Šiuolaikinio sekso metamorfozės
2020-05-13 08:11Senovės civilizacijos kai kurių sekso rūšių netoleravo, o viduramžiais krikščionys seksualinius santykius laikė nuodėme ir seksu užsiėmė tik tam, kad pratęstų giminę. Renesanso mąstytojai grąžino teisę mėgautis kūniška aistra. Tačiau XIX a. puritonai nustatė griežtas padoraus lytinio akto taisykles. Tik XX a. į seksą pradėta žiūrėti liberaliau ir racionaliau. Apie šiuolaikinio sekso pokyčius pasakoja dermatovenerologas-seksologas, knygos „Lietuviško sekso metamorfozės“ autorius Pragiedrulis Velička.
Seksualiniuose santykiuose vyrauja tam tikros mados. Kas dabar madinga?
Šiuolaikinio lytinio gyvenimo aktualijos – įvairūs seksualiniai nukrypimai. Visame pasaulyje stengiamasi neatsilikti nuo vyraujančių seksualinių santykių madų. Žmonės išbando naujas sekso rūšis, nes nepatiria trokštamų aštrių pojūčių įprastai užsiimdami seksu. Kai išblėsta meilė ir susilpnėja ryšys, griebiamasi rimbo arba antrankių. Būtent dėl to pasauliniu fenomenu tapo romanas apie sadomazochistinį seksą. Tai tarsi dar viena seksualinės revoliucijos pradžia. Vieno naujienų portalo atlikta apklausa parodė, kad 38 % lietuvių nė karto nebandė sadomazochistinių erotinių žaidimų ir jiems nepritaria. Tačiau daugiau negu 15 % norėtų tai išbandyti. Taip atsiranda grupė žmonių, kurie seksą laiko sportu, o partnerio kūną – treniruokliu. Toks požiūris gali tapti žalingu, žmonės netgi gali susirgti depresija arba psichoze, nes neturi galimybės pasiekti pilnatvės ir pasitenkinti.
Ar tradicinis seksas jau nepopuliarus? Kuo ir kodėl jis keičiamas?
Moderniame pasaulyje įprastomis tapo naujos sekso rūšys. Jeigu anksčiau bene vienintelis visuotinai priimtas ir masiškai praktikuojamas buvo tradiciniai seksualiniai santykiai, tai šiuolaikiniame pasaulyje itin populiarus analinis bei oralinis seksas. JAV „Seksualinės medicinos“ žurnale buvo atliktas tyrimas, kuris parodė, kad beveik 55 % apklaustųjų praktikuoja oralinį seksą. 82 % asmenų pastarasis buvo pirmoji seksualinė patirtis. Taip pat išbandomi kur kas ekstremalesni seksualiniai santykiai. Ir arba jie tampa įprasta lytinio gyvenimo dalimi, arba daugiau vienkartiniu eksperimentu. Kita šiuolaikinio sekso tendencija – toleruojama įvairovė. Homoseksualumas, biseksualumas ir kova už lygias teises taip pat yra sąlyginė naujovė. Netgi jei žmogus nepraktikuoja tokių santykių, sociologai teigia, kad net 12 % moterų ir 5 % vyrų gali jausti potraukį tos pačios lyties asmenims. Nors tokie santykiai žinomi nuo seno, diskusija apie tai dar niekada nebuvo taip išplėtota.
Įvairios stimuliacijos priemonės ir sekso žaislai žinomi nuo antikos laikų. Kada lietuviai pradėjo juos naudoti užsiimdami seksualiniais santykiais?
Sekso žaislai ir stimuliuojančios priemonės Lietuvoje atsirado tik atgavus nepriklausomybę. Sovietiniu laikotarpiu apie tai žinojo tik tie, kam pavyko gauti informacijos iš Vakarų Europos arba JAV. Kartais pavykdavo kokį nors daiktą parsivežti. Dabar sekso žaislai ne tik laisvai prieinami kiekvienam, bet ir gaminami pasitelkiant išmaniąsias technologijas. Jie tampa poros arba vienišo žmogaus intymaus gyvenimo dalimi. Įvairių apklausų duomenimis, kas penkta 25–45 m. europietė turi vibratorių. Nors Lietuvoje toks tyrimas nebuvo atliktas, tačiau galima teigti, kad lietuvaitės nuo šių statistinių europiečių neatsilieka. Taip pat pailgėjo seksualinio aktyvumo laikotarpis. Žmonės netgi miršta meilės guolyje. Nors maždaug 5 % 40 m. ir 15–20 % 65 m. sulaukusių vyrų skundžiasi erekcijos sutrikimais, tam tikri medikamentai suteikia galimybę užsiimti seksu visą gyvenimą.
Kokios modernaus ir laisvo seksualinio gyvenimo pasekmės?
Daugėja lytiškai plintančių ligų. Jeigu sifilis jau nėra opi problema, tai dabar susiduriame su AIDS ir naujausiu lytiniu būdu galinčiu plisti Zikos virusu. Kai kuriuose šaltiniuose pateikiama netgi 13 lytiškai plintančių ligų, tačiau sąrašas ilgėja. Tai – laisvesnių lytinių santykių pasekmė. Taip pat įtaką daro alkoholis ir narkotikai. Kalbant apie kontracepciją, lietuviai yra gana konservatyvūs. Vienos farmacijos bendrovė atliko tyrimą, kuris parodė, kad nors pusė respondentų naudoja prezervatyvus, tačiau tai daro ne visada. Net 19 % tyrimo dalyvių praktikuoja nutrauktą lytinį aktą. Tai gali padėti išvengti nėštumo, bet neapsaugo nuo lytiškai plintančių ligų. Būtent šios ligos ir jų epidemijos parodo, kad seksu žmonės užsiiminėjo visais laikais ir darė tai laisvai. Nuo sifilio siaubingai kentėdami mirė daug žymių žmonių. Netgi šiandien vyksta panaši epidemija, kai dauguma žmonių suserga lytiškai plintančiomis, bet kol kas nepagydomomis ligomis.
