Tailandas – kontrastinga rekordų šalis
2012-09-11 13:00Nors šiais laikais pasiekti pačias egzotiškiausias šalis nebėra sunku, kam nors prakalbus apie jas, mūsų ausys, kaip to smalsaus zuikelio, iškart tampa stačios, o akys plačios. Viena iš tokių nuolat susidomėjimą keliančių šalių – Tailandas.
Dviguba moralė
Lietuvių spauda apie Tailando karalystę nemažai rašė kaip apie linksmybių – ir nevisai padorių, sostinę. Iš tiesų situacija šioje šalyje prieštaringa. Viena vertus, čia laikomasi kur kas griežtesnių papročių nei Europoje. Pavyzdžiui, viešoje vietoje netgi vyrams nevalia net karščiausią dieną vaikščioti nuoga krūtine be marškinėlių. Vienas keliautojas pasakoja, kad sykį, vairuojant automobilį Bankoke, jį sustabdė policija ir nubaudė už tai, kad jis vairavo būdamas pusiau nuogas! Tokios elgesio normos nustatytos visai ne pagal nerašytas taisykles, o atvirkščiai – užfiksuotos įstatymais. Kaip ir tai, kad moterys vienos į naktines pasilinksminimų vietas eiti negali, nebent jas lydi vyriškis. Ar tai būtinai turi būti sutuoktinis, aišku nėra.
Kita vertus, šalia griežtų moralinių įsitikinimų gana laisvai ir dideliu mastu veikia prostitucija. Iš šono atrodančių gražių šeimų vyriškiai be sąžinės graužaties traukia į „barus, masažo ar maudynių salonus“. Įdomu tai, jog net šventuosiuose raštuose yra įvardyta 10 žmonų tipų, iš kurių pirmosios trys gali būti apmokamos. Ką tai reiškia, visi supranta savaip. Visgi mėgautis nuperkamų moterų (ar vaikinų) meile vietinės moterys sutuoktiniams leidžia gana laisvai, nes seksas su prostitute čia laikomas „tuščiu, bereikšmiu seksu“, taigi šeimos santykiams nedaro jokios įtakos…
Seksas – išgyvenimo būdas
Nors Tailande prostitucija nuo 1960 m. oficialiai yra uždrausta, tačiau realiai ši šalis – turbūt didžiausias sekso ištroškusių turistų rojus. Prieš keletą metų atlikti skaičiavimai parodė, kad čia sekso industrijoje dirba net apie 2,8 mln. žmonių, daugiausia, be abejo, moterų – apie 2 mln. Šokiruoja tai, kad net 40 % sekso paslaugas teikiančių asmenų yra nepilnamečiai ar net mažamečiai vaikai. Vakarų europiečiams tai sunku suvokti, bet vietinė kultūra daug moterų ir mergaičių tiesiog verčia pardavinėti save. Pirmiausia į tokį kelią jas išveja skurdas, antra – šeimos įsitikinimas, kad jai visi šeimos nariai privalo padėti išsilaikyti bet kokiomis priemonėmis. Taip pat nemažai žmonių į sekso paslaugų teikimą įtraukta prievarta.
Be abejo, kur pardavinėjamas seksas, ten plinta ir tokios kaip ligos kaip AIDS. Teigiama, kad apie pusė milijono Tailando gyventojų nešioja mirtiną užkratą, kuriuo „noriai“ pasidalija ir su sekso turistais, atvykusiais pasigrožėti ne tik gamta, bet ir pasidžiaugti mokamais kūno malonumais.
Bankokas – angelų miestas
Tailandas – tikrai neįprasta šalis, kur moralė keistu būdu dera su didžiausiu paleistuvavimu. Tačiau čia pilna ir šiaip įvairių keistumų. Tai galima pastebėti jau vien iš jo sostinės Bankoko tikrojo pavadinimo, kuris yra visai ne tas, kokį visas pasaulis plačiai naudoja. Iš tikrųjų šios karalystėspagrindinis miestas vadinasi Krung Thep, išvertus tai reiškia „Angelų miestas“. Bet ir tai dar nėra tikrasis Bankoko vardas – tik stipriai sutrumpintas variantas. Originaliam pavadinimui reikia paruošti nemažai vietos –„Krung Thep Maha Nakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayutthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udom Ratchaniwet Mahasathan Amon Phiman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanu Kamprasit“.
Galima numanyti, kad patys tailandiečiai visą sostinės pavadinimą sako ne itin dažnai… Teigiama, kad nors vaikai jį mokinasi mokykloje, tačiau pasakyti gali retas. Beje, išvertus iš oficialios tajų kalbos šis ilgas sakinys reiškia „Angelų miestas, didysis miestas, amžinasis brangakmenių miestas, neįveikiamas Dievo Indros miestas, pasaulio sostinė, apdovanota devyniais brangakmeniais, laimingasis miestas, turintis nuostabius karaliaus rūmus, primenančius reinkarnuojančio Dievo buveinę danguje, miestas, kurį suteikė Indra ir pastatė Višnukarmas“. Bankoko originalus pavadinimas įtrauktas net į Gineso rekordų knygą kaip ilgiausias pasaulyje miesto pavadinimas.
