Karšta vasara besimėgaujantys žmonės, atradę valandėlę laisvo laiko, skuba prie vandens telkinių ne tik pasimaudyti, bet ir pasimėgauti saulės spinduliais. Tiesa, neatsargiems poilsiautojams saulė gali būti labai pavojinga. Nereaguojantys į nemalonius pojūčius ir kūno perspėjimus karščio išsiilgę žmonės kaip mat gali gauti saulės smūgį.

   

shutterstock_143619805

Kūno siunčiamus ženklus privalu paisyti

 

Saulės smūgis – gyvybei pavojinga būklė. Medikai saulės smūgį apibūdina kaip galvos smegenų pažeidimą, kuris atsiranda dėl tiesioginio saulės spindulių poveikio nepridengtai galvai. Žmogaus kūnas nuolat reguliuoja savo temperatūrą išskirdamas prakaitą, tačiau šiai veiklai sutrikus pasireiškia perkaitimo simptomai. Žmogus gali perkaisti ne tik nuo svilinančios saulės, bet ir nuo didelės santykinės oro drėgmės ar mažo oro srauto judėjimo. Be to, žmogaus jautrumas saulei priklauso nuo amžiaus ir sveikatos būklės. Įdomu tai, kad saulės smūgį įmanoma gauti net esant debesuotumui.

 

Jei kūno temperatūra pakyla gana aukštai (39-40 laipsnių), tai gali būti pažeisti kūno organai. Saulėje perkaitusiam žmogui privalu kuo skubiau suteikti pagalbą. Jį rekomenduojama nunešti į pavėsį. Operatyvios pagalbos atveju saulės smūgį gavęs žmogus pasveiks gana greitai. Užteks gerti daug skysčių ir valgyti gaivius vaisius ir daržoves.

 

Kaip sumažinti saulės daromą žalą?

 

Saulės smūgį įmanoma gauti ne tik įvykus pailsėti prie vandens, bet ir mieste, todėl svarbu tinkamai pasirinkti drabužius. Šviesūs, laisvi, iš natūralaus audinio pasiūti drabužiai geriausiai praleis prakaitą ir leis kūnui atvėsti. Žinoma, esant karštiems orams nevertėtų pamiršti skrybėlės ar kepuraitės, kuri apsaugos galvą. Mažiems vaikams rekomenduojama uždėti kuo platesnę skrybėlę plačiais kraštais. Ji turi tinkamai dengti ausis ir visą veidą.

 

Šilumos smūgis panašus į saulės

 

Užklupus karštiems orams galima ne tik gauti saulės, bet patirti ir šilumos smūgį. Kepinant saulei organizmas dirba gerokai sunkiau nei įprastai vėsesniais orais. Nors kūnas normalią kūno temperatūrą palaiko prakaituodamas, tačiau perkaitus svarbiausios organizmo funkcijos sutrinka, tuomet žmogų ištinka šilumos smūgis. Padėtį gali pabloginti širdies ligos, per mažas skysčių kiekis organizme, vartojami vaistai, alkoholis. Gydytojai rekomenduoja karštomis dienomis mažiau laiko leisti ne tik saulėje, bet ir mažai vėdinamose, šiltose patalpose. Be to, rekomenduojama mažiau judėti ir gerti daugiau vandens. Šilumos smūgis dažniausiai pasireiškia padidėjusia kūno temperatūra, galvos skausmu ir svaigimu, paraudusia, karščiuojančia oda, pykinimu, mieguistumu, sąmonės netekimu.

 

Didžiausią tikimybę patirti saulės smūgį turi:

 
  • žmonės, nepakantūs karščiui
  • turintys antsvorį
  • nėščios moterys
  • kūdikiai, vaikai, paaugliai ir senyvo amžiaus žmonės
  • piktnaudžiaujantys alkoholiu
  • sergantys širdies kraujagyslių, endokrininėmis ligomis, ateroskleroze.
 

Specialisto komentaras

 

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Giedrė Mačiulytė

 

Giedrė Mačiulytė

Vaikams, kaip ir suaugusiems, galioja tos pačios apsaugos nuo saulės taisyklės, tačiau jiems ši apsauga gyvybiškai reikšminga, nes plonytė oda dar nepratusi prie saulės, greitai ir skausmingai nudega, jie yra jautresni šilumai, todėl lengvai gali gauti šilumos ar saulės smūgį, be to nuolat juda, o tai dar labiau kelia kūno temperatūrą, patys gali ir nepaprašyti atsigerti, taigi svarbi užduotis tenka tėveliams. Grūdintis saulės voniomis reikia pradėti po truputi jau nuo ankstyvo pavasario, kad oda spėtų adaptuotis prie kintančios aplinkos. Karštą vasaros dieną  mūsų klimato zonoje reikia vengti lauke būti nuo 10 iki 15 val. O po šių valandų einant į lauką būtinai laikytis penkių taisyklių:

  • Uždėkite vaikučiams skrybėlę, kepuraitė ar skarelę – tai padės apsaugoti galvos smegenis nuo perkaitimo.
  • Būdami lauke visada ieškokite pavėsio, jei tokio nėra patys jį sukurkite tam naudodami skėčius, palapines, pastoges. Net jei esate pavėsyje dalis UV spindulių vis tiek pateks ant odos, kadangi juos atspindi žolė, vanduo, ypač daug UV spindulių atspindi smėlis.
  • Visą kūną patepkite aukšto SAF (saulės apsaugos faktorius) kremu 30+. Dažnai ant pakuotės rašoma, kad skirta vaikams. Jeigu esate prie vandens ir vaikutis maudosi, procedūrą reikia kartoti kaskart išlipus iš vandens.
 
