Seksualinis pasitikėjimas – esminis emocinės ir fizinės gerovės aspektas. Jis apima gebėjimą jaustis patogiai savame kūne, priimti save visomis prasmėmis, išreikšti seksualinius poreikius ir būti atviriems intymioms patirtims. Deja, daugelis žmonių susiduria su nepasitikėjimu savimi, griaunančiu ne tik seksualinio, bet ir bendro gyvenimo kokybę. Kaip tai pakeisti?

 

Kuo reikšmingas?Sensual,Woman,Portrait,Laying,On,Table,With,Black,Underwear.,Full

 

Seksualinis pasitikėjimas savimi svarbus tiek asmeniškai, tiek santykiuose. Jis apima pasitikėjimą savo kūnu, gebėjimą išreikšti savo norus, ribas ir poreikius bei užtikrina, kad žmogus jaustųsi patogiai ir saugiai seksualinėse situacijose.

 

Pagerina intymumo jausmą. Pasitikėjimas savimi leidžia būti atviriems ir atidiems partneriui, o tai padeda stiprinti emocinį bei fizinį ryšį.

 

Skatina gilesnį bendravimą. Savimi pasitikintis asmuo dažniau išreiškia savo poreikius, nurodo ribas ir klausia partnerio apie jo norus. Tai padeda sukurti sveikus ir abipusiškai kokybiškus santykius.

 

Didina pasitenkinimą. Kai žmogus jaučiasi patogiai ir užtikrintai, jis gali labiau mėgautis seksualiniu gyvenimu ir patirti didesnį malonumą.

 

Padeda spręsti problemas. Turint seksualinį pasitikėjimą lengviau susidoroti su įvairiomis kliūtimis (pvz., sumažėjęs libido, santykių įtampa ir kt.), nes asmuo jaučia, kad gali apie tai kalbėti ir ieškoti sprendimų.

 

Pagerina kūno įvaizdį. Ne veltui sakoma, kad savimi pasitikintys žmonės šį jausmą tiesiog spinduliuoja. Jie išties atrodo gražesni, nes patys myli savo kūną ir vidų. Tai neabejotinai didina jų seksualumą ir priešingos lyties trauką.

 

Kiekvienas žmogus turi skirtingą požiūrį į savo seksualumą, tačiau pasitikėjimas savimi gali padėti kurti sveikus ir subalansuotus santykius bei pasiekti didesnį pasitenkinimą tiek asmeniškai, tiek puoselėjant ryšį su partneriu.

 

Kaip sustiprinti?

 

Seksualinio pasitikėjimo savimi stiprinimas yra ne tik fizinis, bet ir emocinis bei psichologinis procesas, kurio metu svarbu dirbti su savęs priėmimu, bendravimu ir kūno sąmoningumu. Tai gali apimti įvairius aspektus, todėl išsamiau aptarkime keletą pagrindinių sričių, padedančių sustiprinti seksualinį pasitikėjimą savimi.

 

Kūno priėmimas. Kūno įvaizdis tiesiogiai veikia mūsų seksualinį pasitikėjimą. Jei žmogus nepriima savo kūno, gali jaustis nesaugus, manyti, jog nėra pakankamai geras arba neatitinka visuomenės standartų. Kūno priėmimas prasideda nuo savęs pažinimo be jokio vertinimo. Tai gali vykti per įprastas patirtis ir savo kūno reakcijų stebėjimą jų metu. Tai padeda suvokti, kas jums (ne)priimtina, kartu atveria erdvę priimti save tokius, kokie esate. Labai svarbu, kad išmoktume gerbti ir mylėti savo kūną, tik tuomet jį gerbs kiti. Dažnas nerimauja dėl tam tikrų kūno dalių (pvz., pilvo, sėdmenų, krūtų), stresuoja, kad jos neatitinka grožio standartų. Čia labai svarbu suprasti, kad kiekvienas esame skirtingas. Tai normalu ir tuos skirtumus, kurie kartais netgi atrodo kaip keistumai, reikia vertinti, o ne jų bijoti ir stigmatizuoti. Jeigu nuolat patys sau priminsite, kad esate gražūs ir vertingi, tai padės susikurti teigiamą kūno įvaizdį.

 

Bendravimas su partneriu. Atviras ir nuoširdus bendravimas su antraja puse yra esminis seksualinio pasitikėjimo savimi komponentas. Kuo geriau suprantate partnerio lūkesčius ir kuo aiškiau gebate jam iškomunikuoti, kas patinka jums, o ko norėtumėte vengti, tuo patogiau jaučiatės esant intymioms situacijoms. Pirmiausia svarbu susitarti dėl ribų ir išsakyti savo poreikius bei norus. Jei abu partneriai žino, kas (ne)priimtina, tai padeda sukurti saugią ir pasitikėjimą užtikrinančią aplinką. Ruošiantis intymiems santykiams svarbu jaustis pakankamai atvirai, kad galėtumėte pasakyti apie savo baimes ar nerimą. Kuo daugiau apie tai kalbama, tuo mažiau spaudimo jaučiama ir tuo labiau galima mėgautis intymiomis akimirkomis. Svarbu kalbėti ne vien apie tai, kas neramina, bet ir kas teikia džiaugsmą, patinka, ką vertinate partneryje. Girdint teigiamus atsiliepimus auga pasitikėjimas savimi, tikėjimas savo patrauklumu bei vertingumu.

