Natūralioji (dar vadinama papildomąja ir alternatyviąja) medicina ilgai laikyta mažiau pažangia ir ne tokia veiksminga kaip tradicinė. Tačiau dabar Europos Sąjungos šalyse ir JAV sėkmingai integruojama į sveikatos priežiūros sistemą. Mat mokslas įrodė jos efektyvumą ligų profilaktikai ir gydymui. Skirtingai nei manoma, natūralioji medicina nėra tik vaistinių augalų naudojimas ar masažai. Šioji medicinos sritis siūlo visą aibę modernių diagnostikos ir gydymo metodų. Jų išskirtinis bruožas – holistiniai principai, leidžiantys gydyti ne ligą, bet žmogų.

 

Statistika rodo augantį populiarumąScientist,With,Natural,Drug,Research,,Green,Herbal,Medicine,Discovery,At

 

Remiantis 2015–2020 m. ES vykdytomis apklausomis, 65 % Europos Sąjungos šalių gyventojų teigia, kad jiems taikyti natūraliosios medicinos gydymo metodai. Per paskutiniuosius metus apytikriai 30–50 % gyventojų patys naudojo vieną ar kitą natūraliosios medicinos metodą, o 10–20 % respondentų šiuos metodus paskyrė šiuolaikinės medicinos atstovas – gydytojas. Europoje medikai dažniausiai taiko šiuos natūraliosios medicinos metodus: akupunktūrą, homeopatiją, fitoterapiją, antroposofinę mediciną, natūropatiją, tradicinę kinų mediciną, osteopatiją ir chiropraktiką. Jų esama gerokai daugiau, tačiau būtent tokie metodai daugeliui europiečių priimtiniausi ir geriausiai pažįstami. Visoje Europoje ir Lietuvoje į natūraliosios medicinos specialistus dažniausiai kreipiamasi profilaktiniais tikslais arba tuomet, kai tradiciniai gydymo metodai nepadeda arba pašaliniai sintetinių vaistų poveikiai būna tokie stiprūs, jog žmogus nusprendžia jų nebevartoti ir ieško alternatyvos. Rytų šalyse – Japonijoje, Kinijoje, Indijoje ir Tibete – įprasta vadovautis natūraliosios medicinos specialistų patarimais tiek norint išvengti ligų, tiek visgi susirgus. Tradicinės medicinos metodai, ypač chirurginės intervencijos, laikomos kraštutine priemone. Visgi patys tradicinės ir natūraliosios medicinos specialistai sako, kad geriausias rezultatas pasiekiamas ne tuomet, kai dvi medicinos šakos konkuruoja, o kai jos bendradarbiauja. Būtent to ir siekiama visoje ES sveikatos apsaugos sistemoje. Tad natūralu, jog šeimos gydytojas peršalimą gali patarti gydyti vaistinių augalų arbatomis ir inhaliacijomis. O natūraliosios medicinos atstovas prireikus nusiunčia pacientus į tradicinės medicinos kliniką.

 

Raktas į sveikatą – holistinis požiūris

 

Tradicinė ir natūralioji medicina papildo viena kitą. Ir tradicinė medicina pamažu perima natūraliosios principus. Jau daugiau kaip dešimtmetį mokslininkai kalba apie personalizuotos medicinos svarbą. Personalizuota medicina – įrodymais, ankstyva ir tikslia diagnostika grįstas gydymas, kai atsižvelgiama į individualius paciento ir jo ligos ypatumus. Pripažįstama, kad toks gydymas yra sveikesnės visuomenės ir stipresnių valstybių ateitis. Kol tradicinėje medicinoje dar tik žengiami pirmieji žingsniai personalizuotos medicinos link, natūralioji savaip taiko dalį šių principų. Natūraliosios medicinos pagrindas – holistinis požiūris. Tai kompleksinio gydymo koncepcija, kuri teigia, kad serga ne pavieniai organai, o visas organizmas. Liga yra individuali ir kiekvieno žmogaus organizme vystosi skirtingai. Būtent todėl reikalingas individualiai asmeniui pritaikytas gydymas. Holistinės terapijos objektas – visas žmogus, o ne tik jo fizinis kūnas. Norint pasveikti reikia pažinti save. Šiuolaikinis žmogus siekia esminių sveikatos problemų sprendimų, o ne tik simptomų gydymo ar trumpalaikio vaistų efekto, kuris nebūtinai palankus. Holistinė natūralioji medicina turi daug privalumų. Dėl gydymo metodų specifikos beveik nepasitaiko nepageidaujamų poveikių, nereikia nerimauti dėl priklausomybės nuo vaistų išsivystymo. Nė viena holistinė terapija neprieštarauja kitai, tad jas galima taikyti kartu.

