Kartais sunku patiems suprasti, kad atėjo laikas keisti mitybą. Tačiau, kad tai daryti yra būtina, išduoda kai kurie ženklai. Nekreipiant dėmesio į šiuos įspėjamuosius ženklus, nereikėtų stebėtis, kad auga svoris arba suprastėja sveikata.

 

"mityba"

Laikymasis dietos šiek tiek primena meilės ieškojimą. Daugelis užmerkia akis prieš skaudžią realybę ir nori matyti tik tai, kas jiems patinka. Kodėl? Atsakymas paprastas: žmonėms svarbiausia pasiekti gerų rezultatų, o neigiami dietos padariniai retam rūpi. Tačiau, jeigu norima ilgalaikių rezultatų, reikėtų atsižvelgti į viską ir rūpintis ne tik tuo, kad kristų svoris, bet ir tuo, kad dieta nekenktų sveikatai.

 

21 ženklas, išduodantis, kad laikas keisti mitybą:

 
  • Mitybos įpročiai pasikeičia 180 laipsnių kampu. Prieš pradedant laikytis dietos mitybos pagrindą sudarė mėsa ir kiaušiniai, o dabar valgiaraštyje liko tik vegetariškas ir veganiškas maistas. Anksčiau valgėte pusfabrikačius, greitąjį maistą, o dabar reikia ilgai stovėti prie viryklės, kad pasigamintumėte sveikų ir nekaloringų patiekalų? Šiais atvejais dietos greičiausiai nepavyks ilgai laikytis. Ideali dieta yra tokia, kuri atitiktų jūsų įprastą gyvenimo ritmą.
 
  • Sunku atsikratyti pagundos pasigardžiuoti greituoju maistu. Jeigu nuolat galvojama apie nesveikus, riebius užkandžius, gali būti, kad organizmas negauna pakankamai maistinių medžiagų. Daugelyje dietų yra atsisakoma riebalų, nes jie turi daugiau kalorijų negu baltymai ir angliavandeniai, tačiau tai gali turėti pasekmių: dėl nepakankamo kalorijų suvartojimo nuolatos kamuoti žvėriškas alkis. To galima išvengti įtraukus į mitybą sveikų riebalų turtingus produktus: avokadus, alyvuogių aliejų, riešutus ir sėklas.
 
  • Visada reikia valgyti saikingai. Dietos, kuriose leidžiama valgyti viską su saiku, atrodo protingas pasirinkimas, bet tai padaryti kartais gali būti net neįmanoma. Tai ypač aktualu, kalbant apie produktus, kuriuose yra cukraus. Cukrus sukelia priklausomybę, todėl žmogus ima trokšti jo vis daugiau ir daugiau. Taip auga svoris. Todėl tokių maisto produktų geriau apskritai atsisakyti.
 
  • Iš valgiaraščio išbraukiamos pagrindinės maisto produktų grupės. Ilgą laiką laikytis dietų, kai reikia atsisakyti angliavandenių arba pieno produktų gali būti labai sunku. Mitybos specialistai ir nerekomenduoja atsisakyti kokios nors maisto produktų grupės, nebent tokių produktų vartojimas kenktų sveikatai (pavyzdžiui, netoleruojama laktozės). Jeigu atsisakius tam tikrų maisto produktų pradeda kristi svoris, reiškia, kad netrukus jis vėl pradės augti, kai vėl bus pradedami jie valgyti.
 
  • Pomėgis nuolatos ką nors kramsnoti. Dažniausiai manoma, kad emocinis valgymas kyla dėl valios neturėjimo, tačiau iš tikrųjų viskas yra sudėtingiau. Organizmas alksta maistinių medžiagų, smegenys siunčia signalus, kad nėra patenkinami kūno poreikiai. Tai vienas iš pagrindinių ženklų, kad laikas keisti mitybą.
 
