Rečiausi ir brangiausi brangakmeniai
2022-06-30 07:17Šiuo metu žinoma apie 200 natūralių brangakmenių rūšių. Be tokių populiarių kaip deimantai, rubinai, safyrai ar smaragdai, netrūksta pusbrangių akmenų. Kai kurie tokie neįtikėtinai reti, kad jų vertė verčia suglumti.
Musgravitas
Musgravitas – vienas rečiausių mineralų. Pirmą kartą rastas 1967 m. Australijoje, Masgreivo kalnagūbryje. Neapdorotas atrodo neišvaizdžiai – pilkas ir blizgus. Randamas sunkiai prieinamose vietose Antarktidoje ir Grenlandijoje, ir būtų likęs tik minerologine įdomybe, jei ne radinys Tasmanijoje. Ten iškasti keli musgravitų kristalai, kuriuos galima pjaustyti ir poliruoti. Dauguma rinkoje pasirodžiusių musgravitų yra pilkšvos alyvuogių žalumos arba turi violetinį atspalvį. Aptiktas net žaižaruojantis visomis vaivorykštės spalvomis. Kiek kainuoja šis retas akmuo? Vieno karato aukščiausios kokybės musgravito kaina gali siekti apie 31 000 Eur.
Aleksandritas
Rusijos caras Aleksandras neabejotinai buvo pamalonintas, kai 1830 m. šis mineralas pavadintas jo vardu. Aleksandritas rastas Uralo kalnuose ir beveik iškart pastebėtas jo išskirtinumas. Dieną ryškiai žalias, o žvakių šviesoje – sodriai raudonas. Tad apibūdintas kaip smaragdas dieną, rubinas naktį. Rusijos imperijoje raudona ir žalia buvo vėliavos spalvos, todėl šis brangakmenis sulaukė didžiulio populiarumo. Spalva kinta pagal tai, kaip kristalas sugeria šviesą. Dėl šios stebinančios savybės aleksandrito kaina buvo ir tebėra stebėtinai aukšta. Už karatą gali tekti pakloti maždaug 62 000 Eur.
Benitoitas
Jamesas M. Couchas, 1907 m. San Benito kalnuose Kalifornijoje iškasęs sodriai mėlynų brangakmenių, manė radęs bent jau safyrų. Tačiau kai akmenukų pavyzdžius nusiuntė mineralogui, paaiškėjo, kad aptiko anksčiau nematytą mineralą. Benitoitas yra gana minkštas mineralas, todėl kasant kai kurie sugadinami. Retas dėl specifinių radimviečių sąlygų, mat susidaro tik aukšto slėgio ir žemos temperatūros zonose, kur susiduria tektoninės plokštės. Tai oficialus Kalifornijos brangakmenis. Vienas karatas gali kainuoti apie 7050 Eur.
Grandidieritas
Grandidieritas atrodo skirtingų spalvų, nelygu žiūrėjimo kryptis. Pasukus galima matyti tamsiai žalių, balsvų ir tamsiai mėlynų atspalvių. Taip nutinka, kad kristalinėje gardelėje atomai išsidėstę trimatėje erdvėje. Grandidieritas atrastas Madagaskare 1902 m., vėliau jų aptikta daugelyje kitų vietų. Tačiau rinkoje šių brangakmenių pasirodo nedaug. Dauguma nepermatomi ir blausūs, tačiau Madagaskare rasta ir keletas skaidrių egzempliorių. Iš jų išgaunami 300 karatų brangakmeniai. 2003-iaisiais parduotas grandidieritas, kainavęs apie 44 000 Eur, nors svėrė tik 0,29 karato.
Pudretitas
1986 m. aptikti visiškai nauji mokslui mažyčiai pudretito kristalai. 2000 m. Mianmaro turguje rastas jau nušlifuotas ir nupoliruotas brangakmenis, svėręs beveik 9,5 karato. Beveik nepriekaištingas, šviesiai rausvo atspalvio. Toje pačioje vietoje vėliau iškasta dar keletas pudretitų. Kai kurie jų žavi tamsiai rožine arba violetine spalvomis. Tačiau už vieną karatą tektų sumokėti maždaug 4406 Eur. Pirmasis didelis pudretitas saugomas Smitsono instituto muziejuje.
Žadeitas
Kinijoje žadeitas buvo žinomas kaip imperatoriškasis nefritas. Mezoamerikos regione laikytas vertingesniu už auksą. Ne tik kietas, bet ir gali būti išraižomas įvairiomis formomis. Todėl pamėgtas menininkų. Žadeitas gali būti įvairių spalvų – violetinės, baltos, mėlynos, skaidrios žalios. Būtent žali Kinijoje vertinamas labiausiai. 2014 m. aukcione už 27 smaragdo ryškumo žadeito karoliukų vėrinį sumokėta apie 24,15 mln. Eur.
Tafeitai
Špineliai juvelyrikoje vertinami jau šimtus metų. Kai kurie jų yra intensyvios raudonos spalvos, todėl anksčiau painioti su rubinais. Didžiosios Britanijos karūnos brangenybėse esantis rubinas „Juodasis princas“ iš tikrųjų yra špinelis. Todėl buvo labai keista atrasti, kad šis rubinas iš tikrųjų – gerai užsislėpęs naujas mineralas. 1945 m. grafas Edwardas Charlesas Richardas Taaffe’as nusipirko keletą brangakmenių, tarp kurių buvo ir vienas špinelis. Visiškai naujas mineralas jo garbei pavadintas tafeitu. Iki šiol tai vienintelis atvejis, kai mineralas identifikuotas iš jau nušlifuoto akmens. Nuo jo atradimo tafeitų kiekis rinkoje itin ribotas. Kai kuriuos blyškių spalvų ar su defektais akmenis galima nusipirkti maždaug 881 Eur už karatą. Tačiau jei brangakmenis yra sodrios spalvos ir skaidrus, kaina gali šoktelėti iki 13 000 Eur.
Melo melo perlai
Ne visi brangakmeniai susidaro per milijonus metų giliausiuose Žemės sluoksniuose. Tūkstantmečius žmonės ieškojo ir rinko perlus. Senovės pasaulyje perlai galėjo būti tokie patys vertingi, kaip ir kiti brangakmeniai. Šiandien dėl galimybės juos auginti austrėse perlų vėrinys prieinamas daugeliui. Tačiau ne visi perlai randami austrių geldelėse. Kai kurios jūrinės sraigės irgi formuoja perlus, kad apsisaugotų nuo dirgiklių. Melo melo yra didelės jūrinės sraigės, paplitusios Pietryčių Azijoje. Kai į šių sraigių kiautą kas nors įsipainioja, susidaro kalcito ir aragonito sluoksniai, kurie atrodo visai kitaip nei perlamutras, būdingas įprastiems perlams. Metams bėgant gali susidaryti didelis perlas. Tai itin vertingas radinys. Dauguma įprastų perlų būna maži, o štai Melo melo perlų skersmuo gali siekti net kelis centimetrus. Paklausiausi kreminės oranžinės spalvos, o jų paviršius išmargintas tarsi ugnies liepsnelių raštais. Vienam Melo melo perlui pagaminti sraigei gali prireikti dešimtmečių. Nenuostabu, kad vėriniai iš šių brangakmenių – tikra retenybė. Dėl šios priežasties ir grožio šie perlai aukcione gali būti kainuoti apie 617 000 Eur.