Penio implantas ar vitaminas D?
2016-06-13 16:35Lietuvoje daugėja vyrų, kurie ryžtasi net chirurginei operacijai ir renkasi penio implantus erekcijos funkcijai atstatyti. Tokias operacijas atliekantis urologas prof. Balys Dainys sako, kad nieko smerktino, kai vyrai rūpinasi savo sveikata ir į lytinius organus nusprendžia įstatyti pompas, sukeliančias penio erekciją ir leidžiančias mėgautis seksu. Tačiau profesorius atkreipia dėmesį, kad jeigu vyrai būtų susirūpinę savo sveikata anksčiau, kol dar buvo jauni ir pajėgūs, atsisakę rūkymo, alkoholio, nesveiko maisto ir sekę organizme vitamino D koncentraciją bei prostatos būklę, gerą potenciją būtų išlaikę net ir vyresniame amžiuje. Dėl vitamino D stygiaus, prostatos funkcijos sutrikimo, žalingų įpročių ir nesveiko gyvenimo būdo erekcijos sutrikimais jau skundžiasi net 30 metų nesulaukę vyrai.
Apie erekcijos sutrikimų priežastis, gerą seksą ir sveikatą kalbamės su prof. B. Dainiu.
- Sakykite, ar tikrai Lietuvoje vyrai į penius nusprendžia įsistatyti erekciją sukeliančius implantus? Yra medikamentų ir maisto papildų potencijai gerinti. Ar jų nepakanka?
- Žinoma, yra medikamentų, bet chirurginė operacija ir pompa pasirenkama, kuriems kitos pagalbos nėra. Nepadeda nei papildai, nei tabletės, o ką daryti vyrams, jeigu kitos išeities nėra. Tikrai padaugėjo vyrų, kurie nori atstatyti ir turėti gerą potenciją. Ir čia nieko smerktino.
- Kai kurie specialistai sako, kad erekcijos disfunkcijos problema yra pernelyg išpūsta farmacijos kompanijų, gaminančių erekcijos funkciją gerinančias tabletes ir maisto papildus. Kokia Jūsų nuomonė apie tai ir kokios priežastys sukelia erekcijos problemas?
- Kiek aš, kaip urologas, susiduriu su šia problema, ji tikrai nėra išpūsta. Labai dažnai vyrai, net ir jauni vyrai, kreipiasi dėl šitų problemų. Man atrodo, kad kalbama ne per daug, o tiek, kiek reikia. Pažiūrėkite, Lietuvoje beveik nėra lytinio švietimo, daug kalbama, kad gal reikėtų įvesti mokyklose lytinį švietimą, bet nieko nedaroma. Apie seksą žmonės turi išmanyti, o nepakankamos žinios labai sugadina tolimesnį gyvenimą ir neretai dėl žinių stygiaus bei kitų psichologinių dalykų vyrams kyla problemų su potencija.
Be žinių trūkumo potencijai kenkia žalingi įpročiai: rūkymas, taip pat ir elektroninės cigaretės, narkotikai, alkoholis. Aplinkos užterštumas turi labai svarbią reikšmę erekcijos disfunkcijai. Dabar nevaisingų porų labai daug, kai anksčiau kas dvidešimta pora, vėliau – jau kas dešimta, o dabar sako kas aštunta – nevaisinga.
Kita didelė problema – daugėja lytiniu keliu plintančių ligų, kurios turi įtakos potencijai. Erekcijos disfunkcijos priežasčių yra daug kaip ir nelaimingų porų, kurios skiriasi. Dažnai ateina poros ir sako, mes niekaip negalime suderinti sekso lūkesčių, todėl skiriamės. Manau, nemažas procentas porų dėl blogo sekso skiriasi arba svetimauja.
- Sveikos gyvensenos šalininkai tikina, kad visų ligų priežastis – maistas. Maistu kai kas ir vėžį įveikia. Ar maistas gali būti erekcijos sutrikimų priežastis?
- Be abejo. Sakoma, kad seksas ir maistas turi būt sotūs. Mes žinom aforizmą, vyras su antsvoriu yra nekoks meilužis. Metaboliniai sutrikimai, nesveikas maistas, be abejo, turi įtakos. Iš tokio vyro, kuris turi antsvorį ir metabolinį sindromą, gero sekso nesulauksi.
- Atlikti tyrimai rodo, kad beveik visiems trūksta vitamino D. Kai kurie mokslininkai sieja vitamino D trūkumą ir su erekcijos problemomis. Kokia Jūsų nuomonė apie vitaminą D ir sąsajas su potencija?
- Dabar yra vitamino D manija, apie jį visi daug kalba ir daug mokslinių studijų. Kiek man teko tirti vyrų vitamino D kiekį kraujyje, galiu patvirtinti, visiems jis yra per mažas. Žinoma, vitamino D trūkumas turi įtakos potencijai, imunitetui, gerai savijautai. Žinome visi apie vaikų rachitą. Tai dabar jau kalbama apie suaugusių žmonių rachitą. Vitaminas D neabejotinai turi įtakos organizmo būklei ir, matyt, potencijai labai svarbu.