 

Unikalūs tyrimai

 

Būtent dėl holistinio požiūrio, kuris daugeliui atrodo neįprastas, žmonės nesiryžta išmėginti modernių ir laiko patikrintų natūraliosios medicinos diagnostikos bei gydymo metodų. Mat prie tradicinių tyrimų pripratę pacientai sutrinka susidūrę su neįprastai skambančiais pavadinimais. Tačiau iš tiesų natūraliosios medicinos metodus perprasti nesudėtinga. Pavyzdžiui, hemoskenavimas – gyvo kraujo lašo tyrimas naudojant specialią įrangą – tamsaus lauko mikroskopą. Kraujas tiriamas iš karto, dalyvaujant pačiam pacientui. Kraujo vaizdas padidinamas maždaug 14 tūkst. sykių. Monitoriaus ekrane, kol kraujo ląstelės dar gyvos, vertinama jų ir viso organizmo būklė. Galima aiškiai matyti ligų sukėlėjus ar jų sukeltus padarinius, anksti nustatyti sutrikimus, galinčius turėti neigiamų pasekmių, sekti paskirto gydymo efektyvumą esamuoju laiku. Šis metodas skiriasi nuo tradicinio kraujo tyrimo ir leidžia įvertinti daugiau nei tik kraujo biocheminę sudėtį. Kitas daugeliui egzotiškai skambantis, tačiau daug informacijos atskleidžiantis metodas yra iridodiagnostika. Tai žmogaus sveikatos vertinimo, ligų diagnostikos ir prevencijos būdas. Diagnostika atliekama vertinant akies vyzdžio judrumą, rainelės paviršiaus piešinio (formos, struktūros, spalvos, pigmentinių dėmių) pokyčius. Taip pat naudojama biopunktūrinė diagnostika. Ji padeda ištirti bendrą ekologinę būseną, t. y. įvertinti, ar žmogaus neveikia žalingi aplinkos veiksniai: geopatogeninės zonos, radiacija, elektromagnetiniai laukai, ar organizmas neužterštas sunkiaisiais metalais, parazitais, grybeliais, konservantais ir kt. Šie neigiami ekologiniai faktoriai dažnai sukelia sunkias ligas, kurių priežastis neatrandama. Nustatomi alergenai – ne tik maisto, bet ir oro bei ekologiniai (įvairios aplinkos toksinės medžiagos). Tai tik keli tyrimų pavyzdžiui, kuriuos naudoja natūraliosios medicinos specialistai.

 

Veiksmingi gydymo metodai

 

Dar daugiau nei unikalių tyrimų esama veiksmingų ir individualiai pritaikomų gydymo metodų. Pažangus metodas, plačiai taikomas JAV ir Europoje, yra intraveninė vitaminų ir mineralinių medžiagų terapija. Medicinoje ji puikiai žinoma ir naudojama ištisus dešimtmečius. Ligoninėse dažnai taikoma pacientams hidratuoti ir būtiniausioms maistinėms medžiagoms suteikti, jei kyla problemų dėl žarnyno absorbcijos arba jei po operacijos sunku valgyti ar gerti. Prižiūrint medikams, infuzijomis dažnai gydomas konkrečių maistinių medžiagų, pavyzdžiui, vitamino B12, geležies, kalio ar magnio trūkumas. Intraveninių terapijų skaičius yra individualus, o pats procesas gali trukti nuo 20 min. iki 1,5 val. Pastebėjus, kaip greitai ir efektyviai intraveninė terapija paskatina natūralius organizmo procesus, ją imta taikyti prireikus natūraliai spartinti gijimą. Kitas itin veiksmingas gydymo būdas – akupunktūra. Tai tradicinės kinų medicinos gydymo metodas, grįstas žmogaus kūne esančių biologiškai aktyvių taškų stimuliacija. Ji daugybę amžių taikoma Japonijoje, Korėjoje ir kitose Rytų šalyse. Iš ten paplito visame pasaulyje. Procedūros metu plonos adatos įbedamos į odą. Tai neskausminga, procedūrą puikiai toleruoja vaikai. Įvedant adatą juntamas sekundės dalies žnybtelėjimas. Ūmiai susirgus gydymas skiriamas dažniau, sergant lėtinėmis ligomis – kelis kartus per savaitę. Akupunktūra vertinama dėl to, kad padeda išvengti medikamentinio gydymo, neturi šalutinių poveikių ir laikoma saugia. Taip pat natūraliosios medicinos specialistai dažnai taiko gydomąją mitybą, osteopatiją (masažu ar rankų judesiais gydomi pažeisti sąnariai ar raumenys), žarnyno valymą, dėlių terapiją. Visa tai padeda organizmui natūraliai įveikti susirgimus.

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė