Draugystė su skirtingo amžiaus žmonėmis – neįtikėtinai įdomi ir naudinga patirtis, padedanti praplėsti mąstymą, pasaulėžiūrą, intelektą. Bendraminčių galima sutikti visur, net ten, kur mažiausiai tikitės rasti, jei atsikratysite metų cenzo. Taigi, kaip susibičiuliauti su įvairių kartų atstovais?

 

Pradėjusi lankyti dailės užsiėmimus neplanavau ieškoti draugų, tačiau likimas suvedė su nuostabiais žmonėmis. Sakysite, kas gali būti bendro tarp 45-erių reklamos skyriaus vadovės ir dviejų paauglių mamos, 22-erių netekėjusios anglų kalbos mokytojos, atsikėlusios į sostinę iš provincijos miestelio, bei 64-erių buhalterės, kuri sulaukusi pensijos įkūrė valų korgių veislyną. Per trumpą laiką Rusnė ir Danutė tapo geriausios mano draugės, ir šiandien neįsivaizduoju, kad galėtų būti kitaip.

 

Nepaisant pamokų, visi kurso dalyviai bendravo uždaroje socialinių tinklų grupėje, kur dalinosi kūrybinėmis idėjomis, patarimais, darbų pavyzdžiais. Netrukus išsigrynino keli asmenys, su kuriais buvo įdomu diskutuoti atskirai, todėl persikėlėme į savo grupę. Mūsų santykiai nuo dalykinės pažinties perėjo į gyvą asmeninį bendravimą.

   

Po kiekvieno dailės užsiėmimo susitinkame kavinėje ir aptariame opias aktualijas. Mūsų pokalbių temos – tokios įvairiapusėsǃ Galime tris valandas kikenti iš nepasisekusių pasimatymų, girtis išbandytais receptais, analizuoti perskaitytas knygas, auklėti svetimus vaikus, piktintis viršininkais ir dideliais mokesčiais, formuoti viena kitos garderobą, svajoti apie keliones, padrąsinti, kada reikia, ir paguosti susidūrus su nesėkme. Laukiu mūsų susitikimų labiau nei dailės pamokųǃ Draugystė su šiomis moterimis pakeitė mano gyvenimą taip, kaip negalėjau numanyti.

 

Akvilė, 45m.

 

Skirtingi ir unikalūsHappy,Multigenerational,People,Having,Fun,Sitting,On,Grass,In,A

 

Kartų draugyste galima laikyti santykius tarp skirtingo amžiaus grupių, tokių kaip Z karta, tūkstantmečio vaikai ir kūdikių bumo karta. Skirtumas gali svyruoti nuo 10 iki 20 metų ir daugiau, o tai reiškia, kad žmonės augo ir formavosi kaip asmenybės skirtingoje socialinėje, ekonominėje, politinėje, kultūrinėje terpėje. Tokio tipo draugystės gana dažnos. Amerikiečių senjorus vienijanti organizacija „AARP“ skelbia, kad apie 37 % narių turi nors vieną kitos kartos bičiulį. Kita vertus, natūralu, kad žmonės dažniausiai mezga santykius su panašaus amžiaus, t. y. savo kartos, atstovais. „Daugybę mus formuojančių gyvenimo įvykių, tokių kaip studijos, partnerio paieškos, tėvystė, nuosavo būsto įsigijimas, patiriame su bendraamžiais. Lengviau bendrauti, kai sieja panašūs interesai“, – sako psichologas dr. Marcas Schulzas iš Harvardo suaugusiųjų raidos tyrimo centro. Tačiau paradoksas – jaunesni ar vyresni draugai suteikia tai, ko negali vienmečiai.

