Pirmieji veidrodžiai, nors ganėtinai primityvūs ir nepanašūs į šiuolaikinius, naudoti dar Mesopotamijoje, senovės Egipte, Centrinėje ir Pietų Amerikoje įsikūrusiose civilizacijose. Taigi šis išradimas skaičiuoja jau tūkstančius metų, be jo sunkiai įsivaizduojami šiuolaikiniai namai. Kaip ir kur įkurdinti veidrodžius interjere?

 

veidrodziai (2)

 

Ne tik veidui atspindėti

 

Veidrodžiai interjere naudojami ne tik kaip praktiškas elementas, leidžiantis įvertinti išvaizdą, bet ir kaip dekoro akcentas bei įrankis mažoms erdvėms praplėsti. Jie atspindi viską, kas patenka į akiratį, todėl kuria didesnės erdvės iliuziją, tarytum ją pratęsia, suteikia daugiau gelmės. Tad veidrodžiai itin praverčia mažuose kambariuose. Tinkamai parinkus jų strategines vietas, erdvė gali ir praplatėti, ir pailgėti, net paaukštėti. Pavyzdžiui, pamėginkite miegamajame virš lovos galvūgalio pakabinti didelį veidrodį ir pamatysite, kiek gelmės jis akimirksniu suteikia šiai namų erdvei. Kambarį efektyviai praplečia ir aukšti, kone nuo grindų iki lubų siekiantys veidrodžiai, ypač kai šalia išrikiuoti keli.

 

veidrodziai (3)

 

Šviesų žaismas

 

Veidrodžiai rekomenduojami ir ten, kur stinga natūralios dienos šviesos. Jeigu veidrodį pakabinsite tokioje vietoje, kur jį pasieks saulės spinduliai, juos atspindės ir apšvies šešėliuose skendinčias kertes. Pavyzdžiui, jeigu kambaryje tėra vienas nedidelis langas, veidrodį reikėtų kabinti ant sienos tiesiai prieš jį. Tuomet jis atspindės pro langą patenkančią šviesą ir išsklaidys ją po visą kambarį. Jeigu erdvėje visai nėra langų, veidrodžiai turėtų kabėti ar stovėti taip, kad atspindėtų dirbtinį apšvietimą ir jaukiai jį išsklaidytų po tamsius kampus. Tai gali būti puikus sprendimas niūriems prieškambariams, ilgiems koridoriams. Nustatyta, jog veidrodžiai, jeigu tinkamai atspindi šviesos šaltinius, kone padvigubina šviesos kiekį tamsiose namų zonose.

 

veidrodziai (4)

 

Vietoj paveikslų

 

Veidrodžius galima naudoti išskirtinai vien kaip puošybos elementą, nesiekiant jokių kitų funkcinių rezultatų. Vis dažniau jie kabinami vietoj paveikslų arba grupuojami kartu su jais. Tokiu atveju svarbu ieškoti įdomesnių, išskirtinių veidrodžių – netradicinių formų, puošnių rėmų, galbūt neįprastų spalvų… Svarbiausia, kad jie derėtų su bendra interjero stilistika, ją darniai papildytų, o ne iškristų iš konteksto. Visgi šiais laikais raginama elgtis drąsiai ir nebijoti tarpusavyje derinti to, kas iš pirmo žvilgsnio atrodo nesuderinama. Tarkime, jeigu iš močiutės paveldėjote antikvarinį veidrodį sunkiais puošniais metaliniais rėmais, kuo puikiausiai jį galite pritaikyti net minimalistiniame moderniame interjere. Tuomet jis taps pagrindiniu erdvės akcentu.

 

veidrodziai (5)

 

Ne tik viduje

 

Jeigu turite atvirą balkoną, o gal net nuosavą terasą, puiki mintis veidrodžius panaudoti ir čia. Tinkamai pakabinti jie gali atspindėti horizontą, didingą miesto erdvę, o gal gamtos karalystę ir taip visa tai praplėsti. Tokie sprendimai idealiai sukuria didesnės erdvės iliuziją. Labai svarbu, kad veidrodis atspindėtų tai, ką norisi matyti. Į jo akiratį jokiu būdu neturėtų patekti purvinos gatvės, šiukšlių konteineriai, apleistos kiemo kertės ar kiti dalykai, ką mieliau apskritai panaikintumėte.

 

veidrodziai (1)

 

Trumpi patarimai

 
  • Miegamuosiuose labai tinka ovalūs veidrodžiai, jie suteikia erdvei lengvumo, atvirumo ir šviesumo. Juos ypač tinka kabinti virš komodos, drabužinės, kosmetinio stalelio.
  • Veidrodžiai svetainėje ar kitoje pasilinksminimų erdvėje vakarėlių metu gali sudaryti įspūdį, kad susirinkę daugiau svečių. Tai susibūrimams gali suteikti daugiau gyvumo, linksmumo.
  • Poromis naudojami veidrodžiai, pavyzdžiui, pakabinti iš abiejų lango ar durų pusių, tarsi įrėmina objektus ir atspindėdami priešais esančią erdvę kuria harmonijos pojūtį.
  • Jeigu veidrodis skirtas išvaizdai įvertinti, jį derėtų kabinti taip, kad viršutinė briauna būtų 170–180 cm nuo grindų, o paties veidrodžio plotis – ne mažiau 50 cm. Tuomet patogiai matysite save visu ūgiu.
  • Nepatartina veidrodžio kabinti prieš lovą. Naktį, pavyzdžiui, keliantis į tualetą, jūsų paties netikėtas atspindys gali ne juokais išgąsdinti.
  • Valgomajame prieš pietų stalą tokiame aukštyje, kad valgydami matytumėte save, pakabintas veidrodis padeda nepersivalgyti. Stebint save tiesiog lengviau kontroliuoti.
 

Įdomu

 
  • Sakoma, kad sudaužius veidrodį, 7 m. lydės nesėkmės. Šis prietaras kildinamas iš senovės Romos laikų. Senovės romėnai tikėjo, kad sudaužius seną veidrodį žmogus sudaužo sielą.
  • Mirus šeimos nariui, žydai kelioms dienoms uždengia visus namų veidrodžius, nes tiki, kad jie gali įkalinti mirusiojo sielą ir ši nenukeliaus į pomirtinį pasaulį.
  • Pirmieji veidrodžiai pradėti gaminti maždaug 6000 m. pr. Kr. iš šlifuoto vulkaninio stiklo.
  • Manoma, kad pirmieji šiuolaikiškiems artimi veidrodžiai Europoje pradėti atsirado XIII a. antroje pusėje. Tačiau jie nebuvo kokybiški, todėl vaizdą iškraipydavo.
  • Brangiausias pasaulio veidrodis kainuoja apie 20 000 Eur ir pagamintas Venecijoje.
  • Antrojo pasaulinio karo metais naudoti akustiniai veidrodžiai, galintys atspindėti garso bangas. Jie padėdavo aptikti priešus.
  • Veidrodžiai gali sukelti haliucinacijas. Jų gali atsirasti, jeigu pritemdytame kambaryje sėdėsite prieš veidrodį maždaug metro atstumu ir bent 10 min. stebėsite save.