Seksualumas poroje: iš sunkumų į džiaugsmą…
2018-11-22 08:25Apklausų duomenimis, net apie 75 % žmonių yra nepatenkinti seksualiniu gyvenimu. Deja, daugelis nedaro nieko, kad jį pagerintų. Pasak seksologo, psichoterapeuto Viktoro Šapurovo ir psichologės, kūno terapijos konsultantės Loros Šapailienės, sveikai, dinamiškai ir prasmingai gyvena tik tie žmonės, kurių seksualinis ryšys yra visavertis.
Kas nutinka poroms, kurios nesprendžia seksualinių problemų?
Viktoras Šapurovas (toliau – V. Š.). Pagal Kamasūtrą, meilės ryšius sudaro emocinis, dvasinis ir fizinis artumas. Visi jie vienodai svarbūs, todėl nors vienam iš jų sutrikus, neišvengiamai griūva kiti. Tiek emocinį, tiek dvasinį, tiek seksualinį ryšį su partneriu būtina saugoti ir puoselėti visą gyvenimą. Tačiau ilgai kartu gyvenančių partnerių jausmai neretai atšąla dėl rutinos. Taip pat dabar dažnai jauni žmonės siekia karjeros, uždirba daug pinigų, sukasi kaip voverės rate, o mylėtis su partneriais nenori… Seksualinis atšalimas – lyg epidemija tarp jaunimo. Gaila, kad žmonės nesidžiaugia vienas kitą liesdami.
Lora Šapailienė (toliau – L. S.). Seksualiniai santykiai – pats intymiausias du žmones siejantis ryšys. Jeigu jo nėra, pasekmes jaučia visa šeima, net ir vaikai. Jie mato ir jaučia atšalusius tėvų santykius, o užaugę kuria šeimas, kuriose taip pat stinga artimo emocinio ir fizinio ryšio. Negalime vaikams suteikti to, ko patys nepatyrėme savo gyvenime.
Kaip spręsti šią santykius griaunančią problemą?
L. S. Žmogaus seksualumas – neišsenkantis gyvybinės energijos ir gyvenimo džiaugsmo šaltinis. Seksualiniai santykiai turėtų būti ne rutina ir pareiga, o malonus ir prasmingas užsiėmimas. Sveikai, dinamiškai ir prasmingai gyvena tik tie asmenys, kurie atranda ryšį su savo seksualine energija. Nežinantiems, kaip tai pasiekti, gali padėti psichoterapiniai užsiėmimai, skirti poroms. Per juos mokomasi pažinti savo ir partnerio kūnus, fiziologiją, seksualinių reakcijų skirtumus ir panašumus.
Kokie tai užsiėmimai?
L. S. Tai 10 užsiėmimų poroms, kurios nori išspręsti seksualinių santykių problemas arba pagerinti intymius santykius. Jie leidžia pajudėti iš mirties taško, siekti seksualinės darnos ir aukštesnės santykių kokybės. Šiais laikais dauguma porų nemoka džiaugtis būdamos kartu. Dažnai žmonės, ilgai gyvendami kartu, susvetimėja, nepažįsta vienas kito, nejaučia artumo. Šie užsiėmimai skirti suartinti porą ir mokytis būti laimingiems leidžiant laiką kartu: užsiimant kasdiene veikla, kartu vakarieniaujant, leidžiant laisvalaikį, kalbantis, mylintis… Kartu skatinama išlikti savimi, neatsisakyti savų poreikių, nesiaukoti. Užsiėmimuose taikomi ir kūno terapijos metodai, taip pat mokoma praktiškų ir visiems lengvai prieinamų dalykų.
V. Š. Šie užsiėmimai skirti padėti partneriams išmokti koncentruotis į buvimą kartu. Pagrindinis dėmesys skiriamas būtent kūniškam, seksualiniam ryšiui, kaip vienam iš trijų svarbiausių meilės komponentų. Grupėje bus kalbama apie seksualinio gyvenimo problemas, prireikus pravedami ir atskiri pokalbiai su poromis. Bus aptariama sekso terapija, o prireikus grupės dalyviai apmokomi sekso terapijos metodų, kuriuos vėliau galės praktiškai išbandyti namie.
Kaip kūno terapijos metodai padeda stiprinti poros santykius?
