Turtingiausių pasaulio šeimų sėkmės paslaptys
2025-04-25 07:50Pasaulyje skaičiuojama ne viena sėkmės lydima šeima, kurios bendro turto vertė siekia šimtus milijardų JAV dolerių. Šių šeimų nariai ne tik valdo milžiniškus finansinius išteklius, bet ir daro įtaką pasaulio ekonomikai, politikai bei kultūrai. Nuo pramonės magnatų iki technologijų lyderių, jų pavardės dažnai siejamos su žinomiausiais prekių ženklais, kuriuos kasdien matome parduotuvių lentynose ar gatvių vitrinose. Kokia šių šeimų imperijų sėkmės paslaptis?
Waltonų šeima
Turtas 2024 m. – 432,4 mlrd. JAV dolerių
Nors „Walmart“ įkūrėjas Samas Waltonas mirė daugiau nei prieš 30 metų, tačiau jo įkurta mažmeninės prekybos milžinė vis dar klesti ir kasmet krauna jo šeimai vis didesnius turtus. Šis prekybos tinklas turi daugiau nei 2,2 mln. darbuotojų ir yra didžiausias pasaulyje privatus darbdavys. 2025 m. vasario duomenimis, „Walmart“ valdo daugiau nei 10 600 mažmeninės prekybos parduotuvių visame pasaulyje ir 5206 parduotuves JAV kaimuose bei priemiesčiuose. Tiesa, nors „Walmart“ garsėja žemomis produktų kainomis, tačiau nuolat sulaukia kritikos dėl darbo sąlygų ir politikos. Nepaisant kritikos, 2024-aisiais Waltonai paskelbti turtingiausia šeima pasaulyje, kurios grynoji vertė siekia 432 mlrd. JAV dolerių. Nuolatinis elektroninės prekybos augimas ir žemų kainų išlaikymas infliacijos laikotarpiu leido „Walmart“ akcijoms tapti vienomis perkamiausių per pastaruosius dešimtmečius. 2014 m. Waltonams bendrai priklausė 50,8 % „Walmart“ akcijų. 2018-aisiais šeima pardavė dalį jų. Leidinys „Forbes“ apskaičiavo, kad Walton palikuonys šiuo metu turi apie 45% „Walmart“ akcijų. Pirmoji išlikusi Waltonų šeimos įpėdinių karta yra trys Samo vaikai Robas, Jimas ir Alisa. Jie, kartu su Waltono marčia Chirsty, anūku Luku ir Samo broliu bei verslo partnerio vaikais Ann ir Nancy, yra įpėdiniai, kuriems priklauso ši „Walmart“ akcijų dalis.
Al Nahyanų šeima
Turtas 2024 m. – 323,9 mlrd. JAV dolerių
Abu Dabio Al Nahyanų karališkoji šeima turi daugybę turto, įskaitant prezidento rūmus, 8 privačius lėktuvus, populiarų „Manchester City“ futbolo klubą, 6 % pasaulio naftos atsargų ir daug daugiau. Taip pat investuoja į įvairias aukščiausios klasės įmones, įskaitant Rihannos „Fenty“ ir Elono Musko „SpaceX“. Šeimos galva – JAE prezidentas šeichas Mohamedas bin Zayedas Al Nahyanas. Jis turi 18 brolių, 11 seserų, 9 vaikus ir 18 anūkų. 2022 m. šeichas Mohamedas tapo Abu Dabio valdovu ir JAE prezidentu. Iki tol šalies vadovu buvo jo brolis šeichas Khalifa. O prieš tai šalies prezidentu buvo jo tėvas šeichas Zayedas bin Sultanas Al Nahyanas. Nuo 2022 m. Tahnounas bin Zayedas Al Nahyanas, prezidento brolis, vadovauja vyriausiajai šeimos investicijų bendrovei, kurios vertė siekia 235 mlrd. JAV dolerių. Investuoja į žemės ūkio, energetikos, pramogų ir jūrų verslą, joje dirba dešimtys tūkstančių žmonių. Šeichas Hamadas bin Hamdanas al Nahyanas, jaunesnysis Abu Dabio valdovo brolis, turi daugiau nei 700 automobilių kolekciją, įskaitant didžiausią pasaulyje visureigį, penkis „Bugatti Veyron“, „Lamborghini Reventon“, „Mercedes-Benz CLK GTR“, „Ferrari 599XX“ ir „McLaren“. Abu Dabio karališkieji asmenys taip pat turi prabangaus nekilnojamojo turto visame pasaulyje, įskaitant Paryžių ir Londoną. Šeimai taip pat priklauso paauksuoti Qasr Al-Watan prezidento rūmai Abu Dabyje.
