Tinklainės atsiskyrimas nuo ją palaikančių audinių – sunki akių liga. Staigūs regos pokyčiai, kai regėjimo lauke plūduriuoja juodi siūlai, blyksniai ir tamsėja šoninis matymas, yra požymiai, kad į gydytoją reikia kreiptis kuo skubiau, kitu atveju gresia blogiausia – apakimas.

 

Kas yra tinklainės atsiskyrimas?Human,Eye,-,Retinal,Detachment,(eye,Disease)

 

Iki 1920-ųjų tinklainės atšoka reiškė vieną – žmogus apaks be galimybės sugrąžinti regėjimą. Vėliau, kai tinklainės chirurgijos tėvu laikomas belgų oftalmologas Charlesas Schepensas sukūrė oftalmoskopą, tinklainės atšokos gydymo metodai gerokai patobulėjo. Tinklainė jaučia šviesą ir siunčia signalus į smegenis, kad galėtume matyti. Tinklainės atsiskyrimas įvyksta, kai plonas jos sluoksnis akies gale atsiskiria nuo ją palaikančių audinių bei kraujagyslių sluoksnio, kuris aprūpina deguonimi ir maitina. Negydant rizika visam laikui prarasti regėjimą paveiktoje akyje tik didėja. Nuolatinis aklumas gali pasireikšti vos po kelių dienų nuo simptomų pradžios. Atsiskyrus tinklainei nejuntama jokio skausmo, tačiau galima pastebėti kitus nerimą keliančius simptomus: staigiai atsiradusias mažytes dėmeles, kurios tarsi dreifuoja regėjimo lauke, neryškų matymą, palaipsniui silpnėjantį šoninį (periferinį) matymą, užuolaidą primenantį šešėlį virš regėjimo lauko. Nedelsiant susisiekus su oftalmologu, gali pavykti išsaugoti regėjimą.

 

Didelė tikimybė, kad su tinklainės atšoka susidurs vyresnio amžiaus žmonės, turėję akių sužalojimų ar jau anksčiau patyrę tinklainės atsiskyrimą arba šeimoje buvę tokių atvejų. Akių operacijos irgi svarbus rizikos veiksnys. Tinklainės atsiskyrimas dažniau pasireiškia tiems, kurie turi sunkią trumparegystę (daugiau nei 5–6 dioptrijas). Trumparegystė siejama su 67 % tinklainės atsiskyrimo atvejų. Rizika didėja turint akių problemų, susijusių su diabetine retinopatija, degeneracine trumparegyste, stiklakūnio atsiskyrimu, tinklainės plonėjimu.

 

Tinklainės atšokos tipai

 

Regmatogeninis. Labiausiai paplitęs tipas, dažniausiai atsiranda senstant. Dėl nedidelio tinklainės plyšimo gelio pavidalo skystis, vadinamas stiklakūnio humoru, kaupiasi už tinklainės. Stiklakūnis su amžiumi traukiasi ir plonėja, todėl traukia tinklainę, kartu ją plėšdamas.

 

Trakcinis. Šio tipo atsiskyrimas gali atsirasti, kai tinklainės paviršiuje išauga rando audinys, dėl kurio tinklainė atsitraukia nuo galinės akies dalies. Diabetas – dažna šio tipo tinklainės atšokos priežastis. Ilgas ir nekontroliuojamas didelis cukraus kiekis kraujyje gali pažeisti akies kraujagysles ir paskatinti audinį randėti.

 

Eksudacinis. Tokį atsiskyrimą gali sukelti amžinė geltonosios dėmės degeneracija, akies trauma, navikai ar uždegimai. Šio tipo tinklainės atšoka įvyksta, kai už tinklainės kaupiasi skystis, net jei nėra jos plyšimo. Kai skystis kaupiasi, jis stumia tinklainę nuo atraminio audinio. Pagrindinė skysčio kaupimosi priežastis – patinimas už akies, kuris gali atsirasti dėl tokių ligų kaip uveitas (akies kraujagyslinio dangalo struktūrų uždegimas).

