi, laikydami kūdikį arčiau savęs padedate jam sėkmingiau atsiskirti paaugus.

 

Vaiko pasitikėjimas savimi auga su kiekviena savarankiškai atlikta užduotimi, išspręsta problema (net jei tai tik buteliuko užsukimas), todėl svarbu nedaryti to už jį, leisti pačiam sugalvoti ir atlikti, net jei tai pavyks tik iš dešimto karto. Taip auginsite atkaklumą, ryžtą, tikslų siekimą. Svarbu po kiekvieno pasiekimo pasidžiaugti, pagirti.

 

Vaikui augant daugėja ir įvairėja užduočių, atsiranda svarbesnių pareigų bei atsakomybių. Su kiekvienu išpildytu dalyku jis daugiau pasitiki savimi, tvirtėja ir formuojasi asmenybė.

 

Kaip ugdyti stiprybę?

 

Tenka pripažinti, kad ne visi augdami gavo reikalingą saugumą ir palaikymą, todėl jiems trūksta pasitikėjimo savimi, sunkiau susitvarkyti su iššūkiais, turi įvairių baimių, yra emocionalūs, priklausomi nuo kitų ar pan. Gera žinia, kad niekada nevėlu save pastiprinti. O tai padaryti galima įvairiais būdais.

 

Siekti tikslų. Niekas taip nedidina pasitikėjimo savimi, kaip išsikeltas ir įgyvendintas tikslas. Įdomu tai, kad naudingiau daug mažų tikslų nei vienas didelis. Tai gali būti paprasti dalykai: per mėnesį perskaityti knygą, per dieną nueiti 5 km, nenumarinti bent vieno kambarinio augalo, kartą per savaitę paskambinti močiutei ar pan. Naudinga atliktus tikslus užsirašyti. Taip aiškiau suvoksite, kad tikslas pasiektas, augs pasitikėjimas, savivertė, kartu ir vidinė stiprybė.

 

Mokytis / išbandyti kažko nauja. Tai taip pat didina pasitikėjimą savimi, gausina gebėjimus ir pažinčių ratą, jaunina smegenis, plečia akiratį. Mokydamiesi šokio ar sporto judesių, užsienio kalbos, amato ir kt., auginate atkaklumą, motyvaciją, vaizduotę ir kitas stipriai asmenybei būdingas savybes.

 

Pažinti save. Labai svarbu geriau pažinti ir suprasti save, tikruosius troškimus, tikslus šioje Žemėje. Naudinga užsiimti dvasingumo ir atpalaiduojančiomis praktikomis, kurios padeda aiškiau save išgirsti, nesiblaškyti, susitelkti, atsiriboti nuo išorinio spaudimo ir sutvirtėti dvasiškai.

 

Stiprinti kūną. Ne veltui sakoma, kad sveikame kūne – sveika siela. Aktyvi fizinė veikla vienu metu padeda nušauti kelis zuikius: tvirtėja kūnas, gerėja fizinė ir psichologinė savijauta, auga ryžtas ir motyvacija, didėja savivertė ir pasitikėjimas savimi, gaminasi vadinamieji laimės hormonai.

 

Apsupti save pozityviais žmonėmis. Negatyvūs žmonės greitai nutempia žemyn, dar labiau sumažina ryžto siekimą, motyvaciją, pasitikėjimą savimi ir tikėjimą gražiu gyvenimu. Stenkitės aplink save burti žmones, kurie pakylėja, motyvuoja, skatina, įkvepia. Su kuriais pabendravę jaučiatės kaip ant sparnų, lyg galintys kalnus nuversti.

 

Padėti kitiems. Vienas didžiausių vidinės stiprybės priešų yra savigaila: „už ką man taip“, „man amžinai nesiseka“, „neverta net pradėti“ ir panašios mintys. Dažnai jas lemia per didelis susikoncentravimas į save ir negebėjimas objektyviai vertinti, kas yra didelės problemos. Padėti gali savanorystė. Rūpindamiesi kitais pamiršite savigailą, o galėdami pabūti stipriuoju, padedančiuoju auginsite vidinę tvirtybę.

 

Ko vengti?

 

Jau paminėjome negatyvius žmones, bet yra ir kitų dalykų, kurie gniuždo, neleidžia stiprėti ir augti kaip asmenybei. Reikėtų vengti šių dalykų patiems ir stengtis nuo jų apsaugoti vaikus.

