Kiekvieną rudenį iškyla dilema – skiepytis nuo gripo ar bandyti „prašokti“. Gydytojų nuomonė vienareikšmiška – skiepai yra saugiausia žmogaus organizmą tausojanti ir svarbiausia – patikima apsauga nuo gripo komplikacijų. Vis dėlto dalis mamų dėl vienų ar kitų priežasčių nusprendžia neskiepyti savo vaiko nuo gripo. Ką daryti, kai neskiepytas vaikas suserga, jam staiga pakyla aukšta temperatūra, o poliklinikose pilna ligonių?

 

Sapranauskiene-Ina

Tiksli diagnozė – efektyvus gydymas

 

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro Laboratorinės diagnostikos centro vadovė Ina Šapranauskienė sako, kad gydymo efektyvumas priklauso nuo diagnozės tikslumo. Vaikams temperatūra pakyla ir nuo peršalimo, ir nuo kitų virusinių ar bakterinių infekcijų. Kuo mažesnis vaikas, tuo sunkiau išklausti, ką jam skauda, ir įvertinti kitus simptomus. Bendras kraujo tyrimas parodo, kad organizmas kovoja su infekcija, tačiau jis neatsako į klausimą – gripas tai ar ne. Blogiausia, kad išsigandusios mamos be gydytojo nurodymo pradeda duoti vaikams antibiotikų. Nors Lietuvoje galioja griežta antibiotikų pardavimo tvarka ir jau kelintus metus vykdoma švietimo kampanija, vis dėlto yra nemažai atvejų, kai mamos „profilaktiškai“ duoda vaikams antibiotikų. Jei vaikas serga gripu, toks gydymas nė kiek neprisideda prie kovos su infekcija, netgi gali pakenkti, nes susilpnėja vaiko imunitetas, todėl atsiveria kelias kitoms infekcijoms. Reikia įsisąmoninti, kad antibiotikai skirti tik bakterinėms infekcijoms gydyti, o gripo viruso jie neveikia.

 

„Gripo sezono metu staiga pakilus aukštai temperatūrai, vaikutį reikia nedelsiant parodyti gydytojui. Efektyviausia, kai gripas pradedamas gydyti per pirmąsias tris paras nuo užsikrėtimo. Deja, dar labai nedaugelyje Lietuvos gydymo įstaigų atliekamas pažangus molekulinis gripo viruso tyrimas, kuris leidžia tiksliai diagnozuoti gripą ir jo tipą. Mūsų laboratorijoje Medicinos diagnostikos ir gydymo centre yra galimybė atlikti šiuos itin tikslius gripo viruso tyrimus. Kadangi gripas yra ūminė liga, kurią reikia pradėti gydyti kuo greičiau, iš anksto užsirašyti nereikia. Tyrimą atliekame visiems atvykusiems, net jei jie gydosi kitose medicinos įstaigose“, – sakė gydytoja Ina Šapranauskienė.

 

Gripo viruso tyrimas

 

Mėginys imamas iš nosiaryklės. Per dvidešimt minučių ištiriama, ar žmogus užsikrėtęs gripo virusu ir kuriuo tipu – A ar B. Gripo viruso tyrimo patikimumas siekia net 98 procentus. Jei nustatoma, kad gripo nėra, gydytojas gali atmesti šią diagnozę ir ieškoti kito ligos sukėlėjo. Greiti ir tikslūs rezultatai leidžia priimti pagrįstus efektyvaus gydymo sprendimus ir užkirsti kelią sunkesnei ligos eigai bei komplikacijoms. Pacientams, ypač mažiesiems, mėginio paėmimo procedūra nėra tokia baisi kaip kraujo ėmimas, todėl sergantys vaikai nepatiria papildomo streso.

 

Tas pats molekulinis tyrimas leidžia įvertinti, ar vaikas neserga respiratoriniu sincitiniu virusu, kuris yra dažniausias ūminių apatinių kvėpavimo takų virusinių infekcijų sukėlėjas kūdikiams ir mažiems vaikams šaltuoju metų sezonu. RSV susirgusius kūdikius ir vaikus, sergančius širdies ar plaučių ligomis, anksčiau gimusius, turinčius silpnesnę imuninę sistemą, net prireikia hospitalizuoti. Ši liga taip pat nėra gydoma antibiotikais, nes jie neveikia nei gripo, nei kitų virusų, tarp jų ir RSV.

 

Kaip kovoti su gripu?

 

Gydytojas, įvertinęs gripu sergančio ligonio būklę, gali paskirti antivirusinių vaistų. Toks gydymas dažniausiai skiriamas kūdikiams, vaikams, sergantiems bronchine astma, širdies kraujagyslių ligomis. Svarbu, kad gydyti būtų pradėta kuo greičiau, nes antivirusiniai vaistai veikia efektyviausiai, jei pradedami vartoti pirmosiomis ligos dienomis. Jeigu vaikas jaučiasi neblogai, aktyviai reaguoja į aplinką, skiriamas simptominis gydymas. Karštį reikėtų mušti, jei peržengiama 38,5–39 ̊C riba. Pasveikti padeda lovos režimas ir daug skysčių – arbatų, sriubų, vandens gėrimas. Kiti šeimos nariai turėtų rūpintis ligoniu, tačiau kartu saugotis, kad patys nesusirgtų, nes gripas – labai užkrečiama liga. Na, o kol gripas dar neįsisiautėjo, reikėtų pasiskiepyti ir apsaugoti save bei savo šeimą nuo šios klastingos ligos komplikacijų.

 

Nuotrauka iš Medicinos diagnostikos ir gydymo centro archyvo