Penkių pirštų metodas yra patogus būdas, įvertinti praėjusią dieną. Šio metodo idėja priklauso ko gero garsiausiam finansų konsultantui, Bodo Schäferiui. Vėliau metodą kiek pakoregavo rusų psichologas N. I. Kozlovas.

 

penki pirstai

Metodas yra paprastas. Nesvarbu, ar vakare važiuojate namo autobusu, traukiniu ar automobiliu, rankos ant turėklų ar ant vairo, pirštai visada yra priešais akis. Kiekvieno piršto pavadinimo pirmoji raidė pasufleruos, apie ką jūs turėtumėte pagalvoti, analizuodami praėjusią dieną.

 

Mažylis (lot. k. digitus minimus) – raidė M („Mąstau, vadinasi, egzistuoju“). Kokių žinių ir patirčių šiandien gavau? Ką sugalvojau pats ir ką protingo išgirdau iš kitų? Kaip tai gali būti man naudinga? Kokios buvo šiandien klaidos, kokias išvadas padariau jas analizuodamas, kur ir kaip aš jas galiu pritaikyti? Reikėtų prieiti bent prie trijų gerų (įdomių ir praktiškų) minčių – išvadų. Be abejo, kuo daugiau, tuo geriau.

 

Bevardis (lot. k. anularius) – raidė B („Brangūs žmonės“). Ką aš padariau šiandien dėl mylimų ir artimiausių žmonių? Rytą norėjote: paskaityti su dukterimi, pasėdėti su sūnumi, pasivaikščioti su žmona ar vyru, paskambinti tėvams. Ar tai ir padarėte? Kiekvieną dieną reikėtų padaryti bent vieną malonią smulkmeną savo artimiesiems, kad po to nereikėtų dejuoti, kaip pas mus įprasta, kad jaučiamės kalti dėlto, kad anksčiau tėvams ar kitiems brangiems žmonėms neskyrėme pakankamai laiko.

 

Didysis (lot. k. medius) – raidė D („Dvasios būsena“). Kokia buvo mano nuotaika, nusiteikimas šiandien? Ar nuotaika buvo gera, jautėtės smalsūs ir kažkuo susidomėję, dėl kažko džiūgavote, buvote kupini entuziazmo? O gal nuotaika buvo normali, nelabai gera, šiaip sau, liūdna, suirzusi, gal jautėtės pavargęs, išsekęs, nusiminęs. Jei nuotaika nebuvo pati geriausia, reikėtų pagalvoti, ką būtų galima padaryti, kad rytoj jaustumėtės bent šiek tiek geriau.

 

Smilius (lot. k. index) – raidė S („Savanoriškos paslaugos“). Kokias paslaugas aš šiandien teikiau, kam aš buvau naudingas? Kieno paslaugomis aš galėčiau pasinaudoti pats, kam už tai padėkojau? Išmintingi žydai moko savo vaikus: „Jei galite suteikti paslaugą, o tai nėra labai brangu – tiktai tai darykite!“ Atlikdami kažkam paslaugas, mes užsitikriname, kad ir mums bus suteiktos paslaugos, kai jų reikės: formuojame teigiamą požiūrį į žmones ir į mus pačius. „Mes mylime žmones ne už tai, ką jie padarė, bet už tai, ką jie padarė mums.“ Pavyzdžiui, galima užsibrėžti tikslą rytoj pasimatyti su draugu, kuris paskolino kokią nors knygą ir ją kartu aptarti – draugas bus pamalonintas.

 

Nykštys (lot. k. pollex) – raidė N „Normali sveikata“. Šis pirštas skirtas įvertinti dienos fizinę energiją. Ką aš padariau šiandien dėl savo sveikatos, kad išlikčiau normalios sveikatos? Laiku atsikėliau, išlipau iš lovos ta koja, atlikau mankštą, nusiprausiau po šaltu dušu ir išsivaliau dantis, suvalgiau sveikus pusryčius – rytas praėjo gerai. Buvau darbe, pavalgiau sveikai per pietų pertrauką, po pietų jaučiausi aptingęs, bet šiek tiek pasivaikščiojau, vakare pasivaikščiojau ilgiau ir nuėjau gulti iki 23 val.

 

Baigiant dienos analizę pagal penkių pirštų metodą, reikia pirštus sugniaužti į kumštį – raidė K („Koncentracija, siekiant tikslų“). Kokie buvo mano tikslai šią dieną? Ką aš padariau šiandien, kad bent šiek tiek priartėčiau prie išsikelto tikslo įgyvendinimo? Tokiu būdu įvertinę pagrindines dienos įvykių linijas, sudarote teisingo rytojaus planą.