 

Absoliutinimo. Tai vienas gniuždančiausių dalykų. Nusiteikimas, kad visada nesiseka, neišeina, nepavyksta ar visada blogai, trūksta, klystu, nesuprantu pakerpa sparnus. Pasąmoningai galvojate, kad neverta į nieką dėti pastangų, nes vis tiek nepasiseks, išeis ne taip, kaip tikitės, liksite kvailio vietoje ar pan. Tokios mintys užkreta kelią bet kokiam vidiniam augimui ir stiprėjimui.

 

Lyginimosi su kitais. Tai sudėtinga užduotis socialinių tinklų laikais, tačiau ją būtina išmokti ir atlikti. Reikėtų visiems laikams įsidėmėti, kad žmonės demonstruoja tik gražiausią gyvenimo pusę, todėl jų vaikai atrodo geriau išauklėti, santykiai su partneriu šiltesni, kelionės įspūdingesnės, pasiekimai reikšmingesni ir t. t. Be to, visi mes skirtingi, su skirtingais gebėjimais ir galimybėmis, todėl negalime džiaugtis tais pačiais rezultatais. Lyginkitės ne su kitais, bet su savimi vakar, prieš penkerius metus ir pan. T. y. kiek nuėjote, ką išmokote, ko pasiekėte, kaip pasikeitėte.

 

Atsakomybės perkėlimo. Dažnas dėl savo gyvenimo aplinkybių kaltina kitus žmones, aukštesniąsias jėgas, orą. Taip paverčia save aplinkybių aukomis, o juk pagrindinė aukos savybė yra silpnumas ir pažeidžiamumas. Jei norite būti stiprūs ir atsparūs psichologiškai, turite prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą, nes jis yra minčių, žodžių, veiksmų rezultatas. Tik tai suvokus galima priimti ryžtingus sprendimus ir juos įgyvendinti, ką ir daro stiprios asmenybės.

 

Tobulumo siekimo. Nors vidinės stiprybės augimui svarbūs tikslai ir jų įgyvendinimas, pavojinga siekti tobulumo, nes iškart užprogramuojate save nesėkmei, nusivylimui, motyvacijos praradimui. Tobulumui nėra ribų, todėl šis sąvoka utopiška. Norint auginti vidinę stiprybę, reikia siekti mažų tikslų, taip pat išmokti vertinti save už pastangas, mėgautis kelione, o ne tik pasiekus jos tikslą.

 

Saviplakos. Sakoma, kad žmogus pats sau griežčiausias kritikas. Moka taip save trypti, kad ilgainiui gali būti ne tik sunku, bet ir neįmanoma atsistoti ant kojų. Specialistai pataria atidžiau sekti mintis apie save, pagalvoti, ar taip pasakytumėte savo vaikui, partneriui, draugui. Turite mokytis labiau save mylėti, pagirti, paskatinti, padėkoti sau (kūnui, protui ir sielai) už tai, kokie esate, ką darote, kokius vaidmenis atliekate kitų gyvenime. Tik save mylintis bei gerbiantis žmogus gali būti stiprus ir atsparus išoriniams poveikiams.

 

KONSULTUOJA SPECIALISTĖ

 

Astrologė Nina Kolesnikovienė

http://dangausmisterijos.lt/

 

Ką apie žmogaus vidinę stiprybę bei psichologinį atsparumą sako astrologija?

 

Savo gimimu žmogus išreiškia valią gyventi. Šitaip jis tarsi sako „taip“ gyvenimui ir potencialiai turi jėgų viskam, kas jame vyks. Vadinasi, šios jėgos slypi viduje. Tai ryžtas gyventi, kuris stumia į priekį, suteikia pasitikėjimo savo jėgomis ir gyvenimu, norą būti ir realizuotis. Tai gyvenimo variklis, kurį labiausiai apibūdina Saulė. Žmogui jo Saulė svarbi tiek, kiek Saulė svarbi Saulės sistemai, kurią ji palaiko savo gravitacija, duoda šviesos bei šilumos. Nebus Saulės – nebus nieko. Todėl, kad ir kokia būtų Saulės pozicija horoskope, savo Saulę kiekvienas žmogus turėtų ir gali palaikyti, harmonizuoti, stiprinti. Tai gyvybiškai svarbu ir reikštų auginti pasitikėjimą savimi, ieškoti ir daryti tai, kas džiugina širdį.