 

Penkios naudos

 

Praplečia akiratį. Turėti skirtingo amžiaus draugų – ne tik įdomu, bet ir naudinga. Jaunuoliai gauna praktinių, o ne teorinių patarimų, kaip susidoroti su laukiančiais iššūkiais. Juk daugelis dvidešimtmečių nenutuokia, kur kreiptis dėl reabilitacijos patyrus traumą, kaip išgyventi trimečio kaprizus ar susitaikyti su amžėjimu. Vyresni mokosi iš jaunimo moderniau mąstyti, prisijaukinti išmaniąsias technologijas, semiasi įkvėpimo aktyviam laisvalaikiui. „Kartų takoskyra leidžia suprasti, kodėl skiriasi požiūriai. Pokalbiai plečia žinias apie pasaulį, visuomenės įvairovę ir psichologiją, suteikia prasmingą ryšio pojūtį, kuris padeda geriau pažinti visus aplinkinius“, – sako dr. M. Schulzas.

 

Komfortiška bendrauti. Draugystė su bendraamžiais gali būti komplikuota dėl lyginimosi ir konkurencijos. „Jums įdomu, ar neatsiliekate nuo draugų, ar jie lenkia pasiekimais panašiais gyvenimo etapais. Pavyzdžiui, esate vienišas, bet draugai – susižadėję ar vedę, todėl nerimaujate, jog vėluojate. Tokio spaudimo nėra bendraujant su kitos kartos draugais“, – tvirtina klinikinė psichologė dr. Charlynn Ruan. Padidėja pasitikėjimas savimi ir ramybė. Jaučiate, kad turite didesnės gyvenimiškos patirties, palyginti su jaunesniais. Vyresniųjų pavyzdys rodo, jog daugeliu atvejų nerimas dėl ateities nepagrįstas.

 

Nėra spaudimo įtikti. Anot licencijuotos socialinės darbuotojos ir knygos „Owning Our Struggles“ autorės Minaa B., bendraudami su savo kartos atstovais keičiame elgesį, kad pritaptume. Žmonės natūraliai siekia bendrumo, todėl gali jausti spaudimą laikytis tam tikrų bendraamžių kultūrinių normų, mados tendencijų, pomėgių. „Kartų draugystė sukuria erdvę būti savimi, nes tai, kas aktualu 30-mečiui, visai neimponuoja 50-mečio. Tai laisvė nuo savo amžiaus grupės normų“, – pabrėžia Minaa B.

 

Bendrystės jausmas. Kartų draugystė padeda perduoti kultūrines tradicijas ir supažindina jaunimą su jų kilme. Tai ypač naudinga jaunuoliams, kurie neturi senelių ar vyresnių giminaičių. Gali išgirsti istorinių faktų iš pirmų lūpų, o ne vadovėlio. Ateina supratimas, kodėl vyresnė karta, gyvenusi tam tikru laikmečiu, suformavo atitinkamą bendruomeniškumą arba požiūrį į finansų valdymą. Kartų draugystė sustiprina ryšio ir palaikymo jausmą, kuris labai reikalingas vienišiems senjorams. Santykiai užpildo spragas jauniems žmonėms, augusiems be tėvų.

 

Emocinė gerovė. Kaip ir visų rūšių draugystės, bendravimas su skirtingomis kartomis palankiai veikia psichinę sveikatą. Amerikos psichologų asociacija skelbia, kad palaikantys prasmingus socialinius ryšius rečiau serga depresija ir jaučia nerimą. Anot dr. M. Schulzo, pagal draugų (ne)buvimą galima prognozuoti asmens sveikatos būklę ir psichologinę gerovę, ypač vyresniame amžiuje.

 

Kaip susipažinti?