  • Aprenkite vaikutį plonais šviesiais rūbeliais ilgomis ar bent ¾ rankovėmis. Nes pačių juosta ir rankytės nusvyla pirmiausia.
 
  • Vaikams irgi reikalinga akių apsauga. Akiniai nuo saulės apsaugo akis nuo didelio šviesos srauto ir kenksmingų UV spindulių. Svarbu rinktis akinius nuo saulės atsižvelgiant į tai, ar jie sulaiko UV spindulius. Akiniai su spalvotais stikliukais neturintys UV filtro gali dar labiau pakenkti akims, nei išvis jų nedėvint.

Karštą vasaros dieną labiausiai tiks maitintis šviežiomis daržovėmis, vaisiais, uogomis, kurių šių metų laiku ypač didelis pasirinkimas. Jei su vaiku išsiruošėte į gamtą, pasirūpinkite sveikais užkandžiais iš anksto. Nuplaukite ir supjaustykite vaisius namie, daržoves nuplaukite, jei reikia nulupkite ir supjaustykite taip, kad būtų patogu paimti. Jei susiruošėte ilgesniam laikui į lauką, pavalgykite namie gaminto maisto, tai geresnis pasirinkimas nei greiti skurdūs maistingųjų medžiagų užkandžiai pirkti greito maitinimo vietose. Atostogų metu, kuomet nepasiekiamas naminis maistas, skirkite laiko pietums kavinėje, kur gaminami švieži daržovių, žuvies patiekalai. Gėrimui labiausiai tiks vanduo arba mineralinis vanduo. Jei vaikas nenoriai geria paprastą vandenį, pagardinkite jį uogomis, citrinos ar apelsino sultimis. Visada turėkite vandens su savimi ir nuolat priminkite vaikui, kad atsigertų, gerti reikia, net ir tada kai nejaučiamas troškulys.

 

Ištikus saulės smūgiui staiga ima skaudėti, svaigti galva, jaučiamas mieguistumas, dažnai gali kamuoti pykinimas ir vėmimas, gali būti girdimas zvimbimas ausyse ar mirgėjimas akyse, oda išbąla, ima pilti prakaitas. Galimas sąmonės netekimas.

 

Jei nukentėjęs nuo saulės smūgio asmuo turi sąmonę, nuveskite ar nuneškite jį į pavėsį, paguldykite aukščiau pakėlę galvą, ar pasodinkite. Dėkite šaltus kompresus ant kaktos, vėdinkite, girdykite vėsesniu bet ne lediniu vandeniu. Jei pykina duokite atsigerti rūgštesnio gėrimo. Jei asmuo neteko sąmonės, kvieskite medikus. Kol medikai atvažiuos, saulės smūgio ištiktąjį nuneškite į pavėsį, paguldykite ant šono ir vėdinkite, apšlakstykite vėsiu vandeniu ar susukite į šlapią paklodę.

 

Suaugę taip pat jautrūs karščiui, tik ne visi vienodai. Be to jie jau pažįsta savo kūną, žino, ko tikėtis ir ko vengti. Jautresni karščiui yra vyresnio amžiaus žmonės, turintys padidėjusį kraujo spaudimą, sergantys širdies ligomis, turintys viršsvorį, sergantys cukriniu diabetu ar onkologinėmis ligomis. Taip pat pavojus tyko dirbančių ar sportuojančių lauke. Didžiulis pavojus gresia tiems, kurie troškulį paplūdimyje malšina alkoholiniais gėrimais.

 

Vasarą įprastus veiksmus reikėtų atlikti šiek tiek lėtesniu tempu, kad kūnas neperkaistų. Dirbantiems lauke būtina dėvėti kepurę, daryti dažnesnes pertraukėles, pabūti pavėsyje, nuolat gerti vėsius skysčius, apsišlakstyti vandeniu. Sportuojantys turėtų tai daryti ankstyvą rytą arba saulei nusileidus, kuomet oro temperatūra žemesnė, jei yra galimybė sportuoti miškelyje ar pavėsyje, vartoti daug skysčių. Senjorams būtina nuolat prisiminti, kad būtina gerti net ir tada, kai nejaučiamas troškulys, nes dažnai šis receptorius būna sutrikęs. Sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis reikia likti pavėsyje, stebėti kraujo spaudimą. Na, o alkoholinius gėrimus geriausia išvis pamiršti, nes jais malšinantys troškulį asmenys gali klaidingai įvertinti kūno siunčiamus pavojaus signalus ir taip perkaisti saulėje ar net užmigti saulėkaitoje. Be to, alkoholis varo iš organizmo skysčius, nors jo vartojęs žmogus mano jog yra atsigėręs.

 

Saulės voniomis mėgautis reikėtų vengti tuomet, kai ji intensyviausia, Lietuvoje šis periodas trunka nuo 10 iki 15 val. Vasaros metu saulė nusileidžia apie 10 val. vakaro, taigi dar spėsite pasilepinti jos teikiamais malonumais. Nebūkite paplūdimyje ilgiau nei tris valandas, tarp saulės vonių sesijų darykite pertraukėles.

 

Monika Skistenytė