- Kaip manote, ar vyrai nepiktnaudžiauja erekcijos disfunkcijai gydyti skirtais vaistais ir papildais? Tokių tablečių reklama turi didelę įtaką, o be to – labai didelė šešėlinė šių vaistų rinka?
- Jeigu pas mane ateina vyriškis arba pora, kad tikrai yra problemų su erekcija, aš vis tiek skiriu gydymą. Visada ištiriu ir išsiaiškinu erekcijos sutrikimo priežastis, todėl galiu patvirtinti, kad sveikas vyras tikrai neateina su šitom problemom. Jeigu diagnozuoju nepakankamą kraujotaką, nepakankamai priteka į vyrišką pasididžiavimą kraujo, tai žinoma, turiu skirt gydymą. Aš ne ekstrasensas, negaliu pavedžiot ranka prieš nosį, ir sakyt eik, viskas bus gerai. Jeigu yra sutrikimai, aš skiriu vaistus, kurie gerina šitos srities kraujotaką.
Žinoma, jeigu sutrikimai yra nedideli, aš stegiuosi išsiversti be chemijos. Bet vėžio gydyti žolelėmis tikrai negalime. Dabar sakoma, kad papildų yra labai daug ir gal jie yra nereikalingi. Žinoma, vaistų ir papildų gamyba yra ne tikai rūpinimasis žmogaus sveikata, bet ir komercinis dalykas.
Kita vertus, aš nenorėčiau grįžti į tuos laikus, kur Lietuva buvo prieš trisdešimt metų, kai nieko nebuvo galima gauti, kai gydyti ligonius buvo labai sudėtinga, nes nebuvo vaistų. Ir mes sakydavome, deja, šitas sutrikimas yra nepagydomas. Taip pat ir erekcijos sutrikimai. Buvo laikai, kai vienas garsus daktaras neuropatologas parašydavo vyrui, kuris ateidavo su erekcijos sutrikimais, raminančių. Sakydavo, išgerkit prieš miegą. Jis tų raminančių išgerdavo, gerai išsimiegodavo, o ryte galvodavo, buvo čia seksas ar ne, turbūt buvo. Juokingai skamba, bet tikra teisybė.
- Kokius tyrimus atliekate vyrams prieš skirdamas vaistus erekcijos disfunkcijai gydyti?
- Pirmiausia turiu žinoti anamnezę. Dažnai ateina sportininkai, kurie nori išauginti raumenis, todėl vartoja steroidinius preparatus, lytinius hormonus, anabolikus, net neregistruotus Lietuvoje. Tai problema, su kuria, aš vis dažniau ir dažniau susiduriu. Ateina vaikinukas, užsiauginęs raumenis, bet skundžiasi, kad jam sutriko potencija, ir pasirodo, kad jis vartojo hormonus, įvairius papildus, kad augtų raumenys. Aš nieko prieš kultūristus, bet pasižiūrėkite, jų raumenys tokie dideli, o vyriškas jų pasididžiavimas vos vos įžiūrimas. Atkreipkit dėmesį. Ir tai labai pavojinga tendencija, kai jaunuoliai, liaudiškai tariant, pumpuoja raumenis. Tai yra blogai.
Prieš skirdamas medikamentinį erekcijos disfunkcijos gydymą atlieku bendruosius kraujo tyrimus, lytinių hormonų tyrimus, prostatos tyrimą, matuoju kraujotaką mažojo dubens ir varpos srityse.
- Ar prostatos būklė turi įtakos potencijai?
- Prostata yra sekso dirigentas. O jeigu dirigentas serga, tai ir orkestras prastai groja. Prostata gamina kai kuriuos hormonus, kurie reikalingi sekso formavimui. Prostatitai, ypatingai uždegimai jauniems vyrams, labai gadina ir trikdo seksą. Todėl susiduriantiems su potencijos sutrikimais, prostatą pasitikrinti yra būtina.
- Profesoriau, Jūsų patarimai, kad būtų gera potencija ir tuo pačiu geras seksas?
- Turime rūpintis gera sveikata, vengti žalingų įpročių, daugiau judėti. Tai – pagrindų pagrindas ir geriausia profilaktika. Būtinai turime rūpintis prostatos sveikata, ją pasitikrinti ir atlikti prostatos specifinio antigeno tyrimą, o po 45 metų vyrai turi tikrintis šį prostatos specifinį antigeną dar dažniau. Be jau minėtų žalingų įpročių, turime kovoti su antsvoriu, sveikai maitintis, o seksas ir maistas turi būti sotūs, neturime piktnaudžiauti priešpietėliais, užkandėlėmis, ir visokiais kitais dalykais, kurie išprovokuoja taip vadinamą metabolinį sindromą. Turime gauti pakankamą vitaminų kiekį, ypač vitamino D, ir nereikės nei vaistų, nei penio implantų.
