Daugelis neįsivaizduoja gyvenimo be socialinių tinklų – seka įkvepiančių asmenybių kasdienybę, grožisi jų nuotraukomis ir patys savo akimirkas talpina paskyrose. Psichologai pastebi, kad socialiniuose tinkluose rodomas tobulas gyvenimas neigiamai veikia savijautą. Kodėl įspūdingos nuotraukos tokios žalingos?

 

tobulas gyvenimas

Neleidžia atsipalaiduoti

 

Jei bent kartą bandėte išgauti tobulą, instagramo vertą kadrą, žinote, kad tai sudėtingas, laiko ir kantrybės reikalaujantis darbas. Juokaujama, kad nuomonės formuotojai nežino, koks yra šilto maisto skonis, nes kol įamžina patiekalą ar save šalia jo, šis spėja atšalti. Sudėtinga mėgautis mažais gyvenimo malonumais, nes reikia padaryti gražų kadrą.

 

Kai nuotraukų kėlimas į socialinius tinklus tampa įpročiu ar darbo dalimi, sunku atsipalaiduoti bet kokioje situacijoje, nes nuolat ieškoma gražesnės vietos, įdomesnės pozos, visą laiką galvoje sukasi mintis, kaip ir kur įsiamžinti. Visada filmuojama arba fotografuojama, o vėliau dar tiek pat laiko sugaištama trinant nepavykusius kadrus. Nesvarbu, ar tai būtų kelionė, gimtadienis, diplomų teikimas, vaiko koncertas – viskas matoma tik per telefono kamerą.

 

Įtampa jaučiama ir tada, kai neturima ko įkelti į socialinius tinklus, žmogus jaučiasi gyvenantis nepakankamai įdomiai, jei kasdien negali kažko įdomaus parodyti nepažįstamiems žmonėms kitapus ekrano ir gauti patiktukų ar simpatiją rodančių širdelių.

 

Menkina savivertę

 

Smagu išgirsti komplimentus, kad nuotraukose atrodome puikiai, kad mūsų šeimos laisvalaikis nuostabus, ar kad kažkas baltai pavydi įspūdingos kelionės. Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad tobuli kadrai yra naudingi, nes kelia žmogaus savivertę – kas gi nemėgsta komplimentų? Tačiau psichologai tvirtina, jog tobulas gyvenimas nuotraukose kenkia tiek jų herojų, tiek nuotraukas stebinčių žmonių savivertei. Jaučiamės nepakankamai gražūs, liekni, sėkmės lydimi, talentingi. Ypač neigiamai tai veikia jaunąją kartą.

 

Britų psichologai apklausė 16–25 m. jaunuolius ir išaiškino, kad tobulas gyvenimas nuotraukose turi specifinį neigiamą poveikį, kuri pavadino FOMO (feeling of missing out). Matydami kitus nuolat šėlstančius naktiniuose klubuose ar keliaujančius po egzotiškus kraštus, bet sau negalėdami to leisti jauni žmonės jaučiasi palikti nuošalyje, leidžiantys gyvenimą veltui.

 

Nuotraukų herojų savivertė taip pat kenčia, nes niekada nebūna gana: sekėjų, simpatijos ženklų ar komentarų, reklamų pasiūlymų. Kitų ir nuotraukos gražiau apdirbtos, o gal keliaujama dažniau. Anot specialistų, socialiniuose tinkluose nėra sveikos konkurencijos, tik kenksmingas savęs lyginimas su kitais.

 

Kelia konfliktus

 

Tobulo kadro sukūrimas reikalauja kantrybės ne tik iš nuotraukos herojaus, bet ir nuotrauką darančio žmogaus. Jei nesame profesionalūs nuomonės formuotojai, fotografo dalia dažniausiai tenka partneriui, draugams ar net vaikams. Šaunu, jei tokia veikla artimasis žavisi, tačiau jei tai erzinanti prievolė, konfliktai neišvengiami. Viena yra paprašyti nufotografuoti per ypatingą progą, tačiau kas kita, kai to norima kelis kartus per dieną ir neužtenka keliasdešimties skirtingų kadrų.

