ŠFielmann_mergytėiandien vaikų trumparegystės spartėjimas kelia itin didžiulį nerimą ne tik ją tyrinėjantiems mokslininkams, bet ir gydytojams oftalmologams. Naujausi atlikti tyrimai rodo, kad iki 2050 m. pusė pasaulio gyventojų, t.y. 5mlrd. žmonių, bus trumparegiai, o beveik 1mlrd. žmonių turės aukšto laipsnio trumparegystę. Labiausiai liūdinantis faktas – itin sparčiai progresuoja būtent vaikų trumparegystė ir ji labai greitai pasiekia aukštą laipsnį, todėl kuo ankstesniame amžiuje ji nustatoma, juo ji labiau progresuoja. Kaip visa tai suvaldyti, atsako „Fielmann” specialistai.

 

Trumparegių vaikų akies obuolys arba būna pailgos formos, arba jų ragena yra pernelyg iškilusi. Norint suprasti ar vaiko rega nėra sutrikusi,  reikėtų atkreipti dėmesį, ar mažas vaikas pastebi ir noriai renka trupinukus? Ar mato padangėje skrendantį paukštį, lėktuvą, ar žiūri tiesiai ir nežvairuoja? Ar daugmaž vienodo dydžio bei spalvos abiejų akių vyzdžiai? Ar nuolatos netrina akių net ir nenorėdami miegelio? Ar mokyklinio mažiaus vaikai mato, kas užrašyta ant lentos, o galbūt susiduria su mokymosi sunkumais skaitant ir rašant, skundžiasi dideliu nuovargiu ir galvos skausmais?

 

Įgimtą trumparegystę turi mažiau nei 1 proc. naujagimių, taigi, jeigu šią refrakcijos ydą turėjo tėvai, padidėja tikimybė ir jų vaikui. 6-8 mėn., kai vaikas jau savarankiškai sėdi ir fiksuoja žvilgsnį į rodomą žaislą, galima įvertinti kūdikio regos aštrumo būklę ir esant poreikiui, nedelsiant priimti tolimesnius sprendimus regos silpnėjimo sustabdymui. Apie 70 proc. iki 5-erių metų atsiradusių trumparegystės atvejų taip pat yra paveldėtos, tačiau jei ji pasireiškia gerokai vėliau, neretai esant mokyklinio amžiaus, dažniausiai ji būna įtakota išorinių faktorių.

 

Išmaniųjų ekranų įtaka trumparegystės atsiradimui

 

Trumparegystės jaunėjimas vienareikšmiškai yra susijęs su išmaniųjų ekranų besaikiu vartojimu, taigi, didžiausią įtaką vaikų miopijai daro ne mėlynoji šviesa, o nuolatinis žiūrėjimas į mažus ekranus iš arti. Išmaniųjų ekranų draudimas – ne išeitis šiandieniniame pasaulyje, tačiau reguliarių pertraukėlių darymas, akių atpalaidavimas nuo fokusavimo iš arti, tinkama mityba, kuo ilgesnis buvimas gryname ore gali padėti išvengti trumparegystės atsiradimo ar jos intensyvaus progresavimo. Jo lėtinimui jau dabar gydytojai oftalmologai naudoja atropino lašus, specialius minkštus kontaktinius lęšius ar ortokeratologiją. Svarbus ir nuolatinis tinkamų korekcinių akinių naudojimas, tačiau akiniai didžiąja dalimi iki šiol buvo skiriami tik trumparegystės korekcijai, bet ne trumparegystės progresavimo mažinimui.

 

Inovatyviausios pasaulyje akinių lęšių išradėjos ir gamintojos Essilor mokslininkų komanda ieškojo sprendimo ir sukūrė sprendimą kaip kovoti su vaikų trumparegystės progresavimu.

