Buvote neištikimi, o gal išdavė antroji pusė? Toli gražu nesate vieni: neištikimybė yra palietusi net 60–70 % santykių, žinoma, ji ne visada išaiškėja. Ir čia negalima kaltinti vien vyrų: tyrimai atskleidžia, kad moterys pagundai pasiduoda ne ką rečiau. Kas paskatina paragauti uždrausto vaisiaus ir kaip tai paveikia poros santykius?

 

Skirtingi veidaiSad,Jealous,Woman,Suffer,From,Unrequited,Love,,Looking,At,Man's

 

Po terminu „neištikimybė“ slypi skirtingos situacijos. Dažniausiai omenyje turima fizinė išdavystė. Tai seksualiniai santykiai su meilužiu (-e). Tiek vienos nakties nuotykis, tiek ilgalaikė išdavystė. Dažnai tokiais atvejais meilužius sieja tik aistra, vienas kitam nejaučiamas emocinis prisirišimas. Gali būti ir emocinė išdavystė, kai su kitu asmeniu susiformuoja gilus emocinis ryšys, kartu užsiimama veikla, kuria įprastai užsiima poros, pvz., einama į pasimatymus, valandų valandomis kalbama telefonu. Net jeigu nebūta jokio intymaus fizinio ryšio, šio tipo išdavystė gali pridaryti daug žalos. Iš tiesų netgi gerokai pavojingesnė už fizinę, nes turi kur kas tvirtesnį pamatą. Be to, emocinė išdavystė anksčiau ar vėliau įprastai tampa ir fizine. Įdomu tai, kad vyrai labiau linkę į fizinę, o moterys – į emocinę išdavystę. Taigi neištikimi vyrai tiesiog nori patenkinti seksualinę aistrą, o moterys ieško kai ko gilesnio ir tikresnio.

 

Kas paskatina?

 

Neištikimybei gali paskatinti daug skirtingų veiksnių. Pakalbėkime apie dažniausius.

 

Seksualinis nepasitenkinimas. Kai antroji pusė nepatenkina intymių poreikių, dėl sveikatos ar kitų priežasčių kurį (o gal ir visą) laiką negali mylėtis, atsisako išbandyti naujoves, kurių labai trokštama, viso to ieškoma užmezgant seksualinį ryšį su kitu žmogumi.

 

Emocinio ryšio trūkumas. Ši priežastis būdingesnė moterims. Kai teisėtuose ryšiuose trūksta artimumo, bendrumo, vienas kito palaikymo, to pradedama ieškoti kitur. Tokiu atveju dažnai sakoma: partneris manęs negirdėdavo, aš jam nerūpėjau, jis manęs nevertino, nerodė dėmesio…

 

Smalsumas / naujovių troškimas. Ši priežastis būdinga tiems, kurie turėję mažai partnerių. Tokiu atveju po kurio laiko gali kilti klausimas – o kaip būtų su kitu žmogumi? Galbūt galima patirti daug didesnį malonumą? Kiti tampa neištikimi iš paprasčiausio nuobodumo, noro patirti kažką naujo, jaudinančio, sužadinančio adrenaliną.

 

Žema savivertė. Kartais žmogus jaučiasi nepatrauklus, o iš to nesaugumo ir nepasitikėjimo savimi ieško patvirtinimo, kad gali būti geidžiamas. Taip susiranda meilužį, kuris tampa jo ego varikliu.

 

Atsitiktinumas. Dažniausiai atsitiktinę neištikimybę paskatina alkoholis, linksmas vakarėlis ir šalia pasipainiojęs flirtuoti mėgstantis kitos lyties atstovas. Tokiu atveju žmogus išduoda mylimąjį net nepagalvojęs apie galimas pasekmes ir dažnai tokiu poelgiu nustebindamas pats save.

 

Kerštas. Jeigu partneris buvo neištikimas, kodėl negaliu aš? Toks klausimas kyla daugumai išduotųjų. Kartais neištikimybė tampa bausme už kitus „nusikaltimus“: vėlų grįžimą namo, nuolatinį išgėrinėjimą su draugais, dėmesio trūkumą, per didelį laiko skyrimą darbui ir pan.