  • Dieta yra labai patogi. Dietą sudaro konkretūs patiekalai, kokteiliai ir sveikuolių batonėliai. Iš pradžių tai atrodo labai patogu, tačiau ilgainiui atsibosta, todėl laikytis visą gyvenimą tokio mitybos plano vargiai yra įmanoma. Žmonės nėra robotai. Jie taip pat nori mėgautis maistu, eiti pavalgyti į miestą su draugais arba susirinkti visiems prie bendro šeimos stalo.
 
  • Nuolatinis irzlumas, pyktis ir alkio jausmas. Kai mityboje labai sumažėja kalorijų, nebelieka angliavandenių, krenta cukraus lygis ir atsiranda nuotaikos pokyčių. Pajutus, kad nuolatos esate irzlūs, įtraukite į mitybą šiek tiek angliavandenių: jie skatina serotonino arba laimės hormono išsiskyrimą.
 
  • Gyvenimo planavimas pagal dietą. Labai dažnai asmenys, besilaikantys dietos, tampa lyg apsėsti. Jų visas gyvenimas sukasi apie dietą, todėl ilgą laiką jos gali būti sunku laikytis. Vakarėliai, vakarienės su draugais, apsilankymas restorane – svarbi gyvenimo dalis, kurios nesinorėtų praleisti. Reikėtų laikytis tokios dietos, kuri leistų mėgautis gyvenimu ir net numesti svorio.
 
  • Pablogėja odos būklė. Odos būklės pablogėjimą lemia cukraus perteklius mityboje, vitaminų, mineralinių medžiagų, riebalų rūgščių trūkumas.
 
  • Pablogėja plaukų būklė. Plaukai gali blogai atrodyti dėl nepakankamo kalorijų, baltymų, geležies ir riebalų suvartojimo. Jie gali pagražėti, pradėjus valgyti daugiau riebių žuvų (lašišos, tuno).
 
  • Dažnai kamuoja drebulys. Dėl griežtos dietos gali sutrikti skydliaukės veikla. Tai gali pasireikšti, kaip sunkumas kontroliuoti vidinę kūno šilumą.
 
  • Vargina nuolatinė bloga nuotaika. Gali atsirasti, jei su maistu negaunama pakankamai vitaminų ir mineralų, o ypač omega 3 rūgščių.
 
  • Atsiranda atminties sutrikimų. Reikėtų į mitybą įtraukti daugiau sveikų riebalų, vaisių, daržovių, pilno grūdo gaminių, riešutų, sėklų, liesų baltymų, liesų pieno produktų, vengti greitojo maisto.
 
  • Nuolatinis nuovargis. Gali trūkti baltymų. Gali varginti ir dėlto, kad vartojama per daug perdirbtų maisto produktų, cukraus.
 
  • Sutrinka virškinimo veikla. Nesuvartojama 28 g skaidulų per dieną arba jų suvartojimas buvo staigiai padidintas.
 
  • Žaizdos ilgai negyja. Mityboje gali trūkti baltymų ir vitamino C. Vitamino C yra paprikose, citrusiniuose vaisiuose, brokoliuose, braškėse, pomidorų sultyse, kopūstuose ir net bulvėse.
 
  • Tampa sunku sportuoti. Sudėtiniai angliavandeniai – pagrindinis energijos šaltinis, todėl reikėtų pasirūpinti, kad jų netrūktų mityboje.
 
  • Kimba bakterinės ir virusinės infekcijos. Trūksta svarbiausių vitaminų ir mineralų.
 
  • Tai, kad laikomasi dietos, slepiama nuo aplinkinių. Greičiausiai slepia tie, kurie laikosi pernelyg griežtos dietos.
 
  • Staiga nustoja kristi svoris, nors ir laikomasi dietos. Vartoti daugiau sudėtinių angliavandenių.
 
  • Pradeda varginti dažni ir stiprūs galvos skausmai. Įtraukti sudėtinių angliavandenių į mitybą: obuolių, kriaušių, morkų.