Galima teigti, kad šiuolaikiniame pasaulyje sekso yra per daug. Kaip susiklostė tokia situacija?
Seksas visada buvo aktualus, o dabar juo užsiimti dar labiau skatina pornografijos verslas. Tai galima pastebėti netgi lietuviškame kine bei literatūroje. Daugelis filmų ir knygų tampa labiau vulgarūs negu erotiški. O seksas tampa viešu. Tam tikra grupė žmonių jaučia poreikį viešinti savo intymaus gyvenimo detales, kalbėtis apie tai arba skelbti erotines nuotraukas socialiniuose tinkluose. Tai – nauja ekshibicionizmo forma. Modernus požiūris į lytinius santykius daro spaudimą paaugliams. Britų mokslininkų Europos Sąjungoje atlikto tyrimo duomenimis, net 19 % 9–12 m. vaikų bent kartą gavo arba siuntė kitiems erotines žinutes ir nuotraukas. Moralus požiūris į seksą sunkiai pasiekiamas.
Seksualinė laisvė lemia lytinio akto prieinamumą. Kodėl meilė vis dar perkama?
Akmens amžiuje, kai vyravo poligamija, prostitucijos nebuvo, bet žmonėms pradėjus kurti bendruomenes ir kontroliuoti lytinį gyvenimą perkamas seksas tapo aktualus. Moterys visais laikais mokėjo naudotis savo kūnu, o vyrai buvo linkę mokėti už malonumą. Sovietmečiu dailios lietuvaitės užsiimdavo prostitucija, nes taip galėdavo susipažinti su užsieniečiais ir ištrūkti į kitą geležinės uždangos pusę, kur laukdavo geresnis gyvenimas. Seksas visada išliks priemone siekti savo tikslų tiek vyrams, tiek moterims. Seksas Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, yra prekė bei pardavimo metodas, todėl ir vadinamoji meilės industrija gyvavo visais laikais. Viešieji namai tarpukariu veikė Vilniaus Užupio rajone ir Kaune, Nemuno gatvėje. Ten eilėje grupelėmis po 20 ar 30 stovėdavo vokiečių kareiviai, laukdami savo eilės. Klaipėdoje Vitės kvartale jūrininkai irgi ieškodavo malonumų. Jauni jūreiviai stengdavosi išlipti į krantą, aplankyti viešuosius namus ir įgyti patirties. Šiandien malonumo ieškoma gatvėse, specialiuose masažo salonuose arba butuose. Remiantis statistika, per metus nubaudžiama apie 300 moterų, užsiimančių prostitucija, o baudžiamų klientų skaičius svyruoja tarp 8–10.
Ar galima prognozuoti, kaip ateityje keisis žmonių seksualiniai įpročiai?
Ateities sekso tendencijos, kaip ir klimato kaita, yra sunkiai prognozuojamos. Galima tik spėti, kas taps nauja mada, ir numatyti, kiek laiko nauja sekso rūšis bus populiari. Prognozuojama, kad ateityje seksas bus dar laisvesnis, be jokių moralinių suvaržymų ir taisyklių. Tokių intymių santykių pagrindinės pasekmės – gausybė psichologinių sutrikimų, priklausomybių ar net kūno traumų.
- Etimologiškai „seksas“ yra lotyniškas žodis. Jo pirminė reikšmė – „pjūvis“. Lotyniškas žodis seknrc reiškia „padalijimą“, t. y. žmogaus padalijimą į dvi viena kitą papildančias dalis – vyrišką ir moterišką.
- Ekonomikos nuosmukis veikia žmonių seksualinę elgseną. Vieni prarasto saugumo jausmo ieško atsitiktiniuose santykiuose, kiti grįžta į šeimą. Didžiosios depresijos metais (1929–1933 m.) JAV gimė itin daug nesantuokinių vaikų. Po 2000 m. rugsėjo 11 d. įvykių amerikiečiai pradėjo mylėtis tris kartus dažniau.
- Dabar seksas trunka ne ilgiau negu 20 min. O kartu gyvenančios poros per savaitę mylisi vidutiniškai 2 kartus. Optimali lytinio akto trukmė – apie 10 min.
- Populiariausia sekso poza – misionieriaus. Į antrą vietą patenka šuniuko poza, į trečią – kai mylimasi gulint ant šono.
- Remiantis vienu amerikiečių tyrimu, apie 84 % moterų mylėjosi su savo vyrais dėl to, kad jie padėtų atlikti namų ruošos darbus. Mokslininkai nustatė, kad moterys labiau linkusios domėtis seksu, kai namai yra švarūs ir tvarkingi, todėl vyrai nesiskųstų sekso trūkumu, jei dažniau atliktų buities darbus, tarkime, išplautų indus arba nušluostytų dulkes.
- Maždaug 60 % studentų užsiėmė lytiniais santykiais su draugais. Daugiau negu pusė jų išbandė įvairias sekso rūšis, apie 20 % turėjo tik vaginalinius santykius, o 8 % – užsiėmė viskuo, išskyrus tradicinį seksą.
- Intymias SMS žinutes rašo apie 20 % moterų ir 32 % stipriosios lyties atstovų. Elektroniniu paštu seksualinio turinio informaciją siunčia 18 % dailiosios lyties atstovių ir 36 % vyrų. Seksu telefonu užsiima apie 8 % moterų ir 24 % stipriosios lyties atstovų. Intymias žinutes socialiniuose tinkluose rašo apie 7 % gražiosios lyties atstovių ir 18 % vyrų.