 

Kombinuotas trakcinis-regmatogeninis. Nedidelis tinklainės atsiskyrimas atsiranda dėl traumos, įskaitant bukus smūgius į akiduobę, sužalojimus ir galvos sukrėtimus. Retrospektyvus Indijos tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau nei 500 kombinuotą tinklainės atsiskyrimą patyrusių tiriamųjų, parodė, kad 11 % atvejų atsirado dėl traumos, o laipsniška pradžia buvo įprasta. Daugiau nei 50 % atvejų pasireiškė praėjus daugiau nei mėnesiui po sužalojimo.

 

Koks gydymas rekomenduojamas?

 

Atsižvelgęs į tinklainės atsiskyrimo tipą, akių gydytojas gali rekomenduoti lazerinę operaciją, gydymą šalčiu ar kitokią operaciją, kad pašalintų tinklainės plyšimus ar įtrūkimus ir vėl pritvirtintų prie akies sienelės. Tinklainės atsiskyrimo gydymas dažniausiai sėkmingas, ypač jei negalavimas pastebimas anksti. Kai kada gali prireikti pakartotinio gydymo ar operacijos, jei tinklainė vėl atsiskiria, tačiau galiausiai gydymas sėkmingas maždaug 9 iš 10 žmonių.

 

Gydymas šalčiu (kriopeksija) arba lazerinė chirurgija. Jei tinklainėje yra nedidelė skylutė ar plyšimas, gydytojas gali naudoti užšalimo zondą arba medicininį lazerį, kad sutvarkytų bet kokius plyšimus ar įtrūkimus. Paprastai toks gydymas atliekamas akių gydytojo kabinete.

 

Chirurgija. Jei nuo galinės akies dalies atsiskiria didesnis tinklainės plotelis, gali prireikti operacijos, kad tinklainė būtų grąžinta į vietą. Tokia operacija daroma ligoninėje. 85 % atvejų užtenka vienos operacijos, o likusiems 15 % prireiks dviejų ar daugiau operacijų. Po gydymo pacientai palaipsniui per kelias savaites atgauna regėjimą, nors jo aštrumas gali būti ne toks geras, koks buvo prieš atšoką.

 

Naudingi patarimai

 

Reguliari akių priežiūra. Akių tyrimai – puiki prevencija ne tik nuo tinklainės atšokos, bet ir kitų akių ligų. Jei turite trumparegystę, reguliarūs akių patikrinimai ypač svarbūs. Trumparegiai labiau linkę į tinklainės atsiskyrimą.

 

Reguliari fizinė veikla. Sportuodami ar užsiimdami rizikinga veikla nepamirškite apsauginių akinių. Dėl tiesioginės akies traumos užsiimant boksu, kikboksu, karatė ar kita sporto šaka, gali įplyšti tinklainė. Rekomenduojama vengti veiklos, kuri staigiai padidina akių spaudimą: šuolių su guma ir parašiutu.

 

Lėtinių ligų gydymas. Nuolat rūpinkitės savo sveikata, atlikite reikiamus tyrimus, stebėkite lėtinių ligų būklę, prireikus imkitės papildomo gydymo ar vaistų. Tinkamai gydant esamas ligas, rizika patirti tinklainės atšoką gerokai sumažėja.

 

Cukraus kiekio kraujyje reguliavimas. Siekdami išvengti su diabetu susijusio tinklainės atsiskyrimo, palaikykite normalų gliukozės kiekį kraujyje ir kraujospūdį. Metant svorį mąžta diabeto, kuris turi įtakos tinklainės atšokai, riziką. Viename dideliame tyrime dalyvavę žmonės sumažino tikimybę susirgti diabetu beveik 60 %, kai pakeitę mankštą ir mitybą prarado maždaug 7 % kūno svorio. Amerikos diabeto asociacija rekomenduoja sergantiems prediabetu numesti bent 7–10 % svorio, kad liga neprogresuotų.

 

Autorius Monika Budnikienė