Užkritę akių vokai – ne tik estetinė problema
2025-03-03 11:37Dėl su amžiumi atsiradusio akių vokų odos pertekliaus ir laisvumo veidas atrodo senesnis, žvilgsnis paniuręs, liūdnas. Užkritę vokai mažina regėjimo lauką ir gali sukelti galvos skausmus. Tai pagrindinės priežastys, dėl kurių pacientai nusprendžia kreiptis į chirurgus ir atlikti viršutinių vokų operaciją – blefaroplastiką. Plačiau apie tai pasakoja plastinės chirurgijos specialistas Gintaras Karalevičius.
Populiarėjanti procedūra
Gydytojas G. Karalevičius pasakoja, kad blefaroplastikos populiarumą lemia didėjančios finansinės galimybės ir subliuškęs mitas, jog į plastikos chirurgus kreiptis skatina tik noras pasigražinti. „Dauguma pacientų kreipiasi dėl užkritusių vokų sukeliamų problemų regos funkcijai. Įdomu pastebėti, kad pacientai, atvykstantys viršutinių vokų ar antakių korekcijai, dažnai skundžiasi galvos skausmais, kurie pranyksta po operacijos, nes iki jos priverstinai keldavo antakius ir vokus į viršų, todėl atsirasdavo įtampos skausmai. Estetinis vaizdas, nors jo specialiai ir nesiekiama, po korekcinės viršutinių vokų operacijos taip pat pagerėja. Verta pažymėti, kad bėdos dėl užkritusių vokų susijusios ne tik su amžiumi, bet ir nulemtos genetiškai, todėl blefaroplastikos gali prireikti ir senjorams, ir jaunuoliams“, – atkreipia dėmesį pašnekovas.
Vieno pjūvio operacija
Vokų pakėlimo operacijos metu šalinamas ne tik odos perteklius, bet ir hipertrofuoto (padidėjusio) raumens dalis bei susidariusios riebalinės išvaržos. G. Karalevičius pažymi, kad ypatingą dėmesį skiria arčiau nosies esančioms išvaržoms šalinti. „Šias operacijas atlieku jau trisdešimt metų. Jų esmė išlieka ta pati – audinių pertekliaus pašalinimas, tačiau ilgametė patirtis leidžia parinkti pacientui geriausią operacijos būdą ir apimtį. Per operaciją pašalinamas ne tik odos perteklius, bet ir kitų audinių perteklius bei laisvumas. Tos pačios operacijos metu atlieku ir antakių pakėlimą per tą patį pjūvį. Tai leidžia sukurti atviresnį žvilgsnį bei ilgalaikį operacijos efektą: jei neatliekama antakių padėties korekcija, operacijos rezultatai nebūna maksimalūs, – atskleidžia specialistas. – Daugiau nei dvidešimt metų šią operaciją atlieku naudodamas radiochirurginį prietaisą, kuris leidžia atlikti tikslesnius pjūvius, pašalinti daugiau audinių, lemiančių apsunkusias akis.“
Su vietine nejautra
Ilgametis plastinės chirurgijos specialistas blefaroplastiką atlieka su vietine nejautra, nes ji minimaliai skausminga, o pacientas tikrai komfortiškai jaučiasi visos operacijos metu. „Žinoma, skausmo slenkstis skirtingas, todėl kartais tenka paskirti ir didesnes vaistų nuo skausmo dozes, jei per operaciją pacientui nežymiai skauda. Jei pacientas prieš operaciją jaučia baimę, skiriami ir specialūs raminamieji preparatai, kurie eliminuoja šį jausmą. Operacija atliekama ambulatoriškai ir trunka apie valandą“, – pasakoja G. Karalevičius.
Dažniausiai užkritusių vokų korekciją gydytojas atlieka 50–65 m. pacientams, bet yra operavęs ir 20-mečių, ir 95-mečių. Pasak specialisto, kreiptis konsultacijai reikėtų, kai viršutinio voko odos perteklius uždengia natūralią vokų odos raukšlę, voko odos perteklius užkrinta ant blakstienų, verčia jas žemyn. Būtent dėl šių priežasčių akys greičiau pavargsta, atrodo patinusios, ilgainiui tampa sunku skaityti, gali kamuoti dažnesni galvos skausmai.
Prieš ir po operacijos
„Norint atlikti blefaroplastiką, pacientas turi būti sveikas, veido oda šalia akių turi būti švari (be bėrimų). Jei vartojami kitų gydytojų paskirti vaistai, apie tai reikia informuoti operaciją atliksiantį plastinės chirurgijos specialistą, kuris nuspręs, ar tęsti medikamentų vartojimą, ar laikinai sustabdyti. Pacientas porą valandų prieš operaciją turi negerti kavos ar kitų tonizuojamųjų gėrimų, lengvai pavalgyti galima. Po operacijos rekomenduojama vėsinti akių vokus iki dviejų parų. Jautrias akis turintiems žmonėms po operacijos skiriami lašai ar tepalas, kurie puikiai padeda pooperaciniu laikotarpiu. Miegoti ant pilvo nerekomenduojama apie savaitę, porą parų nepatartina dirbti kompiuteriu, kelias paras rekomenduojama vengti dirbti pasilenkus. Siūlai šalinami po 7–9 parų. Sportuoti patarčiau tik praėjus 2–3 savaitėms, – svarbiausias rekomendacijas išvardina pašnekovas. – Randai po operacijos nyksta pamažu ir po pusmečio tampa beveik nepastebimi. Norint, kad jie greičiau gytų, skiriamas silikoninis tepalas.“
Kiek laiko išlieka efektas?
Pasak gyd. G. Karalevičiaus, operacijos rezultatų ilgaamžiškumas priklauso nuo keleto aspektų: paciento amžiaus, odos elastingumo, gyvenimo būdo, darbo aplinkos, genetikos ir pan. „Efektas gali išsilaikyti ir penkerius, ir daugiau nei dešimt metų. Neretai pacientai atvyksta po dešimties metų dėl kitų operacijų ar procedūrų ir pasako, kad prieš daugelį metų jiems atlikau blefaroplastiką. Jei ir reikia kada nors kartoti šią operaciją, ji būna mažesnės apimties. Dėl kiekvienos procedūros reikalinga individuali konsultacija, nes yra įvairių būklių, kai operuoti negalima. Pavyzdžiui, esant dideliam kraujospūdžiui, po įvairių šviežių akių operacijų. Visi atvejai skirtingi ir individualūs, tad reikia konsultuotis su specialistu, kad būtų surastas tinkamiausias sprendimas“, – pataria plastinės chirurgijos specialistas.
Autorius Laima Samulė