Didžiąją dienos dalį, ypač šaltuoju metų laiku, praleidžiant uždarose patalpose, būtina užtikrinti šviežią orą, teigia Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro Bendruomenės sveikatos stiprinimo skyriaus vedėja Gintarė Baštunova. Jo kaita yra būtina, kadangi užtikrina deguonies papildymą, pašalina anglies dvideginio, vandens garų perteklių ir oro teršalus.

 

Prienai, Vytauto-36

 

Daugiabučių renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš APVA archyvo.

 

Jos teigimu, patalpose, kuriose nuolat necirkuliuoja šviežias oras, sumažėja deguonies kiekis, dėl to gali suprastėti žmogaus savijauta. Blogai vėdinamose patalpose kaupiasi drėgmė, lemianti pelėsio atsiradimą. To sprendimas – nuolatinis patalpų vėdinimas, kuris pašalina įvairius teršalus, dulkes, mikroorganizmus, suteikia namams gaivumo ir pagerina miego kokybę.

 

Gali atsirasti sveikatos problemų

 

G. Baštunova primena, kad sveika namų aplinka – vienas esminių geros savijautos veiksnių, nes šviežio oro trūkumas gali lemti įvairius negalavimus.

 

„Šviežio oro trūkumas gali prisidėti prie produktyvumo sumažėjimo, nuovargio atsiradimo, galvos svaigimo ir skausmo, atsparumo ligoms atsiradimo, pablogėjusios emocinės būsenos. Atsiradęs pelėsis ilgainiui gali lemti įvairias kvėpavimo takų problemas – jis dažniausiai pasireiškia galvos skausmu, nerviniu dirglumu, nuovargiu, alerginėmis reakcijomis, peršalimo simptomais, akių ašarojimu, odos perštėjimu, sloga, kosuliu, pneumonija, astmos priepuoliais ir kt.“, – pasakoja Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro Bendruomenės sveikatos stiprinimo skyriaus vedėja.

 

Ji pratęsia, kad mokslininkai patvirtino nuolatinį ryšį tarp drėgmės bei pelėsių patalpose ir kvėpavimo sutrikimo bei astmos atsiradimo: gyvenantys „nesveikuose“ pastatuose 40 proc. dažniau serga astma. Pavyzdžiui, drėgnose patalpose augantys vaikai 1,5-3 kartų labiau linkę kosėti ir dusti, jiems pasireiškia astmos ir kitų kvėpavimo takų ligų simptomai.

 

G. Baštunova pažymi, kad patalpas vėdinti reikia visais metų laikais ir tai svarbu daryti reguliariai. Norint, kad patalpų oras būtų pakankamai švarus, jis turi nuolat cirkuliuoti iš patalpų į patalpas arba iš lauko į vidų ir atvirkščiai. Ventiliacija yra ypač svarbi vonios kambariuose, rūsiuose ir miegamuosiuose, virtuvėse.

 

APVA_logo_2_spalvos_su_LT_pavadinimu_RGB

 

Atnaujinate daugiabutį? Nepamirškite rekuperacinės sistemos

 

Renovavus seną, energiškai neefektyvų daugiabutį, padidėja jo šiluminė varža, pakeisti nauji langai nebepraleidžia skersvėjo ir daugiabutis tampa sandarus – tai džiugina gyventojus, visgi, ką daryti, norint įleisti šviežio oro? Visada galite atidaryti langus, norėdami įsileisti šviežio oro, vis dėlto, po renovacijos sutaupoma šiluma tokiu būdu „pabėga“ iš butų.

 

Negana to, gamindami maistą, maudydamiesi po dušu ar kvėpuodami mes nuolatos teršiame patalpų orą net nesusimąstydami apie tai. Jei patalpos vėdinamos nepakankamai, atsiradęs drėgmės perteklius kondensuojasi ir sudaro idealias sąlygas pelėsiui ar nemaloniems kvapams atsirasti. Šias ir kitas problemas galima nesunkiai išspręsti, primena Aplinkos projektų valdymo agentūra, administruojanti daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą – tereikia įrengti tinkamą vėdinimo sistemą.

 

zenklas_2015 04 13

 

Rekuperatoriai ne tik padeda sutaupyti, bet ir pasirūpina žmogaus sveikata – jų dėka galite kvėpuoti iš lauko išgaunamu oru, kuris, perėjęs filtrus, yra išvalomas. Šie filtrai orą apsaugo nuo dulkių, nešvarumų, teršalų ar žiedadulkių, patenkančių iš lauko – tai ypač naudinga, jeigu gyvenate mieste arba prie judrios gatvės.

 

Rekuperacinė sistema kai kuriems gyventojams gali pasirodyti per brangi – ją galite pakeisti individualaus rekuperatoriaus įsiregimu, taip ne tik apsaugodami savo sveikatą, bet ir užtikrindami efektyvų renovacijos įgyvendinimą.

 

Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą galite rasti: www.betalt.lt arba telefonu 8 614 99699.