Galvos skausmai bent kartais vargina daugumą žmonių. Statistika rodo, kad kas 20-tas pilnametis asmuo kenčia nuo migrenos. Moterys dažniau nei vyrai. Galva gali skaudėti dėl skirtingų priežasčių, labai dažnai – dėl nuovargio, peršalimo, hipotermijos ar alkio. Tačiau galvą skaudėti gali ir dėl kur kas rimtesnių priežasčių. Kad ir kokia būtų galvos skausmo priežastis, ji turėtų būti nustatyta ir, jei įmanoma, pašalinta.

 

galva

Pagal skausmo vietą ir pobūdį galima nustatyti galimą galvos skausmų priežastį:

 
 • kaktos sritį, galvos apatinę dalį ir smilkinius gali skaudėti dėl persidirbimo ir streso;
 
 • jei skauda kaktą, reikėtų pasitikrinti regėjimą. Galvos skausmas gali atsirasti dėl įtempto žiūrėjimo. Šį sutrikimą galima pašalinti, įsigijus korekcinius akinius;
 
 • jei skauda smilkinių srityje, verta atkreipti dėmesį į kraujo spaudimą ir jį stebėti visą dieną;
 
 • jeigu skauda visą galvą, tai greičiausiai priežastis – kokia nors virusinė infekcija;
 
 • jeigu galvą skauda ausų srityje, priežasčių gali būti įvairių. Toks skausmas gali kilti dėl ūminio viduriniosios ausies uždegimo, sinusito, limfmazgių uždegimo, pakaušio ir veido nervų neuralgijos ar net urogenitalinės sistemos ligų. Tikslesnę diagnozę gali pasakyti tik gydytojas;
 
 • jeigu skauda nugarinėje galvos dalyje, tai greičiausiai dėl stuburo problemų. Reikėtų atkreipti dėmesį į savo laikyseną. Iškrypęs stuburas gali blokuoti deguonies patekimą į smegenis.
 

Greitoji pagalba, kai skauda galvą. 7 geri patarimai:

 
 • Poilsis. Galva gali įsiskaudėti dėl informacijos pertekliaus, triukšmo, dėl per didelės įtampos ar per ilgo sėdėjimo prie kompiuterio. Tad leiskite sau pailsėti! Atsipalaiduoti ir pailsėti kūnui padeda tempimo pratimai, joga, fizinė terapija, skirta mažinti raumenų spazmus kaklo srityje.
 
 • Masažas. Dar vienas veiksmingas būdas, padedantis atsikratyti galvos skausmo. Svarbiausia, kad masažo judesiai būtų tikslūs. Pradėti masažuoti nuo švelnių braukymų ir minkymo. Masažuoti nuo kaktos srities iki apatinės galvos dalies nugaros pusėje ir nuo pakaušio iki kaklo.
 
 • Vėsinimas. Nuo galvos skausmo dažnai padeda vėsūs kompresai. Juos galima praturtinti eteriniais aliejais. Galvos skausmą padeda malšinti levandų, mėtų ir citrinų aromatai.
 
 • Šildymas. Galvos skausmą dėl įtampos ar sinusų infekcijos slopina šilti kompresai. Gali padėti net maudynės po šiltu dušu.
 
 • Imbieras. Buvo atlikti nedidelės apimties tyrimai, parodę, kad imbieras, vartojamas kaip papildoma priemonė kartu su nereceptiniais vaistais nuo skausmo, žmonėms, kenčiantiems nuo migrenos, padėjo sumažinti galvos skausmus. Galima vartoti imbiero maisto papildus arba gerti imbierų arbatą.
 
 • Kofeinas. Galvos skausmą gali sumažinti arbata, kava, kurioje yra šiek tiek kofeino. Jeigu išgersite tokio gėrimo dar neįsiskaudėjus labai stipriai galvai, galite apskritai išvengti stipraus galvos skausmo. Kita vertus, gėrimų su kofeinu nereikėtų gerti per daug, nes tada galvos skausmas gali priešingai dar labiau sustiprėti.
 
 • Mažiau šviesos. Galvos skausmas gali kilti dėl per daug intensyvios, ryškios šviesos, todėl šviesas kambaryje rekomenduojama pritemdyti. Lauke, kai skaisčiai šviečia saulė, nešioti saulės akinius. Sumažinti kompiuterio ir kitų išmaniųjų ekranų ryškumą ir šviesumą.