Al Thanių šeima
Turtas 2024 m. – 172,9 mlrd. JAV dolerių
Kataras – viena turtingiausių pasaulio šalių dėl savo didžiulių gamtinių dujų ir naftos atsargų. Al Thanių šeima, kuriai priklauso šeichas Tamimas, valdė tautą beveik du šimtmečius ir įgijo didžiulius turtus iš energijos išteklių eksporto bei strateginių investicijų. Šeichas Tamimas bin Hamadas Al Thanis 2013 m. pakeitė savo tėvą šeichą Hamadą bin Khalifą Al Thanį. Al Thanių šeima valdo Katarą nuo pat jo įkūrimo, o 11 jos narių turi emyro titulą. Manoma, kad paties šeicho Tamimo turtas viršija 2 mlrd. JAV dolerių, nors tikslūs skaičiai niekur neskelbiami. Karališkoji šeima gyvena Dohos karališkuosiuose rūmuose – 1 mlrd. JAV dolerių kainuojančiame auksiniame architektūros stebukle su 15 rūmų ir 500 vietų automobilių stovėjimo aikštele. Emyrui priklauso baltieji rūmai Omane. Jam taip pat priklauso viena prabangiausių pasaulyje megajachtų „The Katara“, kurios kaina siekia 400 mln. JAV dolerių. Šiame 124 m ilgio laive yra sraigtasparnio aikštelė ir keli deniai laisvalaikiui. 2019 m. laivų statykloje kilęs gaisras Dohoje sunaikino kitas tris karališkąsias jachtas, kurių kiekvienos vertė siekia dešimtis milijonų JAV dolerių. Kataro karališkoji šeima valdo išskirtinę oro liniją „Qatar Amiri Flight“, įkurtą 1977 m. Ši aviakompanija aptarnauja tik karališkąją šeimą ir aukščiausius vyriausybės pareigūnus, turi 14 orlaivių parką, įskaitant tris „Boeing 747-8“ lėktuvus, kurių kiekvienas kainuoja daugiau nei 400 mln. JAV dolerių, ir kelis „Airbus“ modelius, kurių vertė nuo 10 mln. JAV dolerių.
Hermèsų šeima
Turtas 2024 m. – 170,6 mlrd. JAV dolerių
Prancūzų mados namai ir prabangos prekių gamintojas „Hermès“ sužavėjo pasaulį savo firminiais šalikais, kaklaraiščiais, kvepalais bei ikoniškomis „Kelly“ ir „Birkin“ rankinėmis. Dar XIX a. Thierry Hermèsas kūrė jojimo aprangą aristokratijai, o šiandien moterys ne vienus metus laukia eilėje, kad įsigytų prabangių rankinių. Naujausi gaminiai – „Hermès Apple“ laikrodžiai, sujungiantys klasiką ir naujas technologijas, parduodami už 1249 JAV dolerius ir daugiau. Sakoma, kad Europos prabangos imperijai „Hermès“ sekasi taip gerai, kad net tolimi pirminio prekės ženklo įkūrėjo giminaičiai susikrauna septyniaženkles sumas siekiančius turtus. Leidinys „Forbes“ 2024 m. prabangios mados turtų paveldėtoją Nicolasą Puechą įvertino turint 13,6 mlrd. JAV dolerių turtą. Maža to, vyras dalį turtų buvo žadėjęs savo sodininkui, tačiau situacija pasisuko kitokia linkme. 2023 m. gruodį Šveicarijos laikraštis „Tribune de Genève“ pranešė, kad N. Puechas ruošiasi įvaikinti marokietį sodininką ir meistrą kaip savo teisėtą vaiką, todėl pertvarko savo turto gavėjus. 2024-aisiais baigtoje teismo byloje N. Puechas teigė, kad jam nebepriklauso aptariamas turtas. Vyras tvirtino, kad dėl turto dingimo kaltas jo buvęs turto valdytojas Ericas Freymondas. Tačiau Ženevos apeliacinis teismas teigė, jog nėra jokių įrodymų, kad E. Freymondas per du dešimtmečius, kai jie dirbo kartu, būtų suklaidinęs savo klientą ir apgaulės būdu pasisavinęs pinigus. Teismas pridūrė, kad N. Puechas pasirašė daug tuščių dokumentų E. Freymondui ir noriai suteikė jam sąskaitų kontrolę.
Kochų šeima
Turtas 2024 m. – 148,5 mlrd. JAV dolerių
Kochų šeima geriausiai žinoma dėl politinės veiklos ir sėkmingų verslo sandorių. Šeimos verslą pradėjo Fredas C. Kochas, sukūręs naują krekingo būdą, kuriuo iš sunkesnių naftos produktų gaunami lengvesni produktai ir cheminės sintezės žaliava. Mirus tėvui, broliai Frederickas, Charlesas, Davidas ir Williamas paveldėjo naftos kompaniją. 9-ojo dešimtmečio pradžioje kilusi broliška nesantaika dėl įmonės kontrolės privertė Fredericką ir Williamą palikti šeimos verslą, o Charlesui ir Davidui pasilikti. Visa tai išaugo į „Koch“ konglomeratą, įsikūrusį Vičitoje, Kanzaso valstijoje. Jo metinės pajamos siekia apie 150 mlrd. JAV dolerių. Be to, broliai Kochai yra ne tik verslininkai, bet ir plutokratai, išleidę šimtus milijonų dolerių per dešimtmečius trukusias pastangas pertvarkyti šalį ir Respublikonų partiją. Jie panaudojo savo didžiulį turtą siekdami plėtoti filosofiją, kuri sutampa su jų Vičitoje įsikūrusios korporacijos ekonominiais interesais.
Autorius Monika Budnikienė