Net iki 45 % vyresnio amžiaus moterų prisipažįsta, kad lytiniai santykiai po menopauzės joms tapo nemalonia patirtimi. Dauguma jų susiduria su diskomfortu, o kai kurios net patiria skausmą, priverčiantį apskritai atsisakyti sekso. Laimei, tam yra išeitis!

 

Diskomforto priežastysCincematic,Image,Of,A,Beautiful,Senior,Women,Group,Posing,On

 

Menopauzės metu moters organizme staigiai krenta hormonų estrogenų lygis. Būtent tai ir yra pagrindinis kaltininkas, dėl ko patiriamas diskomfortas lytiškai santykiaujant. Sumažėjus estrogenų prastėja ir natūrali makšties lubrikacija, todėl ima varginti sausumas. Makšties sienelės plonėja, tampa lengviau pažeidžiamos, jautresnės, netgi gali vystytis jų atrofija. Tad seksualiniai santykiai pradeda kelti diskomfortą ar net skausmą – stingant natūralios lubrikacijos vyksta pernelyg intensyvi trintis. Maža to, dėl hormonų pokyčių dažna menopauzės amžiaus moteris pripažįsta, kad jai apskritai sunku lytiškai susijaudinti, o tai dar labiau prisideda prie lubrikacijos problemos. Taip netgi gali išsivystyti baimė, išankstinė nuostata, kad lytiniai santykiai tolygu skausmui, o tokia psichologinė įtampa paveikia fiziškai – moters kūnas nepasirengęs lytinei sueičiai.

 

Vargina ir kasdienybėje

 

Dalis menopauzės amžiaus moterų susiduria su diskomfortu ne tik lytinių santykių metu. Makštis būna tokia išsausėjusi, kad perštėjimas, deginimo pojūtis kamuoja net kasdieniame gyvenime – vaikštant, sėdint, sportuojant, šlapinantis. Nieko nesiimant simptomai stiprėja, netgi gali atsirasti palanki terpė vystytis uždegimams. Prie fizinio diskomforto prisideda psichologinės ir santykių problemos. Dauguma moterų dėl išsausėjusios makšties jaučiasi nevisavertės, joms gėda apie tai kalbėti, todėl užsisklendžia – net nuo gyvenimo partnerio. Sunku suvokti, bet daugiau nei pusė moterų apie makšties sausumą neužsimena nė savo ginekologei. Dažniausiai gydytoja tą per apžiūrą pastebi pati. Deja, net rekomendavus tam tikras priemones, jas reguliariai naudoja vos 4 % pacienčių.

 

Pagalba yra!

 

Jeigu makšties sausumo problema nėra labai didelė, nebūtina konsultuotis su gydytoju – veiksmingų priemonių galima įsigyti vaistinėse be recepto. Sukurta įvairių žvakučių, ovulių, tepalų, kurių sudėtyje esančios veikliosios medžiagos atkuria ir saugo makšties drėgmę, mažina jautrumą, turi raminančių komponentų, skatina ląstelių regeneraciją. Ypač naudingi preparatai su hialurono rūgštimi, vaistažolėmis, arbatmedžių aliejumi ir vitaminu E, nes jų poveikis ilgalaikis. Tokios priemonės veiksmingai mažina sudirgimą, niežulį, perštėjimą, deginimą ir kitus nemalonius pojūčius.

 

Papildomai lytiškai santykiaujant galima naudoti lubrikantus. Tik labai svarbu, kad jie būtų kuo natūralesnės sudėties, nedirgintų ir taip sujautrėjusios makšties gleivinės. Sveikatos specialistai rekomenduoja pirmenybę teikti vandens pagrindu pagamintiems lubrikantams. Natūralią lubrikaciją gali padidinti ilgesnė preliudija prieš intymius santykius. Moksliniai tyrimai rodo, kad tam, jog moteris normaliai susijaudintų, ji turi trukti bent 20 min.

 

Galiausiai itin svarbi tinkama intymi higiena. Moterys dažnai su ja persistengia, todėl tiek išoriniai lytiniai organai, tiek makštis tampa dar jautresni. Labai svarbu neplauti makšties iš vidaus – tai savaime išsivalantis organas, o papildomas plovimas tik pažeidžia natūralią jos mikroflorą. Intymiai higienai būtina rinktis specialius prausiklius. Jų sudėtis gerokai švelnesnė nei įprastos dušo želės, pH subalansuotas taip, kad tiktų būtent intymiai zonai. Verta paieškoti menopauzės amžiaus moterims skirtų produktų, nes jų sudėtyje būna daugiau drėgmę palaikančių ir ląstelių regeneraciją skatinančių komponentų.

 

Jeigu savarankiškai susidoroti su makšties sausumu ir diskomfortu lytiškai santykiaujant nepavyksta, jokiu būdu nereikėtų nuleisti rankų. Būtina kreiptis į gydytoją. Jis įvertins sveikatos būklę ir prireikus skirs receptinius vaistus ar kitą reikiamą terapiją. Specialistas taip pat nustatys, ar nėra gretutinių sveikatos problemų, kurios gali prisidėti prie skausmingų lytinių santykių.

 

Autorius Jūratė Survilė