 

Be Saulės yra kitų dangaus kūnų, kurie visi kartu apibūdina žmogų kaip asmenybę ir visumą, kurių korekcijos atneša išminties ir papildomos stiprybės. Mes galime stiprinti kiekvieną jų. Kalbant apie Mėnulį, akcentuojamas gebėjimas adaptuotis sociume ir jo psichologinis atsparumas, kuris stiprinamas per atpažinimą, priėmimą bei korekcijas savo būsenų ir reakcijų į aplinką. Šiam procesui reikalinga Merkurijaus pagalba. Ši planeta atsako tiek už bendravimo ypatumus, tiek už gebėjimą analizuoti ir suprasti. Vadinasi, būtent tai harmonizuoja ir stiprina Merkurijų. Venera yra apie vertybes, vidinį ritmą ir skonį. Per šiuos dalykus žmogus turi suprasti save, ir tai bus jo darbas su Venera. Per valios ugdymą ir saviraišką dirbame su Marsu. Per Jupiterį mokomės kelti tikslus ir nesiliauti pažįstant vidinį ir išorinį pasaulį. Saturnas – gyvenimo pamatas. Tai sunkios sąlygos, kurios užgrūdina. Kai Saturnas stiprus, žmogus pajėgus ištverti sunkiausias negandas.

 

Ar kai kurie žmonės gimsta stipresni? Kas tai lemia?

 

Mūsų vidinė stiprybė skirtinga. Tai lemia turimas bagažas. Manoma, kad siela keliauja iš gyvenimo į gyvenimą, susiduria su įvairiausia patirtimi ir vėl gimsta kitai patirčiai. Gimstame su skirtingomis užduotimis. Kiekvienas žmogus – tai unikali harmoninga sistema. Nėra dviejų vienodų žmonių Žemėje.

 

Ar tiesa, kad sunkumai tik užgrūdina, ar jie gali ir sugniuždyti?

 

Deja, sunkumai gali sugniuždyti. Tai lemia prigimtinės duotybės, gal ir užduotis, su kuria žmogus turi susidurti šiame gyvenime. Čia grįžtame prie pirmo klausimo apie vidinę stiprybę ir psichologinį atsparumą: kartais žmogus pats pajėgus susitvarkyti su sunkumais (nors būna, kad ir stipriausiems reikia palaikymo), kartais prireikia pagalbininkų – artimųjų, draugų ar specialistų. O kartais žmogaus psichologinis atsparumas yra žemas, jis neturi valios arba praranda motyvaciją priešintis sunkumams, gyventi. Mes galime nuoširdžiai stengtis jam padėti, tikėti juo, bet uždegti vidinę ugnį, valią gyvenimui gali tik jis pats.

 

Kaip neprarasti vilties per juodąjį laikotarpį?

 

Norisi pabrėžti, kad išsaugoti viltį, kaip ir kaip būtų sunku, yra vienas pagrindinių žmogaus uždavinių. Viltis glaudžiai susijusi su gyvenimo prasmės matymu. Labai svarbus požiūris į gyvenimą, kaip į turintį didžiausią vertę. Turime išmokti jį branginti. Baimė prarasti save, nebūti, nejausti savęs ir gyvenimo skonio turi būti ta riba, kuri įjungia atsistatymo procesą. Keldami sau egzistencinių klausimų giliname požiūrį į gyvenimą. Šitaip ieškome gyvenimą teigiančių dalykų, gyvenimo prasmės ir supratimo, kas ir kodėl jame vyksta. Tai motyvuoja eiti ir pas astrologus. Apskritai žmogus turi žinoti, kaip save palaikyti, kas atkuria būtent jo jėgas ir imtis šių veiksmų. Bet kokiu atveju, tai turi būti teigiami dalykai, nuo kurių pasidaro gera, pozityvūs žmonės, su kuriais galima bendrauti be įtampos, beje, tai gali būti ir pagalba kitiems jų juodajame laikotarpyje. Dažnai kuo puikiausiai padeda dėmesio nukreipimas nuo savęs į kitus: žmogus jau žino, kaip gali būti sunku ir nuoširdžiai padeda kitam. Vienareikšmiškai tai irgi gali tapti įkvėpimu tolesniam gyvenimui.

