Gerai visiems pažįstama televizijos projektų prodiuserė Vaida Poderytė -Bernatavičė jau kuris laikas gyvena tarp Lietuvos ir Italijos. Nors Italijoje daug daugiau džiuginančios saulės šviesos, yra ir kita medalio pusė, mat saulė – ne tik maloniai šildo, bet ir turi itin žalingą poveikį odai. Kaip nuo to apsisaugoti?

 

Vaida Poderytė - Bernatavičė

 

Oda – mūsų didžiausias organas, kurį kasmet veikia skirtingi aplinkos veiksniai. Odos šerpetojimui ir skilinėjimui turi įtakos vėsus ir atšiaurus oras, o odos ligų atsiradimui nemažai įtakos turi ultravioletiniai saulės spinduliai, kurių žala pasimato ne iš karto.

 

Sveikatos ir sveikos gyvensenos laidos „Sveikas rytojus“ rubrikoje „Sveikas grožis“ bus kalbama apie pigmentinių dėmių atsiradimą, kaip nuo jų apsisaugoti, kaip elgtis joms atsiradus bei kaip pigmentines dėmes galima gydyti.

 

Apie tai, kaip rūpinasi savo veido oda,  papasakos ir šią vasarą Venecijoje ištekėjusi ir dabar tarp saulėtos Italijos bei Lietuvos gyvenanti televizijos laidų prodiuserė V. Poderytė-Bernatavičė.

 

Kaip pasakos moteris, jos oda yra itin imli saulės spinduliams, todėl gyvenant tarp dviejų šalių, odos sveikatą išsaugoti tampa ypač sudėtinga.

 

Toma Dimšienė

 

„Kartais užtenka vos keliolikos minučių saulės spindulių ir aš jau būnu bronzinė. Vaikystėje, vasaros atostogų metu, atrodydavau kaip džiunglių vaikas. Mane tėtis net vadindavo Maugliu, nes oda nuo saulės būdavo labai tamsi. Man gražu įdegusi oda, tačiau, kai tau sueina 31-eri metai, reikia pagalvoti ir apie ilgalaikę odos būklės perspektyvą“, – laidoje pasakos V. Poderytė-Bernatavičė.

 

Nemažai laiko dabar Vaida praleidžia saulėtojoje Italijoje, todėl moteriai yra ypač svarbu rūpintis savo veido oda po pabuvimo kaitrioje aplinkoje. Tam žinoma prodiuserė renkasi patyrusių kosmetologų procedūras, kurių metu atstatomas veido skaistumas ir drėgmė.

 

„Mano kosmetologė man dažnai atlieka įvairias skaistinančias, drėkinančias bei maitinančias veido procedūras, nes pirminis efektas po saulės, gali klaidinti. Po saulės vonių jautiesi labiau spindintis ir gražesnis, bet praeina kelios dienos ar savaitė ir oda ima tarsi vysti. Viskas labai elementaru. Pavyzdžiui, paimkime gėlės žiedą ir laikykime jį ilgai saulėje. Tam tikrą laiką saulės reikės, kad gėlė žydėtų, bet per ilgą būdamas saulės kaitroje žiedas tiesiog nuvys“, – pasakos žinoma moteris.

 

Italijoje Vaida praleidžia daug laiko, todėl turi galimybę pažinti šalies kultūrą bei žmones. Moteris pastebi, kad italės yra labiau atsipalaidavusios ir daugiau mėgaujasi gyvenimu bei savimi. Anot pašnekovės, tikriausiai, šiam faktoriui daug įtakos turi ir didesnis saulėtų dienų skaičius bei šiltas klimatas. Tačiau pašnekovė pabrėš, kad italų odos struktūra yra kitokia nei mūsų, tad lygintis nederėtų.