Ačiū už pokalbį.
Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos valdybos pirmininkės, gydytojos Eglės Marciuškienės komentaras.
Mokslininkai nustatė, kad vitamino D deficitas (mažiau nei 20 ng/ml) susijęs su testosterono trūkumu. Vyrai, turintys vitamino D trūkumą, 2,65 kartus labiau linkę turėti sumažėjusį testosterono kiekį, lyginant su tais, kurių vitamino D koncentracija kraujyje didesnė nei 20 ng/ml. Didesnė vitamino D koncentracija susijusi su didesniu tiek bendro, tiek laisvo testosterono kiekiu. Testosteronas ir estrogenai ne tik turi įtakos lytiniam potraukiui, bet taip pat daro didžiulį poveikį nuotaikai. Maža testosterono koncentracija gali sukelti depresiją, nerimą ir irzlumą.
Mokslinių tyrimų rezultatai parodė, kad vitamino D papildai gali padidinti testosterono lygį.
Nors laboratorijos rekomenduoja, kad vitamino D koncentracija turi būti ne mažesnė nei 30 ng/ml, siekiamybė turėtų būti maždaug 50-60 ng/ml, nes tuomet gaunama didžiausia nauda. Yra žinoma, kad vitaminas D gali prailginti gyvenimo trukmę, pagerina širdies ir kraujagyslių veiklą, stiprina kaulus.
Vitaminas D yra testosterono „stiprintuvas“, tačiau kai vitamino D kiekis jau yra optimalus (deja, dauguma vyrų nepatenka į šią „kategoriją“), tuomet vitamino D papildai nepadės. Ar trūksta vitamino D, padės nustatyti atliktas kraujo tyrimas.
Kiti laboratoriniai tyrimai vyras yra ne mažiau reikalingi, ypač jei vargina erekcijos sutrikimai. Dažniausiai turi būti įvertinamas hormonų kiekis kraujyje – testosterono (vyriško hormono) tyrimas, ypač, jei vienas iš simptomų yra mažas lytinis potraukis (žemas libido). Idealiu atveju kraujas turėtų būti imamas anksti ryte, nes tuomet, paprastai, būna didžiausia testosterono koncentracija.
Jei testosterono koncentracija maža, gydytojas gali rekomenduoti atlikti prolaktino tyrimą, folikulus stimuliuojantį ir liuteinizuojantį hormonų tyrimus, kurie taip pat gali turėti įtakos lytinei funkcijai.
Kraujyje gali būti tikrinamas gliukozės (cukraus), cholesterolio, trigliceridų koncentracija, prostatos specifinis antigenas (PSA), įvertinama skydliaukės funkcija. Turėtų būti atliktas bendras kraujo ląstelių tyrimas (BKT), bendras šlapimo tyrimas.
Kraujo ląstelių tyrimas (BKT) be kitų dalykų, gali aptikti mažakraujystę. Pastaroji pasireiškia sumažėjusiu raudonųjų kraujo ląstelių skaičiumi, hemoglobino kiekiu ir gali sukelti nuovargį, o tai savo ruožtu gali sukelti erekcijos disfunkciją.
Atliekant bendrą šlapimo tyrimą, ieškoma kraujo ląstelių, baltymų, gliukozės (cukraus). Šių medžiagų pakitimai gali būti sergant diabetu, inkstų ligomis arba esant testosterono trūkumui. Visa tai gali prisidėti prie erekcijos sutrikimų.
Gliukozės (cukraus) kraujyje tyrimas padeda gydytojui nustatyti ar nesergate cukriniu diabetu, kuris gali turėti įtakos varpos erekcijai.
Kepenų ir inkstų funkcijos tyrimai gali parodyti, ar erekcijos disfunkcija kyla ne dėl kepenų arba inkstų funkcijos sutrikimų.
Lipidograma matuoja lipidų (riebalų) lygį (bendrasis, MTL, DTL cholesterolis, trigliceridai). Padidėjęs cholesterolio kiekis gali sukelti aterosklerozę, kuri taip pat turi įtakos ne tik širdies, smegenų, bet ir varpos kraujotakai.
Nemažiau svarbūs yra ir skydliaukės funkcijos tyrimai: per daug aktyvi skydliaukės funkcija (hipertireozė) gali sukelti erekcijos disfunkciją dėl padidėjusių skydliaukės hormonų. Skydliaukės hormonai padeda reguliuoti lytinių hormonų lygį ir šių hormonų trūkumas gali sumažinti potenciją.
PSA tyrimo rezultatai gali būti pakitę dėl prostatos hiperplazijos, infekcijos ar vėžio. Šios priežastys ir jų gydymas gali apsunkinti erekcijos disfunkcijos gydymą. Rekomenduojama PSA atlikti kasmet. Vyrai, priklausantys didelės rizikos sirgti prostatos vėžiu grupei, turėtų dažniau tikrintis būdami 45 ar net 40 metų amžiaus.