 

Atsikratykite neigiamų minčių. „Norint užmegzti bet kokius santykius, reikia domėtis kitais žmonėmis, užduoti klausimų ir parodyti atgalinį ryšį, – sako dr. M. Schulzas. – Negalite būti itin tiesmuki ir formalūs.“ Tarkime, norėdami susipažinti su vyresnio amžiaus profesionalu negalite lįsti rašydami: „Sveiki, ar nenorėtumėte būti mano mentoriumi ir padėti padaryti karjerą? Štai dešimties klausimų, į kuriuos norėčiau gauti atsakymus, sąrašas.“ Vietoj to išreikškite nuoširdų susidomėjimą susipažinti, pabendrauti ir pasiūlykite, kuo galėtumėte būti naudingi. Atsikratykite baimės, kad neturėsite bendrų interesų su skirtingo amžiaus žmonėmis. „Visada galite rasti tam tikrų sąlyčio taškų. Jei bendraujate su vyresniais, remkitės tėvų patirtimi (gimtasis miestas, universitetas, darbovietė, pomėgiai ir pan.). Kalbėdami su jaunesniais už save prisiminkite, kuo domisi šiuolaikinė karta“, – pataria dr. Ch. Ruan.

 

Įsiliekite į darbo kolektyvą. Lengviausias būdas susipažinti – užkalbinti kolegą. Atlikite namų darbus ir pasidomėkite įpročiais, pomėgiais, šeima, kad galėtumėte užduoti konkrečių klausimų. Pradėkite nuo dalykinių santykių ir, jei pajausite bendrumą, perkelkite juos už darbinių sienų į privačią erdvę. Puiki idėja – pasinaudoti darbdavio organizuojamomis šventėmis, kuriose tvyro mažiau įpareigojanti atmosfera. Galite pasiūlyti: „Man labai įdomu su jumis kalbėtis. Gal norėtumėte kitą savaitę išgerti kavos per pietų pertrauką?“

 

Išeikite iš namų. Išnagrinėkite visas prieinamas erdves, kuriose lankotės: gyvenamąjį rajoną, bažnyčią, biblioteką, parduotuvę, polikliniką, viešus renginius. Žvalgykitės visur, kur leidžiate laisvalaikį ir galite sutikti skirtingo amžiaus žmonių. Užkalbinkite patikusį asmenį pasakydami komplimentą arba linksmai pakomentuodami tai, kas vyksta aplinkoje. Nebijokite atrodyti senamadiški. Galite tiesiog prisistatyti ir paklausti, kas paskatino ateiti.

 

Pasinerkite į internetą. Socialinė žiniasklaida suteikia prieinamumą prie skirtingų interesų ir amžiaus žmonių. Ieškokite bendruomenių grupių pagal pomėgius – kulinariją, rankdarbius, gyvūnus augintinius, gėlininkystę, sveiką gyvenseną, istoriją, knygas, kolekcionavimą, muziką, vietines ekskursijas ar keliones. Pomėgis suartins, net jei bendrausite per atstumą žinutėmis. „Jeigu patiko konkretus grupės narys, pasiūlykite susitikti viešame renginyje, kuris atitinka abiejų interesus, pavyzdžiui, parodą, mugę, paskaitą, koncertą, žygį. Tai neutralus pretekstas pradėti gyvą bendravimą“, – aiškina dr. Ch. Ruan.

 

Pradėkite mokytis. Trečiojo amžiaus universiteto paskaitose dažniausiai susirenka bendraamžiai, tačiau tai puiki vieta megzti naujas pažintis, keisti aplinką ir papildyti žinių bagažą. Aktyviai dalyvaukite diskusijose, domėkitės ne tik kurso draugais, bet ir dėstytojais, kurie, beje, gali būti gerokai jaunesni. Paįvairinkite laisvalaikį naujais įgūdžiais – užsirašykite į keramikos, grojimo muzikos instrumentu, konditerijos, informacinių technologijų, užsienio kalbos pamokas. Pradedančiųjų klasėje visi atsidursite viename lygmenyje, nepriklausomai nuo amžiaus. Galite kartu džiaugtis pažanga, motyvuoti vieni kitus ir paversti mokymosi procesą malonia veikla. Jei įdėsite šiek tiek pastangų, draugai ateis į gyvenimą natūraliai.

 

Autorius Jurgita Ramanauskienė