Saugus ir efektyvus organizmo valymas
2024-01-19 07:36Turkų patarlė byloja, kad pataikaudami skrandžiui dantimis sau kasame duobę. Iš tiesų po didžiųjų metų švenčių, kai daugelis nepaisydami saiko mėgavosi riebiu, sūriu ir saldžiu maistu, net kelias savaites juntamas sunkumas. Tad dažniau ir susimąstoma, jog galbūt atėjo metas organizmo valymui. Nors medikai sako, kad griebtis badavimo, sulčių dietų ar juolab žarnyno plovimo tikrai nereikia, tačiau švelniai padėti savo kūnui apsivalyti verta kiekvienam.
Organizmas praneša, kai jam reikia pagalbos
Sutrikus ar sulėtėjus kurio nors organizmą valančio organo veiklai, kūnas pradeda toksines medžiagas šalinti per kitus organus. Taip mėginama išlaikyti palankiausia būklė – homeostazė. Įprastai kūnas be papildomos pagalbos ar juolab vaistų geba įsisavinti jam reikalingas maistines medžiagas, vitaminus ir mikroelementus, taip pat efektyviai šalinti atliekas. Tam pasitarnauja kraujas, plaučiai, inkstai, kepenys, visas virškinimo traktas, net oda. Visgi bendrai organizmo pusiausvyrai ar vienai iš jo funkcijų sutrikus, vienas organas laikinai gali pavaduoti kitą. Štai negaluojant inkstams, jų įprastai šalinamas medžiagas ima valyti oda. Visgi tai nepraeina be pasekmių. Tad dažnai organizmo užterštumą galima ne tik pajusti, bet ir pamatyti plika akimi. Suprastėjusią šalinimo funkciją išduoda kūno siunčiami signalai: net gerai išsimiegojus jaučiamas nuovargis, vangumas, prasta odos būklė (spuogeliai ar neįprastas sausumas), sulėtėjęs virškinimas, papildomi kilogramai juosmens srityje ir galvos skausmas. Dėl valymo organų problemų gali pablogėti ir nagų bei plaukų būklė. Itin svarbus ir nesudėtingai pastebimas organizmo užterštumo ženklas – pakitęs kūno kvapas. Juk būtent su prakaitu mėgina pašalinti tai, su kuo vidaus organai nepajėgia susitvarkyti. Jeigu per šventes ne tik gausiai užkandžiauta, bet ir suvartota daugiau alkoholio, pagalbos prireikia kepenims. Mat būtent joms po vakarėlio tenka pats didžiausias krūvis, o apie tai, kad dirba sunkius viršvalandžius, kepenys praneša ne itin maloniu būdu – juosmens apimties padidėjimu, skysčių kaupimusi organizme, nedideliu patinimu aplink sąnarius ir patamsėjusiais paakiais. Jeigu šie simptomai pasireiškė ir nepraėjo per 3–5 dienas, vadinasi, iš tiesų atėjo metas valgyti daugiau daržovių ir vaisių, išgerti bent 2 l vandens be priedų per dieną ir mažiausiai 30 min. praleisti intensyviai vaikštant. Mat būtent šios paprastos taisyklės padeda organizmui atkurti pusiausvyrą.
Greita pagalba žarnynui
Tam, kad organizmas veiktų sklandžiai, nesustodami darbuojasi visi jo organai. Oda šalina druskų perteklių ir kai kurias atliekas, susidarančias dėl baltymų, kepto maisto, pieno produktų, krakmolo. Inkstai pašalina baltymų atliekas. Tačiau žarnynui tenka didžiausia šalinimo funkcijos našta. Tad ir valyti kūną rekomenduojama pradėti nuo žarnyno. Toks valymas neturi būti intensyvus ar grįstas tik vieno specifinio produkto vartojimu. Beje, lengvą ir saugų žarnyno valymą siūloma atlikti bent 3 kartus per metus. Žarnyno valymas padeda išvengti vidurių užkietėjimo ir pūtimo, detoksikuoja organizmą, didina jo atsparumą kovojant su sunkiomis ligomis. Viską atlikus tinkamai galima tikėtis, jog per 3 savaites svoris sumažės bent 2 kg. Išvalius žarnyną sumažėja spaudimas juosmens srityje, atsirandantis dėl skysčių ir maisto pertekliaus, tad veninis kraujas lengviau nuteka iš apatinės kūno dalies. Tad gali palengvėti virškinimas ir hemorojaus simptomai. Lengvam ir natūraliam žarnyno valymui naudojamos daržovių išspaudos. Jos sugeria gleives, įvairius teršalus, laisvuosius radikalus ir pašalina iš virškinimo trakto. Taikant šį metodą reikėtų 2–3 kartus per dieną 20 min. prieš valgį arba 2 val. po jo nuryti pupelės dydžio burokėlių arba morkų išspaudų rutuliukus. Vienu kartu suvartoti ne daugiau nei 3 šaukštai išspaudų. Tam, kad išspaudų rutuliukai suliptų, sumaišyti su medumi. Juos šaldytuve galima laikyti iki 10 dienų. Burokėlių išspaudos padeda mažinti kraujospūdį ir svorį. Jeigu ėda rėmuo, tiks obuolių ir morkų išspaudos. Tačiau žarnyną geriausiai valo kopūstų išspaudos. Žarnyną ir kepenis veiksmingai valo karčiųjų kiečių (pelyno) arbata. Žiupsnelį džiovintų lapelių užpilti 150 ml šilto vandens ir palaikyti apie 15 min. Šią arbatą derėtų gerti ryte tuščiu skrandžiu. Toks švelnus žarnyno valymas turėtų trukti 21 dieną. Jeigu arbatos nepavyksta gerti nenutraukiamai 3 savaites, tuomet žolininkai rekomenduoja gerti žarnyną valančią arbatą 7 dienas, padaryti 14 dienų pertrauką ir dar 7 dienas rytais gerti pelyno nuovirą.