 

„Italės yra be galo rafinuotos, skoningos, gražios, stilingos ir kas svarbiausia – gyvenimu beprotiškai besimėgaujančios moterys. Pas mus Lietuvoje, atrodo, ateina kažkokia amžiaus riba, kada moteris turi užsidėti skarelę ir tapti bobute. Italijoje tokio amžiaus limito tikrai nėra. Kaip tik – kuo moteris ten vyresnė, tuo ji labiau jaučia atsipalaidavimą. Tačiau čia reikia nepadaryti labai svarbios klaidos. Mūsų organizmai kiekvienoje šalyje yra susiformavę ir istoriškai evoliucionavę pagal tam tikras aplinkybes, todėl mūsų ir pietiečių – italų, ispanų – oda ir organizmas kardinaliai skiriasi. Jų oda saulės spindulius priima kitaip“, – mintimis dalinsis V. Poderytė – Bernatavičė.

 

Dažnas buvimas Italijoje Vaidą privertė dar labiau susimąstyti apie savo odos sveikatą. Visa tai paskatino ir kartas nuo karto atsirandančios pigmentinės dėmės. Žinoma moteris laidoje prisipažins, kad pati šių problemų nesprendžia, o kreipiasi į profesionalus, su kuriais konsultuojasi ne tik veido odos klausimais.

 

„Labai svarbu rasti gerą kosmetologą, dermatologą, kuris tavo odai padėtų ne tik tuo momentu, kai labiausiai reikia, bet tuo pačiu tau padėtų pagalvoti į priekį, ką daryti, kad užbėgtum galimoms problemoms už akių. Todėl labai džiaugiuosi duris atvėrusiu nauju grožio ir sveikatos centro „Fi Clinica“ dermatologijos padaliniu, nes būtent šioje klinikoje aš lankausi jau kelis metus ir konsultuojuosi ten visais įmanomais klausimais: nuo dantų priežiūros iki kineziterapijos ar grožio. O savo veido problemas patikiu spręsti ten dirbančiai kosmetologei Ramunei Skurkienei, kuri rūpinasi mano oda jau kelis metus“, – atskleis Vaida.

 

Tačiau žinoma moteris ne tik atidžiai rūpinasi savo odos sveikata, konsultuojasi su specialistais, bet ragina ir kitas moteris neapleisti savęs.

 

„Visada raginu drauges ar seses skirti laiko ir dėmesio sau. Dažna moteris geriau pataupys savo grožio bei savijautos sąskaita ir geriau nusipirks naują puodą. Taip negalima, reikia mylėti save ir geriau nusipirkti pigesnį puodą, bet nueiti pas gerą kosmetologą“, – mintimis dalinsis pašnekovė.

 

Apie odos sveikatą, pigmentines dėmes ir kitas problemas laidoje pasakos ir „Fi Clinica“ gydytoja dermatovenerologė Toma Dimšienė, kuri atskleis, kad saulės daromų ultravioletinių spindulių žala, gali baigtis ne tik odos išsausėjimu, pigmentinių dėmių atsiradimu, bet ir vėžiniais susirgimais ar greitesniu odos senėjimu.

 

„Ultravioletiniai spinduliai sukelia ne tik vėžinius susirgimus, bet ir išankstinį odos senėjimą. Mūsų oda sensta natūraliai. Tai lemia mūsų genetika ir hormoniniai pakitimai organizme, tačiau  išankstinį senėjimą sukelia ultravioletiniai saulės spinduliai. Jeigu einame į soliariumus – šis senėjimo procesas pagreitėja. Kuomet mūsų oda nesaugoma nuo ultravioletinių saulės spindulių, joje atsiranda laisvieji radikalai, kurie sukelia ląstelių oksidacinis stresą ir ląstelių pažaidą“, – žiniomis dalinsis gydytoja T. Dimšienė.

 

Specialistė pabrėš, kad būtent atsiradusi odos ląstelių pažaida ir paskatina pigmentinių dėmių atsiradimą.

 

„Mūsų odoje yra ląstelės – melanocitai, kurie gamina melaniną. Melaninas atlieka apsauginę funkciją, saugo mus nuo ultravioletinės spinduliuotės. Kuomet tos spinduliuotės būna per daug – sutrinka ląstelių funkcija, įvyksta jų pažaida ir dėl to atsiranda pigmentinės dėmės. Taip pat atsiranda rizika odos suplonėjimui, reljefo spalvos pakitimams, raukšlių ar išsiplėtusių kapiliarų atsiradimui“, – apie saulės spindulių daromą žalą kalbės specialistė.