Rekordų šalis
Tai – ne vienintelis Tailando rekordas. Pasirodo, šios šalies alfabetas (jį sudaro 64 raidės) yra antrasis pasaulyje pagal ilgumą po khmerų kalbos (valstybinė Kambodžos kalba). O ši iš tiesų labai artima tajų kalbai, vartojamai tailandiečių.
Tailande taip pat itin daug budistų. Net 95 % šalies gyventojų praktikuoja budizmą. Palyginimui – nors Lietuvoje irgi yra viena vyraujanti religija – katalikybė, tačiau katalikais save laiko apie 79 % žmonių.
Tailandas taip pat laikomas didžiausiu ryžių eksportuotoju. Teigiama, kad jei Europos Sąjunga leistų neribojamai prekiauti ryžiais iš Tailando, greitai žlugtų visi Europos ryžių augintojai. Be to, ši šalis eksportuoja daugiausia pasaulyje orchidėjų – per metus tai sudaro net 250 milijonų dolerių. Tailandas taip pat pirmauja pasaulyje eksportuodamas ananasus, kaučiuką, papajas, o jų tiekiamas cukraus pigiausias.
Ką jau kalbėti apie tai, jog sostinė Bankokas yra vienas iš didžiausių pasaulio miestų… Be to, Pasaulinės meteorologų organizacijos oficialiai pripažintas karščiausia sostine pasaulyje!
Amerikietis karalius
Tailandas karalyste vadinamas ne tik simboliškai. Karalius Bhumibol Adulyadej (Rama IX) čia išties labai svarbus ir gerbiamas. Pavyzdžiui, Motinos ir Tėvo diena čia švenčiama per karalienės ir karaliaus gimtadienius. Sarkazmas ar neigiami atsiliepimai apie juos nepageidaujami – kaip ir jų vardai, užrašyti raudonu rašalu. Kodėl? Ogi todėl, kad Tailande raudonai rašyti vardus galima tik tuomet, jei tas žmogus miręs arba jam linkima tokios lemties.
Įdomu ir tai, kad Tailando karalius yra vienintelis pasaulyje karalius, turintis Amerikos pilietybę! Taip nutiko dėl to, kad jis iš tikrųjų gimė JAV, Masačiusese 1927 m. gruodžio 5 d.Jo valdymo laikotarpis trunka ilgiausiai per visą pasaulio istoriją – nuo 1946 metų iki šių dienų. 2006 m. susirinkę švęsti karaliaus valdymo 60-mečio, tailandiečiai pasiekė dar vieną šiai šaliai taip būdingą rekordą. Suskaičiuota, jog susirinko apie milijoną žmonių, o tai yra didžiausias kada nors susirinkusiųjų švęsti monarcho gimtadienį ar kitą įsimintiną karališkos šeimos datą asmenų skaičius.
Faktai
- Tailando karalystė – Pietryčių Azijos šalis, niekada nebuvusi kolonizuota kitų Europos valstybių. Tuo tailandiečiai labai didžiuojasi.
- Tailandas – konstitucinė monarchija. Valdžią dalijasi Karalius, Parlamentas ir Nacionalinis Susirinkimas. 1932 m. karaliui buvo apribota absoliuti valdžia, tačiau jis išliko labai gerbiamu ir mėgiamu.
- Tailande gyvena apie 65 mln. gyventojų, sostinėje Bankoke – 7. Gyventojų skaičių daugiausiai sudaro patys tailandiečiai, tačiau esama ir kinų, indų, malajų, kambodžiečių, taip pat atvykėlių iš Birmos ir Laoso.
- Valstybinė kalba – tajų. Ja kalba apie 85 % gyventojų. Didžiuosiuose miestuose galima susišnekėti angliškai, nes jos privalomai mokoma mokyklose.
Įdomybės
- Tailando karalystėje galva laikoma aukščiausia ir svarbiausia kūno dalimi – tiek tiesiogine, tiek perkeltine prasme. Dėl to liesti kito žmogaus galvą reikia labai atsargiai, t. y. geriau išvis neliesti.
- Tailande gausu ir tiesiog keistų papročių. Pavyzdžiui, trečiadieniais dažniausiai uždaromos visos kirpyklos, mat tailandiečiai tiki, kad tą dieną kerpant plaukus, galima prisišaukti nelaimę.
- Kelionių agentūros turistams siūlo ne tik maršrutus gražiausiais Tailando keliais, bet ir sekso turizmą! Pavyzdžiui, viena interneto bendrovė siūlo visą atostogų kompleksą: 7 naktys egzotiškoje saloje, puikiame viešbutyje su pasirinkta iš jų katalogo mergina arba, jei norisi, dviem merginomis. Iš ko rinktis, randa ir keistų seksualių troškimų turintys žmonės. Atskiras katalogas pilnas merginų-berniukų nuotraukų, žadančių įgyvendinti visas fantazijas. Siūlomos net nuolaidos, jei atvyksti iškart dviese. Tokio paprastą lietuvį šokiruojančio pasiūlymo kaina 5–7 tūkst. dolerių.