Naudingi organizmą švarinantys įpročiai
Gyvensenos medicinos gydytojai tiems, kurie nori pradėti gyventi sveikiau ir padėti kūnui natūraliai apsivalyti, siūlo pusryčiams suvalgyti dubenėlį avižų košės. Naudingiausi neskaldyti grūdai, o ne perdirbti dribsniai. Avižų košė puikiai valo organizmą, užkerta kelią inkstų akmenų susidarymui, gerina virškinimo procesą. Tik ruošti ją derėtų be papildomų priedų, virti vandenyje, negardinti nei druska, nei cukrumi. Pietums derėtų paskanauti šviežių arba natūraliai raugintų agurkų – padeda atkurti organizmo rūgščių ir šarmų pusiausvyrą. Švieži agurkai tinka ruošti žaliesiems kokteiliams. Patariama išgerti vieną trintų šviežių daržovių ir obuolio kokteilį per dieną 11 arba 16 val. Tai puikus kūną sveikatinantis užkandis. Itin naudingi probiotikai ir prebiotikai. Probiotikai, dar žinomi kaip gerosios bakterijos, palaiko žarnyno veiklą ir stiprina mikrobiomą. Visgi vartoti vien probiotikų nepakanka. Organizmui reikalingi ir prebiotikai, kurie sudaro palankią terpę daugintis gerosioms probiotinėms bakterijoms. Į kasdienę mitybą verta įtraukti raugintų kopūstų. Juos rekomenduojama valgyti po 1–3 šaukštus prieš valgį arba įmaišyti į salotas. Kartą per dieną naudinga išgerti pusę stiklinės kefyro – gausu naudingųjų bakterijų. Geriausiai tinka iš žalia žole mintančių galvijų (geriausia ožkų) pieno pagamintas kefyras. Organizmui stiprėti ir apsivalyti padeda avių pieno jogurtas. Kaip detoksikuojanti praktika kartais taikomos ir maudynės vonioje. Per dieną oda paprastai išskiria apie litrą ar daugiau skysčių. Kasdienės maudynės padeda pašalinti išskirtas medžiagas nuo odos. Maudantis kruopščiai nušveisti kojų padus šiurkščiu šepečiu. Tai suaktyvina vidaus organų veiklą. Švelnų natūralių šerių šepetį galima naudoti visam kūnui šveisti. Toks masažas suaktyvina kraujotaką ir limfos tekėjimą. Visgi veiksmingiausios – maudynės sūriame vandenyje, nes padeda pašalinti toksinus ne tik nuo odos, bet ir iš vidaus. Į šilto vandens vonią įberti 1–1,5 kg jūros druskos. Sūrioje vonioje pagulėti 20–40 min. Pieš šią procedūrą naudinga nieko nevalgius išgerti apie 3 puodelius liepžiedžių arbatos – skatina prakaitavimą. Maudytis su druska galima tris sykius per savaitę.
Naudinga žinoti
- Valant kūną nuo toksinų derėtų sumažinti suvartojamo cukraus kiekį ir visiškai atsisakyti dirbtinių saldiklių. Cukrus sunkiai virškinamas, tad organizmas turi dirbti papildomai, kad jį perdirbtų. Tiek cukrus, tiek druska lėtina skysčių išsiskyrimą, tad sulėtėja šlakų šalinimas.
- Miegas itin svarbus apsivalant nuo toksinų. Smegenys nuo šalutinių ląstelių apykaitos produktų ir toksinų apsivalyti gali tik miegant. Tad laikantis organizmo valymo režimo miegoti būtina 7–8 val. ir užmigti iki 23 val.
- Valant organizmą patartina sumažinti nereceptinių (gydytojo nepaskirtų) vaistų nuo skausmo vartojimą. Populiariausi nereceptiniai vaistai nuo skausmo, pavyzdžiui, aspirinas ir ibuprofenas, intensyviai veikia kepenis. Vartojant šiuos vaistus neracionaliai ilgainiui net gresia kepenų veiklos nepakankamumas ar kitos ligos. Nedidelius galvos ar raumenų skausmus puikiai malšina lengva fizinė veikla, tokia kaip pasivaikščiojimas gryname ore. Kamuojant menstruacijų skausmams pagelbės šilti kompresai, o varginant lengvam sąnarių mauduliui – šilta vonia ir augaliniai tepalai.
Autorius Eglė Stratkauskaitė