 

Tačiau gydytoja T. Dimšienė pripažins, kad ne visuomet pavyksta tinkamai apsaugoti odą nuo galimų pakitimų, bet būdų kaip spręsti atsiradusias odos problemas, pavyzdžiui, pigmentines dėmes, tikrai yra. Jas galima naikinti net keliais būdais.

 

„Naikinimo būdai yra labai įvairūs: nuo šviesinančių, balinančių kremų, kuriuos mes galime naudoti namuose iki kosmetologinių, dermatologinių, invazinių procedūrų. Žinoma, prieš pasirenkant gydymą, rekomenduočiau kreiptis į specialistą, kuris paaiškintų apie pigmentaciją, įvertintų esamos odos pobūdį“, – pasakos gydytoja.

 

Vienas efektyviausių pigmentinių dėmių šalinimo būdų, anot specialistės, yra šių dėmių šalinimas lazeriu. Procedūros metu tiksliai į pažeistą odos vietą siunčiamas trumpas šviesos impulsas, kuris į smulkias daleles suskaldo pigmentinėje dėmėje esantį melaniną. Tada tos dalelės išsiskaido ir pasišalina odai atsinaujinant.

 

Paprastai, pašalinus pigmentines dėmes, toje pačioje vietoje jos neatsinaujina. Tačiau, kai kuriems žmonėms, kurių oda turi polinkį į padidintą pigmentaciją, gali atsirasti dėmių kitoje vietoje. Tokiais atvejais yra skiriamas kompleksinis gydymas.

 

„Kompleksinio gydymo metu naudojami keli gydymo būdai – lazerinės procedūros jungiamos su injekcinėmis ir kosmetologinėmis procedūromis bei skiriama papildoma priežiūra namuose. Šis kompleksinis gydymas yra labai yra efektyvus, nes kuo daugiau mes ginklų turime, tuo mums lengviau laimėti karą prieš pigmentines dėmes. Jeigu pigmentacija yra gilesnė, tuomet dažniausiai gydymui yra naudojami lazeriai ir kitos procedūros, pavyzdžiui, injekcinės, kuriose dažniausiai yra antioksidantų ir melanocitų funkciją slopinančių medžiagų“, – apie gydymo būdus pasakos gydytoja T. Dimšienė.

 

Kaip visais metų laikais apsaugoti odą nuo saulės? Kaip ją išlaikyti sveiką ir spindinčią? Ar odos gydymas pas specialistus suteikia ilgalaikį efektą?

 

Šiuos ir kitus klausimus aptarsime sveikatos ir sveikos gyvensenos laidoje „Sveikas rytojus“ jau šį sekmadienį 12 val. tik per TV8!

 

Sveikatos ir sveikos gyvensenos laida „Sveikas rytojus“ – ilgą darbo patirtį medicinos srityje sukaupusių 4 specialistų pokalbis su laidos žiūrovais apie geros sveikatos profilaktiką, gyvenimo būdo patarimus,  naudingiausias ir aktualiausias medicinos, farmacijos aktualijas bei sveiko gyvenimo būdo puoselėjimą. 

 

Ilgametė laidos vedėja gydytoja Irena Pivoriūnienė dalina laiko patikrintus sveikatos patarimus, plastikos chirurgijos specialistas, vienas iš „Fi Clinica“ įkūrėjų Vygintas Kaikaris pasakoja apie sveiką grožį, psichoterapeutas, „Eglės sanatorijos“ direktorius medicinai Arvydas Balčius kalba apie geros sveikatos profilaktiką, o grožio terapijos studijų dėstytoja, veido masažų instruktorė, „Fi Clinica“ grožio specialistė Ramunė Skurkienė pasakoja apie sveiko gyvenimo paslaptis bei gražios odos puoselėjimą.

 

„Sveikas rytojus“ – 12 val. per TV8 televiziją!

 

TV laidos SVEIKAS RYTOJUS nuotr.