Trumpai, bet išsamiai apie tuberkuliozę
2016-03-24 11:56Kovo 24-ąją pasaulis mini užkrečiamos ir pavojingos ligos – tuberkuliozės arba džiovos – dieną. Liga plinta oro lašeliniu būdu paprastai dėl žinių apie šią ligą stokos. Atvira tuberkuliozės forma sergantis asmuo pavojingas aplinkiniams, ypač ligos pradžioje, todėl labai svarbu ligą laiku diagnozuoti, pradėti gydytis ir neslėpti nuo artimųjų. Tai gali padėti sumažinti naujų užsikrėtimų atvejų.
Dažniausiai pasitaikantys tuberkuliozės simptomai: kosulys, trunkantis tris savaites arba ilgiau, krūtinės skausmas, dusulys, kosėjimas krauju, svorio kritimas, dingęs apetitas, aukšta temperatūra ir karščiavimas, drebulys, naktinis prakaitavimas, didelis nuovargis ir energijos trūkumas. Tačiau simptomai gali būti įvairūs. Kokie bus tuberkuliozės simptomai, gali priklausyti nuo to, kokią kūno dalį labiausiai pažeis ligos sukėlėjai. Pavyzdžiui, kosulys yra vienas dažniausių plaučių tuberkuliozės simptomų. Jeigu tuberkuliozė pasireiškia limfmazgiuose, gali būti jaučiamas gerklės patinimas. Sąnarių skausmą gali sukelti kaulų tuberkuliozė. Tuberkuliozės mikobakterijos gali sukelti meningitą ir stiprius galvos skausmus. Tuberkuliozės simptomų nereikėtų ignoruoti. Jei kosulys ilgai nepraeina arba pasireiškia kiti tuberkuliozės simptomai, reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytojus ir prašyti, kad ištirtų dėl tuberkuliozės. Ankstyva diagnozė reiškia, kad liga padarys mažesnę ilgalaikę žalą visam organizmui. Anksti nustačius ligą ją lengviau išgydyti, gydymas trunka trumpiau ir sumažina riziką, kad kiti asmenys taip pat gali užsikrėsti nuo tuberkuliozės.
Pas gydytojus reikėtų apsilankyti, jei ilgai laikosi aukšta temperatūra, staiga pradeda kristi svoris, naktimis varginti gausus prakaitavimas. Nors tai gali būti tuberkuliozės simptomai, tačiau gali išduoti ir kitas ligas. Gydytojas paskirs reikalingus tyrimus ir pasakys tikslią diagnozę. Kai kurie asmenys turi didesnę riziką susirgti tuberkulioze, todėl jie turėtų būti tiriami dėl paslėptos tuberkuliozės infekcijos. Į padidintos rizikos grupę patenka: sergantieji ŽIV ir AIDS, vartojantys narkotines medžiagas ir alkoholį, turėję kontaktą su sergančiaisiais tuberkulioze, sveikatos apsaugos darbuotojai, kurie gydo pacientus, patenkančius į padidintos tuberkuliozės rizikos grupę. Taip pat į ją patenka asmenys, kurių imuninė sistema nusilpusi, serga inkstų ligomis, diabetu, vėžiu, gydosi chemoterapija, vartojantys kai kuriuos vaistus, skirtus gydyti reumatoidinį artritą, Krono ligą ir žvynelinę, po organų transplantacijos, prastos mitybos, vaikai ir pagyvenę žmonės.
Didžiausia rizika užsikrėsti tuberkulioze, keliaujant po Afriką, Aziją, Rytų Europą, Rusiją, Lotynų Ameriką ir Karibų salas. Deja, Lietuva pagal sergamumą tuberkulioze pirmauja Europoje.
Didesnė rizika užsikrėsti šia pavojinga liga priklauso ir nuo darbo bei gyvenamosios vietos. Tai, pavyzdžiui, sveikatos apsaugos darbuotojai. Reguliarus kontaktas su žmonėmis, kurie serga, padidina rizika užsikrėsti tuberkuliozės bakterijomis. Riziką sumažina dažnas rankų plovimas ir medicininės kaukės dėvėjimas. Didelė rizika kyla ir tiems, kurie gyvena ir dirba gyventojų priežiūros srityje. Tai yra kalėjimuose, imigracijos centruose, slaugos namuose. Taip yra dėlto, kad rizika užsikrėsti liga yra didesnė žmonių perpildytose vietose, kur prasta ventiliacija. Dar viena padidintos rizikos vieta – pabėgėlių stovyklos arba prieglaudos. Nusilpę dėl prastos mitybos ir ligų bei gyvendami antisanitarinėmis sąlygomis pabėgėliai yra padidintos rizikos užsikrėsti tuberkulioze grupėje.
Tuberkuliozę sukelia bakterijos, perduodamos žmogaus žmogui mikroskopiniais lašeliais, sklindančiais oru. Taip gali nutikti, kai kažkas, turintis negydomą tuberkuliozę, pradeda kosėti, kalbėti, čiaudėti, spjaudytis, juoktis arba dainuoti.
Nors tuberkuliozė yra užkrečiama liga, ją ne taip lengva pasigauti. Didesnė rizika užsikrėsti tuberkulioze nuo kartu gyvenančio arba dirbančio asmens, o ne nuo nepažįstamųjų. Daugelis tų, kuriems diagnozuota atvira tuberkuliozės forma, ir vartojo vaistus bent dvi savaitės, bakterijų nebeplatina ir nebegali užkrėsti kitų.
Negydoma tuberkuliozė gali būti mirtina liga. Paprastai liga pažeidžia plaučius, tačiau gali išplisti į kitas kūno dalis per kraujotaką. Tuberkuliozės komplikacijos gali būti:
- Stuburo skausmai. Nugaros skausmas ir sustingimas yra viena dažniausių komplikacijų, persirgus tuberkulioze.
- Sąnarių pažeidimai. Persirgus tuberkulioze gali išsivystyti artritas, kuris paprastai pažeidžiai klubus ir kelius.
- Meningitas (membranų, dengiančių smegenis, tinimas). Jis gali sukelti ilgalaikį arba su pertrūkiais galvos skausmą, trunkantį kelias savaites ir ilgiau. Taip pat gali būti, kad pasikeis protiniai gebėjimai.
- Kepenų ir inkstų problemos. Kepenys ir inkstai padeda filtruoti atliekas ir nešvarumus iš kraujotakos. Šios gyvybiškai svarbios funkcijos sutrinka, jei tuberkuliozė pažeidžia kepenis arba inkstus.
- Širdies sutrikimai. Retai, bet tuberkuliozė gali pažeisti audinius, kurie gaubia širdį, sukelti uždegimą ir skysčių kaupimąsi, todėl širdis nebegalės normaliai pumpuoti kraujo. Ši būklė mediciniškai vadinama širdies tamponada (perikardo tamponada) gali būti mirtina.