 

Instagrame aktyviai veikiančio žmogaus artimieji jaučia įtampą net atostogų, kelionių metu ne tik dėl prašymo įamžinti, bet ir dėl to, kad tampa nuotraukų ar vaizdo įrašų herojais. Mums brangūs žmonės jaučiasi stebimi ir viešinami, nebūtinai tada, kai to nori. Toks elgesys neveda prie gero. Turėtume išmokti negyventi dėl kadro, nefiksuoti kiekvienos akimirkos, neprašyti pozuoti ar vaidinti, kai to nenorima, ypač vaikų.

 

Kuria iškreiptą kūno supratimą

 

Socialiniuose tinkluose dažniausiai publikuojamos tobulos nuotraukos. Tobulas linijas išgauti padeda ir tinkamas pašvietimas, išdirbta poza ir, žinoma, nuotraukų koregavimo programėlės. Nors tai suvokiama, tačiau kaskart tobula nuotrauka priverčia prasčiau pasijausti dėl savo figūros, raukšlelių ar netobulų plaukų. Net kūno pozityvumą (body positivity) skatinantys postai lemia moterų vertinimą pagal išvaizdą, nors ji ir neatitinka standartų. Neseniai atliktas instagramo tyrimas atkleidė, kad 40 % kūno pozityvumo įrašų susiję su (ne)tiesioginiu savo ar kitų kūno vertinimu.

 

Anot specialistų, vyrus socialiniai tinklai veikia ne mažiau neigiamai – juk koks vyras be six pack’o.

 

Tiesa, sveikintina, kad atsiranda nuomonės formuotojų, kurie dalijasi nevykusiais kadrais, parodo, kaip užmaskuoja vieną ar kitą trūkumą, kokia poza tinkamiausia pilvui paslėpti ir pan. Tai šiek kiek sumažina spaudimą atitikti nerealius standartus.

 

Brangiai kainuoja

 

Tobulam kadrui reikia gražios vietos, derančių drabužių, makiažo, apšvietimo ir t. t. Visa tai kainuoja. O jei instagrame kuriame įvaizdį, kuris iš tiesų mums neįkandamas, tuomet viskas dar sudėtingiau. Iš tiesų nuomonės formuotojų poreikiui pasirodyti turtingais jau sukurta visa infrastruktūra: galima fotosesijai išsinuomoti milžinišką gėlių puokštę, vardinę rankinę, prabangią mašiną, net privatų lėktuvą.

 

Nepigiai atsieina ir profesionalių vizažo meistrų bei fotografų paslaugos, todėl jomis dažniausiai naudojasi jau iš instagramo uždirbantys žmonės. Žinoma, brangiausia valiuta, kuria mokama už įspūdingus kadrus, – laikas ir emocinė sveikata. Jei tai nėra pagrindinis darbas, laiko praktiškai nelieka niekam, o nusivylimas, jei nuotrauka nepavyko arba nesulaukė norimos reakcijos, gali ilgam apkartinti gyvenimą.

 

Skatina nerealius reikalavimus kitiems

 

Nors tobulos nuotraukos labiausiai veikia asmeniškai, t. y. patys jaučiamės nepakankami, neretai jos išprovokuoja ir nepasitenkinimą aplinkiniais: „Man vyras staigmenų nedaro“, „Mano vaikai tokių talentų neturi“, „Mūsų šeima tokios kelionės sau leisti negali“ ir t. t. Dažnai nesuveikia kritinis mąstymas ir nesuprantame, kad už kiekvienos tobulos nuotraukos verda įprastas gyvenimas – visi pykstasi, verkia, visų vaikai kartais neklauso, o vyrai pamiršta kokią progą. Bėda ta, kad į socialinius tinklus dedama tik gražiausia gyvenimo pusė, kuriamas nepriekaištingas asmeninis ir visos šeimos įvaizdis, kuris skatina sekėjus nuvertinti savo gyvenimą ir artimuosius.