 

Stellest_akiniaiPažangiausias sprendimas – StellestTM

 

Trumparegystės kontrolei naudojami akinių lęšiai yra įgaubti, tai reiškia, kad jie plonesni lęšio viduryje ir storesni jo kraštuose. Kuo vaikučio dioptrija didesnė, tuo lęšis storesnis, todėl akinukai neretai sunkūs ir neatrodo estetiškai. StellestTM lęšių technologija išsprendė visus šiuos nepatogumus unikalia, trumparegių akims pritaikyta H.A.L.T (Highly Aspherical Lenslet Target) konstrukcija. 1021 nematomas mikrolešis sudaro 11 koncentrinių lęšyje išsidėščiusių žiedų, kurie sukuria galingą signalą, lėtinantį akių ilgėjimą. Vaikams, kurių akys vis dar vystosi, šis signalo tipas leidžia kontroliuoti akių pailgėjimo procesą. Šviesos spinduliai, praeinantys per mikrolęšių elementus, sukuria nefokusuotą šviesos pluoštą dar prieš tinklainę, pakartodami jos formą - o tai leidžia sulėtinti akies pailgėjimą.

 

Daug žadantys mokslinių tyrimų rezultatai

 

Dvejus metus StellestTM gamintojo Essilor mokslinių tyrimų centre Kinijoje trukę tyrimai parodė, kad:

  •   vaikams, kurie ≥ 12val. kasdien nepertraukiamai nešiojo StellestTM lęšius, trumparegystės progresavimas sumažėjo 67 %:
  •  akies obuolio pailgėjimas sulėtėjo 60 %, palyginti su vaikais, nešiojančiais įprastus vieno židinio lęšius;
  •  9 iš 10 vaikų akių ilgio padidėjimas buvo toks pat arba lėtesnis nei vaikų, neturinčių trumparegystės;
  •  2 iš 3 vaikų korekciją reikėjo padidinti tik 0,50 dioptrijų ar mažiau;
  •  net 90 % jame dalyvavusių vaikų akys prie naujo dizaino prisitaikė iki 3 dienų, o maksimalus 100 % adaptacinis laikotarpis užtruko ne ilgiau nei 7d.

 

Ne tik maksimalus komfortas, bet ir saugumas

 

StellestTM gaminami iš specialios Airwear medžiagos, kurią NASA naudoja kurdama astronautų šalmų priekinius skydelius! Tai itin saugus ir patvarus plastikas, galintis atlaikyti net 150 m/s skriejančios kietos dalelės smūgį, t. y susidūręs su kliūtimi lęšis įdumba, tačiau nesuskyla į aštrias dalis, galinčias sunkiai sužaloti akį.

 

Visi lęšiai padengti specialia Crizal Kids UV danga, kuri šalina atspindžius 360 laipsnių kampu, t.y. tiek nuo išorinio, tiek ir nuo vidinio lęšių paviršiaus.

 

Trumparegystės prevencijos būdai

 
  •  Laiko su išmaniaisiais ekranais ribojimas. Specialistai kūdikiams ir vaikams iki 2m. ekranų naudoti nerekomenduoja, 2–5m. vaikams laikas prie ekranų turėtų būti ribojamas: ne daugiau kaip 1 valanda per dieną. Priešmokyklinio amžiaus vaikams – ne daugiau kaip 2val. per dieną. Yra įrodymų, kad didesnė nei 4val. per dieną trukmė mokyklinio amžiaus vaikams ir paaugliams didina ir psichikos bei fizinės sveikatos sutrikimų riziką.
  •  Tinkamas žiūrėjimo atstumas. Nerekomenduojama kūdikiams kabinti žaislų labai arti akių, skaitant knygą, privalu laikytis tinkamo 30-40cm atstumo, akims sunku fokusuotis kuomet skaitome, naudojame ekranus gulint ar važiuojant automobiliu, ypač netinkamo apšvietimo patalpoje ar tamsoje.
  •  Daugiau laiko gryname ore. Tyrimais įrodyta, kad kuo daugiau laiko vaikas praleidžia gryname ore, tuo labiau sumažėja trumparegystės atsiradimo rizika. Pakankamas deguonies kiekis besivystančiai akiai yra itin svarbus.
 

Vaikų rega kečiasi, todėl būtina kartą per metus apsilankyti pas gydytoją oftlamologą, prižiūrintį Jūsų vaiko regos pokyčius ir priimantį tolimesnius sprendimus. Su gydytojo išrašytu receptu visų mielai lauksime optikos salonuose.

 

„Fielmann“ rūpi kiekvienas – ir didelis, ir mažas!

 

Straipsnį taip pat rasite naujausiame žurnalo „Mamai ir vaikui“ numeryje. 

 

160411_Fielmann_LogoNEU_pos Essilor+stellest+logo copy