Žiemos pabaigoje daugelis jaučiasi išsekę, pavargę, o sergančiųjų įvairiais virusais tik daugėja. Specialistų teigimu, imuninė sistema būtų stipresnė ir mažiau sirgtume, jei pasirūpintume limfa. Neužsistovėjusi ir puikiai funkcionuojanti limfinė sistema – raktas į gerą savijautą.

 

Limfa – organizmo valytoja

 

Kuo ypatinga limfa? Medikai teigia, kad ji atlieka valomąjį ir detoksikuojamąjį vaidmenį. Su limfa organizmo ląstelės pašalina nereikalingus medžiagų apykaitos produktus ir toksinus. Jeigu limfa užsistovi, galima laukti įvairių negalavimų. Žinoma, kad limfocitai atsakingi už imuniteto stiprumą. Kai sutrinka limfos apytaka, organizme kaupiasi toksiškos medžiagos, dažniau puola uždegiminės ligos, gali sutrikti kraujotaka, virškinimas, žmogus išgyvena dėl nuolatinio nuovargio, turi odos problemų. Limfa ne tik valo organizmą, surenka ir pašalina toksinus, bet ir atlieka gynybinę funkciją – saugo organizmą nuo infekcijų, žalingų aplinkos veiksnių.

 

Kodėl užsistovi limfa?

 

Limfos tėkmė lėtėja su amžiumi. Todėl su metais turime ypač rūpintis jos švara. Šaltuoju laikotarpiu daugelis juda per mažai, daugiau laiko praleidžia sėdėdami. Pasyvus gyvenimo būdas dažnai lemia limfinės sistemos sutrikimus. Jeigu darbas sėdimas, nepamirškite kas valandą pakilti ir bent kelias minutes pasivaikščioti. Sveika pasirąžyti, atlikti keletą pratimų. Mažai per savaitę judantis žmogus, vargu ar galės pasidžiaugti švaria limfa. Todėl raskite patinkantį judėjimo būdą ir bent kelis kartus per savaitę nuoširdžiai pasportuokite, o kiekvieną rytą atlikite trumpą mankštelę, ypač jei tenka dirbti sėdint.

 

Poilsis ir maistas taip pat svarbu

 

Limfa užsistovi ir nuolat nerimaujant, prastai miegant. Tad jeigu save vadinate pelėda ir dirbate iki vidurnakčio, atsisakykite šio žalingo įpročio ir sureguliuokite kasdienį režimą – eikite miegoti iki 23 val. Dažnai patiriant stresą nereikia numoti į jį ranka, neva toks jau gyvenimas. Nuolatinė įtampa nėra normalu, todėl stenkitės nepatekti į tokias situacijas, kuriose kaskart išgyventumėte stresą, arba raskite būdą, kaip jį suvaldyti.

 

Švari limfa niekada nebus, jeigu valgysite greitąjį maistą, nepaisysite mitybos režimo. Netinkama mityba – dažna užterštos limfos priežastis, todėl žiūrėkite, ką dedate į burną. Beje, organizmą užteršti gali ir medikamentai, ypač antibiotikai, todėl vaistus vartokite tik tada, kai būtina.

 

Kaip maitintis?

 

Mitybos specialistai pataria pirmiausia atsisakyti nesveiko maisto – greitųjų angliavandenių, blogųjų riebalų. Jeigu kasdien mėgdavote prie kavos pasilepinti pyragėliu arba rinkdavotės maistą su hidrintais riebalais, kuo greičiau su jais atsisveikinkite. Pasirodo, rafinuotų angliavandenių, kaip ir blogųjų riebalų limfa tiesiog nespėja pašalinti iš organizmo. Limfos tėkmę suaktyvina protarpinis badavimas, iškrovos diena per savaitę. Jei sunku tokią dieną išvis atsisakyti maisto, gerkite tik skysčius – vandenį, daug arbatų, žaliuosius kokteilius, spanguolių sultis, kurios veiksmingai valo limfą. O vandens ne tik iškrovos dienomis, bet visada gerkite kuo daugiau. Jis ne tik drėkina organizmą, bet ir padeda medžiagų apykaitai, suskystina limfą, taip užtikrindamas gerą jos veiklą. Be to, stenkitės gerti kuo daugiau šiltų arbatų, ypač šaltuoju metų laiku. Arbatos tiks kuo įvairesnės: ramunėlių, medetkų, liepžiedžių, aviečių, saldymedžių šaknų…

 

Side,View,Of,Young,Brunette,Woman,In,Sportswear,Massaging,Legs

Į kasdienį valgiaraštį įtraukite ir daugiau žalių daržovių, kurios veiksmingai valo limfą, taip pat gerųjų riebalų – nerafinuoto pirmo spaudimo aliejaus, avokadų.

 

Judėjimas ir masažai

 

Bet koks sportas padeda išjudinti limfą. Svarbu judėti reguliariai, o fizinė veikla turėtų priversti raumenis susitraukti. Rinkitės tai, kas labiausiai patinka: greitąjį vaikščiojimą, šiaurietišką ėjimą, bėgimą, plaukiojimą, dviračių sportą, mankštas ar jogą. Daugiau naudos turėsite sportą derindami su kvėpavimo pratimais. Juos galite atlikti ir prieš sportą – bus dar naudingiau.