 

KONSULTUOJA SPECIALISTĖ

 

Socialinio darbo magistrė, numerologė Viktorija Kasiukevičiūtė

www.viktorijakas.com 

Instagram: viktorija_kas7

 

Ką apie vidinę stiprybę sako numerologija?

 

Po žodžiais „vidinė stiprybė“ slepiasi gebėjimas į gyvenimo situacijas reaguoti adekvačiai, brandžiai ir vertybiškai. Pavyzdžiui, dažnas palydovas stresas tikrai reikalingas mūsų augimui, ambicingų tikslų išsikėlimui bei jų pasiekimui. Visgi jei stresuojame kasdien, net ir pačiose paprasčiausiose situacijose, prarandame adekvatumą, pusiausvyrą bei vertybinį pagrindą po kojomis. Tad, mano nuomone, vidine stiprybe bei psichologiniu atsparumu pasižymintis žmogus bet kuriomis aplinkybėmis nepraranda adekvatumo pojūčio bei vertybinių gairių.

 

Iš savo praktikos žinau, kad su šiomis savybėmis negimstama. Jos formuojamos ilgu, nuosekliu darbu bei vidiniu troškimu keistis. Psichologinio stabilumo požymiai galėtų būti:

 
  •  gebėjimas valdyti ne tik teigiamas, bet ir neigiamas emocijas;
  •  optimizmo išlaikymas, viltingumas bei vidinis pozityvumas;
  •  aukšta savigarba;
  •  sklandus streso valdymas.
 

Žvelgiant į šias savybes per numerologijos prizmę, žmonės, kurie savo psichomatricoje turi daugiau nei tris 1 (rodančius lyderio charakterį), du 2 (atspindintį puikų energetinį potencialą) bei bent vieną 4 (žymintį sveikatos stiprumą), savaime pasižymi aukštesniu polinkiu į psichologinį atsparumą bei vidinę stiprybę.

 

Ar šiuos skaičius turite jūs, galite pasitikrinti nemokamoje skaičiuoklėje mano tinklalapyje www.viktorijakas.com. Tačiau jei šių paminėtų skaičių ten nerasite, nenusiminkite. Sąmoningai dirbant norima linkme galima patobulinti bet kurį psichomatricos sektorių!

 

Kaip padidinti psichologinį atsparumą?

 

Gerinkite miego kokybę, ypač jei psichomatricoje, „energijos“ sektoriuje turite vos vieną 2 (ar jo išvis neturite) bei jei sektoriuje „sveikata“ nėra skaičiaus 4. Deramai nepailsint streso tolerancija sumažėja, todėl stenkitės kokybiškai miegoti bent 7–8 val. sau palankiomis valandomis. Taip pat reguliariai sportuokite. Nebūtina vaikščioti į sporto salę, jei nesinori, puikiai tiks ir ilgesni pasivaikščiojimai, bėgimas, joga ar plaukimas.

 

Ieškokite socialinės paramos, daugiau laiko leiskite su palaikančiais artimaisiais bei draugais. Ypač jei jūsų psichomatricoje, „pareigos“ sektoriuje nėra skaičiaus 8. Žmonės, turintys bent vieną 8, labiau linkę leisti laiką su bendraminčiais bei šeima, o artimųjų palaikymas gali padėti augti savivertei ir psichologiniam atsparumui.

 

Valdykite emocijas. Ypač jei savo psichomatricoje, „energijos“ sektoriuje turite daugiau nei tris 2. Bandykite užsiimti meditacija ar kvėpavimo praktikomis. Tai sustiprins jūsų esybę! Mokykitės visur įžvelgti harmoniją – neigiami gyvenimo pokyčiai, krizės ar konfliktai yra tik kita monetos pusė pozityviems nutikimams.

 

Valdykite savo laiką. Ypač jei savo psichomatricoje, „interesų“ sektoriuje turite vos vieną 3 ar jo išvis neturite. Svarbu ne tik išsikelti tikslus, bet ir suplanuoti jų pasiekimą, tad jei tinkamai valdysite laiką bei prioritetus – laimėsite gyvenime.

   

Autorius Laima Samulė