 

O kas po to?

 

Ar įmanoma santykių tąsa sužinojus apie antrosios pusės ištikimybę? Taip, tik be jokių garantų. Ar tai lengva? Tikrai ne. Neištikimybė turi milžinišką emocinę įtaką poros ryšiui. Pirmiausia išduotasis jaučiasi stipriai įskaudintas, jam net sunku patikėti tuo, kas įvyko. Paskui ateina pažeminimas, pyktis, galbūt ir noras keršyti, kaip nors pamokyti, nubausti. Neišvengiamai ateina mintis apie skyrybas. Ar jos įvyks, priklauso nuo abiejų partnerių. Siekiant išsaugoti partnerystę dažnai prireikia santykių psichologo pagalbos. Net ir sėkmingai perkopus šį etapą lieka ilgalaikių pasekmių. Išduotajam sunku, dažnai ir neįmanoma vėl visiškai pasitikėti antrąja puse, kuri galėjo taip įskaudinti. Todėl tokie santykiai visą laiką tarsi balansuoja ant plonos ribos. Tai kelia įtampą, kuri gali prasiveržti visai kitose netikėtose situacijose ir taip pridaryti dar daugiau rūpesčių. Iš tiesų nepasitikėjimas gali taip giliai įleisti šaknis, kad kelia problemų net sukūrus naujus santykius su kitu žmogumi. Kartą neištikimybę patyręs žmogus gyvena tarsi ant tiksinčios bombos ir nežino, kada ji vėl sprogs. Tokiu atveju gali padėti tik psichoterapija, nes tai jau susiję su potrauminio streso sutrikimu.

 

Neištikimybė palieka pėdsakų ir fizinėje santykių erdvėje. Nekalbėsime apie lytiškai plintančias ligas, kuriomis galima užsikrėsti ir užkrėsti teisėtą partnerį nesaugiai santykiaujant su meilužiu (-e), bet vien tai jau didelė problema. Visgi dar kebliau palaikyti darnius seksualinius santykius poroje po neištikimybės. Dažnai susiduriama su libido, erekcijos problemomis, dideliu nepasitikėjimu savimi, kompleksais, nesugebėjimu patirti orgazmą. Išduotasis jaučiasi esantis prastas, jeigu antroji pusė malonumo ieškojo su kitu žmogumi, ir tai neleidžia atsipalaiduoti. Dažnai apskritai prireikia daug laiko, kol pora atnaujina intymius santykius, nes išduotasis apsistato emocinėmis sienomis ir jokiu būdu nenori prisileisti taip įskaudinusio žmogaus.

 

Įdomu

 
  • Apie 36 % atvejų meilužiais tampa bendradarbis (-ė).
  • 17 % atvejų neištikimauta su vyro broliu arba žmonos seserimi.
  • Vidutiniškai santykiai su meilužiu (-e) trunka dvejus metus.
  • Apie 2,5 % vaikų yra neištikimybės vaisiai.
  • Maždaug 70 % santuokoje gyvenančių moterų ir 54 % vyrų taip ir nesužino, kad antroji pusė buvo neištikima.
  • Trečdalis santykių baigiasi dėl vieno ar abiejų partnerių neištikimybės.
  • Maždaug 80 % neištikimų žmonių trokšta išsaugoti santuoką.
  • Vidutinis amžius, kai moteris susiranda ilgalaikį meilužį, yra 37 m., o vyrams – 42 m.
  • Tik 3 % santykių su meilužiais baigiasi santuoka.
  • Kuo dažniau moteris vaidina orgazmą santykiaudama su teisėtu partneriu, tuo didesnė tikimybė, kad bus neištikima.
  • 60 % žmonių pripažįsta nerimaujantys dėl galimos neištikimybės, kai jų antroji pusė išvyksta į darbinę kelionę.

 

Autorius Jūratė Survilė