 

Limfa niekada neužsistovės, jeigu reguliariai atliksite limfodrenažinį masažą. Jo metu atliekami specialūs drenuojantys judesiai pagerina ir suaktyvina užsilaikiusios limfos tekėjimą, kraujotaką, stiprina imunitetą, gerina vidaus organų funkcijas. Jei dažnai sergate peršalimo ligomis, limfodrenažinis masažas ypač reikalingas. Žinoma, atsakingai rinkitės specialistą. Namuose prieš miegą ar ryte prieš dušą galite patys kūną patrinti masažiniu šepečiu – pagerės kraujotaka ir limfos tekėjimas.

 

Toksinus šalinkite kvėpuodami

 

Sau padėsite vien atlikdami kvėpavimo praktikas – gilus kvėpavimas padeda geriau tekėti limfai, todėl toksinai iš organizmo šalinasi nepalyginamai sparčiau. Kaip kvėpuoti? Įkvėpkite nosimi iš apačios į viršų, pirmiausia oru užpildykite pilvo ertmę, paskui krūtinės ląstą ir galiausiai viršutinę plaučių dalį. Įkvėpimas turi būti ilgas ir tolygus. Iškvėpkite orą atbuline tvarka – iš pradžių atpalaiduokite pečius, tada krūtinės ląstą ir galiausiai pilvą. Iškvėpdami stenkitės maksimaliai spausti pilvo raumenis stuburo link. Kai iškvėpsite visą orą, bent akimirką kvėpavimą sulaikykite ir pradėkite naują įkvėpimą. Pirmą kartą giliai kvėpuoti gali būti sunku, bet kuo daugiau praktikuositės, tuo bus lengviau. Bėgant laikui iškvėpimą ilginkite. Galite pradėti nuo kelių įkvėpimo ir iškvėpimo kartų, o su laiku ciklų skaičių padidinkite iki keliolikos.

 

Limfos tėkmę gerinantys pratimai

 

Limfotaką ypač gerina kai kurie pratimai, pvz., tiltelis arba kojų pakėlimas prie sienos. Kaip tinkamai atlikti tiltelį? Atsigulkite ant grindų, sulenkite kelius, pėdas įremkite į grindis, klubų plotyje. Rankas laikykite šalia savęs delnais žemyn. Įkvėpdami lėtai slankstelis po slankstelio kelkite nugarą ir dubenį nuo kilimėlio. Kūno svorį laikykite pečiais, rankomis ir pėdomis. Giliai ir lėtai kvėpuodami tokioje pozoje būkite tiek, kiek galite – nuo keliolikos sekundžių iki kelių minučių. Sugrįžę į pradinę padėtį kelias sekundes atsikvėpkite, tada pratimą kartokite dar keletą sykių. Atlikdami tiltelį ne tik pagerinsite limfos tėkmę, bet ir nuraminsite neramų protą, atsipalaiduosite, paspartinsite medžiagų apykaitą.

 

Kitas pratimas limfos tėkmei pagerinti – iškeltų kojų laikymas prie sienos. Kaip pasiruošti? Prireiks rankšluosčio arba antklodės, kurią reikia suvynioti į storą, apie 40 cm skersmens ritinį ir padėti prie sienos 30–40 cm atstumu. Atsigulkite ant nugaros, kad dubuo būtų prie pagrindo, o kojos atremtos į sieną. Kojas laikykite tiesias. Rankomis šiek tiek dubenį paslinkite sienos link, sėdmenys turi būti neįtempti, juosmuo šiek tiek išsilenkęs, o rankos šalia kūno delnais į viršų. Kvėpuokite lėtai, ramiai ir tolygiai. Taip išbūkite kelias minutes. Pratimą galite atlikti kasdien.

 

6 patarimai limfos tėkmei pagerinti

 
  •  Limfą gerai išjudina ir intensyvus žingsniavimas vietoje bei šuoliukai. Po keliolika jų atlikite kelis kartus per dieną.
  •  Limfai užsistovėti neleidžia paprasti stuksenimai į krūtinkaulį ir ties diafragma. Pastuksenkite pirštais keliskart per dieną.
  •  Jei turėjote įtemptą darbo dieną ar patyrėte daug streso, vakare stenkitės maksimaliai atsipalaiduoti, nes pervargimas ir išoriniai aplinkos dirgikliai taip pat turi įtakos limfotakai. Ilgiau pastovėkite po tekančio vandens srove, pasivaikščiokite parke ar atlikite keletą jogos pratimų.
  •  Savijautai įtakos turi net apranga. Jei norite, kad limfa neužsistovėtų, nedėvėkite aptemptų drabužių ir neveržkite liemens diržu.
  •  Limfą puikiai valo varnalėšų šaknų milteliai, kadagių uogos – suvalgykite po saujelę kasdien.
  •  Limfos tėkmę gerina ir antiparazitiniai vaistažolių ir prieskonių mišiniai. Kai kuriuos jų galite vartoti kasdien, o kai kuriuos kartą ar du per metus. Kiekvieną dieną saugu vartoti specialų valomąjį mišinį, kurį nesunkiai pasiruošite namuose. Jam reikės imbiero miltelių, maltų kuminų, kalendrų, smulkintų džiovintų mėtų ir trintų pankolių sėklų. Visų ingredientų imkite lygiomis dalimis ir sumaišykite. Po šaukštelį mišinio, atskiesto vandeniu ir gerai išmaišyto, gerkite tris sykius per dieną po valgio. Kartą per metus organizmą išvalyti ir limfos tėkmę pagerinti galite 10 dienų vartodami pelynų arbatą. Ją gerkite ryte tuščiu skrandžiu.
 

Autorius Jūratė Bratikienė