 

Specialistai pataria vadovautis ne emocijomis, bet logika. Jei moteris guli lovoje ir filmuoja, kaip mylimasis atidaro duris ir atneša pusryčius į lovą, tai nebuvo staigmena. Ji jau atsikėlusi ir nuspaudusi kameros mygtuką. Jei nuotraukoje įamžinta, kaip vaikutis bučiuoja skruostą, tai reiškia, kad prieš užfiksuojant buvo paprašyta pabučiuoti (gal ir ne kartą, kol kadre mama atrodė pakankamai gražiai socialiniams tinklams).

 

Pavojingos gyvybei

 

Kasmet žūsta po kelis nuomonės formuotojus ir paprastus žmones, kurie rizikuoja savo gyvybe dėl tobulo kadro. Vien šiais metais užfiksuotos net šešios mirtinos nelaimės. Sausio 12 d. Slovėnijoje du nepilnamečiai darėsi asmenukes ant bėgių prieš važiuojančius traukinius. Vienas vaikas žuvo, kitas buvo gydomas ligoninėje. Gegužę Indonezijoje nuskendo net devyni žmonės, kai apvirto laivas, plukdęs 20 turistų. Dėl gražesnio kadro visi keleiviai subėgo į vieną laivo šoną ir šis apvirto. Nuskendo septyni suaugusieji ir du vaikai.

 

Liepos 10 d. Honkonge 32 m. nuomonės formuotoja Sofia Cheung žuvo nukritusi nuo uolos „Ha Pak Lai“ parke. Per arti vandens krioklio krašto moteris atsistojo dėl įspūdingos asmenukės ir nuslydo.

 

Liepos 11-ąjąvienuolika žmonių žuvo nuo žaibo iškrovos, kai bandė įsiamžinti prie bokšto siautėjant audrai.

 

Liepos 28 d. Italijoje 22 m. jutubo turinio kūrėjas iš Danijos žuvo nukritęs nuo 200 m. aukščio uolos. Į viršūnę nepatyręs keliautojas kopė dėl įspūdingos vaizdo transliacijos.

 

Rugpjūčio 6 d. Vengrijoje 19-metis olandas žuvo nukritęs nuo Laivės tilto, ant kurio konstrukcijos viršūnės jis užkopė dėl asmenukės.

 

Nuotraukos savaime nėra blogis

 

Pačios nuotraukos nėra žalingos, jos skirtos užfiksuoti akimirkas, kurių jau nebebus ir kurias bus gera parodyti ūgtelėjusiems vaikams, atsiminti senatvėje, pasidalyti su artimaisiais ir draugais, kurie toje akimirkoje nedalyvavo. Svarbu, kad tai netaptų gyvenimo tikslu, nevargintų, nesekintų ir nekurtų įtampos nei patiems, nei artimiesiems.

 

Nemeluokime apie pasiekimus, turtus ir galimybes, nes yla greitai išlenda iš maišo ir gali būti gėda.

 

Jei turite sekėjų armiją, jauskite atsakomybę už tai, kokią žinutę jiems siunčiate. Viena kita TIKRA nuotrauka ar nuoširdus paatviravimas reputacijos nesugriaus, bet nuims naštą nuo daugelio pečių.

 

Įdomu

 
  • 92 % nuotraukų fiksuojamos telefono kamera.
  • XX a. 4-ąjį dešimtmetį per metus visame pasaulyje buvo padaryta maždaug milijardas nuotraukų, o pastaraisiais metais – daugiau nei trilijonas.
  • Daugiausia kartų istorijoje peržiūrėta nuotrauka vadinasi „Bliss“ („Palaima“). Tai legendinis „Windows XP“ ekrano fonas, kuriame matyti žalia kalva ir žydru dangumi plaukiantys debesys.
  • 1969 m. liepos 20 d. pirmą kartą žmonijos istorijoje nuotrauka padaryta už Žemės ribų – „Apollo 11“ įgula išsilaipino Mėnulyje ir įsiamžino istoriniame kadre.
  • Brangiausia pasaulyje nuotrauka padaryta žymaus australų fotografo Peterio Liko ir pavadinta „Fantomas“. Nespalvota fotografija 2014 m. aukcione parduota už 6,5 mln. JAV dolerių.