Tinkama burnos higiena padeda palaikyti ne tik gerą burnos ertmės, bet ir viso organizmo sveikatą. Rodos, dantų valymas turėtų būti savaime suprantamas. Deja, vis dar daug žmonių burnos švara rūpinasi netinkamai. Pasikartokime esminius burnos higienos principus.

 

Svarbesnė nei gali atrodyti Oral,Hygiene,,Healthy,Teeth,And,Care.,Young,Woman,Brushing,Teeth

 

Akivaizdu, kad tinkama burnos higiena padeda išvengti blogo burnos kvapo, apnašų kaupimosi ant dantų, ėduonies, dantų bei dantenų ligų. O ar žinojote, kad tinkama burnos higiena glaudžiai susijusi su bendra sveikatos būkle? Jeigu burnoje atsiranda infekcijos židinys, patogeniniai mikroorganizmai per kraujotaką gali nukeliauti ir į kitas organizmo vietas, sukelti sunkių sveikatos problemų. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad sergant gingivitu bei periodontitu išauga širdies ir kraujagyslių ligų, ypač insulto bei infarkto, rizika, taip pat didėja tikimybė susirgti plaučių uždegimu, susidurti su nėštumo komplikacijomis.

 

Ženklai, į kuriuos nevalia numoti ranka

 

Keletas ženklų gali įspėti, kad burnos higiena rūpinatės netinkamai ir pats metas susiimti:

 
  • Kraujuojančios dantenos
  • Dantų apnašų kaupimasis, ėduonis
  • Blogas burnos kvapas
  • Dantenų recesija
  • Dažnai atsirandančios opelės burnoje
  • Dantų ar dantenų skausmas, paburkimas.
 

Tiesa, šie simptomai gali būti susiję ir su tam tikrais sveikatos sutrikimais, todėl jiems varginant būtina konsultuotis su gydytoju.

 

Svarbiausios taisyklės

 

Pati svarbiausia geros burnos higienos taisyklė – kasdienis dantų valymas. Tai daryti du kartus per dieną – ryte ir prieš miegą. Patartina naudoti dantų šepetėlį minkštais šereliais (kieti pažeidžia tiek dantenas, tiek dantų emalį) ir dantų pastą su fluoru. Šis saugo dantis nuo ėduonies. Valant dantis šepetėlį laikyti 45 laipsnių kampu, atsižvelgiant į dantenas. Valyti švelniais sukamaisiais judesiais iš visų pusių. Dantų šepetėlis turėtų būti keičiamas nauju kas 2–3 mėnesiai, taip pat iškart atlikus profesionalią burnos higieną, po ligų.

 

Nepamiršti išsivalyti tarpdančių – bent kartą per dieną. Tam pravers tarpdančių siūlas ar specialūs tarpdančių šepetėliai. Be jų apie 40 % dantų paviršiaus lieka netinkamai išvalyti. Dažnas pamiršta ar net nežino, kad reikia valyti ir liežuvį. Tam galima naudoti tą patį dantų šepetėlį arba specialų liežuvio grandiklį. Būtent ant liežuvio kaupiasi daugiausia bakterijų.

 

Kalbant apie burnos skalavimo skystį, specialistų nuomonės išsiskiria. Dauguma sako, kad sveikiems žmonėms jis nebūtinas burnos higienai palaikyti, tačiau gerina burnos kvapą, sumažina bakterijų kiekį. Tik patartina rinktis produktus be alkoholio, mat šis sausina burnos gleivinę ir gali prisidėti prie jos pažeidimų, padidėjusio jautrumo.

 

Metas pas odontologą!

 

Pas odontologą privalu lankytis reguliariai profilaktiškai, ne tik sunegalavus. Kas pusmetį derėtų atlikti profesionalią burnos higieną, o esant tam tikroms būklėms, pvz., turint periodonto problemų, ir dažniau. Atliekant profesionalią burnos higieną įvertinama paciento burnos ir dantų būklė, pašalinamos dantų apnašos. Paskui dantys nupoliruojami pasta, kuri mažina ėduonies riziką, apnašų kaupimąsi. Jautrūs dantų kakleliai padengiami specialia priemone. Pasitelkiant sodą ir poliravimą išgaunamas dantų lygumas ir spindesys. Vizito metu ne tik profesionaliai pasirūpinama burnos higiena, bet ir suteikiamos rekomendacijos dėl tinkamos higienos namuose. Atkreipiamas dėmesys į daromas klaidas, rekomenduojamos tinkamos priemonės, dantų pasta, atsakoma į pacientui rūpimus klausimus.

 

Papildomi prietaisai

 

Pastebima, kad pastaruoju metu vis labiau populiarėja vandens irigatoriai. Tai burnos priežiūros prietaisai, nukreipiantys vandens srovę tarp dantų ir dantenų bei taip pašalinantys maisto likučius, apnašas ir bakterijas. Pabrėžiama, kad burnos irigatorius jokiu būdu negali pakeisti įprastų burnos higienos priemonių, tai tėra pagalbinis prietaisas, naudotinas kartu su dantų šepetėliu. Įrodyta, kad burnos irigatoriai sumažina bakterijų kiekį, naudojami kartu su dantų šepetėliais pašalina 99 % daugiau apnašų nei valant vien šepetėliu. Purkšdamas siaurą, aukšto slėgio vandens srautą irigatorius efektyviai išvalo kiekvieną ertmę burnoje, kurios dantų šepetėlis nepasiekia. Tai – tarsi modernus tarpdančių siūlas. Todėl burnos irigatoriai labai rekomenduojami breketus, dantų plokšteles, implantus nešiojantiems žmonėms. Taip pat tai tinkamas pasirinkimas jautrių, kraujuojančių dantenų savininkams, mat valo švelniai, kur kas mažiau dirgina dantenas nei tarpdančių siūlas ar tam skirti šepetėliai.

 

Įdomu

 
  • JAV atlikti tyrimai rodo, kad apie 80 % gyventojų serga periodonto ligomis.
  • Vyrai su burnos ertmės ir dantų ligomis susiduria dažniau nei moterys.
  • 75 % žmonių nekeičia dantų šepetėlio taip dažnai, kaip rekomenduojama.
  • Manoma, kad pirmieji dantų šepetėliai pradėti naudoti Kinijoje dar prieš 1500 metų, gaminti iš įvairių gyvūnų kailio šerelių ir bambuko.

 

Autorius Jūratė Survilė