 

Realus požiūris į tobulumą. Perfekcionizmas gali būti vienas didžiausių pasitikėjimo savimi priešų. Jei nuolat siekiate atitikti idealizuotus standartus (fizinius, emocinius ar seksualinius), tai gali sukelti stresą ir sumažinti pasitikėjimą savimi. Seksualiniai santykiai nėra nei konkursas, nei varžybos. Čia nėra jokių medalių ar laimėtojų. Svarbu suprasti, kad kartais kažkas gali nepavykti, tačiau tai nėra priežastis jaustis nepakankamai geriems. Kiekviena patirtis, net jei ji nebuvo tokia, kokios norėjosi, yra galimybė mokytis ir augti. Tam, kad galėtumėte užtikrintai mėgautis seksualiniais santykiais, svarbu atsipalaiduoti ir nesijaudinti dėl to, kaip atrodote ar kokie jūsų gebėjimai. Kai atsipalaiduojate, seksualinis pasitikėjimas natūraliai išauga, nes nebereikia kovoti su savimi ir įkyriomis mintimis.

 

Emocinis pasirengimas. Kartais seksualinį pasitikėjimą savimi paveikia praeityje patirti trauminiai įvykiai ar neigiamos seksualinės patirtys, gal net negatyvus auklėjimas, tėvų sukurti negatyvūs seksualinio gyvenimo stereotipai. Jei jaučiate, kad negebate priimti savo seksualumo arba jaučiate baimę ar gėdą dėl tam tikrų seksualinių situacijų, svarbu nebijoti kreiptis į seksologą ar psichoterapeutą, kuris padės atrasti to priežastis, jas įveikti ir sustiprins pasitikėjimą savimi. Daugeliu atvejų gelbsti ir savigalbos metodai: meditacija, sąmoningumo praktikos, kvėpavimo pratimai ir kitos atsipalaidavimo technikos. Jos sumažina stresą, pagerina bendrą psichologinę būseną, padeda atpalaiduoti ir kūną, ir protą, o tai tiesiogiai prisideda prie seksualinio pasitikėjimo savimi augimo.

 

Sveika gyvensena. Sveikame kūne – sveika siela. Reguliarus fizinis aktyvumas, subalansuota mityba ir kiti nuo sveikos gyvensenos neatsiejami veiksniai ne tik pagerina bendrą savijautą, bet ir tiesiogiai veikia seksualinį pasitikėjimą. Kai jaučiatės gerai fiziškai, esate kupini energijos, dažnai tai atsispindi ir seksualiniame gyvenime. Ką jau kalbėti apie tai, kad sveika gyvensena leidžia turėti ne tik sveiką, bet ir gražų kūną, kas labai svarbu seksualiniam pasitikėjimui.

 

Visi šie žingsniai – tęstinio proceso dalis. Todėl svarbu išlikti kantriems, leistis sau augti savu tempu, tyrinėti savo seksualumą be jokio spaudimo ir tiesiog mėgautis esamais pasiekimais. Seksualinis pasitikėjimas savimi nėra kažkas, ką galite pasiekti per naktį. Tik nuosekliai dirbdami su savimi galite pasiekti visapusį pasitikėjimą savimi ir stipriai pagerinti ne tik intymaus, bet ir bendro gyvenimo kokybę.

 

Įdomu

 
  • Seksualiniai partneriai dažnai labiau vertina pasitikėjimą nei išorinį grožį. Tyrimai rodo, kad užtikrintumas ir pasitenkinimas savimi yra vienos patraukliausių savybių intymiuose santykiuose.
  • 2020 m. atliktas tyrimas atskleidė, kad moterys, kurios teigiamai vertina savo kūną, dažniau patiria orgazmus ir yra labiau atsipalaidavusios seksualinės veiklos metu.
  • Psichologai pastebi, kad didesnį seksualinį pasitenkinimą jaučia tie žmonės, kurie atvirai komunikuoja apie savo poreikius ir ribas.
  • Vyrai savo seksualinį pasitikėjimą dažniau sieja su „atlikimo“ gebėjimais, o moterys – su savo kūno įvaizdžiu ir emociniu ryšiu su partneriu.
  • Priešingai populiariam įsitikinimui, vyresni žmonės dažnai jaučiasi labiau pasitikintys savimi seksualiai nei jaunesni.
  • Masturbacija gali sustiprinti seksualinį pasitikėjimą. Asmeninis intymumas leidžia geriau pažinti savo kūną, atrasti, kas sukelia malonumą, ir suprasti, kokie pojūčiai labiausiai patinka. Tai gali palengvinti bendravimą su partneriu ir suteikti daugiau komforto intymiomis akimirkomis.
  • Seksualinis pasitikėjimas gali būti užkrečiamas. Jei vienas iš partnerių itin užtikrintas savo seksualumu, tai gali turėti teigiamą poveikį ir kitam partneriui. Pasitikėjimas sukuria komforto jausmą, leidžiantį abiem jaustis labiau atsipalaidavusiems ir atviresniems eksperimentams.
 

Autorius Jūratė Survilė