L. S. Būnant su kitu žmogumi labai svarbūs pojūčiai. Šiuolaikiniame informacijos amžiuje žmonės linkę vadovautis vien protu ir apleidžia savo pojūčius. Kartais netgi stengiasi kuo mažiau jausti, nes taip lengviau gyventi. Tačiau poros santykiuose tai – didžiulė klaida. Taikant kūno terapijos metodus pavyksta atrasti, suprasti ir lavinti lytėjimo pojūčius, per juos pažinti partnerį ir save, atskleisti, kokių emocijų tie pojūčiai kelia. Malonumą ar įtampą? Artumo jausmą ar norą pabėgti? Kūno terapija padeda įvaldyti savo seksualumą ir juo mėgautis arba bent jau suvokti, kas trukdo tai padaryti.
V. Š. Galima pateikti paprastą pavyzdį. Yra nemažai vyrų, kurie mėgsta pro šalį einančioms žmonoms suduoti per užpakalį, taip neva išreikšdami savo dėmesį. Tačiau toli gražu ne kiekvienai moteriai toks dėmesys patinka. Kūno terapijos metodai padeda suvokti, kaip reikia elgtis su mylimu žmogumi, ir rasti abiem tinkantį kūnišką ryšį. Partneriai tai pritaikys ne tik kasdieniuose santykiuose, bet ir mylėdamiesi, nes tikras meilės aktas yra trigubas džiaugsmas – kai vienas džiaugiasi, kitas džiaugiasi ir kai džiaugiasi abu kartu.
Ši grupė skirta tik poroms? Galbūt gali ateiti ir vienas žmogus, susiduriantis su santykių problemomis?
L. S. Ši grupė skirta poroms – sutuoktiniams arba kartu gyvenantiems partnerystėje. Tai daugiausia praktiniai užsiėmimai, skirti pažinti vienam kitą, todėl eiti po vieną nebūtų prasminga.
Kokio amžiaus poroms skirti užsiėmimai?
Asmenims nuo 18 metų.
Gal žinote poros seksualinio gyvenimo sėkmės receptą?
L. S. Svarbiausia, kad pora norėtų likti kartu. Visos poros patiria sunkumų, kiekviena turi karčios patirties ir nuoskaudų. Tačiau jei tikrai nori ir stengiasi, pastangos visada atneša rezultatą. Net jeigu pora nuspręstų išsiskirti, tai gali būti galimybė judėti pirmyn, sukurti naujus, kokybiškesnius santykius. Bet mūsų grupės tikslas – padėti partneriams atrasti vienam kito vertę ir padaryti viską, kad išliktų kartu. Sėkmės receptas – džiaugtis savimi ir šalia esančiu partneriu.
V. Š. Svarbu, kad žmonės bandytų ką nors keisti, kol dar ne viskas sugriauta ir kol dar įmanoma susikurti naują kūniškų ryšių kokybę.
- Seksualinės problemos kamuoja apie 43 % moterų ir apie 31 % vyrų.
- 20 % moterų stokoja lytinio potraukio, 14 % – sunkiai susijaudina ir pasiekia orgazmą, 7 % – lytiniai santykiai būna skausmingi.
- 18–30 m. amžiaus moterys dažniausiai skundžiasi negebėjimu pasiekti orgazmą, o vyresnės – sumažėjusiu lytiniu potraukiu.
- 20 % vyrų skundžiasi ankstyva ejakuliacija, 5 % – turi erekcijos sutrikimų, 5 % – nedomina seksas.
- 75 % vyrų ir 29 % moterų pasiekia orgazmą kiekvieno lytinio akto metu.
- 48 % moterų ir apie 25 % vyrų bent kartą gyvenime yra suvaidinę orgazmą.
- 84 % moterų bent sykį gyvenime mylėjosi vien tam, kad priverstų sutuoktinį padėti nudirbti namų ruošos darbus.
- 20 % susituokusių žmonių reguliariai mėgina išvengti sekso.
- Apie 15 % susituokusių porų nesimyli.
Informacija
Psichoterapinė grupė poroms „Seksualumas partnerystėje: iš sunkumų į džiaugsmą…“
Vadovai: Viktoras Šapurovas – individualiosios psichologijos analitikas, seksologas, Lora Šapailienė – medicinos psichologė, sertifikuota proceso ir kūno terapijos konsultantė.
Grupės užsiėmimų ciklas – 10 susitikimų (kartą per savaitę, pirmadieniais). Planuojami užsiėmimai Vilniuje ir Kaune.
Informacija ir registracija tel. 8 672 32 154 (Lora)
El. p. lora.sapaile@gmail.com
Tel. 8 687 59 293 (Viktoras)