Parazitai yra labiau paplitę negu yra manoma. Skaičiuojama daugiau nei 3000 rūšių. Labiausiai jie paplitę ten, kur sanitarinės sąlygos prastos, bet pasitaiko ir išsivysčiusiose šalyse. Pasaulyje dažniausiai pasitaiko lambliazė arba pirmuonių Giardia lamblia infekcija, sukelianti įvairius virškinimo sistemos sutrikimus. Ja užsikrečiama per užterštą vandenį, todėl labiausiai rizikuoja keliautojai, kurie geria užterštą vandenį ir valgo antisanitarinėmis sąlygomis pagamintą maistą. Kiti paplitę parazitai: spalinės ir apvaliosios kirmėlės.

 

prieskoniai

Ajurvedoje teigiama, kad parazitų infekcijos pasireiškia, kad susilpnėja virškinimo sistemos ugnis arba agni. Silpnoje virškinimo sistemoje atsiranda idealios sąlygos veistis parazitams. Parazitai dažniau puola vata ir kapha tipo žmones, nes dažniausiai jų agni yra silpna. Stipri agni yra būdinga pita tipo asmenims. Kitaip tariant jų vidinė ugnis sunaikina į organizmą patekusius parazitus ir jie nespėja padaryti žalos.

 

Nustatyti parazitų sukeltą infekciją ne visada paprasta. Iš pradžių į organizmą patekę parazitai gali būti neveiksnūs, bet tai nereiškia, kad negyvybingi. Jie pabunda ir pradeda veikti, kai susidaro tinkamos sąlygos, nusilpsta imuninė sistema. Parazitai siurbia iš organizmo siurbia maistines medžiagas ir šalina atliekas, taip sukurdami idealią terpę daugintis bakterijoms, grybeliams ir kitiems mikroorganizmams.

 

Parazitų infekcija sukelia daug įvairių simptomų, iš kurių dujų kaupimasis, pilvo pūtimas, pilvo skausmas ir spazmai, vidurių užkietėjimas arba viduriavimas, aukšta temperatūra, skausmas kepenų ir tulžies pūslės srityse, pykinimas, nuovargio jausmas, dingęs apetitas, prastas virškinimas, sunkumo jausmas, antsvoris, išsekimas.

 

Ajurvedoje parazitai klasifikuojami pagal tai, kuriuose organuose veisiasi: kraujyje, žarnyne, kepenyse, kasoje, inkstuose ar smegenyse. Daugelis parazitų migruoja po visą organizmą, todėl simptomai ilgainiui gali kisti. Dėl šios priežasties parazitines infekcijas yra taip sudėtinga diagnozuoti.

 

Parazitinė infekcijos simptomai gali būti labai panašūs į gana dažnai pasitaikančią mielių infekciją, kurią sukelia Candida albicans grybelis. Iš tiesų tai parazitai sukelia šią infekciją, nes grybelis tarpsta ant parazitų atliekų. Jei kamuoja kuri nors iš šių infekcijų, būtina gydyti iš karto abi.

 

Virškinimo sistemos veiklos stiprinimas ir sveikos žarnyno mikrofloros palaikymas padeda atsikratyti parazitų. Geriausiai tinka lengvai virškinami produktai. Reikia vengti tokių maisto produktų, kurie užteršia organizmą (ajurvedoje jie vadinami ama arba nuodais). Tokie produktai yra šaldyti, įvairūs likučiai ir perdirbti. Rekomenduojama valgyti mažomis porcijomis, lengvą, šiltą ir lengvai virškinamą maistą, nes jis labiausiai padeda valyti organizmą nuo parazitų.

 

Reikėtų riboti saldumynų suvartojimą. Organizme sparčiau veisiasi mielių grybelis ir bakterijos, kai vartojama daug cukraus. Jėgų suteikia šviežios, organinės daržovės, vaisiai ir grūdai. Į mitybą verta įtraukti kokosų riešutus, alavijus, moliūgų sėklas, ananasus. Šie maisto produktai turi medžiagų, kurios padeda atsikratyti parazitų iš organizmo. Tarp valgymų daryti trijų valandų pertrauką. Virškinimo sistemos ugnį padeda sustiprinti kajeno paprikos, juodieji pipirai, džiovintas imbieras ir kvapioji ferula – asafetida. Norint sustiprinti virškinimo ugnį ir išvalyti toksinus iš organizmo kiekvieną rytą reikėtų pradėti nuo imbierų arbatos gėrimo. Papildomai galima vartoti gerųjų bakterijų, kurių yra jogurte ir raugintose daržovėse, pavyzdžiui kopūstuose.

 

Vienas svarbiausių dalykų, kurie gali užkirsti kelią parazitų infekcijos – tai geri higienos įgūdžiai. T. y.: reguliariai valyti lovą ir keisti patalynę, rankas plauti su muilu ne trumpiau negu 45 sekundes, ypač pasinaudojus tualetu ir prieš valgį, naujose vietose, keliaujant, stovyklaujant vandenį prieš vartojimą būtina užvirinti, nevaikščioti basomis po užterštą aplinką, lupti vaisius ir daržoves, jei abejojama dėl kokybės.

 

Ajurveda siūlo ir daugiau prieskoninių žolelių, kurios padeda valyti žarnyną ir atkurti normalią virškinamojo trakto veiklą. Tai imuninę sistemą stiprinantys ilgieji pipirai, trifala (trijų džiovintų vaisių mišinys iš indiškojo agrasto, karpotojo viršūklio ir plaukuotojo viršūklio). Trifalą reikia naudoti ilgą laiką, siekiant geriausių rezultatų.

 

Būtina pažymėti, kad dažniausiai pradėjus ajurvedos gydymą nemalonūs simptomai sustiprėja, tačiau tai vyksta dėlto, kad organizmas valosi nuo toksinų ir parazitų. Ilgainiui nemalonūs pojūčiai išnyksta.

 

Gydantis nuo parazitų ajurvedos gydytojai rekomenduoja nepamiršti masažų su aliejumi, nes jie puoselėja odą ir stiprina jos funkcijas. Galima vartoti migdomųjų vitanijų arba standžiųjų smidrų preparatų, ypač, jei staigiai nukrito svoris. Taip pat galima vartoti čiavanprašo augalinių preparatų, kurie veikia tonizuojančiai, palaiko sveikatą ir energiją.